You are on page 1of 19

HBEC3103

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU KANAK-


KANAK

SEPTEMBER SEMESTER 2022

1 Nama Pelajar :HARYATI BINTI OTHMAN


2 No. Matrik :730914025058001
3 No. Kad Pengenalan :730914025058
4 No. Telefon :0195754773
5 E-mel :haryati.othman@yahoo.com.my
6 Nama Tutor : PUAN SAAYAH BT. ABU
7 Pusat Pembelajaran : JOHOR BAHRU
BAHAGIAN 1

SOALAN 1: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Pengenalan

Dalam subjek linguistik, kajian pemerolehan bahasa adalah subbidang yang mengkaji
bagaimana manusia memperoleh maklumat tentang bahasa, khususnya dalam bidang
fonologi, morfologi, sintaksis, dan semantik, serta formula yang menentukan keupayaan
seseorang untuk bercakap. satu bahasa (Sarudin, Janan, Osman & Noor, 2018). Proses kanak-
kanak mempelajari bahasa bermula apabila mereka tidak mempunyai pendedahan terlebih
dahulu kepada bahasa tersebut dan berterusan sehingga tahap kecekapan linguistik mereka
sepadan dengan usia mereka (Zukeflli & Subramaniam, 2018).

Menurut Taksonomi Bloom, Anida Sarudin (2016) telah mengklasifikasikan


kemahiran bahasa kanak-kanak prasekolah dari segi fonologi, morfologi, sintaksis, semantik,
dan pragmatik melalui penggunaan bahan rangsangan dalam bentuk imej dan persoalan yang
dipecahkan kepada lima domain linguistik ini (Zukeflli & Subramaniam, 2018). Penyelidikan
mendapati bahawa pada usia lima tahun, kemahiran linguistik kanak-kanak telah melebihi
kemahiran kanak-kanak berumur empat dan tiga tahun (Sarudin, Janan, Osman & Noor,
2018). Pelajar bukan sahaja mendapat markah yang lebih teruk pada peperiksaan berbanding
bahagian bahasa yang tidak diuji, tetapi sebaliknya juga berlaku (Harun, Rahman, Mansor, &
Muhamad, 2020). Hasil kajian menunjukkan bahawa pembelajaran dan penguasaan bahasa
kanak-kanak berkemungkinan besar dipengaruhi oleh pengagihan komponen linguistik yang
tidak saksama dalam persekitaran pendidikan mereka (Razak, Eim, Woan, & Aziz, 2011).

Begitu juga dengan Noor Adzli (2011) melakukan kajian tentang peranan status
sosioekonomi dalam perkembangan linguistik kanak-kanak prasekolah dari sudut membaca.
Dapatan kajian menunjukkan bahawa beberapa kemahiran pemahaman tatabahasa kanak-
kanak adalah akibat daripada gabungan keadaan, manakala dalam kes lain, sebaliknya adalah
benar (Harun, Rahman, Mansor, & Muhamad, 2020). Status sosioekonomi, interaksi rakan
sebaya, bahasa yang dituturkan di rumah, hubungan kekeluargaan dan pembolehubah lain
semuanya mempunyai kesan terhadap kefahaman kanak-kanak.

Bagi kanak-kanak memperoleh kemahiran berbahasa, adalah penting bagi mereka


untuk didedahkan kepada persekitaran bahasa dalam kehidupan seharian mereka dan
kemudiannya mempunyai peluang yang mencukupi untuk mempraktikkan kemahiran
tersebut. Seorang kanak-kanak belajar bahasa dalam konteks semula jadinya dengan
mendengar penggunaan biasa bahasa itu dalam perbualan seharian (Sarudin, Janan, Osman &
Noor, 2018). Selepas itu, dia akan dapat mengumpulkan jenis frasa asas yang pendek yang
sering didengarinya dalam tetapan interaksinya (Zukeflli & Subramaniam, 2018).

