You are on page 1of 16

RUMUSAN MINGGUAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU 16
(17 Julai 2023 – 21 Julai 2023)

1. Isnin (17/7/2023) – Perhimpunan Rasmi di Dewan Bakti dan Kejohanan Olahraga Seroja

2. Selasa (18/7/2023) – Perhimpunan Harian,di Dataran Ilmu

3. Rabu (19/7/2023) – Cuti Awal Muharam

4. Khamis (20/7/2023) – Perhimpunan Harian di Dataran Ilmu

5. Jumaat (21/7/2023) – Program Bina Insan

Disediakan oleh: Disemak oleh:

NURUL LAYLATUL NABILAH BINTI MAZLAN PUAN HAJAH ZAITON BINTI ISMAIL

GURU AKADEMIK PENGETUA SMK JENGKA 18


Tarikh Hantar: 21/7/2023

MATA PELAJARAN: SEJARAH KELAS: 1 GHAZALI KEHADIRAN:


MINGGU: 16 HARI: ISNIN TARIKH: 17/7/2023 MASA: 8.10- 9.10 PAGI
Tajuk Bab 4: Tamadun Awal Dunia
Standard Kandungan 4.1: Tamadun awal dunia dan sumbangannya

Standard Pembelajaran 4.1.3: Menjelaskan ciri- ciri awal tamadun awal dunia

Menjelaskan keperluan menghargai sumbangan tamadun awal dunia dalam kehidupan


Objektif Pembelajaran manusia

Aktiviti Permulaan
Guru meminta pelajar untuk membuat 4 kumpulan kecil. Guru memberikan soalan soalan
kepada setiap kumpulan untuk

Utama
Pelajar berbincang bersama ahli kumpulan masing- masing mengenai ciri-ciri tamadun awal
dunia, peranan bandar dalam tamadun awal dunia, keperluan pengkhususan pekerjaan dan
kepentingan tulisan kepada kehidupan manusia.

Penilaian

Guru meminta pelajar untuk membentangkan hasil dapatan atau hasil perbincangan mereka
pada kelas berikutnya secara rainbow group (Kumpulan Pelangi)
Murid melihat, berfikir, dan berbincang berkenaan hasil kerja yang telah ditampal oleh rakan-
rakan yang lain.

TP3 akan diberikan kepada pelajar yang berjaya menerangkan dengan betul dan tepat
mengenai soalan yang telah diajukan.

Refleksi
 ____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 ___/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

 Aktiviti PdP ditangguhkan kerana Kejohanan Olahraga Seroja telah diadakan.


MATA PELAJARAN: SEJARAH KELAS: 2 MALIKI KEHADIRAN:26/29
MINGGU: 16 HARI: ISNIN TARIKH: 17/7/2023 MASA: 9.10- 10.10 PAGI
Tajuk Bab 5: Kesultanan Melayu Melaka sebagai asas kerajaan masa kini

Standard Kandungan 6.1: Kesultanan Melayu Melaka

6.1.1: Menceritakan pengasasan Kesultanan Melayu Melaka


Standard Pembelajaran
Menghuraikan dan menilai kepentingan sifat kepimpinan dalam pembinaan negara
Objektif Pembelajaran
Aktiviti Permulaan
Guru meminta pelajar untuk membuat perbentangan di hadapan kelas bersama ahli kumpulan
masing- masing

Utama

Pelajar dibantu dan dipandu oleh guru untuk membuat perbentangan mengenai topik yang
akan dibentangkan

Penilaian

Guru memberikan TP3 bagi pelajar yang faham dan mampu menerangkan dengan baik apa
yang dibentangkan.

Latihan pengukuhan bagi topik ini juga disediakan.

