You are on page 1of 6

Contextualització:

El cicle mitjà consta dels cursos de tercer i quart de primària. L’escola té per cada classe uns 5-6 alumnes. A l’escola La Dula d’Alcanó en total hi ha 11 nens repartits en dues
classes. La classe dels grans i la dels petits. A la classe dels grans hi ha cicle mitjà i superior format per tres nens de tercer de primària i un de quart i el cicle superior format
per un nen de cinquè de primària.D’altra banda, la classe dels petits està formada per un nen a P3, un altre a P4, una nena a P5 i cicle inicial on a primer i ha un nen i a
segon hi ha un nen i una nena. A cicle mitjà no tots els alumnes tenen el mateix ritme d’aprenentatge ja que als de tercer els costa més . En aquesta unitat didàctica
treballarem les matemàtiques i ens endinsarem en el món de la geometria.
1. TÍTOL Els cossos geomètrics i les figures
3. CONTEXTUALITZACIÓ La unitat didàctica es realitzarà a la classe de tercer, quart i cinquè de primària.
CICLE Mitjà i NIVELL 3r, 4t i 5è TRIMESTRE Tercer SESSIONS 4 DURADA 50 minuts
4. TEMPORITZACIÓ
Superior
5. OBJECTIUS D’APRENENTATGE ​(els alumnes CRITERIS D’AVALUACIÓ ​(​sabem que cada alumne ha 6. CONTINGUTS ÀREA
adquiriran o han adquirit els aprenentatges següents..) adquirit aquest aprenentatge si és capaç de...)

Obj1: ​Reconèixer els cossos geomètrics: ● Conèixer les característiques i aplicar-les per a ● Els cossos geomètrics: prismes, piràmides Matemàtiques.
prismes, piràmides i cossos rodons. classificar cossos geomètrics poliedres i cossos rodons.
(prismes, piràmides), cossos rodons (con, ● Elements dels cossos geomètrics: vèrtexs,
Obj2​: Conèixer els elements principals dels cilindre i esfera) i els seus elements bàsics.
arestes i cares.
cossos geomètrics. ● Plantejar, identificar i resoldre
problemes de la vida quotidiana, utilitzant ● Descripció de la forma d'objectes Justificar
Obj3​: Reconèixer figures geomètriques en
elements, objectes, edificis...
els coneixements geomètrics treballats,
establint connexions entre la realitat i les ●
utilitzant el vocabulari geomètric bàsic.
Construcció de figures geomètriques. nivell
Obj4: Participar de forma activa en els treballs
matemàtiques i valorant la utilitat dels
coneixements matemàtics adequats i
● Comparació i classificació de figures i
cossos geomètrics.
adquisició
cooperatius reflexionant sobre el procés aplicat per a la ● Gust per compartir els processos de
resolució de problemes.
resolució i els resultats obtinguts
● Reconeix i identifica poliedres regulars,
prismes, piràmides i els seus elements bàsics: ● Col·laboració activa i responsable en el
vèrtexs, cares i arestes. treball en equip.

Justificar ● Comprèn i descriu situacions de la vida El volum
quotidiana, i interpreta i elabora ● Classificació de polígons a partir de
necessitat
representacions espacials dels prismes, relacions geomètriques.
piràmides i cossos rodons. ● El cub: característiques
● Observar si saben identificar les
● La piràmide
característiques geomètriques principals dels
cossos geomètrics. ● Classes de prismes: triangular,
● Avaluar si l’alumnat sap classificar els quadrangular, pentagonal i hexagonal.
poliedres regulars i els diferencien dels altres ●
tipus de poliedres.
7. COMPETÈNCIES ​(Amb la realització d’aquesta unitat didàctica o projecte s’afavoreix l’assoliment de les competències de final d’etapa següents...)

