You are on page 1of 4

SREDNJA ŠKOLA/ MJESTO ŠK. GOD. 2020./21.

PREDMET Fizika RAZRED ČETVRTI


NASTAVNIK/NASTAVNICA DATUM

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE FIZIKE


NASTAVNA
BROJ NAST. SATA 12. VALNA OPTIKA
CJELINA
NASTAVNA JEDINICA Prva provjera znanja

OČEKIVANI ISHODI I NJIHOVO VREDNOVANJE


ODGOJNO – OBRAZOVNI FIZ D. 4. 1 ANALIZIRA VALNU PRIRODU SVJETLOSTI.
ISHOD
KLJUČNI POJMOVI  Priroda svjetlosti
 Interferencija
 Ogib
 Polarizacija
RAZRADA ODGOJNO- Učenik će definirati i analizirati konceptualne i numeričke zadatke
OBRAZOVNIH ISHODA
POVEZANOST S DRUGIM MAT SŠ A.4.2. Dokazuje tvrdnje matematičkom indukcijom
PREDMETIMA
POVEZANOST S UČITI KAKO UČITI
MEĐUPREDMETNIM A.4/5.1. Upravljanje informacijama
TEMAMA Učenik samostalno traži nove informacije iz različitih izvora, transformira ih u novo znanje i
uspješno primjenjuje pri rješavanju problema.
OSOBNI I SOCIJALNI RAZVOJ
A.5.3. Razvija svoje potencijale.
B.5.2. Suradnički uči i radi u timu.
UPOTREBA IKT–a
A.5.2. Učenik se samostalno služi društvenim mrežama i računalnim oblacima za potrebe učenja
i osobnoga razvoja.
C.5.1. Učenik samostalno provodi složeno istraživanje s pomoću IKT–a.
C.5.2. Učenik samostalno i samoinicijativno provodi složeno pretraživanje informacija u
digitalnome okružju.
C.5.3. Učenik samoinicijativno i samostalno kritički procjenjuje proces i rezultate pretraživanja
te odabire potrebne informacije među pronađenim informacijama.
ZDRAVLJE
C.5.1.B Analizira opasnosti iz okoline, prepoznaje rizične situacije i izbjegava ih.
VREDNOVANJE ISHODA 1. VREDNOVANJE ZA UČENJE
Promatranjem pratiti i bilježiti: pažnju, interes i aktivnosti učenika (način rješavanja
problema, vođenje bilježaka, rad na tekstu, samostalnost u radu, sudjelovanje u raspravi,
iznošenje osobnih stavova ili stavova grupe, komunikaciju i interakciju s ostalim učenicima –
poučavanje drugih, doprinos radu grupe ili para).
Davanjem povratnih informacija (ukazati na ono što je učenik dobro napravio, negativnu
informaciju prikazati pozitivnim i jednostavnim jezikom, u obliku reflektivnih pitanja)
2. VREDNOVANJE KAO UČENJE
lista samoprocjene
3. VREDNOVANJE NAUČENOG
Kroz odgovore na zadatke

ORGANIZACIJA NASTAVNOG PROCESA


NASTAVNE METODE OBLICI RADA NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA
 rasprava, metoda rada na tekstu,  frontalni,  udžbenik, radna bilježnica, ploča, kreda,
crtanje, pisanje, usmeno izlaganje individualni tableti, računalo.
LITERATURA ZA UČITELJA:

1. Vladimir Paar, Anica Hrlec, Karmena Vadlja Rešetar, Melita Sambolek


FIZIKA OKO NAS 4, udžbenik fizike u četvrtom razredu gimnazije, Školska
knjiga, Zagreb, 2021.
2. Vladimir Paar, Anica Hrlec, Karmena Vadlja Rešetar, Melita Sambolek
FIZIKA OKO NAS 4, zbirka zadataka za program fizike u četvrtom razredu
gimnazije, Školska knjiga, Zagreb, 2021.

LITERATURA ZA UČENIKE:

1. Vladimir Paar, Anica Hrlec, Karmena Vadlja Rešetar, Melita Sambolek


FIZIKA OKO NAS 4, udžbenik fizike u četvrtom razredu gimnazije, Školska
knjiga, Zagreb, 2021.
2. Vladimir Paar, Anica Hrlec, Karmena Vadlja Rešetar, Melita Sambolek
FIZIKA OKO NAS 4, zbirka zadataka za program fizike u četvrtom razredu
gimnazije, Školska knjiga, Zagreb, 2021.

PLAN PLOČE
Provjera znanja

TIJEK NASTAVNOG PROCESA

Aktivnost učenika
Uvodni dio (otvaranje problema)
Učenici dijele zadatke

Središnji dio (konstruiranje modela)


Primjer mogućih zadataka (izvor DM)

1. Optička rešetka ima 400 pukotina na svaki milimetar duljine. Rešetku obasjavamo svjetlošću valne
duljine 500 nm. Koliki je najveći red spektra moguće dobiti tom optičkom rešetkom? Koliko ukupno
maksimuma daje ta rešetka?

2. Na optičku rešetku okomito upada monokromatska svjetlost valne duljine 400 nm. Sinus ogibnog kuta za
prvi maksimum iznosi 0.2. Kolika je konstanta optičke rešetke?

3. Na optičkoj rešetki ogiba se bijela svjetlost. Koje je boje svjetlost koja se ogiba pod najmanjim ogibnim
kutom ako se promatra spektar prvoga reda?

4. Infracrveno zračenje valne duljine 2 μm nailazi na pregradu s dvjema pukotinama međusobnoga razmaka 1
mm. Maksimumi interferencije detektiraju se na udaljenosti 1 m od pregrade. Koliki je razmak između
susjednih maksimuma interferencije?

5. Svjetlost valne duljine 5·10-4 mm pada na optičku rešetku s 800 zareza po milimetru. Pod kojim se kutom
vidi ogibni maksimum drugog reda? U odgovoru stupnjeve označite kao st.
Završni dio (primjena modela)

You might also like