Professional Documents
Culture Documents
Збірник Задач з Медичної Хімії
Збірник Задач з Медичної Хімії
СМІРНОВА О.В.
Частина 1
10
20
30
40
50
Вінниця 2015
Збірка затверджена методичною радою загальнотеоретичних дисциплін 1
курсу Вінницького національного медичного університету
імені М.І. Пирогова
Рецензенти:
Ющенко Т.І.. – к.х.н., доцент
завідувач кафедри
фармацевтичної хімії
ВНМУ ім. М.І. Пирогова
Рибак П.Г. – к.б.н., доцент,
завідувач кафедри
природничих наук
ВНМУ ім. М.І.Пирогова
2
Зміст:
3
СПОСОБИ ВИРАЖЕННЯ КОНЦЕНТРАЦІЇ РОЗЧИНІВ
4
1
наприклад, fЕКВ. (HCI) = ;
1
1 1
fЕКВ. (H2SO4) = або , якщо заміщується тільки один протон.
2 1
б) z для основ – це число оксигруп:
1 1
наприклад, fЕКВ.(NаOH) = ; fЕКВ.(Сa(OH)2) = ;
1 2
6
V2 = 2л Для розрахунку використовуємо формулу масової
V1 = ? частки:
mX
ϖ = 100% ; m Р-НУ= V ρ;
m Р − НУ
1) Даних для першого розчину недостатньо для розрахунку за
формулою масової частки, тому використовуємо цю формулу для
знаходження маси другого розчину,перевівши об`єм у мл:
m Р-НУ 2 = 2000 · 1,04 = 2080(г);
2) Знаходимо масу розчиненої речовини в цьому розчині:
ϖ 2 • m р −ну 2 8,2 • 2080
mX 2 = = = 170,56г (HCl)
100 100
3) Маса розчиненої речовини однакова в обох розчинах
тобто mХ1 = mХ2;
4) Знаходимо масу першого розчину:
m X1 170 ? 56 • 100
m р − ну1 = • 100% = = 46097 г ;
ϖ 37
5) Знаходимо об'єм першого розчину:
m р −ну1 460,97
V1 = = 390,65 мл.
ρ1 1,18
Відповідь: необхідно взяти 390,65мл 37% - го розчину HCI
і додати воду до 2л.
II спосіб.
Вирішуємо за правилом хреста:
1)
7
ν = m / М; m = ν · М = 1 · 56 = 56г;
V(Н2О)= ? 2) Записуємо формулу масової частки:
mX mX 56
ϖ = 100% ; звідси маса розчину: m р − ну = 100% = 100% = 1120 г ;
m Р − НУ ϖ 5
3) Розраховуємо масу води: mВОДИ = mР-НУ – mРЕЧ. = 1120 – 56 = 1064г.
Відповідь: необхідно взяти 1064г води.
mX 0,0028
m Р − НУ = 100% = 100 = 0,187 г = 0,19 г.
ϖ 1,5
4) Оскільки густина розчину не дається, то приймаємо її за 1:
Тоді, об'єм розчину этимізолу дорівнює його масі, тобто 0,19мл.
II спосіб
1) Яка масова частка води в розчині?
щ(Н2О)= 100% ‒ 10% = 90%;
2) Знайдемо масу розчину:
m(H 2 O) 200
m Р − НУ = 100% = 100 = 222,2 г. ;
ϖ 90
3) Знаходимо масу щавлевої кислоти:
222,2 – 200 = 22,2г.
9
2) Обчислити молярну концентрацію розчину КОН, якщо в 3л
розчину міститься 10г речовини.
mX(КОН)= 10г: 1) Записуємо формулу молярної концентрації:
mX
V = 3л; CX =
M X •V
2) Розраховуємо СХ
100
СХ = ? CX = = 0.59 моль / л.
56 • 3
Відповідь: молярна концентрація 0,59 моль/л.
10
0,5 + 0,54
ϖ CP = = 0,52%;
2
II спосіб.
1) Знаходимо середньо арифметичний вміст соляної кислоти
шлункового соку:
0,5 + 0,54
ϖ CP = = 0,52%;
2
2) Використовуємо формулу, яка зв'язує два способи виразу
концентрації розчину СХ та ω:
ϖ % • ρ • 10 0,52 • 1 • 10
CX = = = 0,142 моль / л..