Tempoh:

Tarikh: 27 Oktober 2022

Hari: Khamis

Masa: 11.00 pagi hingga 12.00 tengah hari

Bahan Pembelajaran:

Bilangan Perkara Jumlah


1 Buku Teks Bahasa Melayu 15
2 Poster (medium bergambar) 1
3 Kertas Warna 1
4 Petikan Teks 15
5 Papan Hitam/Papan Putih 1
6 Kertas Kerja 1
7 Radio 1
8 Pemancar skrin atau projektor 1

Objektif Pembelajaran:

Di penghujung sesi pengajaran dan pembelajaran yang dilaksanakan, murid boleh


memperoleh pengetahuan dan pengaplikasikan:

1. Dengan menggunakan empat frasa mudah yang dikemukakan dalam petikan, bina dua
ayat kompleks menggunakan kata hubung lisan untuk menggabungkan klausa-klausa
tersebut.

2. Cari sekurang-kurangnya tiga ayat majmuk dalam bahan yang disediakan melalui
medium bertulis pilihan saya.
3. Membina dua frasa kompleks secara lisan daripada empat ayat mudah petikan
menggunakan kata hubung membawa kepada kejayaan menyiapkan tugasan untuk pelajar.

4. Pelajar dapat mengenal dengan betul sekurang-kurangnya tiga ayat kompleks


berdasarkan kandungan bertulis yang diberikan kepada mereka.

Aktiviti Pembelajaran:

Cara-Cara Kandungan Aktiviti yang Catatan


/Tempoh Masa Pengajaran dilaksanakan semasa
Pengajaran dan
Pembelajaran
Set Induksi 1 (5 Poster Imej 1. Pengajar akan Bahan Bantuan
minit) Pencemaran Laut memecahkan kelas Mengajar:
kepada beberapa 1. Bahan Bantuan
kumpulan yang lebih Imej (Poster
Contoh Soalan: kecil, dengan Pencemaran Laut)
1. Apabila melihat matlamat untuk
poster, apakah jenis menggalakkan pelajar Strategi:
keadaan marin yang bekerjasama dengan 1. Bahan sebagai
boleh dilihat? lebih berkesan. pusat strategi
pengajaran
2. Antara berikut, 2. Murid memberi
yang manakah perhatian semasa 2. Murid sebagai pusat
merupakan contoh guru memberi arahan. strategi pengajaran
sampah yang dan pembelajaran
terkandung dalam 3. Kanak-kanak
poster tersebut? diberikan poster yang Teknik yang
menggambarkan digunakan:
3. Apakah akibat kesan pencemaran Sesi Soal Jawab
daripada membuang laut.
sejumlah besar sisa 4. Gambar itu perlu Jenis Kecerdasan:
ke dalam lautan? dikaji secara 1. Interpersonal
terperinci oleh 2. Verbal Linguistik
pelajar.
Jawapan yang Nilai Murni:
dijangkakan daripada 5. Mengenai 1. Sifat
murid maklumat yang Tanggungjawab
dipaparkan pada
Soalan 1: poster, pelajar akan Kemahiran Berfikir:
Keadaan laut sangat melibatkan diri dalam 1. Meneliti
kotor. sesi soal jawab 2.Menjana Idea
Laut penuh dengan bersama pengajar.
sampah sarap atau Sistem Bahasa yang
sisa-sisa sampah 6. Pengajar akan digunakan:
Air Laut tidak jernih membuat perkaitan 1. Intonasi/Lontaran
dan berminyak antara respons pelajar Sebutan
dan topik yang akan
Soalan 2: mereka pelajari hari Kemahiran Insaniah:
Tin Makanan ini. 1. Mampu berfikir
Botol Minuman secara kritis
Barang Mainan 2. Mahir dalam
kemahiran
Soalan 3: komunikasi
Kehidupan marin
akan kehilangan Pedagogi Masa Kini:
nyawa kerana laut 1. Mahir
sangat kotor. berkomunikasi
2. Pelajar boleh
Penjelasan lain berfikir mengunakan
yang munasabah kemahiran berfikir
aras tinggi
Tajuk pelajaran ini
ialah:
Lindungi Lautan
Kita.
Set Induksi 2 Video Keselamatan 1. Guru akan Bahan Bantuan
(5minit) Jalan Raya memecahkan Mengajar:
Contoh Soalan: kelas kepada 1. Video (Video
1. Di manakah beberapa Keselamatan
tempat yang kumpulan Jalan Raya
selamat untuk yang lebih Strategi:
bermain? kecil, dengan 1. Bahan sebagai
2. Apabila ingin matlamat pusat strategi
melintas jalan untuk pembelajaran.
raya, apakah menggalakkan 2. Murid sebagai
perkara yang pelajar pusat strategi
perlu dibuat? bekerjasama pengajaran dan
3. Lampu isyarat dengan lebih pembelajaran.
mempunyai berkesan. Teknik yang
tiga isyarat 2. Murid digunakan:
warna iaitu memberi 1. Sesi soal
merah, jingga perhatian jawab
dan hijau. semasa guru Jenis kecerdasan:
Setiap satu memberikan 1. Interpersonal
warna isyarat arahan 2. Verbal
tersebut 3. Kanak-kanak linguistic
mewakili menonton Nilai Murni:
isyarat apa? video 1. Sifat
mengenai tanggungjawab
Jawapan yang keselamatan 2. Menjaga
dijangka daripada jalan raya. keselamatan
murid-murid adalah Kanak-kanak diri
seperti berikut; mengamati 3. Mematuhi
pengajaran dan peraturan.
Soalan 1: Tempat iktibar yang harus Sistem bahasa yang
yang sesuai untuk diambil hasil digunakan:
bermain adalah di daripada menonton 1. Mampu
taman permainan. video tersebut. berfikir secara
kritis
Soalan 2: Perkara 2. Mahir dalam
yang perlu dilakukan kemahiran
semasa ingin komunikasi
melintas jalan raya Pedagogi Masa Kini:
adalah pertama 1. Mahir
berhenti, kedua, lihat berkomunikasi
kiri dan kanan, dan 2. Pelajar boleh
ketiga, melintas jika berfikir
jalan selamat untuk menggunakan
dilintas. kemahiran
berfikir aras
Soalan 3: Merah tinggi.
menandakan
berhenti, Jingga
menandakan bersedia
dan hijau
menandakan
dibenarkan jalan.

