You are on page 1of 3

Редни број часа: 3.

Наставна област: Језичка култура


Наставна јединица: Нови предели и пријатељи – причање
Тип часа: утврђивање
Циљ часа: подстицање ученика на усмерено и слободно усмено и писано изражавање
Операционализовани исходи учења:
Ученик ћe бити у стању да:
– прича на сажет и на опширан начин;
* уочава битне информације у тексту;
* повезује догађаје и ликове;
* уочава узрочно-последичне везе међу догађајима.

Облици рада: фронтални, индивидуални


Наставне методе: дијалошка, демонстративна метода, метода усменог излагања, метода
писаних радова
Наставна средства: наставни листић
Међупредметна повезаност:
Природа и друштво
 Ученик примењује правила друштвено прихватљивог понашања поштујући права,
обавезе и различитости међу људима.
Грађанско васпитање
 Ученик се понаша на начин који уважава сопствене и туђе потребе, права и
осећања у свакодневним ситуацијама.

Активности учитеља: пише, објашњава, анализира, изражајно чита, поставља питања, даје
повратну информацију, ствара позитивну климу на часу, подстиче ученике, вреднује рад
ученика
Активности ученика: одговара на питања, прича, пише, чита, црта, анализира, синтетише
ТОК ЧАСА
I Емоционално-интелектуална припрема
– Гроздање на тему „Распуст”.
– Ученици записују асоцијације на реч распуст.
– Ученици читају речи, а учитељ их записује у одељенски грозд.
– Допуна грозда – ученици допуњују грозд новим речима истакнутим плавом бојом.
II Најава наставне јединице
 Управо сте се вратили са распуста. Данас ћемо причати о томе како сте провели
овај распуст.
– Учитељ најављује наставну јединицу и пише на табли наслов – Нови предели и
пријатељи – причање.
III План причања
– Учитељ помоћу питања усмерава ученике на појединости које треба да садржи прича о
доживљају са распуста.
IV Састављање плана причања
План причања:
1. Где сте провели распуст?
2. Који доживљај је посебан?
3. Где је то било? Ко је био присутан?
4. Шта сте радили? Шта сте ново видели?
5. Кога сте упознали? По чему га памтите?
V Припрема за причање
– Учитељ дели ученицима наставне листиће на којима се налази рад једног ученика на
тему „Доживљај са летњег распуста”.
– Учитељ изражајно чита текст и са ученицима разговара о њему.
VI Причање на основу плана
– Неколико ученика прича причу на основу плана.
VII Самостални рад ученика
 Напишите што више речи које описују место где сте провели распуст.
– Читање ученичких радова.
VIII Домаћи задатак
– Састав на тему „Нови предели и пријатељи”.
Изглед табле:
Нови предели и пријатељи – причање

План причања:
1. Где сте провели распуст?
2. Који доживљај је посебан?
3. Где је то било? Ко је био присутан?
4. Шта сте радили? Шта сте ново видели?
5. Кога сте упознали? По чему га памтите?
Прилог:

Доживљај са летњег распуста

Летњи распуст провео сам са родитељима и сестром у селу. Били смо у


Прњавору, селу у подножју планине Авале. Уживали смо у чарима ове прелепе
планине.
Најлепши доживљај био ми је излет до Авалског торња. Тог јутра смо устали
рано. Мама и тата су спаковали неопходне ствари за боравак у природи, а сестра и ја
смо понели лопту и вијаче. Били смо веома узбуђени када смо стигли до торња. Једва
сам чекао да се попнемо. Сви смо се одушевили погледом који се пружао са врха ове
велелепне грађевине. Београд се видео као на длану. Након обиласка торња, отишли
смо до једног пропланка. Мама и тата су седели и уживали у хладу. Сестра и ја смо се
играли и сакупљали шишарке. Од њих смо направили мали торањ.
Памтићу овај догађај по томе што сам уживао у природи окружен љубављу своје
породице.
Владимир, ученик 4. разреда

1. Шта је овај ученик написао у првом делу састава?

2. Где је био? Са ким је био?

3. Који доживљај је издвојио?

4. Како су се припремили за излет?

5. Шта су посетили? Шта их је одушевило?

6. Шта су још радили на излету?

7. По чему ће памтити овај излет?

You might also like