You are on page 1of 8

DEDE KORKUT EĞİTİM FAKÜLTESİ MİKRO ÖĞRETİM DERSİ

DERS PLANI

ADI: İREM
SOYADI: CEYLAN
NO: 200444028
DERS PLANI
BÖLÜM I

Dersin Adı Matematik

Sınıf 5. Sınıf

Ünitenin Adı/No Sayılar ve işlemler /1.ünite

Konu Kuralı verilen sayı ve şekil örüntülerinin istenen adımlarını oluşturur.

Önerilen Süre 20 dakika

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları/ Hedef M.5.1.1.3. Kuralı verilen sayı ve şekil örüntülerinin istenen
Davranışlar
adımlarını oluşturur.

Ünite Kavramları ve Örüntü, şekil, sayı


Sembolleri/Davranış örüntüsü

Güvenlik Önlemleri (varsa) -

Öğretme-Öğrenme Yöntem ve Anlatım, soru-cevap, sunuş yolu, sorgulama, keşfederek


Teknikleri öğrenme, yaparak ve yaşayarak öğrenme.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri- İnternet, Powerpoint sunumu, bilgisayar, kalem, Teams


Araç, Gereçler ve Kaynakça uygulaması, renkli kağıtlardan yapılmış materyaller, kibrit ve
yapıştırıcı kullanarak yapılan materyal.
 Öğretmen
 Öğrenci
Kaynakça: 5. Sınıf meb kitabı,
https://www.youtube.com/watch?v=ewEoaoyFXaM&t=281s
https://www.youtube.com/watch?v=vwTsUzuwEOc&t=140s

Öğrenme-Öğretme Etkinlikleri

Dikkat Çekme Süre

“Günaydın çocuklar, nasılsınız?” Diye giriş


yapılır.

“Örüntü deyince aklımıza neler geliyor?” Diye


sorulur.
Örüntü konusu ile ilgili yapılmış olan kolye
materyali ve somut örnek olan tesbih öğrencilere
gösterilir.
“Takıcıya gitmeye bayılırız demi çocuklar ve
orada güzel güzel kolyeler görürüz. Kolyeler
gözümüze güzel bir görsellik sunar. Bizde bu
sayede örüntüyü görmüş oluruz. Benim de
boynumda yapmış olduğum kolyeyi
görmektesiniz. Bir örüntü güzel bir görsellik var
kolyede renkler belli bir sırayla ve düzenle
dizilmişlerdir.”
3
“Burada da bir tesbihimiz var erkek öğrencilerin dakika
daha çok dikkatini çektiğini söyleyebiliriz.
Tespihte de bir örüntü olduğunu renklerin belli
bir sırayla ve düzenle dizilmiş olduğunu
görüyoruz.”

Güdüleme

“Örüntü günlük yaşantımızda mimari yapılarda,


halılarda, annemizin ördüğü örgüde ve satranç
tahtasında bile gözümüze çarpabilir ve
matematikteki örüntüler konusunu hemen
tanımamıza aklımıza gelmesine yardımcı olur.

“Günlük hayatta örgü örerken bu konudan


yararlanırız ve çok işimize yarar çocuklar. Çünkü 2
belli bir sıra ve düzen ile örgümüzü öreriz ve dakika
güzel bir örünü oluşturmuş oluruz.
“Bugün ki dersimizde sırayla sayı örüntüleri ve
şekil örüntülerini öğreneceğiz çocuklar.” Diye
öğrencilere söylenir.

Gözden Geçirme

15
saniye

“Evet arkadaşlar tam anlamıyla örüntü nedir


bizim kurallarımız nelerdir şimdi gelin ona bir
bakalım.”
Derse Geçiş

15
saniye

“Belli bir kurala göre devam eden sayı veya şekil


dizilerine örüntü denir. Örüntü sayılar ile
Dersin işlenişi
oluyorsa biz buna sayı örüntüsü şekiller ile
oluyorsa biz buna şekil örüntüsü diyeceğiz.”
Diyerek örnek olarak sayı ve şekil örüntüleri
(Bireysel ve grupla öğrenme
gösterilir.
etkinlikleri deney, problem çözme,
proje, gezi vb.)
13
dakika

“Sayı örüntüleri belli kurala göre dizilmiş


sayılardır. Bu sayıların her birine terim adı
verilir.” denir.

Öğrencilere kendim seslendirmiş ve hazırlamış


olduğum animasyon videosu üzerinden soru
çözümü yaptıracağım.

İlgili örnek soru öğrencilere çözülür.


Şekil örüntülerini sayı örüntülerine çevirerek
daha rahat soruları çözecekleri ifade edilir ve
kibritler ile tasarlamış olduğum materyal
üzerinden soru öğrencilere anlatılır.

Konuya dair öğrencilere etkinlik yaptırılır ve


sırayla cevaplarının gösterilmesi istenir.

İlgili örnek soru öğrencilere çözülür.


 “Evet çocuklar dersimizi tekrar edecek
olursak belli bir kurala göre devam eden
sayı veya şekil dizilerine örüntü
deniyordu.”
 Sayı örüntüleri belli kurala göre dizilmiş
Özet sayılardır. Bu sayıların her birine terim 30
adı verilir. saniye
 Şekil örüntülerini sayı örüntülerine
çevirerek daha kolay soruları
çözebildiğimizi görmüştük.

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

Dersin sonunda “ödüllü ödev sorusu” Süre


öğrencilere verilir. “Evet arkadaşlar dersimizin
sonuna geldik. Dersimizi size ödev olarak
verdiğim ödüllü soru ile bitiriyorum. Soruyu
doğru cevaplayan kişilere ödüller vereceğim
bakalım soruyu kimler doğru yapacak.”

“Kendinize çok iyi bakın görüşmek üzere.”

Bireysel ve grupla öğrenme 1


etkinliklerine yönelik ölçme- dakika
değerlendirme

Dersin Diğer Derslerle ilişkisi: Görsel sanatlar ve geometri dersi

BÖLÜM IV
Dersten önce gerekli hazırlıklar yapılır. Ders planına uygun bir şekilde
ders işlenir. Ders sonunda öğrencilere ödev verilerek ders bitirilir.
Planın
Uygulanmasına ilişkin
Açıklamalar

ÖĞRETMEN ADAYI UYGUNDUR


İREM CEYLAN
OKUL MÜDÜRÜ

You might also like