MX 36,5
Відповідь: молярна концентрація HCl шлункового соку
становить 0,142моль/л.
11
2) Скільки гр. КMnO4 необхідно для приготування 2л розчину із
Сн = 0,1 моль/л, якщо реакція проходить в кислому середовищі?
Сн = 0,1 моль/л; 1) Записуємо формулу молярної концентрації
V = 2л; еквівалента:
mX
fекв. (КMпO4 )= 1/5; CH = =;
M X • f ЕКВ • V
m (KMnO4) = ? Звідси: mХ = СН · МХ · fЕКВ. · V ;
2) Так як реакція проходить в кислому
середовищі, то манган змінює ступінь окиснення за схемою:
Mn+7 + 5e→ Mn+2, тобто фактор еквівалентності становить 1/5.
Знаходимо масу KMnO4:
m = 0,1 · 158 ·1/5 · 2 = 31,6г.
Відповідь: маса КMnO4 становить 31,6г.
12
mX mX 326,6
ϖ = 100% ; звідси m Р − НУ = 100% = 1090 = 1088г.
m Р − НУ ϖ 30
13
із Сн = 1моль/л, який використовується у фармації для встановлення
титру фосфатної кислоти. (відповідь: 80 г)
14
ОБ'ЄМНИЙ АНАЛІЗ
Метод нейтралізації
15
1) Розрахувати наважку для притування 2л розчину JаOH, якщо титр
його встановлюватимуть за 0,1Н розчином оксалату(щавлевої кислоти).
16
Сн 2 = 0,1 моль/л; 1) Даних першого розчину недостатньо для
розрахунку за формулою масової частки, тому
V1 = ? використовуємо формулу молярної концентрації
еквівалента СН для знаходження маси речовини
у другому розчині:
mX
CH = ; звідси mХ2 = СН · МХ · fЕКВ.· V =
M X • f ЕКВ • V
= 0,1 · 98 · 1/2 · 2 = 9,8г. (оскільки сульфатна кислота реагує
повністю, тобто обидва атоми гідрогену заміщаються металом, то фактор
еквівалентності дорівнює 1/2).
2) Маса розчиненої речовини однакова в обох розчинах, тобто
mХ1 = mХ2
3) Використовуючи формулу масової частки, знаходимо масу першого
розчину:
mX mX 9,8
ϖ = 100%; ; звідси m Р-НУ = 100% = 100% = 32,7 г.
m Р − НУ ϖ 30
7) Знаходимо об'єм 30%-го розчину:
m Р -НУ 32,7
V= = = 27,68 мл.
ρ 1,18
Відповідь: необхідно взяти 27,68мл 30-% го розчину Н2SО4 і долити
водою до 2л.
17
Ацидіметрія - це метод визначення основ та солей, що дають під час
гідролізу лужну реакцію, за допомогою титрованого розчину кислоти.
Титровані розчини кислот HCI та Н2SО4 готують за приблизною наважкою,
а потім встановлюють їх титр, тобто точну концентрацію, за вихідними
речовинами: натрій карбонату Na2CO3, натрій тетраборату (бура)
Na2B4O7 · 10 Н2О та натрій оксалату Na2С2О4. Розчини кислот готують
приблизно такої ж концентрації як і вихідна речовина, тобто наважку
кислоти розраховують знаючи концентрацію початкової речовини.
18
4. Обчислити масу фосфатної кислоти, необхідної для приготування
2л розчину, якщо титр його встановлюватимуть за 0,1Н розчином
бури.
V = 2л; 1) Оскільки титр фосфатної кислоти
СН(Na2B4O7)= 0,1моль/л; встановлюватимуть за 0,1Н розчином
бури, то розчин кислоти повинен бути
m(H3РО4)= ? теж 0,1Н-ним.
2) Для розрахунку маси кислоти
використовуємо формулу СН:
mX
CH =
M X • f ЕКВ • V
звідси mХ = СН · МХ · fЕКВ.· V = 0,1· 202 · 1/2 · 2 = 20,2г.
Відповідь: маса кислоти 20,2г.
КОМПЛЕКСОНОМЕТРІЯ
mX
m(ZnSO4)= ? ϖ = 100% ;
m Р − НУ
ϖ • m Р − НУ 1,5% • 200
звідси mX = = = 3г.
