Professional Documents
Culture Documents
L/2 L/2
L1
F ΔTf L
W θ Δt= ΔTa+ ΔTf
ΔTa θ e
θ
W1
L ᾡ
𝛥𝑡 𝛥𝑇𝑎 𝛥𝑇𝑓
𝑡𝑎𝑛𝜃 = =𝐿 =𝐿 Δt= ΔTa+ ΔTf
𝐿 −𝑒 +𝑒
2 2
𝐿 𝛥𝑡 1 𝑒
ΔTa= ( − 𝑒) 𝑥 =( − 𝐿) 𝑥𝛥𝑡 +
2 𝐿 2
1 𝑒
ΔTf= Δt –ΔTa = ( + 𝐿) 𝑥𝛥𝑡
2
L/2 L/2
L1
W F ΔTf
θ L
θ e Δt= ΔTa+ ΔTf
ΔTa
θ
W1
L ᾡ
𝛥𝑡 𝛥𝑇𝑎 𝛥𝑇𝑓
𝑡𝑎𝑛𝜃 = =𝐿 =𝐿
𝐿
2
+𝑒
2
−𝑒 Δt= ΔTa+ ΔTf
𝐿 𝛥𝑡 1 𝑒
ΔTa= ( + 𝑒) 𝑥 =( + 𝐿) 𝑥𝛥𝑡
2 𝐿 2 +
1 𝑒
ΔTf= Δt –ΔTa = ( − 𝐿) 𝑥𝛥𝑡
2
e=0
Δt= ΔTa+ ΔTf
𝛥𝑡 𝛥𝑇𝑎 𝛥𝑇𝑓
𝑡𝑎𝑛𝜃 = = 𝐿 = 𝐿
𝐿
2 2
+
𝛥𝑡
𝛥𝑇𝑎 = 𝛥𝑇𝑓 =
2
TRİM ÖRNEK PROBLEMLERİ
Ağırlık (yük) yer değiştirme (Shifting)
63 m 63 m
Örnek 1: L1
e=3 m
W L
Deplasmanı 6000 t, boyu 126 m, baş draftı F
45 m
5.5 m ve kıç draftı 6.5 m olan bir gemide W1
W1
MCT=240 tm’dir. Gemi üzerinde bulunan
120 tonluk bir ağırlık başa doğru 45 m 120 t
Verilenler:
Δ=W=6000 t w×d 120x45
∆𝑡 = = = 0.225 𝑚
L=126 m 100×𝑀𝐶𝑇 100𝑥240
MCT=240 tm
Tf=5.5 m 1 𝑒 1 3
ΔTa= ( − ) 𝑥𝛥𝑡 = ( − ) 𝑥0.225 = 𝟎. 𝟏𝟎𝟕 𝒎
Ta=6.5 m 2 𝐿 2 126
e=3 m kıç
w=120 t ΔTf= Δt - ΔTa=0.225-0.107=0.118 m
d=45 m
İstenenler: Trim başa doğru olduğundan kıç baş artacak, kıç draft azalacaktır.
Yeni draftlar:
Tf=?
Draft tablosu
Ta=? F (m) A (m)
İlk draft 5.5 6.5
Trim etkisi +0.118 -0.107
Son draft 5.618 6.393
TRİM ÖRNEK PROBLEMLERİ
Ağırlık (yük) yer değiştirme (Shifting)
50 m 50m
Örnek 2:
60 m
Deplasmanı 2200 ton, boyu 100 m ve
W1
GML= 150 m olan bir geminin baş ve kıç
W F L
draftları sırasıyla 5.2 m ve 5.3 m’ dir.
L1
Yüzme merkezi ortadan (mastöriden) 3 m e=3 m
∆𝐺𝑀𝐿 2200x150
Verilenler: 𝑀𝐶𝑇 = = 100𝑥100 = 33 𝑡𝑚
100𝐿
Δ=W=2200 t
L=100 m w×d 5x60
∆𝑡 = 100×𝑀𝐶𝑇=100𝑥33 = 0.09 𝑚
GML=150 m
Tf=5.2 m
1 𝑒 1 3
Ta=5.3 m ΔTa= (2 − 𝐿) 𝑥𝛥𝑡 = (2 − 100) 𝑥0.09 = 𝟎. 𝟎𝟒𝟐𝟑 𝒎
e=3 m kıç
w=5 t
ΔTf= Δt - ΔTa=0.09-0.0423=0.0477 m
d=50 m
İstenenler:
Trim kıça doğru olduğundan kıç draft artacak, baş draft azalacaktır.
Yeni draftlar:
Tf=?
Draft tablosu
Ta=? F (m) A (m)
İlk draft 5.2 5.3
Trim etkisi -0.0477 +0.0423
Son draft 5.1523 5.3423
TRİM ÖRNEK PROBLEMLERİ
Ağırlık (yük) eklemesi
45m
Örnek 3:
45 m
Tf=4.5 m 𝑊 + 450
∆d = = = 45 𝑐𝑚 = 0.45 𝑚
𝑇𝑃𝐶 10
Ta=5 m
Trim etkisi:
e=1.5 m kıç
w×d 450x(14+1.5)
MCT=120 tm ∆𝑡 = = = 0.5812 𝑚
100×𝑀𝐶𝑇 100𝑥120
W+=450 t
d=14 m başa 1 𝑒 1 1.5
ΔTa= (2 − 𝐿) 𝑥𝛥𝑡 = (2 − ) 𝑥0.5812 = 𝟎. 𝟐𝟖𝟎𝟗 𝒎
90
İstenenler:
Yeni draftlar:
ΔTf= Δt - ΔTa=0.5812-0.2809=0.3003 m
Tf=?
