You are on page 1of 2

Scenariusz zajęć z metodyki

Data: 14.05.2017r.

Prowadzący: Monika Gillmeister i Katarzyna Sadurska

Temat zajęć: Czy role nauczyciela są wzajemnie sprzeczne i czy istnieje konflikt ról?

Cele zajęć:
Cel główny: zapoznanie się studentów z różnymi rodzajami ról jakie pełni nauczyciel,
wynikającymi ze specyfiki pracy z uczniami

Cele szczegółowe: uczestnik zajęć posiada:

- wiadomości: wiedzę na temat tego jakie role pełni lub pełnić może nauczyciel w klasie,
dostrzega ich zróżnicowanie oraz ich wartość

- umiejętności: uczestnik zajęć potrafi zdefiniować poszczególne role nauczyciela,


hierarchizować ich ważność, dostrzegać różnice

- postawy: uczestnik zajęć jest świadomy problemów i kryzysów wynikających z często


sprzecznych ze sobą nauczycielskich ról, wyciąga wnioski i uczy się modyfikować własne
nauczycielskie postawy, tak aby móc usprawniać własne zajęcia lekcyjne

Metody: pogadanka, burza mózgów, prezentacja, wypowiedź ustna i pisemna,


rozwiązywanie zadań, tarcza strzelnicza, inscenizacja

Formy pracy: praca indywidualna, grupowa, z całą klasą

Pomoce dydaktyczne: rzutnik?, kartki, mazaki

Przebieg zajęć:
1 Na rozgrzewkę burza mózgów: “co to jest rola społeczna człowieka?” 5 min

2 Zapoznanie studentów z tematem – krótkie wprowadzenie 10 min

o Wyjaśnienie pojęcia “rola społeczna”

o Krótka historia

o Podział roli społecznej


3 Ćwiczenie: Na ścianach wiszą plakaty z charakterystyką ról. Pod ławkami ukryte są koperty
z nazwami ról. Zadanie dla studentów, to odnalezienie plakatu z charakterystyką roli jaką
jaka przypadła mu w udziale. 7min

4 Omówienie ról jakie pełni nauczyciel w swojej pracy. 10min

5 Ćwiczenie – tarcza strzelnicza. Na arkuszu papieru widnieje 9 tarcz strzelniczych, z których


każda jest opatrzona nazwą roli. Zadaniem uczniów jest narysowanie kropki na tarczy z rolą,
która wydaje im się najważniejsza. Tarczę zostaje zawieszona na tablicy. 6min

6 Jak uczniowie postrzegają role nauczyciela – statystyki. 7min

7 Konflikt ról nauczyciela – wprowadzenie. 5-10min

8 Filmik.4min

9 Metoda Silent way – Sugestopedia – omówienie 5min

10 Omówienie metod.5min

11 Dyskusja. 5min

12 Ćwiczenie – Inscenizacja. Studenci są podzieleni na 4 grupy. Każda z grup dostaje parę


konfliktowych ról. Ich zadaniem jest ułożenie krótkiej scenki i przedstawienie reszcie grupy.
15 min

13 Podsumowanie. 5min

14 Ewaluacja.

Razem 89min

You might also like