Penjelasan lain yang


munasabah:

Memahami peraturan
lalu lintas adalah
penting untuk
berjalan atau
memandu dengan
selamat di jalan raya
sambil mengelakkan
kemalangan.
Kesedaran
keselamatan jalan
raya membantu
seseorang belajar
tentang peraturan
mengenai lampu
isyarat, melintas jalan
raya, laluan pejalan
kaki, had laju, dan
sebagainya.

Set Induksi 3 (5 Nyanyian Lagu 1. Guru akan Bahan Bantuan


minit) Patriotik memecahkan Mengajar:
Tajuk Lagu: Tanggal kelas kepada 1. Radio
31, Nyanyian beberapa Strategi:
Allahyarham kumpulan 1. Bahan sebagai
Sudirman. yang lebih pusat strategi
kecil, dengan pembelajaran.
Contoh soalan: matlamat 2. Murid sebagai
1. Bilakah tarikh untuk pusat strategi
kemerdekaan? menggalakkan pengajaran dan
2. Apakah nama pelajar pembelajaran.
bendera bekerjasama Teknik yang
Malaysia? dengan lebih digunakan:
3. Berapakah berkesan. 1. Sesi soal
prinsip rukun 2. Murid jawab
negara? memberi
4. Apakah perhatian Jenis kecerdasan:
bunga semasa guru 1. Interpersonal
kebangsaan memberikan 2. Verbal
negara? arahan. linguistik
5. Berapakah 3. Murid-murid
bilangan menyanyi Nilai Murni:
warna lagu tanggal 1. Semangat
bendara 31 dengan Patriotik
Malaysia? diiringi 2. Semangat
Jawapan Setiap musik. Perpaduan
Soalan yang Kanak-kanak 3. Bertoleransi
dinyatakan: berupaya menghafal sesama kaum
Soalan 1: 31 Ogos lagu tersebut dengan
1957 mudah dan Sistem bahasa yang
Soalan 2: Jalur memahami dan digunakan:
Gemilang menjiwai lagu 1. Mampu
Soalan 3: 5 prinsip tanggal 31. berfikir secara
rukun negara iaitu; kritis
Kepercayaan Kepada 2. Mahir dalam
Tuhan, Kesetiaan kemahiran
Kepada Raja dan komunikasi
Negara, Keluhuran Pedagogi Masa Kini:
Perlembagaan, 1. Mahir
Kedaulatan Undang- berkomunikasi
undang, Kesopanan 2. Pelajar boleh
dan Kesusilaan. berfikir
Soalan 4: Bunga menggunakan
Raya kemahiran
Soalan 5: 4 warna berfikir aras
iaitu, merah, putih, tinggi.
kuning, dan biru.
Teknik yang
Penjelasan lain yang digunakan:
munasabah: 1. Teknik soal
Pengajaran jawab
patriotisme di
sekolah akan Jenis kecerdasan:
membantu pelajar 1. Interpersonal
membina jati diri. 2. Verbal
Pelajar mendapat linguistic.
peluang untuk
memahami bahawa
mereka mempunyai
tujuan dalam
masyarakat. Ia
membantu membina
pembangunan
sahsiah pelajar.

