You are on page 1of 9

T.

C KAFKAS ÜNİVERSİTESİ
DEDE KORKUT EĞİTİM FAKÜLTESİ
İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI
MİKROÖĞRETİM UYGULAMASI DERS PLANI

Hazırlayan:
Zeynep Buse ORALLI
209902001
DERS PLANI

BÖLÜM 1
Dersin Adı Matematik

Sınıf 8.sınıf

Ünitenin Adı/No Doğrusal Denklemler ve Eşitsizlikler Bölüm-1/ Ünite 4

Konu Doğrunun Eğimi

Önerilen Süre 15-20 dakika

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları/ Hedef M.8.2.2.6. Doğrunun eğimini modellerle açıklar, doğrusal


Davranışlar denklemleri ve grafiklerini eğimle ilişkilendirir.

Ünite Kavramları ve Eğim, uzunluk, grafik, denklem, pozitif eğim, negatif eğim
Sembolleri/Davranış örüntüsü

Güvenlik Önlemleri (varsa) Yok.

Öğretme-Öğrenme Yöntem ve Sunuş stratejisi (düz anlatım yöntemi, soru-cevap yöntemi,


Teknikleri tartışma yöntemi)

Kullanılan Eğitim Teknolojileri- Leptop, grafik tablet, Fatih Kalem uygulaması, Power point
Araç, Gereçler ve Kaynakça sunumu, Geogebra uygulaması, 8.sınıf matematik MEB
kitabları, yardımcı kaynak kitaplar (Bilfen yayınları, Fi
 Öğretmen Matematik yayınları), İMT Hoca ders pdfleri)
 Öğrenci

Öğrenme-Öğretme Etkinlikleri

Dikkat Çekme “Merhaba arkadaşlar, nasılsınız? Bu ders sizlerle Süre


birlikte eğimin ne olduğunu, denklem ve
3dk.
grafiklerin eğimle ilişkisini işleyeceğiz.” şeklinde
derse giriş yapılır. Daha sonra aşağıdaki görsel
verilerek;

“Yukarıdaki kaydıraktan kayacak çocukların


kütleleri aynıdır. Resmi inceleyerek hangi çocuğun
daha kısa sürede aşağıya inebileceğini söyleyiniz.
Bunun nedenini açıklayınız.” yönergesi verilir ve
öğrencilerle tartışılarak eğim fazla olduğu için
mavi kaydıraktaki çocuğun daha kısa sürede aşağı
ineceği sonucuna varmaları beklenir.
İkinci örnek olarak;

“Yukarıdaki trafik tabelalarından hangisinin daha


kolay çıkılabilir bir yokuşu gösterdiğini düşününüz
ve açıklayınız.” yönergesi verilir ve öğrencilerle
tartışılarak soldaki tabelada eğim daha az
olduğundan daha kolay çıkılabilir bir yokuş olduğu
sonucuna varmaları beklenir.
Burada öğrencilerin eğimin günlük hayatta
nerelerde karşılarına çıktıkları ve eğimin ne olduğu
hakkında fikirlerinin oluşmasını sağlamış oluruz.

“Gördüğünüz gibi arkadaşlar, eğimle günlük 1 dk.


hayatta birçok yerde karşılaşıyoruz. Sizde birkaç
örnek vermek ister misiniz?” diyerek farklı
örnekler vermelerini isteriz. Daha sonra kapaktaki
görselleri kullanarak örnekleri destekleriz.

Güdüleme

“Önceki dersimizde doğrusal denklemleri ve 40


grafiklerinin nasıl çizileceğini görmüştük. Bu ders, sn.
eğimden ve denklemlerin eğiminden, grafikte
Gözden Geçirme
eğimin nasıl bulunacağından bahsedeceğiz.” denir
ve öğrencilere öğrenecekleri konu hakkında bilgi
verilir.

Derse Geçiş “Şimdi hep beraber eğimin ne olduğuna bakalım 20


arkadaşlar.” diyerek derse başlanır. sn.

“Bir doğrunun eğimini bulmak için dikey 15


uzunluğun yatay uzunluğa oranı hesaplanır.” dk.
Dersin işlenişi tanımı yapılır, aşağıdaki şekil üstünden gösterilir
ve formül verilir.

