Professional Documents
Culture Documents
Савич хімія
Савич хімія
Підготувала
викладач хімії та біології ЧПБЛ,
спеціаліст першої категорії,
Савич Алла Петрівна
Тема. Нітрати, їх поширення у природі. Проблема вмісту нітратів в продуктах
харчування.
Мета:
навчальна: закріпити знання учнів про солі, їх номенклатуру, фізичні, хімічні
властивості, способи добування та застосування; поглибити знання про середні солі;
ознайомити учнів з проблемою нагромадження нітратів у рослинах та їх негативним
впливом на організм людини;
розвивальна: розвивати креативне і критичне мислення, вміння самостійно
аналізувати, робити висновки, формувати вміння швидко і чітко формулювати свої
думки, логічно висловлювати їх та доводити свою точку зору; вдосконалювати
навики самостійної пошукової діяльності під час роботи з додатковими джерелами
інформації;
виховна: виховувати бережливе відношення до власного здоров’я, формувати
переконання правильно поводитися з хімічними речовинами в побуті, формувати в
учнів екологічне мислення, виховувати свідому громадську позицію, небайдужість
до екологічних проблем України.
Методична мета: розвиток пізнавальної активності та творчих здібностей учнів,
шляхом впровадження активних форм і методів навчання.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Методи: самостійна, індивідуальна, пошукова, творча робота учнів, повідомлення
учнів, тестова робота, вправа «мікрофон», вправа «асоціативний кущ», метод
проектів, вправа «точка зору», вирішення проблемної ситуації
Обладнання: стенди «Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва» і
«Витискувальний ряд металів», зразки речовин нітратів, штатив з пробірками, вода,
мультимедійна презентація.
«Істинна відкривається лиш тим, хто її шукає»
(Д.І.Менделєєв)
Хід уроку
1.Організаційний етап
Доброго дня. Налаштуємося на роботу. Протягніть вперед ліву руку й уявіть на ній
усі ваші життєві знання. Протягніть уперед праву руку й уявіть на ній знання, з
якими ви прийшли на сьогоднішній урок. Тепер з’єднайте руки.
Так ваш життєвий досвід і знання, об’єднані разом , сьогодні стануть у нагоді вам
на уроці.
- Чи погоджуєтеся ви зі словами відомого хіміка Д.І.Менделєєва: «Істинна
відкривається лише тим, хто її шукає?». А тепер вперед на пошуки істини!
2. Мотивація навчальної діяльності
1. Перегляд фрагменту мультфільма
2. Формулювання проблеми
Сьогодні усім відомо,що нітратна кислота стала справжньою зіркою, завдяки
своїм солям – нітратам. Тільки існує питання: яка ця зірка, яскрава та позитивна, яка
зігріває нас своїм теплом і приносить людству користь, чи навпаки?
Отож, відповідь на це питання ми зможемо дати в кінці уроку.
3.Актуалізація опорних знань.
1. Виконання вправи «Вірю – не вірю».
1. Нітратна кислота утворює тільки середні солі. (так)
2. Солі нітратної кислоти називаються сульфатами. (ні)
3. Нітратна кислота двохосновна. (ні)
4. Нітроген у природі зустрічається у вигляді простої речовини азоту. (так)
5. Азот входить до складу повітря. (так)
6. В повітрі цієї речовини дуже мало. (ні)
7. Формула азоту N2 .(так)
2. Вправа «Мікрофон» (учні по черзі відповідають на запитання)
1. Назвіть основні класи неорганічних сполук. (Є чотири основні класи
неорганічних сполук: оксиди, основи, кослоти, солі)
2. Дайте визначення кислот. (Кислоти — це такі неорганічні речовини, до
складу яких входять йони Гідрогену, що з’єднані з кислотним залишком)
3. Яка формула нітратної кислоти. (НNO3 )
4. Охарактеризуйте її за складом. (Це одноосновна кислота. До її складу
входить один йон Гідрогену, що з’єднаний з кислотним залишком NO3)
5. За логічною послідовністю, який клас неорганічних сполук ми маємо
вивчати після кислот? (Я вважаю, що після вивчення нітратної кислоти ми будемо
вивчати солі нітратної кислоти, так як солі — це ще більш складніші за будовою,
ніж кислоти. Існує велика різноманітність солей.)
6. Які речовини називаються солями? (Солі — це клас неорганічних речовин, до
складу яких входять катіони металів, що з’єднані з кислотним залишком)
7. Яку назву мають солі нітратної кислоти? (Солі нітратної кислоти
називаються нітрати)
4.Вивчення нового матеріалу
Вправа «Асоціативний кущ»
- Подумайте: що вам відомо про нітрати на даний момент? (це солі нітратної
кислоти, добрива, шкідливі, розчинні, містяться в продуктах харчування)
Темою нашого уроку є: Нітрати, їх поширення у природі. Проблема вмісту
нітратів в продуктах харчування.
- Ну що ж вирушаємо у подорож КРАЇНОЮ НІТРАТІВ.
1.Зупинка «Інформаційно- історична»
Нітрати це кристалічні речовини, різного
кольору, не молекулярної будови, тому мають високі
температури плавлення. Вони розчинні у воді, а при
випарюванні їх розчинів утворюються
кристалогідрати. Нітрати зустрічається в природі.
Поклади натрій нітрату є в Чилі, тому цю сіль
називають « чилійська селітра».
Калій нітрат входить як домішка до покладів солей калію в Україні.
