You are on page 1of 3

Priprema za čas

Škola: OŠ „Turbe“
Razred: VIII-1 i VIII-5
Nastavnik: Jakub Halimović
Nastavna oblast:
Nastavna jedinica: Objekti nastali iz duhovnosti
Tip časa: obrada
Nastavne metode: razgovor, izlaganje, tekst, demonstracija (slike)
Nastavna sredstva i pomagala: osnovna, multimedija, CD plejer
Oblik rada: frontalni, individualni i rad u grupama

Cilj časa: Naučiti kakva je funkcija, uloga i značaj objekata nastalih iz duhovnosti
( džamija,tekija, medresa, turbe). Poticaj interesovanja za posjete i nova istraživanja o takvim
objektima u užem i širem zavičaju.

Zadaci časa:

1. OBRAZOVNI
 Usvojiti značenje pojmova džamija, medresa,tekija i njihovu ulogu
 Upotpuniti znanje o kulturno-historijskim vrijednostima datih objekata
 Memorisati dove prilikom posjeta džamiji, mezarju
2. ODGOJNI
 Razvijanje interesovanja i ljubavi za odlazak u džamiju...
 Adabi/pravila ponašanja prilikom posjeta navedenim objektima
 Saradnja u radu na času sa drugim učenicima
3. FUNKCIONALNI:
 Podsticaj razvoja kreativnosti i osjećaja za lijepim
 Mogući izbor mjesta za pronalazak unutarnjeg mira
 Jačanje želje za očuvanjem kulturno-historijskog nasljeđa

Uvodni dio časa:


 Šta je Bejtullah? (Ka'ba)
 Gdje se nalazi i šta znaš o njenoj gradnji? (U Mekki, sagradio je Ibrahim, a.s., sa
sinom Ismailom, a.s. ; obnavljana je više puta,
 Od posebnog značaja je i džamija u Medini, kada je sagrađena? (nakon Hidžre, 622.
Godine, to je Poslanikova džamija)
 Kako se naziva mesdžid u Jerusalemu? (Mesdžidul-Aksa)

 Koje uloge je džamija imala kroz historiju? (okupljanje radi namaza, škola, sudnica,
utočišta beskućnika...)

 Čovjek ima fizičke i duhovne potrebe, a određeni oblici duhovnog čišćenja postižu se
posjetom i boravkom u džamiji, mesdžidu, tekiji.

Najava cilja časa:


Danas ćemo upotpuniti znanje o ulozi , značaju i vrijednosti objekata nastalih iz
duhovnosti.
Napisati naslov na tabli : Objekti nastali iz duhovnosti

Glavni dio časa:


- Prezentacija teme:
- Kroz historiju čovjek je gradio različite objekte kao odraz svoje duhovnosti.
Tako su nastajale:
Sinagoge, crkve, mauzoleji, piramide, grobnice, samostani i dr.
U tradiciji muslimana središnje mjesto okupljanja je (učenici odgovaraju) -
(džamija)
Podsjetimo se da je ovaj pojam iz korjena DŽEME'A što znači sakupiti, a iz istog
korjena je i džemat a to znači (učenici odgovaraju) –
(zajednica muslimana).
Uz džamije grade se i medrese i tekije, a mezari alima i velikana određenog mjesta i
vremena obilježeni su gradnjom turbeta koje ima i odgojni karakter.

Zapisati pojmove: džamija, medresa, tekija, turbe.

Slijede zadaci za rad u grupama iz kojih treba upoznati kakva je uloga ovih objekata
uz izbor fotografija kojima ćete upotpuniti svoj zadatak.
Podjela materijala za rad u grupama:

1. Zadatak:
Džamija: Napiši šta je uloga džamije, ajet o vrijednosti gradnje džamija, vrijednost
namaza u džematu, karakteristike mahalske i potkupolne džamije. Zalijepi sliku
džamije.
2. Zadatak:
Podijeliti učenicima tekst dove pri ulasku i izlasku iz džamije, zalijepiti na plakat
dove pisane većim slovima.
Enterijer džamije: Napiši šta je mihrab, minber i mahfil/musandera?
Ponašanje u džamiji – navedi osnovna pravila ponašanja u džamiji!
Nacrtaj ilustraciju ili upozorenje o ponašanju u džamiji!

3. Zadatak:
Medrese: Napiši šta su medrese; uloga medrese u društvenom životu; medrese u
BiH (nabrojati). Zalijepiti sliku objekta po izboru!
4. Zadatak:
Tekije: Šta su tekije; uloga tekija u društvenom životu;
najpoznatije tekije u BiH. Zalijepiti
5. Zadatak:
Turbeta: Šta su turbeta, poznata turbeta u BiH, napiši dovu prilikom posjete
mezarju.

Slijedi 10 - 15 minuta rada ne zadacima (pripremanje za izlaganje)


Tokom rada pustiti instrumentalu.
Izlaganje učenika 15-20 minuta

Vrijednost objekata kao što su džamije, tekije, medrese je višestruka.


Njihova gradnja ali i održavanje i posjećivanje dokaz su vjerovanja pojedinca i
džemata.
Imaju važnu ulogu i uticaj u segmentu odgoja, obrazovanja, jačanja zajednišva,
saradnje i međusobnog pomaganja, ali i ulogu svjedočenja o vremenu i ljudima
kada su nastajali.

Završni dio časa:


Slijedi multimedijska prezentacija objekata iz Travnika i okoline,
što je i mali kviz poznavanja džamija iz uže okoline.

Zadaća:
 Uraditi prezentaciju:
džamije u svijetu, b)džamije u BiH, c) džamije u Travniku;
 Izrada makete džamije
 Nacrtati džamiju, tekiju, turbe ili napraviti fotografije

You might also like