Set Induksi 4 (10 Aktiviti Bercerita 1. Guru akan Bahan Bantuan


minit) Judul cerita dongeng: memecahkan Mengajar:
Arnab dan Kura- kelas kepada 1. Slaid
Kura. beberapa powerpoint
kumpulan
Contoh Soalan: yang lebih Strategi:
1. Apakah kecil, dengan 1. Bahan sebagai
pengajaran matlamat pusat strategi
yang didapati untuk pembelajaran.
dalam cerita menggalakkan 2. Murid sebagai
Sang Kancil pelajar pusat strategi
dan Buaya? bekerjasama pengajaran dan
2. Apakah dengan lebih pembelajaran.
haiwan berkesan. Nilai Murni:
kesukaan 2. Murid 1. Rajin
anda dalam memberi 2. Baik hati
cerita perhatian 3. Bersemangat
tersebut? sepenuhnya 4. Tidak mudah
3. Apakah sifat semasa guru putus asa.
dan perangai bercerita.
pada Arnab? Selepas selesai guru Sistem bahasa yang
4. Apakah sifat bercerita, murid- digunakan:
dan perangai murid mesti 1. Mampu
pada kura- menceritakan secara berfikir secara
kura ringkasnya mengenai kritis
cerita tersebut dan 2. Mahir dalam
Jawapan yang apa yang mereka kemahiran
dijangka diberikan faham mengenainya. komunikasi
oleh murid-murid. Pedagogi Masa Kini:
Soalan 1: Pengajaran 1. Mahir
dalam cerita Arnab berkomunikasi
dan Kura-Kura 2. Pelajar boleh
adalah; berfikir
Jangan menghina, menggunakan
jangan sombong, dan kemahiran
sentiasa berusaha. berfikir aras
tinggi.
Soalan 2: Jenis-jenis
haiwan: Arnab, Teknik yang
kucing, kuda dan digunakan:
sebagainya. 1. Teknik soal
jawab
Soalan 3: Sombong,
Angkuh dan Malas. Jenis kecerdasan:
1. Interpersonal
Soalan 4: Rajin 2. Verbal
berusaha dan tidak linguistic.
mudah putus asa
serta yakin pada diri
sendiri.

Langkah 1 (30 Apakah yang 1. Pengajar


minit) dimaksudkan dengan melampirkan kertas
Ayat Majmuk? berwarna-warni yang
telah ditulis
Guru akan penerangan tentang
menerangkan maksud maksud frasa majmuk
ayat majmuk kepada serta contoh yang
murid lebih spesifik.

2. Sesi soal jawab


serta perbincangan
mengenai topik yang
sedang dibincangkan
akan diketuai oleh
pengajar dengan
kerjasama pelajar.

3. Takrif perkataan
pertanyaan dicetak
pada papan putih oleh
pengajar, yang juga
akan memberikan
penjelasan tentang
kepentingannya.
Baca teks dan susun 1. Selepas pengajar
frasa majmuk membuat kesimpulan,
menggunakan kata pelajar akan
hubung yang meneruskan tugasan
ditentukan dengan pertama iaitu
menggabungkan ayat mencipta ayat
tunggal dalam majmuk dengan
pelbagai cara. menggabungkan dua
frasa mudah
berdasarkan bacaan
yang telah diberikan.
Latihan ini akan
berdasarkan petikan
yang telah dihasilkan.