1
Justificar relació
Pel que fa al curs de 3r de primària en la dimensió de ​Resolució de problemes​ hi tenim la competència 1,2 i 3; a la dimensió ​Raonament i prova​ trobem les competències 4 i
5; a la dimensió de ​Connexions​ les competències 6,7 i 8 i, a la dimensió de ​Comunicació i representació ​les competències 9 i 10.
Competència-objectius-
A 4t curs, en la dimensió de ​Resolució de problemes ​hi trobem les competències 1,2 i 3; en la dimensió ​Raonament i prova​ les competències 4 i 5; en la de ​Connexions​ les
competències 6 i 7 i en la dimensió de ​Comunicació i representació ​les competències 8 i 9.
metodologia- activitats
Per últim a 5è, en la dimensió de ​Resolució de problemes​ trobem la competència 1,2, i 3; en la dimensió de ​Raonament i prova​ les competències 4 i 5; en la de ​Connexions
les competències 6 i 7 i en la de ​Comunicació i representació​ la 8,9 i 10.
8. METODOLOGIA/ DESENVOLUPAMENT ​(Q
​ uines són les principals estratègies metodològiques que es preveuen utilitzar o s’han utilitzat? Quines activitats d’aprenentatge es preveuen realitzar? Quins tipus
d’agrupament realitzarem? Quins són els principals materials que necessitarem?, etc)

Estratègies didàctiques: Materials i recursos:


La metodologia que es realitzarà constarà en dividir els nens en grups de quatre excepte un de cinc en una aula on es dividirà - Plastilina
les taules amb racons on es treballarà en diferents activitats el concepte de la suma. - Escuradents
El treball cooperatiu entre els alumnes per tal d’aprendre uns amb els altres. - Objectes
- Recursos TIC
- Pals de fusta
9. ACTIVITATS D’APRENENTATGE
Activitat 1: Objectius a treballar:
L’activitat que es durà a terme serà un petit qüestionari sobre el que hem après durant la unitat, així també fer com un petit repàs mitjançant una -Reconèixer les parts de les figures
aplicació. geomètriques

Activitat 2: Objectius a treballar:


Construïr diverses figures geomètriques mitjançant diferents materials manipulatius per veure i interpretar millor les parts que componen la - Observar les diferents construccions a
figura en concret. través de diferents materials

Activitat 3: Objectius a treballar:


Observar de les diferents figures geomètriques que trobem en el nostre entorn. Al pati, a l’escola, al poble, etc. - Investigar i informar-se sobre les formes
geomètriques que tenim al nostre voltant

Activitat 4: Objectius a treballar:


Indagar sobre diferents edificis i construccions en diverses parts del món i, a partir d’aquí, fer una petita presentació a la resta de companys. - ​Investigar i informar-se sobre les formes
geomètriques que tenim al nostre voltant
----------------------------------------------------
Objectius a treballar:
Activitat 5:
- Reconèixer les parts de les figures
Repassar les figures donades durant la unitat mitjançant jocs interactius a Jclic
geomètriques
-Investigar i informar-se sobre les formes
geomètriques que tenim al nostre voltant

2
10. AVALUACIÓ
ACTIVITATS D’AVALUACIÓ ​(Tenint en compte els criteris d’avaluació establerts a l’apartat anterior)

Hi haurà d’haver un mestre dins l’aula avaluant el funcionament de l’activitat del grup.
Haurà de tenir en compte les capacitats individuals de cada alumne i fer una mini prova a final de tema per avaluar el que han après.
Finalment els alumnes hauran de fer una rúbrica individual feta per el mestre/a per tal d’avaluar-se a ells mateixos i que els hi ha semblat l’activitat per tal de millorar les
futures activitats.
11. REFLEXIÓ SOBRE LA PRÀCTICA
En les activitats hi ha hagut força interès per part de l’alumnat amb molta motivació i predisposició per fer la tasca. Tenint en compte la duració de la classe em vaig allargar
Justificar indicadors
un quart d’hora més del que em pensava, ja que en un principi vaig pensar que no duraria gaire. Els nens van estar molt motivats a l’hora de fer les figures ja que els agrada
muntar coses. pel que fa a l’activitat dels Plickers, els va costar entendre al principi com funcionava l’activitat però després va anar tot bé.
avaluació sumativa i formativa

