You are on page 1of 5

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH TAHUN 6
1 20/3/2023 Choose an
Minggu Tarikh Hari
item.
Kelas Masa Kehadiran

1.
Kemakmuran 10. Negara
Tema
Negara Kita
Tajuk Unit Pembentukan
Malaysia
Malaysia
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
10.1 Pembentukan Malaysia 10.1.1 Menyatakan idea pembentukan dan sebab- sebab
Pembentukan Malaysia.
Nilai Kenegaraan Nilai Teras Sivik
K10.1.6 Menjelaskan kepentingan menghargai jasa dan Hormat-menghormati
kebijaksanaan pemimpin. Kasih sayang
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyatakan idea pembentukan dan sebab- sebab Pembentukan Malaysia.
2. Memerihalkan Pembentukan Malaysia.
3. Menjelaskan kepentingan menghargai jasa dan kebijaksanaan pemimpin
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Idea dan Sebab-sebab Pembentukan Malaysia (Buku Teks: 4 - 7)
1. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajar
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menyatakan idea pembentukan Malaysia dan menyusun idea tersebut secara
kronologi.
 Murid memahami sebab-sebab pembentukan Malaysia dari pelbagai aspek.
 Murid menjalankan aktiviti PAK-21 Mangkuk Emas (Goldfish Bowl).
Aktiviti Utama
o Bentukkan empat kumpulan mengikut sebab-sebab pembentukan Malaysia.
o Setiap kumpulan akan mencari maklumat tambahan mengikut tajuk, sebab dan
faedah yang diperoleh.
o Bincangkan kepentingan menghargai jasa pemimpin dan kebijaksanaan pemimpin.
o Bentangkan dapatan masing-masing.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid dengan guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran
hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, buku kerja, buku tulis, lembaran kerja Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 6
1 20/3/2023 Choose an
Minggu Tarikh Hari
item.
Kelas Masa Kehadiran

1.
Kemakmuran 10. Negara
Tema
Negara Kita
Tajuk Unit Pembentukan
Malaysia
Malaysia
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
10.1 Pembentukan Malaysia 10.1.2 Menerangkan langkah-langkah ke arah
Pembentukan Malaysia.
Nilai Kenegaraan Nilai Teras Sivik
K10.1.5 Menyatakan kepentingan permuafakatan dalam Hormat-menghormati
Pembentukan Malaysia. Kasih sayang
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menerangkan Pembentukan Malaysia.
2. Menyatakan kepentingan permuafakatan dalam Pembentukan Malaysia.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Lang-langkah ke Arah Pembentukan Malaysia (Buku Teks: 8 - 9)
1. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajar
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid memahami langkah pembentukan Malaysia secara kronologi secara
perbincangan.
Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
5. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 6. Murid dengan guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran
hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, buku kerja, buku tulis, lembaran kerja Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 6
1 20/3/2023 Choose an
Minggu Tarikh Hari
item.
Kelas Masa Kehadiran

1.
Kemakmuran 10. Negara
Tema
Negara Kita
Tajuk Unit Pembentukan
Malaysia
Malaysia
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
10.1 Pembentukan Malaysia 10.1.3 Menjelaskan tokoh-tokoh dan negeri-negeri yang
terlibat dalam Pembentukan Malaysia.
Nilai Kenegaraan Nilai Teras Sivik
K10.1.5 Menyatakan kepentingan permuafakatan dalam Hormat-menghormati
Pembentukan Malaysia. Kasih sayang
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menjelaskan Pembentukan Malaysia dengan contoh.
2. Menyatakan kepentingan permuafakatan dalam Pembentukan Malaysia.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Tokoh dan Negeri yang terlibat dalam Pembentukan Malaysia (Buku Teks: 10 - 13)
1. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajar
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menjalankan aktiviti PAK-21 Kerusi Panas (Hot Seat).
 Aktiviti susulan selepas murid membuat bacaan teks.
o Seorang murid dipilih untuk duduk di kerusi yang disediakan dan menjadi mana-
mana tokoh yang terlibat dalam Pembentukan Malaysia.
Aktiviti Utama
o Tokoh tersebut akan menjawab semua soalan daripada murid lain.
o Murid juga diminta untuk menyatakan kepentingan permuafakatan dalam
Pembentukan Malaysia.
o Hot Seat terus dimainkan dengan penggiliran murid seterusnya sebagai tokoh lain.
 Murid mengenali tokoh-tokoh pembentukan Malaysia dengan lebih mendalam.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid dengan guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran
hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, buku kerja, buku tulis, lembaran kerja Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 6
1 20/3/2023 Choose an
Minggu Tarikh Hari
item.
Kelas Masa Kehadiran

1.
Kemakmuran 10. Negara
Tema
Negara Kita
Tajuk Unit Pembentukan
Malaysia
Malaysia
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
10.1 Pembentukan Malaysia 10.1.3 Menjelaskan tokoh-tokoh dan negeri-negeri yang
terlibat dalam Pembentukan Malaysia.
Nilai Kenegaraan Nilai Teras Sivik
K10.1.7 Menghuraikan kepentingan mengekalkan Hormat-menghormati
kemakmuran dan perpaduan di Malaysia. Kasih sayang
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menjelaskan Pembentukan Malaysia dengan contoh.
2. Menghuraikan kepentingan mengekalkan kemakmuran dan perpaduan di Malaysia.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kajian Dokumen (Buku Teks: 14 - 15)
1. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajar
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid menjalankan aktiviti Kajian Dokumen.
 Murid mengetahui negeri-negeri yang terlibat dalam pembentukan Malaysia.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid dengan guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran
hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, buku kerja, buku tulis, lembaran kerja Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 6
1 20/3/2023 Choose an
Minggu Tarikh Hari
item.
Kelas Masa Kehadiran

1.
Kemakmuran 10. Negara
Tema
Negara Kita
Tajuk Unit Pembentukan
Malaysia
Malaysia
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
10.1 Pembentukan Malaysia 10.1.4 Menghuraikan cabaran ke arah Pembentukan
Malaysia.
Nilai Kenegaraan Nilai Teras Sivik

Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menghuraikan cabaran ke arah Pembentukan Malaysia.
2. Menganalisis Pembentukan Malaysia.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Cabaran ke Arah Pembentukan Malaysia (Buku Teks: 16)
1. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajar
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mencari cabaran-cabaran lain yang dihadapi kea rah pembentukan Malaysia
Aktiviti Utama
dengan menggunakan pelbagai sumber.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan (Fikir dan Jawab –
Buku teks: 18)
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid dengan guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran
hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, buku kerja, buku tulis, lembaran kerja Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

You might also like