You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Tema Kemakmuran Negara Kita Tajuk 10. Negara Malaysia Unit 2. Negeri-negeri di Malaysia
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
10.2 Negeri-negeri di Malaysia 10.2.1 Mengenali nama negeri-negeri di Malaysia.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif
dapat: melalui:
1. Mengenali nama negeri-negeri di Malaysia. 1. Memerihalkan negeri-negeri di Malaysia.
Nilai Kenegaraan Nilai Teras Sivik
K10.2.7 Menjelaskan rasa bangga terhadap warisan Hormat-menghormati
negeri-negeri di Malaysia. Bertanggungjawab
Bahan Bantu Mengajar Buku teks,
Bahan Bantu Belajar Buku teks, buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Strategi Pengajaran dan


Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Pembelajaran Masteri
Pembelajaran
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran
Mengaplikasi Jalan Galeri (Gallery Walk)
Tinggi (KBAT) Abad Ke-21
Elemen Merentas
Patriotisme
Kurikulum (EMK)

Rangka Pengajaran Impak


Nama Negeri-negeri di Malaysia (Buku Teks: 22 - 25)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajar
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenali asal usul nama negeri-negeri di Malaysia,
terutama daripada sumber lisan dan sumber tulisan
 Murid menjalankan aktiviti Jalan Galeri (Gallery Walk)
o Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
o Setiap kumpulan dikehendaki mencari maklumat tentang asal
Aktiviti Utama usul nama negeri dan keistimewaan setiap negeri.
o Dengan menggunakan peta buih i-Think, tuliskan cara
menyatakan rasa bangga terhadap warisan negeri-negeri di
Malaysia.
o Tampal hasil tugasan dalam kelas. Murid dari kumpulan lain
akan meletakkan komen tentang hasil tugasan kumpulan lain
dengan menggunakan nota pelekat.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid dengan guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Tema Kemakmuran Negara Kita Tajuk 10. Negara Malaysia Unit 2. Negeri-negeri di Malaysia
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
10.2 Negeri-negeri di Malaysia 10.2.2 Menamakan ketua negeri bagi negeri-negeri di
Malaysia.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif
dapat: melalui:
1. Menamakan ketua negeri bagi negeri-negeri di 1. Memerihalkan ketua bagi negeri-negeri di Malaysia.
Malaysia. 2. Menyatakan kepentingan taat setia dan menghormati
ketua negeri.
Nilai Kenegaraan Nilai Teras Sivik
K10.2.5 Menyatakan kepentingan taat setia dan Hormat-menghormati
menghormati ketua negeri. Bertanggungjawab
Bahan Bantu Mengajar Buku teks,
Bahan Bantu Belajar Buku teks, buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Strategi Pengajaran dan


Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Pembelajaran Masteri
Pembelajaran
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran
Mengaplikasi Jalan Galeri (Gallery Walk)
Tinggi (KBAT) Abad Ke-21
Elemen Merentas
Patriotisme
Kurikulum (EMK)

Rangka Pengajaran Impak


Ketua-ketua Negeri di Malaysia (Buku Teks: 26)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajar
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenali gelaran ketua-ketua negeri di Malaysia.
Aktiviti Utama
o Apakah kepentingan taat setia dan menghormati ketua
negeri?
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid dengan guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Tema Kemakmuran Negara Kita Tajuk 10. Negara Malaysia Unit 2. Negeri-negeri di Malaysia
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
10.2 Negeri-negeri di Malaysia 10.2.3 Menyenaraikan ibu negeri dan bandar diraja.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif
dapat: melalui:
1. Menyenaraikan ibu negeri dan bandar diraja. 1. Menerangkan negeri-negeri di Malaysia.
2. Menjelaskan rasa bangga terhadap warisan negeri-
negeri di Malaysia.
Nilai Kenegaraan Nilai Teras Sivik
K10.2.7 Menjelaskan rasa bangga terhadap warisan Hormat-menghormati
negeri-negeri di Malaysia. Bertanggungjawab
Bahan Bantu Mengajar Buku teks,
Bahan Bantu Belajar Buku teks, buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Strategi Pengajaran dan


Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Pembelajaran Masteri
Pembelajaran
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran
Mengaplikasi Jalan Galeri (Gallery Walk)
Tinggi (KBAT) Abad Ke-21
Elemen Merentas
Patriotisme
Kurikulum (EMK)

Rangka Pengajaran Impak


Ibu Negeri dan Bandar Diraja (Buku Teks: 27)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajar
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenali ibu negeri dan bandar diraja yang terdapat di
negara kita.
Aktiviti Utama
 Cadangkan langkah-langkah untuk memelihara dan memulihara
warisan sejarah negeri seperti istana atau bangunan pentadbiran
yang lama di negara kita.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid dengan guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Tema Kemakmuran Negara Kita Tajuk 10. Negara Malaysia Unit 2. Negeri-negeri di Malaysia
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
10.2 Negeri-negeri di Malaysia 10.2.4 Menjelaskan bendera, lagu dan jata sebagai
lambang negeri.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif
dapat: melalui:
1. Menjelaskan bendera, lagu dan jata sebagai lambang 1. Menjelaskan bendera, lagu dan jata sebagai lambang
negeri. negeri.Menjelaskan kepentingan menghormati
lambang negeri.
Nilai Kenegaraan Nilai Teras Sivik
K10.2.6 Menjelaskan kepentingan menghormati lambang Hormat-menghormati
negeri. Bertanggungjawab
Bahan Bantu Mengajar Buku teks,
Bahan Bantu Belajar Buku teks, buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Strategi Pengajaran dan


Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Pembelajaran Masteri
Pembelajaran
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran
Mengaplikasi Rally Table
Tinggi (KBAT) Abad Ke-21
Elemen Merentas
Patriotisme
Kurikulum (EMK)

Rangka Pengajaran Impak


Bendera, Lagu dan Jata Sebagai Lambang Negeri (Buku Teks: 28-30)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajar
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenali bendera, lagu dan jata negeri di negara kita.
 Murid menjalankan aktiviti Rally Table.
o Guru memainkan lagu negeri tertentu.
Aktiviti Utama o Murid dalam kumpulan secara bergilir-gilir mendengar lagu
negeri tersebut dan cuba memahami maksud liriknya.
o Murid perlu menerangkan maksud lirik lagu tersebut kepada
ahli kumpulan lain.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Fikir dan Jawab – Buku teks: 32)
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
 Apakah kepentingan menghormati lambang negeri?
Aktiviti Penutup
7. Murid dengan guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

You might also like