100% 100
21
0,1Н розчину. (відповідь: 6,575г)
МЕТОД ПЕРМАНГАНАТОМЕТРІЇ
22
mX
m (Na2С2О4) - ? CH = ;
M X • f ЕКВ • V
23
Задачі для самостійного розв`язання:
МЕТОД ІОДОМЕТРІЇ
mX
m(I2)= ? CH = ;
M X • f ЕКВ • V
звідси mХ = СН · МХ · fЕКВ.· V = 0,1 · 254 · ½ 0,5 = 6,35г;
Відповідь: наважка йоду 6,35г.
24
V(P-НУ)= 200мл; 1) Оскільки титр Na2S2O3·5H2O встановлюється
СН(I2)= 0,2моль/л; за 0,1Н розчином йоду, то концентрація
тіосульфату повинна бути приблизно такою ж.
Оскільки в задачі дається молярна
m(Na2S2O3·5H2O) - ? концентрація еквівалента СН, то
використовуємо формулу:
mX
CH = ;
M X • f ЕКВ • V
звідси mХ = СН · МХ · fЕКВ.· V = 0,1·248 · 1· 0,2 = 4,96г;
25
m Р -НУ 254
V= = = 220,87 мл.
ρ 1,15
Відповідь: об'єм 5%-го розчину йоду 220,87мл.
26
Активна лужність – це концентрація гідроксид – аніонів.
Потенційна лужність – це концентрація недисоційованих молекул основи.
Загальна лужність – це загальна концентрація основи в моль екв.
Сума активної та потенційної лужностей дорівнює загальній лужності.
Під час титрування визначається загальна лужність.
Реакція середовища визначається концентрацією протонів.
27
1). Обчислити рН, якщо [Н+ ] = 10‾ 2.
. рН = - lg [Н+ ] = -lg 10‾2 = 2.
2) Обчислити рОН, якщо [ОН ‾ ] = 10‾5.
рОН = -lg [ОН ‾ ] = -lg 10-5 = 5.
3) Обчислити рН, якщо [ОН ‾ ] = 10‾ 4.
рОН = -lg [ ОН ‾ ] = -lg 10-4 = 4.
рН = 14 – рОН = 14 – 4 = 10.
4) Обчислити рН розчину з концентрацією Н+-іонів 3,7·10– 5 моль/ л.
[Н+] = 3,7 ⋅10-5 . рН = - lg Н+ ] = -lg 3,7 ⋅10-5 = -lg 3,7 – lg10-5 =
рН - ? = 5 – 0,57 = 4,43.
Відповідь: рН = 4,43.
Відповідь: рН = 13,3.
28
= -lg 4,24 – lg 10‒ 3= 3 -0,63 = 2,37.
Відповідь: рН = 2,37.
2) Знаходимо рОН
рОН = -lg 1,64 ⋅ 10‾3 = - lg 1.64 – lg 10 ·3= 3 – 0,21 = 2,79.
3) Знаходимо рН: рН = 14 – рОН = 14 – 2,79 = 11.21.
Відповідь: рН = 11.21.
29
C H 1 • VH 1 0,1 • 40 ‾2
Звідси: CH 2 = = = 0,067 = 6,7· 10 ;
V2 60
5) Знаходимо рН2: [Н+] 2 = [кислоти] = 6,7· 10‾2;
рН2 = - lg [Н +]2 = -lg 6,7 · 10‾2 = -lg 6,7 - lg 10‾2 = 2- 0,83 =1,17;
6) ∆ рН = 1,17 - 1 = 0,17.
Відповідь: 0,83.
2) Знаходимо рОН1:
рОН1 = -lg 1,34 · 10‾3 = - lg 1,34 – lg 10 ‾3= 3 – 0,127 = 2,87;
рН1 = 14 – 2,87 = 11,13.
3) В результаті розведення водою концентрація основи зменшується.
Знаходимо її використовуючи закон еквівалентів:
СН1·V1 = СН2· V2; де V2 – об'єм розчину після додавання води:
V2 = 50 + 30 =80мл;
C H 1 • VH 1 0,1 • 50 ‾2
CH 2 = = = 0,0625 = 6,25 · 10 ;
V2 80
4) Знаходимо рОН2:
[OH ] =− ‾3
K Д [основи ] = 1,8 • 10 −5 • 6,25 • 10 −2 =1,06·10 ;
рОН2 = -lg 1,06 · 10‾3 = - lg 1,06 – lg 10‾3= 3 – 0,025 = 2,975;
рН2 = 14 – 2,975 = 11,025.
