You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU: 20 TARIKH: 16 Ogos 2023 HARI: Rabu BIL MURID: 31


TINGKATAN: 3 Delima MASA: 11:50 a.m - 12:50 p.m MATA PELAJARAN: Sejarah
TEMA: Kedatangan Kuasa Asing
TAJUK: Pentadbiran Barat di Sarawak dan Sabah
STANDARD KANDUNGAN (RUJUK 7.5 Pentadbiran Barat di Sarawak dan Sabah
DSKP)
STANDARD PEMBELAJARAN (RUJUK 7.5.1 Menyatakan latar belakang pemerintahan tempatan di Sarawak dan Sabah
DSKP) K7.5.7 Menjelaskan kepentingan kewibaan pemimpin dalam pembangunan negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Di akhir pdpc, murid dapat:
1. Menyatakan dua persamaan dan perbezaan sistem kesukuan di Sarawak dan Sabah dengan
betul.
2. Memadankan tiga sistem pentadbiran di Sabah dan Sarawak di Apple Tree dengan betul.
3. Menjelaskan dua kepentingan kewibawaan pemimpin dalam pembangunan negara dengan
jelas.
KEWARGANEGARAAN Kepentingan kewibawaan pemimpin dalam pembangunan negara

ABM/BBM/BBB Apple Tree, kertas A4, Handout, Kertas berbentuk buah epal dan pen.
TEKNIK PENGAJARAN: Teknik penerangan dan soal jawab
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID: Murid telah mempunyai pengetahuan tentang negeri Sarawak dan Sabah
Aktiviti PdPc Abad ke 21 KBAT Kemahiran Pemikiran Sejarah Pentaksiran
Komunikasi / Mengaplikasi Memahami Kronologi Latihan Bertulis /
Kreativiti dan inovasi / Menganalisis / Menerokai bukti / Lisan /
Kolaboratif / Menilai / Membuat interpretasi Kuiz
Kritis dan / Mencipta Membuat imaginasi Pembentangan /
penyelesaian Pemerhatian
masalah
Kewarganegaraan / Membuat rasionalisasi
Literasi Digital
Pembangunan /
Karekter
(Nilai)
LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
Masa/ Langkah Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
(Cth:
Teknik/ABM/BBM/Kemahiran
KPS yang diterapkan/ PAK21
yang diterapkan guru semasa
dalam aktiviti)
Set 1. Guru bersoal jawab dengan 1. Murid bersoal jawab dengan guru
Induksi (5 murid berkaitan keindahan negeri berkenaan dengan keindahan negeri ABM/BBM/BBB
minit) Sarawak dan Sabah Sarawak dan Sabah -Peta negeri Sarawak dan Sabah
2. Guru menerangkan tajuk 2. Murid memberi perhatian semasa Teknik
pembelajaran yang akan guru menerangkan tajuk - sumbang saran
dipelajari kepada murid secara pembelajaran. - soal jawab
ringkas.

Langkah 1 (10 minit) 1. Guru menyatakan kepada murid 1. Murid mendengar penerangan guru
berkenaan persamaan dan berkenaan persamaan dan perbezaan
perbezaan sistem kesukuan di sistem kesukuan di Sarawak dan ABM/BBM/BBB
Sarawak dan Sabah. Sabah. -Kertas A4
2. Guru memberikan kertas A4 2. Murid menulis sistem kesukuan di
kepada murid untuk Sarawak dan Sabah pada kertas A4 KPS
menghasilkan peta I-Think. dengan menggunakan peta I-Think. - Menerokai bukti
3. Guru meminta murid untuk 3. Murid menyatakan sistem kesukuan di
menyatakan sistem kesukuan di Sarawak dan Sabah berdasarkan peta PAK21
Sarawak dan Sabah berdasarkan I-Think yang telah dihasilkan oleh - Komunikasi, kreativiti dan
peta I-Think yang dihasilkan oleh murid sendiri. inovasi, kolaboratif, kritis dan
murid. penyelesaian masalah serta
pembangunan karakter.

Langkah 2 (25 minit) 1. Guru meminta murid untuk 1. Murid mendengar penerangan guru
kembali ke tempat sendiri. berkenaan sistem pentadbiran di ABM/BBM/BBB
2. Guru menjelaskan kepada murid Sarawak dan Sabah. - Handout, kertas berbentuk buah
berkenaan sistem pentadbiran di 2. Murid membentuk kumpulan seperti epal dan pen.
Sarawak dan Sabah. yang diminta oleh guru.
3. Guru meminta murid untuk 3. Murid menulis huraian setiap sistem KPS
membentuk kumpulan yang terdiri pentadbiran di Sarawak dan Sabah pada -Menerokai bukti
daripada 5 orang murid, 6 kertas berbentuk buah epal yang
kumpulan. diberikan oleh guru.
4. Guru mengedarkan kertas 4. Murid menampal kertas berbentuk PAK21
berbentuk buah epal kepada buah epal pada Apple Tree di hadapan - Komunikasi, penyelesaian
setiap kumpulan. kelas dan membentangkan perkara yang masalah, pembangunan karakter
5. Guru meminta setiap kumpulan telah ditulis pada kertas berbentuk buah serta kreativiti dan inovasi
menghuraikan setiap sistem epal tersebut.
pentadbiran di Sarawak dan
Sabah di atas kertas berbentuk
buah epal tersebut.
6. Guru meminta murid untuk
menampal kertas berbentuk buah
epal tersebut pada Apple Tree di
hadapan kelas dan
membentangkan sistem
pentadbiran di Sarawak dan
Sabah mengikut kumpulan
masing-masing
Langkah 3 (15 minit) 1. Guru meminta murid untuk kekal 1. Murid kekal di dalam kumpulan yang
di dalam kumpulan yang sama. sama untuk aktiviti seterusnya. ABM/BBM/BBB
2. Guru meminta murid untuk 2. Murid berbincang dengan ahli - Handout
berbincang dengan ahli kumpulan kumpulan tentang kepentingan TEKNIK
tentang kepentingan kewibawaan kewibawaan pemimpin dalam - Soal jawab
pemimpin dalam pembangunan pembangunan negara - Bercerita
negara dengan jelas. 3. Setiap kumpulan menghantar wakil
3. Guru meminta murid ke hadapan untuk menjelaskan kepentingan KPS
untuk menjelaskan kepentingan kewibawaan pemimpin dalam - Menerokai bukti
kewibawaan pemimpin dalam pembangunan negara di hadapan
pembangunan negara dengan kelas. PAK21
jelas. - Komunikasi, kolaboratif, kritis
dan penyelesaian masalah serta
pembangunan karakter.
Penutup (5 minit) 1. Guru meminta beberapa orang 1. Beberapa orang murid berkongsi
murid untuk menyatakan pendapat masing-masing tentang apa
pendapat masing-masing yang difahami dan diperoleh
berkenaan aktiviti pembelajaran. berdasarkan aktiviti pembelajaran.
2. Guru merumuskan tajuk 2. Murid menilai rumusan pembelajaran
pembelajaran secara yang disampaikan oleh guru.
keseluruhannya.

Refleksi Guru . Sesi pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dilaksanakan kerana murid menduduki peperiksaan.

You might also like