(Bireysel ve grupla öğrenme etkinlikleri


deney, problem çözme, proje, gezi vb.)

Daha sonra örnek soru çözümüne geçilir ve


aşağıdaki örnek çözülür.

Soru çözümü yapıldıktan sonra konu anlatımına


devam edilir. “Evet arkadaşlar, devam edelim.
Dikey kenar uzunluğunun yatay kenar uzunluğuna
oranı arttıkça eğim artar. Dikey kenar uzunluğunun
yatay kenar uzunluğuna oranı azaldıkça eğim
azalır. Aşağıdaki şekilde de bunu görebilirsiniz.”
Aşağıdaki ikinci örnek sorunun çözümüyle derse
devam edilir.
Soru çözümü yapıldıktan sonra konu anlatımına
devam edilir. Doğrusal denklemlerde eğim bulma
konusuna geçilir. “Şimdi doğrusal denklemlerde
eğim nasıl bulunur? Onu inceleyelim. Koordinat
sisteminde bir doğrunun eğimi bulunurken
doğrunun grafiğinden yararlanılır. m ve n gerçel
sayıları için y=mx+n doğrusal denkleminin eğimi
x’in kat sayısı olan m sayısıdır.” “Doğrunun eğimi
her yerinde aynıdır.” Şeklinde konu anlatılır.
Aşağıdaki üçüncü örnek sorunun çözümüyle derse
devam edilir.

Doğrunun grafiğinde eğimin yönüne dikkat çekilir.


“Doğrunun grafiği sağa yatıksa eğim pozitif, yani
+ işaretlidir. Doğrunun grafiği sola yatıksa eğim
negatif, yani – işaretlidir.” Eğimin yönünün günlük
hayattaki modellemelerde önemli olmadığının
üstünde durulur, uyarı yapılır. Aşağıdaki dördüncü
örnek sorunun çözümüyle derse devam edilir.

“Doğrusal denklem eğer x eksenine paralelse eğim


sıfırdır. Y eksenine paralelse eğim tanımsızdır.”
Denir ve açıklama yapılır. Daha sonra bu bilgiyi
daha iyi anlamaları için aşağıdaki beşinci örnek
sorunun çözümüyle derse devam edilir.

Tüm çözümler tamamlanır. Bilgiler baştan


özetlenir. Öğrencilerin kafasına takılan bir şey
olup olmadığını anlamak için “Anlamadığınız veya
kafanıza takılan bir kısım var mı arkadaşlar?” diye
sorulur. Öğrencilere dönüt verilir. Daha sonra
Geogebra üzerinden konuyla ilgili bir etkinlik
yapılır. Aşağıda bununla ilgili görsel vardır.

Etkinlik gösterildikten sonra eğimle ilgili aşağıda


verilen yeni nesil soru çözülür.

Özet İşlenen konu baştan kısa bir şekilde özetlenir. 2 dk.


Eğimin ne olduğu, günlük hayatta nerede
karşımıza çıktığı, eğimin yönü, denklem ve
grafiklerde eğimden bahsedilir. Önemli kısımlar
tekrardan vurgulanır.

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

Bireysel ve grupla öğrenme Eğim konusuyla ilgili yardımcı bir kaynağın (Fi Süre
etkinliklerine yönelik ölçme- Matematik Yayınları) çalışma kağıdı ödev olarak
değerlendirme öğrencilere verilir.
Dersin Diğer Derslerle ilişkisi: 8.sınıf Fen Bilimleri dersi basit makineler (eğik düzlem)
konusuyla ilişkilidir.

BÖLÜM IV

Ders saatinden önce gerekli hazırlıklar yapılır. Derste kullanılacak


kaynaklar ve materyaller kontrol edilir. Hazırlanan plana uygun şekilde
Planın ders işlenir. Ders sonunda ödevlendirmeler yapılır. Ders bitirilir.

Uygulanmasına ilişkin
Açıklamalar
ÖĞRETMEN ADAYI
Zeynep Buse ORALLI UYGUNDUR

UYGULAMA ÖĞRETMENİ
Dr. Öğr. Üyesi Hilal YILDIZ

You might also like