Відповідь: 0,105.
30
V1 ⋅ C Н 1 20 ⋅ 0,1
CН 2 = = = 0,02 = 2 ⋅ 10 − 2 − це концентрація NаОН в розчині.
V2 100
[ ОН− ]2 = [ основи ]2 = 2·10-2.
рОН2 = -lg [ ОН−]2 = - lg 2·10-2⋅ = -lg 2 – lg 10-2 = 2 - 0,3 = 1,7.
рН = 14 – 1,7 = 12,3
4) Знаходимо зміну рН води: ∆ рН = 12,3 – 7 = 5,3.
Відповідь: 5,3.
31
Р. Обчислення [ Н+] за заданої величини рН та рОН.
32
2. Обчислити рН розчину, в 1л якого міститься 0,51мг іонів ОН¯.
(відповідь: 9,48)
3. В скільки разів концентрація протонів в крові більша за концентрацію
протонів у спинномозковій рідині, рН якої 7,53? (відповідь: 1,5)
4. рН венозної крові 7,33, а рН артеріальної – 7,36. Обчислити число
протонів у 100мл першої та другої крові.
(відповідь: 2,83•1015; 2,65•1015)
БУФЕРНІ СИСТЕМИ
[H ] = К [кислоти
+
Д
[солі]
]; [ОН ] = К [основи
−
Д
[солі]
].
рН = рК Д − lg
[кислоити ] рОН = рК Д − lg
[основи ]
[солі] [солі]
де рКД = ‒ lgКД.
33
Формули обчислення буферної ємкості:
за кислотою за лугом
C С
Bк = ; ВЛ =
pHo - pH 1 рН 1 − рН 0
Відповідь: рН = 4,947.
34
Б. Обчислення співвідношення компонентів буферних систем
V ( TH 4 OH )
=? рОН = рК Д − lg
[основи ] .
V ( TH 4 Cl ) [солі]
2) Знаходимо рОН за умовою задачі:
рОН = 14 – рН = 14 – 8,6 = 5,4;
3) Знаходимо величину рКД:
рКД(NH4OH)= ‒ lg 1,8 · 10 -5 = ‒ lg 1,8 ‒ lg 10-5 = 5 – 0,25 = 4,75;
9) Підставляємо дані в рівняння Гендерсона – Гассельбаха і знаходимо
співвідношення компонентів:
35
V ( TH 4 OH ) V ( TH 4 OH )
5,4 = 4,75 – lg ; lg = 4,75 – 5,4 = – 0,65;
V ( TH 4 Cl ) V ( TH 4 Cl )
Під знаком lg міняємо чисельник та знаменник, щоб логарифм мав
додатнє значення:
V ( TH 4 Cl ) V ( TH 4 Cl )
lg = 0,65; = ant lg 0,65 = 4,5.
V ( TH 4 OH ) V ( TH 4 OH )
V ( TH 4 Cl )
Відповідь: = 4,5.
V ( TH 4 OH )
36
30мл 0,15Н NН4ОН; 1)Так як додаємо кислоту, то рН повинен
40мл 0,1Н NH4NO3 ; зрушитися в кислу сторону, тобто
КД(NН4ОН)= 1,8 · 10 -5; зменшитися , від початкової величини,
5мл 0,1Н HNO3; тому ∆ рН = рН1 – рН2
∆ рН = ? де рН2 – це рН розчину після
додавання кислоти, а рН1 – до додавання
кислоти, тобто це рН початкового буферного розчину.
3) Для знаходження рН буферної системи раціональніше спочатку знайти
концентрацію ОН‾ за основним рівнянням буферних систем
основного типу:
[OH ] −
= КД
[основи ] = 1,8 • 10 −5 30 • 0,15 = 2,02 • 10 −5 ;
1
[солі] 40 • 0,1
рОН1 = ‒ lg [ОН‾]1 = ‒ lg 2,02· 10 -5 = ‒ lg 2,02 ‒ lg 10 -5 = 5 - 0,3 = 4,7
рН1 = 14 – рОН = 14 – 4,7 – 9,3.