Refleksi
 ____/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 ____/___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

 Aktiviti PdP ditangguhkan kerana Kejohanan Olahraga Seroja telah diadakan


MATA PELAJARAN: SAINS KELAS: 1 MALIKI KEHADIRAN:

MASA: 10.30- 12.00


MINGGU: 16 HARI: ISNIN TARIKH: 17/7/2023
TENGAHARI

Tajuk Bab 4: Pembiakan


4.7: Pembiakan tumbuhan
Standard Kandungan
Berkomunikasi mengenai struktur dan fungsi setiap bahagian bunga
Standard Pembelajaran Mewajarkan proses pendebungaan

Memerihalkan proses persenyawaan dan menerangkan pembentukan biji benih dan buah pada
Objektif Pembelajaran tumbuhan

Aktiviti Permulaan
Guru menunjukkan tayangan gambar bahagian bunga kepada pelajar

Utama

Pelajar diminta untuk melihat dengan teliti setiap bahagian dan mengenali dan mengetahui
fungsi setiap bahagian tersebut

Penilaian

Guru memberikan TP3 bagi pelajar yang faham dan mampu memadankan gambar bahagian
bunga dan fungsi yang tepat.

Latihan pengukuhan bagi topik ini disediakan untuk pelajar.

Refleksi
 ____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 ____/___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

 Aktiviti PdP ditangguhkan kerana Kejohanan Olahraga Seroja telah dijalankan


MATA PELAJARAN: SEJARAH KELAS: 4 IBNU KHALDUN KEHADIRAN:
MASA: 12.30- 1.30
MINGGU: 16 HARI: ISNIN TARIKH: 17/7/2023
TENGAHARI
Bab 4: Perjuangan kea rah kemerdekaan Tanah Melayu
Tajuk
4.3: Reaksi pendudukan tempatan terhadap Malayan Union (MU)
Standard Kandungan
10.3.3: Menghuraikan reaksi penduduk tempatan terhadap Malayan Union
Standard Pembelajaran
Menjelaskan penentangan Raja- raja Melayu terhadap Malayan Union dan menjelaskan
Objektif Pembelajaran
penentangan rakyat terhadap Malayan Union
Aktiviti
Permulaan
Guru memaparkan video kronologi penubuhan Malayan Union

Utama
Pelajar diminta untuk mengulas atau memberikan pendapat terhadap penubuhan tersebut.

Penilaian

Guru memberikan latihan kepada pelajar mengenai topik yang dipelajari

Refleksi
 ____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

 Aktiviti PdP ditangguhkan kerana Kejohanan Olahraga Seroja telah diadakan


MATA PELAJARAN: SEJARAH KELAS: 3 HAMBALI KEHADIRAN: 24/28
MASA: 12.30– 1.30
MINGGU: 16 HARI: SELASA TARIKH: 18/7/2023
TENGAHARI
Bab 4: Campurtangan dan Penjajahan Kuasa Barat
Tajuk 7.4: Pentadbiran Negeri- negeri Melayu Tidak Bersekutu

4.3 Perluasan kuasa British di Perlis, Kedah, Kelantan dan Terengganu


Standard Kandungan
7.4.2: Menghuraikan perluasan kuasa British di Perlis, Kedah, Kelantan dan Terengganu
Standard Pembelajaran
Menerangkan factor- factor perluasan kuasa British di Perlis, Kedah, Kelantan dan
Objektif Pembelajaran Terengganu

Aktiviti
Permulaan
Pelajar dibahagikan kepada 5 kumpulan kecil dan di lantik seorang ketua yang akan bertindak
sebagai fasilitator kepada semua ahli kumpulannya.

Utama
Guru meminta pelajar untuk berbincang dan menyiapkan latihan bersama- sama ahli
kumpulan masing- masing.

TP3 telah diberikan kepada kumpulan yang berjaya menyelesaikan latihan dengan jawapan
yang betul.

