You are on page 1of 6

Програмовий зміст:

систематизувати знання дітей про планету Земля; ознайомлювати


дітей з глобусом як із моделлю планети Земля; формувати уявлення
про склад Сонячної системи розширювати знання про різноманітний
рослинний і тваринний світ на планеті; дати елементарні поняття про
рух Землі навколо Сонця й навколо своєї осі,змін пір року, дня і ночі;
поглиблювати знання дітей про причинно-наслідкові зв'язки та процеси
у природі. Закріпити елементарні уявлення дітей про Всесвіт, як
простір, що існує за межами планети Земля. Поглибити уявлення про
те, що планета Земля – велике коло, велика частина якого вкрита
водою та материками – суша, де мешкають люди. Підвести дітей до
розуміння унікальності нашої планети,так як тільки на Землі є життя.
Розвивати та закріплювати усвідомлення не відокремленості життя
людини та природи від Космосу; розвивати інтерес до пізнання цікавої
інформації про Землю; розвивати образне мислення, увагу, зв’язне
мовлення. Виховувати патріотичні почуття. Виховувати ініціативність,
інтерес до нових знань, сприяти розвитку самостійних суджень у
висловлюванні власних думок. Виховувати любов до природи.
Виховувати бажання берегти нашу Землю.

Матеріал: глобус, настільна лампа, карта «Сонячна система»,


картини, зображуючи різноманітні народи, які населяють нашу планету
Земля, яблуко, вовчок.
Хід заняття:

В-ль: Доброго дня вам, мої малята,


Любі хлопчики й дівчата
Щирою посмішкою всіх вас вітаю,
Доброго настрою на весь день бажаю.
Хай нахмурені ваші личка
Звеселить гарна усмішка.
Вправо, вліво поверніться,
І сусідам посміхніться.
За руки один одного візьмем
І дружно привітаємось.

Діти: Доброго ранку травам росистим!


Доброго ранку квітам барвистим!
Доброго ранку, сонечку ясному!
Всім людям і всьому прекрасному!

В-ль: Океани й континенти,


Гори і ліси,міста й поля-
Це, малюк, твоя планета,
Називається,Земля!

- Сьогодні, ми помандруємо на нашій планеті - Земля.


- Діти, якої форми наша Земля? (Круглої)
- Як називається макет,на якому зображена наша Земля? (Глобус)
- Так, це глобус, модель планети Земля.
- Який колір переважає на ньому? (Синій) Це - вода.
- Що ще є на Землі крім води?
- Це - суша. На суші є ліси та гори, поля, пустелі, міста та села. На
суші живуть люди, тому що на ній зручно будувати свої оселі.
- Отже, планета Земля складається із суходолу і води.
- В якій країні ми живемо? В Україні.
- А які ще є такі країни : Англія, Франція, Чехія, Німеччина...
- Хто живе в цих країнах?
- В Англії - англійці, в Франції - французи, в Америці - американці, в
Україні - українці.
- Нашу планету населяють люди різних національностей. Вони
відрізняються і кольором шкіри, і своєю культурою й звичаями.
- У Космосі є багато інших мешканців. Сонце, зірки, місяць там
живуть. А ще навкруг Сонця кружляють планети.
- Назвіть планети, які ви знаєте?
- Меркурій,Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун,
Плутон.
- Сонце - це планета чи зірка?
- Сонце - не велика зірка. Воно таке гаряче, що освітлює та зігріває
всі планети.
- З ким ви порівняли б Сонце? (3 мамою)
- Яке воно? (Ласкаве, миле, тепле, золоте...)
- Яке значення має Сонце для планети Земля?
- Без Сонця не було б життя на Землі. Воно, як і ваші мами оберігає,
зігріває всіх вас.
- То ж, давайте, покажемо, як сонечко зігріває планету?

Гра «Сонячна родина»

- Наша подорож продовжується.


- Що ви бачите на картині? (3емлю, планети, зірки)
- Діти, погляньте, от промінець упав на цю картину.
- Як ви гадаєте, що означає цей кружечок: одна його половина
чорного кольору, друга половина - білого кольору?
- День і ніч.
- А хто знає, чому змінюється день на ніч?
- Я вам, зараз покажу, як це відбувається. (Включаю)
- Настільна лампа послугує нам Сонцем, а планета Земля - це наш
глобус. Подивіться, як би Земля не оберталася, то на ції стороні, що
освітлюється, був би весь час день, а на ції - постійно ніч. Позаяк
планета обертається (показую), то одна сторона ховається від сонечка
і настає ніч, а друга сторона освітлюється - там день.

