You are on page 1of 4

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

BIDANG B
ORGANISASI BAHAN
MINGGU 37
TARIKH 5-Jan-2023
HARI Khamis
MASA 8:00AM - 9:00AM
TAJUK 5. Pengurusan Bahan
SUB TAJUK 5.2 Proses Teknik Bahan
OBJEKTIF 5.2.1 Mengenalpasti buku yang diproses mengikut Sistem Pengkelasan Dewey atau
bergantung kepada sistem warna yang digunakan di sekolah
5.2.2 Menentukan lokasi bahan-bahan yang diletakkan di atas rak buku

PERINCIAN TUGAS/ 1. Memproses buku mengikut sistem Dewey


AKTIVITI/ STRATEGI 2. Mengecop buku-buku yang telah dikemaskini ke dalam sistem
3. Menampal bar kod dan sticker tulang buku.

CATATAN

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

BIDANG C
GALAKAN MEMBACA DAN LITERASI MAKLUMAT
MINGGU 37
TARIKH 5-Jan-2023
HARI Khamis
MASA 9:30AM - 10:30AM
TAJUK 3. Promosi
SUB TAJUK 3.7 Sudut NILAM
OBJEKTIF 3.7.2 Dapat mempamerkan aktiviti NILAM yang dilaksanakan sepanjang tahun

PERINCIAN TUGAS/ 1. Aktiviti NILAM dipamerkan di papan kenyataan di PSS Za’ba


AKTIVITI/ STRATEGI 2. Pengawas PSS bertindak mengemaskini papan kenyataan tersebut.

CATATAN
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

KEBERADAAN
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA SUBJEK MURID

37 Khamis 5-Jan-2023 5 Kreatif 11:00AM - 12:00PM SEJARAH

TEMA/ TAJUK STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN


PEMBINAAN NEGARA 113.2
Cabaran Selepas 13.2.2 Memerihalkan pemisahan Singapura
Pembentukan Malaysia daripada Persekutuan Malaysia.
3.0 PEMBENTUKAN
MALAYSIA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pembelajaran murid dapat; Pada akhir pengajaran, murid dapat:
1. Menjelaskan punca pemisahan 1. Menjelaskan sekurang-kurangnya empat
Singapura daripada Malaysia. punca pemisahan Singapura daripada
2. Menjawab soalan esei dengan tepat Malaysia.
2. Menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan esei
dengan tepat
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) ELEMEN KEWARGANEGARAAN DAN NILAI SIVIK

kemahiran berfikir Berani mempertahankan kedaulatan bangsa dan negara

KEMAHIRAN PEMIKIRAN SEJARAH (KPS)

Membuat interpretasi tindakan Jepun terhadap penduduk di Tanah Melayu


BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)

Buku teks || Gambar || Lembaran kerja || Alat tulis


RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PERMULAAN: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta perhatian
SET INDUKSI mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu membuat perkaitan dengan isu semasa

AKTIVITI UTAMA: 1. Guru memberi penerangan. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif
PERKEMBANGAN pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
2. Murid mengingat kembali pelajaran lepas dengan menerangkan punca-punca pemisahan
Singapura dariapda Malaysia.
3. Murid menjawab soalan esei dengan merujuk buku teks untuk mendapatkan pemahaman
secara terperinci berkaitan proses pemisahan Singapura.
4. Murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan sekelas.
5. Murid turut menjelaskan kepentingan mempunyai pemikiran yang strategik dalam cabaran
pemisahan Singapura ini..
AKTIVITI PLANERI: Murid dipilih secara rawak untuk merumus isi pembelajaran yang mereka perolehi pada hari ini
PENUTUP dan mengaitkan dengan kehidupan seharian mereka. Murid juga mendengar guru merumuskan
dan mengukuhkan lagi tajuk pembelajaran.
Aktiviti Pengukuhan Murid pandai membantu murid lemah
Aktiviti Pengayaan Membuat rujukan menggunakan internet
Aktiviti Pemulihan Latihan tambahan (soalan esei)
IMPAK/ REFLEKSI
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

KEBERADAAN
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA SUBJEK MURID

37 Khamis 5-Jan-2023 5 Efektif 12:00PM - 1:00PM SEJARAH

TEMA/ TAJUK STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN


PEMBINAAN NEGARA 113.2
Cabaran Selepas 13.2.2 Memerihalkan pemisahan Singapura
Pembentukan Malaysia daripada Persekutuan Malaysia.
3.0 PEMBENTUKAN
MALAYSIA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pembelajaran murid dapat; Pada akhir pengajaran, murid dapat:
3. Menjelaskan punca pemisahan 3. Menjelaskan sekurang-kurangnya empat
Singapura daripada Malaysia. punca pemisahan Singapura daripada
4. Menjawab soalan esei dengan tepat Malaysia.
4. Menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan esei
dengan tepat
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) ELEMEN KEWARGANEGARAAN DAN NILAI SIVIK

kemahiran berfikir Berani mempertahankan kedaulatan bangsa dan negara

KEMAHIRAN PEMIKIRAN SEJARAH (KPS)

Membuat interpretasi tindakan Jepun terhadap penduduk di Tanah Melayu


BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)

Buku teks || Gambar || Lembaran kerja || Alat tulis


RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PERMULAAN: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta perhatian
SET INDUKSI mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu membuat perkaitan dengan isu semasa

AKTIVITI UTAMA: 6. Guru memberi penerangan. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif
PERKEMBANGAN pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
7. Murid mengingat kembali pelajaran lepas dengan menerangkan punca-punca pemisahan
Singapura dariapda Malaysia.
8. Murid menjawab soalan esei dengan merujuk buku teks untuk mendapatkan pemahaman
secara terperinci berkaitan proses pemisahan Singapura.
9. Murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan sekelas.
10. Murid turut menjelaskan kepentingan mempunyai pemikiran yang strategik dalam cabaran
pemisahan Singapura ini..
AKTIVITI PLANERI: Murid dipilih secara rawak untuk merumus isi pembelajaran yang mereka perolehi pada hari ini
PENUTUP dan mengaitkan dengan kehidupan seharian mereka. Murid juga mendengar guru merumuskan
dan mengukuhkan lagi tajuk pembelajaran.
Aktiviti Pengukuhan Murid pandai membantu murid lemah
Aktiviti Pengayaan Membuat rujukan menggunakan internet
Aktiviti Pemulihan Latihan tambahan (soalan esei)
IMPAK/ REFLEKSI

You might also like