La unitat didàctica constarà de 5 sessions als cursos de tercer, quart i cinquè de primària on la classe de cinc alumnes estarà distribuïda en una línia per
treballar de manera cooperativa.
Aquesta programació durarà 5 sessions que durarà uns 45-50 minuts cada sessió.
Com que són 5 sessions les distribuirem de la següent manera: la primera sessió serà una introducció i explicació del que es faran durant les properes
sessions. Exposarem als alumnes totes les activitats que es faran per treballar de manera cooperativa; de la segona sessió fins a la cinquena els nens faran
les diverses activitats i com he explicat abans, cada dia en faran una diferent fins que acabi la roda; finalment hi haurà una sessió extraordinària en que es
destinarà per fer una rúbrica individual per tal d’avaluar als alumnes de manera individual i veure si els conceptes emprats en aquestes activitats han quedat
ben consolidats i veure les capacitats que té cada alumne envers aquest temari.
En aquestes sessions hi haurà un mestre dins l’aula i un practicant si s’escau, on aniran ajudant als alumnes en qualsevol qüestió que tinguin. En alguna
activitat, per exemple, TIC, es preferible que durant els 45 minuts estigui una mestra ja que han de recordar com s'utilitza el material. En els altres espais
estaran supervisats per la mestra, però són activitats que ja estan realitzades per a que els alumnes ho puguin fer sols i poder ajudar-se els uns als altres.

3
Llistat de competències per àmbits

ÀMBIT LINGÜÍSTIC - CATALÀ ÀMBIT LINGÜÍSTIC - CASTELLÀ

Dimensió Dimensió Dimensió Dimensi


Dimensió Dimensió Dimensió Dimensió Dimensió
comunicació comprensió expressió ó Dimensió
plurilingüe i comunicaci comprensió expressió plurilingüe i
oral lectora escrita literària literària
intercultural ó oral lectora escrita intercultura
l
1
1 2 3 4 5 6 7 8 9 11 12 13 14
0 1
1 2 3 4 5 6 7 8 9 11 12 13 14
0

ÀMBIT LINGÜÍSTIC - LLENGUA ESTRANGERA ÀMBIT MATEMÀTIC

Dimensió
Dimensió Dimensió Dimensió
Dimensió Dimensió Dimensió Dimensió resolució
Dimensió raonamen connexion comunicació i
comunicaci comprensi expressi plurilingüe i de
literària t i prova s representació
ó oral ó lectora ó escrita intercultura problemes
l
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

4
ÀMBIT DE CONEIXEMENT DEL MEDI ÀMBIT ARTÍSTIC

Dimensió món Dimensió D. Dimensió Dimensió Dimensió D.


actual salut i tecnologia ciutadania percepció, interpretació i imaginaci
equilibri i vida comprensió i producció ói
personal quotidian valoració creativitat
a
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 1 1
1 2 3

ÀMBIT D’EDUCACIÓ FÍSICA ÀMBIT D’EDUCACIÓ EN VALORS

Dimensió Dimensió Dimensió Dimensió Dimensió Dimensió Dimensió


activitat hàbits expressió i joc motor i personal interpersonal social
física saludables comunicaci temps de
ó corporal lleure 1 2 3 4 5 6 7 8

1 2 3 4 5 6 7 8

ÀMBIT DIGITAL ÀMBIT D’APRENDRE A APRENDRE

Dimensió D. tractament de Dimensió Dimensió Dimensió Actitud


Dimensió Dimensió
instruments i la informació i comunicació hàbits, autoconeixemen positiva vers
aprenentatg aprenentatg
aplicacions organització dels interpersonal i civisme i t vers l’aprenentatg
e individual e en grup
entorns digitals de col·laboració identitat l’aprenentatge e
treball i digital
d’aprenentatge

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

5
ÀMBIT D’AUTONOMIA, INICIATIVA PERSONAL I
EMPRENEDORIA

Dimensió
Dimensió Dimensió
creació i
autoconeixement / presa de
realització
Autoconcepte positiu decisions
de projectes

You might also like