- Продовжуємо нашу подорож.


- Чому картинка із зображенням тварин і рослин також є на нашій
схемі? Тому що, на нашій планеті існує життя.
- Правильно, ці тварини та рослини різні і водяться в різних куточках
Землі.
- Зараз я буду показувати, вам, картинки із зображенням тварин, а ви
відповідаєте « Хто де живе »
- Це вовк - він живе в лісі, це верблюд - живе в пустелі, це слон -
живе в Африці...
- Діти кому потрібні рослини? Людям, тваринам...
От ми підійшли до останнього малюнка на схемі.
Це - Людина. Як ви гадаєте, чому людина теж зображена на схемі?

Без людини не існувало б життя на Землі.


Так, вона також є частинкою Землі. Людина піклується про все, що
є на планеті. Та чи завжди людина ставиться до природи добре?

Гра «Як зберегти природу».


Робіть те, що я скажу.
Якщо ви не зриваєте великі букети квітів (сплесніть у долоні над
головою)
Якщо ти ніколи не залишаєш сміття у лісі (тупни ногою).
Якщо ти не ламаєш гілок (то підстрибни).
Якщо ти саджаєш і доглядаєш квіти, дерева, кущі, (то підніми руку).
Якщо тобі подобаються квіти (посміхнись).
Якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватися про
природу, про все живе (простягни руки сусіда і міцно потисни їх).
Давайте ось так, як ви дружно взялись за руки, ми будемо берегти і
шанувати нашу матінку - природу.

Продовжуємо подорожувати.

Для Землі рідний дім - це Космос. Космос - це простір, що огортає з


усіх боків нашу планету.
- Хто був першим космонавтом, який полетів у Космос? (Юрій
Гагарін)
- Хто жінка-космонавт, яка полетіла полетіла в Космос? (Валентина
Терешкова)
- А на чому можна полетіти в Космос? (На ракеті)
- А хто керує ракетою? (Космонавт)
- Яка людина може бути космонавтом? (Смілива, розумна, сильна,
здорова)
- Діти, ви б хотіли полетіти в Космос?
Зараз ми спробуємо запустити в космос ракету з космонавтом і
перевіримо, чи достатньо ви сміливі?
Музика. Релаксація «Політ у Космос»
(Руки зігнули у ліктях, поставили перед собою, долонями від себе.
Сильно вдихнули носиком і стиснули долоньки в міцні кулачки.
Видихаємо спокійно, руки розслабляємо. А тепер лягайте зручно,
заплющте очі. Уявіть собі темне, нічне небо з яскравими зірками. Ви
зараз - команда космічного корабля, зараз корабель підніметься в
небо. Вдих, видих).
Міцно-міцно стиснули в кулачках штурвали та сильно натиснули
ногами на педалі. Тримаємо, тримаємо! Молодці! А тепер відпустіть
штурвали та педалі . Корабель злітає. Стало легко. Важливо зараз
рівно дихати. Вдих - видих.
- Можна розплющити очі. Ми летимо у Космосі, навколо
пропливають зорі та планети. Можна помилуватися ними. Наш
політ завершується, час повертатися на землю. Знову заплющили
очі, міцно стиснули штурвали, натиснули на педалі, зробили
глибокий вдих - видих. Ми повернулися. Вам сподобався наш
політ?
- Всі люди мають берегти природу, примножувати її богатства. Ось
на цьому макеті ви покажете, якою ви б хотіли побачити нашу
планету? Квітучою, радісною, мирною...
Діти, планета Земля - це наш з вами дім. Дивлячись на те, як ви
прикрашали нашу Землю, ви станете хорошими господарями свого
дому. Тож завжди пам'ятайте, що наша планета, хоча й дуже
велика, потребує від нас дбайливого ставлення і турботи.

Планета моя неозора,


Ну як же тебе не любить?
Здається, справді ти краща,
Ніж інші планети,
Бо можуть лиш тут усі жить.
Тож бережіть цю землю і води,
Стеблинку кожну, пісню солов’я
І неозорі всі оці простори
Планети нашої Земля.

- От і закінчилася наша мандрівка. А ви, запам'ятайте діти:


Природа нам - як рідний дім,
Вона усім, як мати.
Бережіть природу діти,
Буде всім нам добре жити!

You might also like