3) Кислота, яка додається до буферної системи, реагує із основою
за рівнянням: НNO3 + NН4ОН → NH4NO3 + Н2О.
Таким чином, концентрація основи зменшується, а концентрація
солі збільшується на кількість доданої кислоти, тобто на 5· 0,1.
4) Виходячи із цього знаходимо [ОН‾]2, а потім рОН2 та рН2 :
[OH ]
−
= КД
[основи ] − [кислоти ] = −5 30 • 0,15 − 5 • 0,1 −5
2
[солі] + [кислоти ] 1,8 • 10 40 • 0,1 + 5 • 0,1 = 1,6 • 10 ;
рОН2 = ‒ lg [ОН‾]2 = ‒ lg 1,6· 10 -5 = ‒ lg 1,6 ‒ lg 10 -5 = 5 - 2 = 4,8;
рН2 = 14 – 4,8 = 9,2;
5) Знаходимо ∆ рН:
∆ рН = 9,3– 9,2 = 0,1.
Відповідь: ∆ рН = 0,1.
37
ВЛ = ? [Н ] +
= КД
[кислоти ] = 3,3 • 10 −7 70 • 0,1 = 4,62 • 10 −7 ;
0
[солі] 50 • 0,1
рН0 = ‒ lg [Н+]0 = ‒ lg 4,62· 10 -7 = ‒ lg 4,62 ‒ lg 10 -7 = 7 - 0,66 = 6,34;
3) рН1 = 8,2, оскільки титрування лугом закінчують, коли з`являється
малинове забарвлення;
4) Буферна ємкість розраховується на 1л буферної системи, тому
знаходимо, скільки пішло б лугу на титрування 1л або 1000мл
буферної системи:
на 5мл буферної системи ‒ 4,8мл NаOH
на 1000мл « ‒ Хмл Х = 960мл;
5) Обчислимо кількість моль еквівалентів лугу, яке пішло б на
титрування 1л буферної системи:
у 1000мл NаOH ‒ 0,1моль NаOH
у 960мл NаOH ‒ Х Х = 0,096 моль екв.
6) Обчислюємо буферну ємкість:
0,096 = 0,05 моль екв. .
ВЛ =
8,2 − 6,34 од. рН
моль екв.
Відповідь: буферна ємкість за лугом 0,05
од. рН
8) Обчислити буферну ємкість фосфатного буферу, який
складається із 100мл 0,1Н розчину Ja2HPO4 та 80мл 0,1Н розчину
JaH2РО4 (КД = 1,6 · 10 -7), якщо на титрування 10мл цього буферу
пішло 7,8мл 0,1Н розчину HCl.
100мл 0,1Н Na2HPO4 ; 1) Буферну ємкість за кислотою обчислюють
80мл 0,1Н NaH2РО4; за формулою:
C
КД = 1,6 · 10 -7 ; Bк = ;
pHo - pH 1
Vбуф.сист. = 10мл;
7,8мл 0,1Н HCl; 2) Обчислюємо рН0:
ВК -? рН0 = ‒ lg [Н+]0;
[Н ]
+
= КД
[кислоти ] = 1,6 • 10 −7 80 • 0,1 = 1,28 • 10 −7
0
[солі] 100 • 0,1
рН0 = ‒ lg [Н+]0 = ‒ lg 1,28 · 10 -7 = ‒ lg 1,28 ‒ lg 10 -7 = 7 - 0,107 = 6,89;
4) рН1 = 4,4, оскільки титрування кислотою закінчують, коли змінюється
жовте забарвлення на рожеве;
4) Буферна ємкість розраховується на 1л буферної системи, тому
знаходимо, скільки пішло б кислоти на титрування 1л або 1000мл
буферної системи:
на 10мл буферної системи ‒ 7,8мл HCl
на 1000мл « ‒ Хмл Х = 780мл;
38
у 1000мл HCl ‒ 0,1моль HCl
у 780мл HCl ‒ Х Х = 0,078 моль екв.
6) Обчислюємо буферну ємкість:
0,078 моль екв.
BК = . = 0,03 .
6,89 − 4,4 од. рН
моль екв.
Відповідь: буферна ємкість за кислотою: 0,03.