Ta=?
Trim başa doğru olduğundan baş draft artacak, kıç draft azalacaktır.
Draft tablosu
F (m) A (m)
İlk draft 4.5 5
Paralel batma +0.45 +0.45
4.95 5.45
150 m
Örnek 4:
250 t
Boyu 150 m eni 20 m olan prizmatik bir W1 32 m
gemi trimsiz olarak deniz suyunda 10 m
W F L
draftta yüzmektedir. Blok katsayısı 0.8 ve
L1
boyuna metasentır yüksekliği 200 m dir.
Yüzme merkezinden 32 m ilerideki bir
yerden 250 tonlık bir yük boşaltılırsa trim
değişimi ne olur?
20 m 20m
Örnek 5:
35 t
Boyutları 40 x 6 x 3 m (LxBxD) olan W1
14 m
prizmatik bir gemi deniz suyunda 2 m W F L
draftta yüzmektedir. MCT=8.4 tm’dir.
e=0 m L1
Mastöriden 14 m başa doğru olan bir
noktadan 35 tonluk bir ağırlık çıkartılırsa
yeni draftlar ne olur?
1. Paralel batma/çıkma
Verilenler: 2. Trim etkisi
W-=35 t
Trim etkisi:
d=14 m baştan
w×d 35x14
e=0 (prizmatik gemi) ∆𝑡 = = = 0.5833 𝑚
100×𝑀𝐶𝑇 100𝑥8.4
İstenen: e=0 olduğundan
Örnek 6:
Baş ve kıç draftları sırasıyla 7 m ve 8 m olan bir gemide MCT= 100 tm, TPC= 20 t ve yüzme merkezi ortadadır. Gemi
aşağıdaki yük işlemlerine tabi tutulmaktadır. Yük işlemleri sonundaki yeni draftları hesaplayınız.
Boşaltma:
Yükleme:
𝑊 − = 500+500+500+500=2000 t
𝑊 + = 50+150=200 t Draft tablosu
F (m) A (m)
Δ 𝑊 − =1800 t İlk draft 7 8
Δ 𝑊− Paralel çıkma -0.9 -0.9
Paralel = = 1800/20= 90 cm
𝑇𝑃𝐶 6.1 7.1
Trim etkisi +0.1775 -0.1775
Σ𝑤𝑑 3550 Son draft 6.2775 6.9225
𝛥𝑡 = 𝑀𝐶𝑇 = 100 =35.5 cm
e=0 olduğundan
ΔTa= ΔTf= Δt/2=17.75 cm
TRİM ÖRNEK PROBLEMLERİ
Belirli bir trim için gerekli eklenecek/çıkartılacak yük miktarı
Boşaltma:
360 5 - 1800
Örnek 8:
Baş ve kıç draftları sırasıyla 5.5 m ve 6 m olan bir gemi aşağıdaki yükleme işlemlerine tabi tutuluyor:
Yükleme işlemleri sonunda geminin baş ve kıç draftları sırasıyla 5.6 m ve 6.1 m oluyor. Buna göre yüzme merkezinin
gemi ortasına göre konumunu bulunuz.
40 m
W F L
20 t e 8m
20 m
97 t
28 t
Trim değişimi: Δt= t2- t1= -0.5 – (-0.5)= -0.5+0.5=0 97x(8+e) = 28x(20-e)+20x(40-e)=0
776+97e=560-28e+800-20e
Σ𝑤𝑑
𝛥𝑡 = 𝑀𝐶𝑇= 0 olduğuna göre 145e=584
e=4.0276 m
Σ𝑤𝑑= 0 olmak zorundadır.
Not: e pozitif (+) işaretli çıktığına göre seçilen yön
doğrudur. Yani şekilde gösterildiği gibidir. Eğer e yi kıçta
değilde başta imiş gibi gösterip çözümü öyle yapmış
olsaydık işareti negative (-) çıkacaktı. O zaman da seçilen
yönün aksindedir diyecektik.
TRİM ÖRNEK PROBLEMLERİ
Birden çok ağırlık (yük) ekleme/çıkartma
Örnek 9:
Boyu 150 m ve baş ve kıç draftları sırasıyla 6.35 m ve 6.65 m olan bir gemide MCT= 150 tm, TPC= 25 t ve yüzme
merkezi 5 m mastöriden geridedir. Gemi aşağıdaki yük işlemlerine tabi tutulmaktadır. Yük işlemleri sonundaki yeni
draftları hesaplayınız.
Yükleme:
Boşaltma:
𝑊 + =230+800+500=1530 t
𝑊 − =200+105=305 t
Δ 𝑊 + =1530-305=1225 t
Δ 𝑊+
Paralel batma = = 1225/25= 49 cm
𝑇𝑃𝐶
Σ𝑤𝑑 3500
𝛥𝑡 = = = 23.33 cm Ağırlık (t) Yüzme Trim momenti (tm)
𝑀𝐶𝑇 150
merkezine Başa Kıça
e=5 m kıç olduğundan uzaklık (m)
230 50 11500 -
1 𝑒 1 5
ΔTa= ( − 𝐿) 𝑥𝛥𝑡=(2 − 150) 𝑥23.33 800 20 16000 -
2 500 21 - 10500
200 36 - 7200
105 60 - 6300
ΔTa=10.89 cm 27500 24000
3500
ΔTf = Δt - ΔTa=23.33-10.89