2. Pelajar
dikehendaki menulis
dalam buku latihan
mereka satu salinan
frasa tunggal yang
digabungkan.

3. Pengajar akan
memilih beberapa
orang murid di dalam
kelas secara rawak.

4. Selepas itu, pelajar


dikehendaki
membuat bacaan kali
kedua bagi ayat
kompleks yang telah
dibina.
Langkah 2: (20 Kerja Berkumpulan: 1. Pengajar akan Bahan Bantuan
minit) Tentukan ayat dalam membahagikan kelas Mengajar
perenggan yang terlebih dahulu -Teks Petikan
manakah merupakan kepada beberapa
ayat majmuk. kumpulan, dan Strategi yang
kemudian pelajar digunakan:
akan bergilir antara 1. Berpusatkan Bahan
kumpulan tersebut. 2. Berpusatkan Murid

2. Pelajar perlu Teknik yang


bekerjasama dalam digunakan:
kumpulan mereka 1. Teknik
untuk menentukan Perbincangan
sama ada frasa dalam
teks bacaan adalah Kecerdasan Pelbagai:
ayat majmuk. 1. Interpersonal
2. Verbal Lingusitik
3. Sehelai kertas
berwarna-warni akan
diedarkan kepada Nilai Murni:
setiap kumpulan -Semangat Kerjasama
pelajar di dalam
kelas. Kemahiran Berfikir:
1. Berfikir untuk
4. Pelajar perlu mengenalpasti
membuat senarai 2. Berfikir untuk
frasa majmuk yang membuahkan idea
mungkin terdapat
pada kertas warna Sistem Bahasa
yang berbeza 1. Cara Sebutan
mengikut urutan 2. Lontaran Intonasi
merit kreatif.
Kemahiaran Insaniah:
5. Sebelum pelajaran, 1. Pemikiran Kritis
murid-murid akan 2. Kolaboratif
memberikan
pembentangan Pedogogi Masa Kini:
tentang hasil aktiviti 1. Kemahiran
yang mereka sertai Berkomunikasi
tadi.

Langkah 3: (10 Latihan Penggunaan 1. Sepuluh minit Bahan Bantuan


minit) Ayat Majmuk Pada diperuntukkan Mengajar:
lembaran kerja, kepada setiap pelajar 1.Kertas Kerja
pelajar memberi supaya mereka boleh
respons dengan membuat latihan ayat Strategi yang
jawapan mereka majmuk yang digunakan:
kepada soalan yang terdapat pada Berpusatkan bahan
berkaitan dengan ayat lembaran kerja yang
majmuk. telah dibekalkan oleh Teknik yang
pengajar. digunakan:
1. latihan secara
2. Selepas itu, bertubi
pengajar akan 2. Melakukan
mengetuai Perbincangan
perbincangan kelas
dengan pelajar Kecerdasan Pelbagai:
berkenaan dengan 1. Interpersonal
jawapan pelajar 2. Verbal Linguistik
terhadap soalan.
Nilai Murni:
1. Berfikir secara
rasional

Kemahiran Berfikir:
1. Melakukan
Penelitian
2. Melakukan
penjanaan idea

Sistem Bahasa:
1. Sebutan
2. Lontaran Intonasi

Kemahiran Insaniah:

1. Boleh berfikir
secara kritis

Pedagogi Masa Kini


1. Kemahiran
Berkomunikasi
Penutup (5 minit) Rumusan Isi 1. Selepas tamat Strategi:
Pengajaran kelas, pengajar akan 1. Guru sebagai pusat
membuat beberapa 2. Murid sebagai
kesimpulan tentang Pusat
kandungannya.
Teknik: Soal Jawab
2. Pelajar
dikehendaki Kecerdasan Pelbagai:
menunjukkan 1. Interpersonal
pengetahuan mereka 2. Verbal Linguistik
tentang ayat majmuk
dengan memberikan
beberapa contoh.

3. Pendidik
bertanyakan kepada
murid sama ada
mereka mempunyai
sebarang pertanyaan
atau tidak tentang
bahan yang telah
dibincangkan.

4. Setiap pelajar akan


dipilih oleh pengajar
untuk mendapat
pujian jika mereka
dapat mengikut
arahan guru dengan
berkesan dan
menjalankan aktiviti
dan latihan dengan
teratur.