од. рН
39
V(СИРОВАТКИ)= 5мл; 1) Буферну ємкість за кислотою обчислюють
7,5мл 0,1Н HCl; за формулою:
C
Bк = ;
pHo - pH 1
ВК = ? 2) рН0 – це рН сироватки крові = 7,36;
рН1 – це рН розчину після закінчення титрування,
тобто 4.4, оскільки в сироватці забарвлення метилоранжу жовте, а під час
титрування кислотою міняє забарвлення на рожеве за рН = 4,4.
3) Буферна ємкість розраховується на 1л буферної системи, тому
знаходимо, скільки пішло б кислоти на титрування 1л або 1000мл
буферної системи, тобто сироватки:
на 5мл сироваткм крові ‒ 7,5мл HCl
на 1000мл « ‒ Хмл Х = 1500мл;
40
в результаті додавання 10мл 0,2Н розчину NаОН. (відповідь: ∆рН = 0,14)
7) Як зміниться рН аміачного буферу, що складається із 100мл 0,15Н
розчину NН4ОН (КД = 1,8 · 10 -5) та 80мл 0,1Н розчину NH4Cl
в результаті додавання до нього 15мл 0,1Н розчину HCl?
(відповідь: ∆рН = 0,15)
8) Як зміниться рН аміачного буферу, що складається із 70мл 0,1Н NН4NO3
та 45мл 0,1Н розчину NН4ОН (КД = 1,8 · 10 -5) в результаті додавання до
нього 20мл 0,1Н розчину NаOH? (відповідь: ∆рН = 0,31).
9) Обчислити буферну ємкість ацетатного буферу, який складається із 90мл
0,15Н розчину СН3СООН (КД = 1,8 · 10 -5) та 70мл 0,12Н розчину
СН3COONa, якщо на титрування 5мл його витрачається 3,5 мл 0,1Н
розчину NаOH. (відповідь: 0,018)
10) Обчислити буферну ємкість аміачного буферу, який складається із
150мл 0,1Н розчину NН4ОН (КД = 1,8 · 10 -5) та 120мл 0,1Н розчину
NН4Cl, якщо на титрування 10мл його витрачається 8,2 мл 0,1Н розчину
HCl. (відповідь: 0,16)
11) Обчислити буферну ємкість сироватки крові за кислотою, якщо на
титрування 20мл її пішло 3,6мл 0,1Н розчину HCl; рН сироватки при
цьому змінився до 7,0. (відповідь: 0,05моль екв./од. рН)
,
де i – ізотонічний коефіцієнт Вант-Гоффа.
Для електролітів осмотична концентрація в i разів більша за молярну :
СОСМ. ЕЛ. = i · С.
Ізотонічний коефіцієнт Вант-Гоффа – i - показує, в скільки разів
осмотичний тиск електроліту, осмотична концентрація електроліту більша, за
осмотичний тиск та осмотичну концентрацію неелектроліту, за однакової
молярної концентрації.
РОСМ . ЕЛ С ОСМ .ЕЛ .
і= =
Р ЛОСМ .НЕЕЛ . С ОСМ . НЕЕЛ .
42
2) Обчислити осмотичний тиск 0,2М розчину калій хлориду.
СХ(КСl)= 0,2моль/л; 1) Оскільки КСl це електроліт, то РОСМ
обчислюємо за формулою:
РОСМ. = ? РОСМ. ЕЛ. = i СRT.
2) Для знаходження i використовуємо формулу:
i = 1 + α(ν– 1)
де α = 1; оскільки КСl це сильний електроліт і дисоціює на два іони, тому
ν = 2. Звідси: i = 1 + 1(2 – 1) = 2;
3) Обчислюємо осмотичний тиск:
РОСМ. ЕЛ. = 2· 0,2· 0,082 · 273 = 8,95атм.
Відповідь: 8,95атм.
ϖ % • ρ • 10 5 • 1,1 • 10
СХ = = = 0,3моль/л;
МХ 180
2) Знаходимо РОСМ. глюкози як неелектроліту:
РОСМ. НЕЕЛ. = СRT = 0,3• 0,082· (273 +37) = 7,62 атм.
Осмотичний тиск 5%-го розчину глюкози близький до осмотичного тиску
крові, тому його можна вводити інтравенозно.
Відповідь: 7,62 атм.
Відповідь: 49,04атм.