Penilaian

Guru memberikan latihan kepada pelajar mengenai topik yang akan dipelajari

Refleksi
 __24__/__24.0__ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 __-_/___-_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

Aktiviti PdP ditangguhkan kerana -


MATA PELAJARAN: SEJARAH KELAS: 2 MALIKI KEHADIRAN: 29/29
MINGGU: 16 HARI: SELASA TARIKH: 18/7/2023 MASA: 10.30- 11.30- PAGI
Tajuk 6: Kesultanan Melayu Melaka sebagai asas kerajaan masa kini
Tajuk

Standard Kandungan 6.1: Kesultanan Melayu Melaka

6.1.1: Menceritakan penguasaan Kesultanan Melayu Melaka


Standard Pembelajaran

Menjelaskan factor Parameswara memlilih lokasi yang strategik untuk mengasaskan Kerajaan
Objektif Pembelajaran Melaka

Aktiviti Permulaan
Guru menunjukkan tayangan video mengenai pembukaan Melaka oleh Parameswara

Utama

Pelajar diminta untuk mengulaskan serba sedikit apa yang difahami melalui video tersebut

Penilaian

Guru memberikan TP3 bagi pelajar yang faham dan mampu menerangkan dengan baik apa
yang difahami dan berdasarkan kefhaman masing - masing

Latihan pengukuhan bagi topik ini juga disediakan.

Refleksi
 ___29_/ 29___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 __-__/___-_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

 Aktiviti PdP ditangguhkan kerana -


MATA PELAJARAN: SEJARAH KELAS: 3 GHAZALI KEHADIRAN: 18/24

MINGGU: 16 HARI: SELASA TARIKH: 18/7/2023 MASA: 8.40 – 9.40 PAGI

Bab 4: Campurtangan dan Penjajahan Kuasa Barat


Tajuk 7.4: Pentadbiran Negeri- negeri Melayu Tidak Bersekutu

4.3 Perluasan kuasa British di Perlis, Kedah, Kelantan dan Terengganu


Standard Kandungan
7.4.2: Menghuraikan perluasan kuasa British di Perlis, Kedah, Kelantan dan Terengganu
Standard Pembelajaran
Menerangkan factor- factor perluasan kuasa British di Perlis, Kedah, Kelantan dan
Objektif Pembelajaran Terengganu

Aktiviti
Permulaan
Pelajar dibahagikan kepada 5 kumpulan kecil dan di lantik seorang ketua yang akan bertindak
sebagai fasilitator kepada semua ahli kumpulannya.

Utama
Guru meminta pelajar untuk berbincang dan menyiapkan latihan bersama- sama ahli
kumpulan masing- masing.

TP3 telah diberikan kepada kumpulan yang berjaya menyelesaikan latihan dengan jawapan
yang betul.

Penilaian

Guru memberikan latihan kepada pelajar mengenai topik yang akan dipelajari

Refleksi
 __18__/__18__ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 __-_/___-_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

Aktiviti PdP ditangguhkan kerana -


HARI: RABU
TARIKH: 19/7/2023
CUTI UMUM AWAL MUHARRAM
MATA PELAJARAN: SEJARAH KELAS: 4 IBNU KHALDUN KEHADIRAN:22/27

MINGGU: 15 HARI: RABU TARIKH: 12/7/2023 MASA: 7.40- 8.40 PAGI

Bab 3
Tajuk
Kesedaran Nasionalisme di Negara Kita
Standard Kandungan

Standard Pembelajaran 10.3.1: Memerihalkan latar belakang kemunculan kesedaran nasionalisme di negara kita

Membuat kronologi kemunculan kesedaran nasionalisme di negara kita.


Objektif Pembelajaran
Aktiviti
Permulaan
Guru memaparkan gambar serangan Portugis di negara kita

Utama
Pelajar diminta untuk mengulas atau memberikan pendapat terhadap tragedi yang terjadi itu.

Penilaian

Guru memberikan latihan kepada pelajar mengenai topik yang akan dipelajari

Refleksi
 ____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

Aktiviti PdP ditangguhkan kerana -


MATA PELAJARAN: SAINS KELAS: 1 MALIKI KEHADIRAN: 26/27

MINGGU: 15 HARI: RABU TARIKH: 12/7/2023 MASA: 8.40- 10.10 PAGI

Bab 2: Sel sebagai benda hidup


Tajuk
2.1: Sel- struktur, fungsi dan organisasi
Standard Kandungan
Membezakan jenis dan fungsi sel haiwan dan sel tumbuhan
Standard Pembelajaran
Mengkonsepsikan pembentukan tumbuhan dan haiwan mengikut urutan tahap organisasi
Objektif Pembelajaran
Aktiviti Permulaan
Guru meminta pelajar untuk membuat projek menggunakan tanah liat atau plastesin sel
haiwan dan sel tumbuhan.