5. Pelajar digesa
bersorak untuk diri
mereka sendiri
dengan bertepuk
tangan.

6. Murid-murid
merakamkan ucapan
terima kasih kepada
guru.
7. Pengajar akan
menyelesaikan
pelajaran.

Penutup

Mempunyai penguasaan bahasa ibunda yang baik adalah antara kebolehan paling berharga
yang boleh diperolehi oleh anak muda (Harun, Rahman, Mansor, & Muhamad, 2020).
Sebagai seorang manusia, mempunyai bakat seperti ini adalah penting untuk kelangsungan
kewujudan seseorang (Shariffudin, Omar, & Hamid, 2007). Untuk menjadi seorang pendidik
yang cemerlang yang juga bertanggungjawab terhadap murid-muridnya, seseorang itu mesti
mempunyai kebijaksanaan untuk mengetahui cara mengajar kemahiran bahasa kepada murid-
muridnya dan memupuk bakat tersebut dalam diri mereka (Sarudin, Janan, Osman & Noor,
2018). Pendidik perlu membiasakan diri dengan banyak teori pemerolehan bahasa, serta
mempertimbangkan kaitan teori-teori ini dari segi kegunaannya dan kesan penggunaannya,
sebelum mereka dapat melaksanakan idea-idea ini dengan berkesan di dalam bilik darjah
(Zukeflli & Subramaniam, 2018). Oleh kerana penguasaan kemahiran berbahasa merupakan
langkah awal pembinaan modal insan kelas pertama selaras dengan kriteria Falsafah
Pendidikan Kebangsaan, guru perlu memberi perhatian yang teliti terhadap kepentingan
penguasaan bahasa dalam kalangan kanak-kanak kecil (Zukeflli & Subramaniam, 2018).

Bahasa adalah sesuatu yang boleh dipelajari oleh manusia sejak mereka dilahirkan
dengan peranti (Peranti Pemerolehan Bahasa) yang membolehkan mereka mempelajari
bahasa. Keupayaan manusia untuk berkomunikasi dengan manusia lain melalui penggunaan
bunyi bermakna yang dihasilkan oleh alat pertuturan yang terdapat dalam tubuh manusia
adalah apa yang kita rujuk sebagai bahasa (Sarudin, Janan, Osman & Noor, 2018). Bahasa
adalah alat yang digunakan oleh manusia (Harun, Rahman, Mansor, & Muhamad, 2020).
Bunyi-bunyi ini disusun sedemikian mengikut peraturan bahasa yang diakui oleh masyarakat
orang yang menggunakan bahasa tersebut (Sukabumi, 2014).

RUJUKAN

Harun, N. H. B., Rahman, M. N. A., Mansor, M. A., & Muhamad, N. A. (2020). Pengurusan
Pengajaran Dan Pembelajaran Berasaskan Kreativiti Orang Asli Dalam Meningkatkan
Kecerdasan Kanak-Kanak Prasekolah. JuPiDi: Jurnal Kepimpinan Pendidikan, 7(1),
66-76.

Razak, R. A., Eim, C. C., Woan, L. H. W. H., & Aziz, M. A. A. (2011). Analisis struktur
makro dan mikro kemahiran bercerita dalam kalangan kanakkanak Melayu berumur 5
dan 6 tahun. Jurnal Linguistik, 12(1).

Sarudin, A., Janan, D., Osman, Z., & Noor, A. K. M. (2018). Kefahaman aspek linguistik
dalam meneliti perkembangan kognitif kanak-kanak prasekolah. Kajian Linguistik
dan Sastra, 3(1), 51-67.

Shariffudin, R. S., Omar, A. H. H., & Hamid, D. H. T. A. H. (2007). Reka bentuk dan
keberkesanan perisian multimedia membaca-faham berasaskan gambaran visual bagi
kanak-kanak prasekolah. Dimuat turun pads, 16.

Sukabumi, W. A. B. (2014). Perancangan Animasi Dongeng Untuk Pendidikan Anak Usia


Dini Guna Melatih Kecerdasan Moral Dan Linguistik. Evolusi: Jurnal Sains dan
Manajemen, 2(2).

Zukeflli, N. N., & Subramaniam, V. (2018). Paralinguistik dalam Pemerolehan Bahasa


Kanak-kanak. International Journal of Language Education and Applied Linguistics.

You might also like