Ця речовина відома з давніх пір. В ІХ ст. китайці використовували її для
виготовлення чорного пороху. Вміли виготовляти цю речовину і козаки. За часів
Визвольної війни 1648-1654 років на Сечі існував пороховий завод, який виробляв
порох для війська Б. Хмельницького (майже 1000 тонн). Ще вона застосовується як
комбіноване мінеральне добриво (Калійна селітра або калій нітрат)
Амоній нітрат біла кристалічна речовина, дуже гігроскопічна, швидко злежується і
стає непридатною до використання. Тому її зберігають у вигляді гранул. Французькі
хіміки виділили її з гною, а французькі артилеристи закладали в гармати порох,
зроблений з гною, деревного вугілля та сірки.
Якби зібрати всі солі натрій нітрату, розчинені у Світовому океані, одержали б
шар завтовшки 1,5м, який вкрив би нашу Землю.
Латинська назва хімічного елемента Nitrogeniumозначає “той, що народжує
солі”. З давніх часів солі нітратної кислоти називали «селітрами». Ця назва
збереглася і по наш час. Нітрати Натрію, Калію, Кальцію, амонію
називаються селітрами.
Французький інженер-картограф Гійом де Боплан зробив перший повний
„Опис України декількох провінцій королівства польського від границь Московії до
границь Трансільванії…“ (Руан, 1660). За його словами, козаки добре вміли
виробляти селітру, якої є багато в цих краях. Багато селітряних площ було в
Задніпров’ї, де в 1636 році діяла казенна „Адміністрація селітряних садиб“, якій
підпорядковувалися міста Березань, Биків, Яблунів, Миргород, Полтава та інші села
і міста. Лівобережна Україна і Слобожанщина стали основним поставником селітри
в Російське царство.
З цього повідомлення нам стає зрозуміло, що грунти лівобережної України,
зокрема Полтавщина, самі по собі багаті на нітрати. І якщо зараз у колодязній воді
нашого регіону часто реєструють підвищений вміст нітратів, то не думайте, що це
лише наслідки сучасної агрономії.
2. Зупинка
«Номенклатурна»
Нітрати – неорганічні сполуки – солі, які
утворені атомами металів і кислотними залишками
нітратної кислоти NO3-. Наприклад:
NaNO3 — натрій нітрат
Zn(NO3)2 — цинк нітрат
Al(NO3)3 — алюміній нітрат
Fe(NO3)2 — ферум (ІІ) нітрат
Fe(NO3)3 — ферум (ІІІ) нітрат
KNO3 — калій нітрат
Сa(NO3)2 — кальцій нітрат
NH 4NO3 — амоній нітрат
Запитання: Подумайте і скажіть, що спільне мають всі ці формули?
Відповідь: До складу всіх даних формул солей входить нітрат-йон NO3- (тобто
кислотний залишок нітратної кислоти)
Нітрати слід відрізняти від солей нітритної кислоти НNO2 , які називаються нітрити.
Наприклад:
NaNO2 — натрій нітрит
LiNO2 — літій нітрит
3. Зупинка «Добування нітратів»
- Згадаємо хімічні властивості нітратної кислоти. Хто запише на дошці рівняння
реакцій? (учні по черзі записують біля дошки рівняння реакцій, що характеризують
хімічні властивості нітратної кислоти)
а) взаємодія нітратної кислоти з металом:
Cu + 4HNO3(к) = Cu(NO3)2 +2NO2 +2H2O
б) взаємодія нітратної кислоти з основним оксидом:
CaO + 2HNO3 = Ca(NO3)2 + H2O
в) взаємодія нітратної кислоти з основою:
Mg(OH)2 + 2HNO3 = Mg(NO3)2 + 2H2O
г) взаємодія нітратної кислоти з сіллю:
2HNO3 + Na2CO3 = 2NaNO3 + CO2 + H2O
д) взаємодія нітратної кислоти з аміаком:
NH3 + HNO3 = NH4 NO3
Цікаво, що нітрати — це продукти метаболізму в організмі людини і тварин. В
невеликих кількостях вони постійно утворюються в організмі людини в результаті
процесів обміну речовин.
4. Зупинка «Властивості нітратів»
Розглянемо наявні нітрати (вчитель демонструє деякі нітрати) і назвемо
основні фізичні властивості.
Тверді кристалічні речовини, добре розчинні у воді (звернемося до таблиці
розчинності основ і солей у воді), токсичні.
Нітрати, як і інші солі, взаємодіють з більш активними металами, з кислотами,
з лугами (якщо утворюється осад), вступають в реакцію обміну з солями. (Учні
вивчають спільні з іншими солями хімічні властивості нітратів за таблицею
«Хімічні властивості нітратів»)
Водночас, характерною хімічною властивістю нітратів є їх розкладання під час
нагрівання з виділенням кисню та інших продуктів. Щоб довести виділення кисню
до отвору пробірки потрібно піднести тліючу скіпку.
(Викладач пояснює специфічні властивості нітратів за таблицею «Хімічні
властивості нітратів» і записує на дошці приклади рівнянь реакцій, залучаючи до
коментування учнів)
Таблиця «Хімічні властивості нітратів»
Властивості нітратів Рівняння реакцій
1)спільні з іншими а) взаємодія з металами:
солями Zn(NO3)2 + Mg = Mg(NO3)2 + Zn
б) взаємодія з кислотами
NaNO3 + HCl = NaCl + HNO3
в) взаємодія з лугами (якщо утворюється осад)
Cu(NO3)2 + 2NaOH = Cu(OH)2↓ + 2Na NO3
г) взаємодія з іншими солями
AgNO3 + NaCl = AgNO3 + NaCl
Li, K, Ba, Ca, Na, Mg, Al, Mn, Zn, Fe, Ni, Sn, Pb, (H2), Cu, Hg, Ag, Pt, Au