Utama

Pelajar diminta untuk membina model sel haiwan dan sel tumbuhan Bersama- saam kumpulan
mereka. Pelajar akan dipandu dan dibantu oleh guru untuk menghasilkan model tersebut

Penilaian

Guru memberikan TP3 bagi pelajar yang faham dan mampu menghasilkan model sel haiwan
dan sel tumbuhan dengan betul

Latihan pengukuhan bagi topik ini disediakan untuk pelajar.

Refleksi
 ___26_/_26___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 __-__/__-__ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

 Aktiviti PdP ditangguhkan kerana -


MATA PELAJARAN: SAINS KELAS: 2 HAMBALI KEHADIRAN: 25/29

MASA: 12.00 – 1.30


MINGGU: 15 HARI: RABU TARIKH: 12/7/2023
TENGAHARI

Bab 4: TamadunAwa; iDuu


Tajuk
4.1.3: Menjelaskan ciri- ciri tamadun awal dunia
Standard Kandungan
Menjelaskan keperluan menghargai sumbangan tamadun awal dunia dalam kehidupan
Standard Pembelajaran manusia

Mampu menhuraikan ciri- ciri tamadun awal dunia


Objektif Pembelajaran
Aktiviti Permulaan
Guru meminta pelajar untuk membuat kumpulan kecil. Guru memnita pelajar untuk
membincangkan mengenai ciri- ciri tamadun awal dunia, peranan bandar, keperluan
pengkhususan pekerjaan dalam tamadun awal dan kepentingan tulisan kepada kehidupan
manusia.

Utama

Pelajar diberikan masa untuk berbincang bersama kumpulan mereka. Pelajar dikehendaki
membuat perbentangan hasil dapatan secara rainbow group atau Kumpulan Pelangi.

Penilaian

Guru memberikan TP3 bagi pelajar yang faham dan mampu menerangkan hasil perbincangan
mereka dengan tepat dan baik.

Refleksi
 __22__/_28___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 ___1_/__22__ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

 Aktiviti PdP ditangguhkan kerana -


MATA PELAJARAN: SEJARAH KELAS: 3 GHAZALI KEHADIRAN:12/24

MINGGU: 16 HARI: KHAMIS TARIKH: 20/7/2023 MASA: 7.40- 8.40 PAGI

Tajuk 7: Campurtangan dan Penjajahan Kuasa Barat


Tajuk 7.4: Pentadbiran Negeri- Negeri Melayu Tidak Bersekutu

4.3: Perluasan kuasa British di Johor


Standard Kandungan

Standard Pembelajaran 7.4.3: Menilai perluasan kuasa British di Johor

Objektif Pembelajaran Menerangkan strategi British menguasai Johor secara kronologi


Aktiviti
Permulaan
Pelajar dibahagikan kepada 5 kumpulan kecil dan di lantik seorang ketua yang akan bertindak
sebagai fasilitator kepada semua ahli kumpulannya.

Utama
Guru meminta pelajar untuk berbincang dan menyiapkan latihan bersama- sama ahli
kumpulan masing- masing.

TP3 telah diberikan kepada kumpulan yang berjaya menyelesaikan latihan dengan jawapan
yang betul.

Penilaian

Guru memberikan latihan kepada pelajar mengenai topik yang akan dipelajari

Refleksi
 __10__/_12_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 TP3 telah diberikan kepada 10/12 orang pelajar. Hal ini kerana kesemua pelajar mampu
menyelesaikan latihan yang telah diberikan dengan betul.