43
5) Обчислити молярну концентрацію глюкози, який ізотонічний із
кров'ю за 370С.
t = 370С; 1) Оскільки розчин глюкози ізотонічний із кров'ю, то його
РОСМ. дорівнює РОСМ. крові і становить 7,7атм.
2) Глюкоза це неелектроліт, тому
РОСМ. =? РОСМ. НЕЕЛ. = СRT
P 7,7
Звідси C = = = 0,303моль/л.
RT 0,082 • (273 + 37)
Відповідь: 0,303моль/л.
44
9)Чим пояснюється послаблююча дія 25%-го розчину MgSO4? Підтвердити
відповідними розрахунками. (ρ=1,27; α=0,96). (відповідь: 131,5атм)
10) 4,5г NaCl розчинили у 0,5л води. Обчислити осмотичну концентрацію
цього розчину. (ρ=1,07). (відповідь: 0,32моль/л)
11) Чому 35%-ний розчин калій ацетату використовують як осмотичний
діуретик? Підтвердити відповідними розрахунками (ρ=1,2; α=0,92).
(відповідь: 208,89атм).
12) Для зняття набряків під час алергії у ввену вводять 10%=ний розчин
CaCl2. Розрахувати його осмотичний тиск. (ρ=1,14; α=0,96).
(відповідь 49,78атм)
13) Під час отруєння меркурієм або плюмбумом вводять в кров 10%-ний
розчин MgSO4 (ρ=1,15; α=0,94). Розрахувати осмотичний тиск.
(відповідь: 46,84атм)
КРІОМЕТРІЯ. ЕБУЛІОМЕТРІЯ.
45
число молекул води, яке покидає поверхню розчину. Чим більше СХ, тим
більше зниження тиску ∆Р.
I закон Рауля: відносне зниження тиску насиченої пари розчинника над
розчином дорівнює мольній частці розчиненої речовини в розчині:
P0 − P n
= де Р0 ‒ тиск пари над чистим розчинником;
P0 n + n0
Р ‒ тиск пари над розчином;
Р0 – Р ‒ зниження тиску пари;
n ‒ число моль речовини;
n0 ‒ число моль розчинника.
Рідина замерзає за температури, за якої тиск пара її в твердому стані
дорівнює тиску пари цієї речовини в рідкому стані. Наприклад: за 00С
Р пари льоду = Р пари води. Якщо розчинити речовину, то Р пари розчину
буде нижчий. за Р пари води і Р пари льоду, тобто замерзлого розчину. Тому
треба знизити температуру розчину, щоб Р пари розчину дорівнювало Р пари
льоду.
II закон Рауля: зниження температури (депресія) замерзання розчину прямо
пропорційно його молярній(моляльній) концентрації:
ЕЕБ.(Н2О) = 0,56.
46
Приклади вирішення задач
47
∆t Р Р • Е КР
звідси = ОСМ ; звідси ∆t = ОСМ
E КР RT RT
7,65 • 1,86
∆t = = 0,56.
0,082 • (273 + 37)
Відповідь: 0,56.
5. Обчислити молярну концентрацію розчину JaCl, який замерзає за
температури - 0,560С.
tЗАМ = - 0,560С; 1) tЗАМ. = 00 ‒ ∆t ;
NaCl; 2) Знаходимо ∆t розчину NaCl:
Відповідь: 0,15моль/л.
6) Обчислити осмотичний тиск сечі, якщо депресія її 1,3 – 2,0.
∆tЗАМ = 1,3 – 2,0; 1) Осмоичний тиск обчислюють за формулою:
сеча; РОСМ. = СRT; для цього треба знати С;
РОСМ. - ? 2) Концентрацію сечі С можна обчислити
використовуючи формулу: ∆tЗАМ =КС,
∆t
звідси: C = ,
K
де К – кріоскопічна стала води і становить 1,86.
Депресія дається в межах 1,3-2,0, тому знаходимо середню величину:
1,3 + 2,0
∆t СЕР. = = 1,65 ;
2
1,65
Знаходимо концентрацію: C= = 0,88 моль/л.
1,86
3) Знаходимо РОСМ.= 0,88•0.082•(273+37)=22,36атм.
48
(відповідь: ‒ 1,390)
6) Осмотичний тиск сечі за 00С становить 2,23атм. Обчислити депресію сечі.
(відповідь: 0,186)
49