 _2__/__12_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

 Aktiviti PdP ditangguhkan kerana -


MATA PELAJARAN: SEJARAH KELAS: 3 HAMBALI KEHADIRAN: 26/29

MINGGU: 16 HARI: KHAMIS TARIKH: 20/7/2023 MASA: 9.40- 10.40 PAGI

Tajuk 7: Campurtangan dan Penjajahan Kuasa Barat


Tajuk 7.4: PentadbiraN Negeri- Negeri Melayu Tidak Bersekutu

4.3: Perluasan kuasa British di Johor


Standard Kandungan
7.4.3: Menilai perluasan kuasa British di Johor
Standard Pembelajaran
Menereangkan strategi British menguasai Johor secara kronologi
Objektif Pembelajaran
Aktiviti
Permulaan
Pelajar ditunjukkan tayangan slaid mengenai tajuk ini. Pelajar diberikan latihan dan diminta
untuk membuat latihan tersebut berdasarkan apa yang telah diterangkan di dalam slaid tadi.

Utama
Guru membimbing pelajar untuk menyelesaikan latihan yang telah diberikan.

TP3 telah diberikan kepada kumpulan yang berjaya menyelesaikan latihan dengan jawapan
yang betul.

Penilaian

Guru memberikan latihan kepada pelajar mengenai topik yang akan dipelajari

Refleksi
 __18 /__18__ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 TP3 akan diberikan kepada pelajar yang mampu menyelesaikan latihan yang telah
diberikan dengan betul.

 _-___/__-__ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

 Aktiviti PdP ditangguhkan kerana -


MATA PELAJARAN: SEJARAH KELAS: 1 GHAZALI KEHADIRAN:27/28
MASA: 12.30- 1.30
MINGGU: 15 HARI: KHAMIS TARIKH: 13/7/2023
TENGAHARI
Tajuk Bab 2: Zaman Air Batu
Standard Kandungan 2.5: Ciri- ciri Zaman Akhir Batu Akhir
2.1.5: Membincangkan Perubahan Zaman Air Batu
Standard Pembelajaran
Menganalisis kesan perubahan Zaman Air Batu
Objektif Pembelajaran

Aktiviti Permulaan
Guru meminta pelajar untuk membuat atau membina kumpulan kecil. Pelajar diberikan tajuk
untuk perbincangan kumpulan.

Utama
Pelajar berbincang bersama ahli kumpulan masing- masing mengenai Perubahan Zaman Air
Batu Akhir dan kesannnya terhadap bentuk fizikal dan hidupan di bumi

Penilaian

Guru meminta pelajar untuk membentangkan hasil dapatan atau hasil perbincangan mereka
pada kelas berikutnya secara gallery walk (Jalan Galeri)

TP3 akan diberikan kepada pelajar yang berjaya menerangkan dengan betul dan tepat
mengenai soalan yang telah diajukan.

Refleksi
 __26_/__26__ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 TP3 telah diberikan kepada 26/26 murid kerana berjaya mencapai target

 __-__/___-_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

 Aktiviti PdP ditangguhkan kerana -


MATA PELAJARAN: SAINS KELAS: 2 HAMBALI KEHADIRAN:

MASA: 11.00- 12.00


MINGGU: 16 HARI: JUMAAT TARIKH: 21/7/2023
TENGAHARI

Bab 4: Kesihatan Manusia


Tajuk
4.1: Penyakit berjangkit dan penyakit tidak berjangkit
Standard Kandungan
4.1.1: Membezakan dan berkomunikasi mengenai penyakit berjangkit dan penyakit tidak
Standard Pembelajaran berjangkit

Mampu mencerakinkan penyebab dan penularan penyakit berjangkit


Objektif Pembelajaran
Aktiviti Permulaan
Guru meminta pelajar untuk membuat kumpulan kecil. Guru memnita pelajar untuk
membincangkan mengenai punca- punca penyakit berjangkit dan penyakit tidak berjangkit,
kesan kepada masyarakat setempat dan cadangan kaedah menyelesaikan masalah.

Utama

Pelajar diberikan masa untuk berbincang bersama kumpulan mereka. Pelajar dikehendaki
membuat perbentangan hasil dapatan atau idea yang telah didapati daripada perbincangan
mereka.

Penilaian

Guru memberikan TP3 bagi pelajar yang faham dan mampu menerangkan hasil perbincangan
mereka dengan tepat dan baik.

Refleksi
 ____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/ pengukuhan

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

 Aktiviti PdP ditangguhkan kerana -

You might also like