Professional Documents
Culture Documents
Катедра за педагогију
ПРАКТИКУМ ИЗ:
Пале, 2021.
САДРЖАЈ
2
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС СРПСКОГ ЈЕЗИКА ПРИМЈЕНОМ МОДЕЛА
НАСТАВЕ РАЗЛИЧИТИХ НИВОА СЛОЖЕНОСТИ
Општи подаци:
Циљ часа: Утврђивање општих знања на основу прочитаног текста, уочавање значаја
другарства и повезивање наученог са свакодневним животом
3
Техничка помагала: Рачунар
Оперативни задаци:
Структура часа:
Ток часа:
Уводни дио часа: На почетку часа постављам ученицима пар питања како бих створила
угодну атмосферу у учионици и мотивисала их за рад:
4
-Јесте ли расположени?
Након тога ученицима пуштам музику са рачунара „У свијету постоји једно царство“, а
ученици бирају свог најбољег друга/другарицу, хватају га за руку и заједно плешу уз
музику. Након загријавајуће активности саопштавам ученицима да ћемо данас утврдити
знања која смо стекли при обради приче „Три лептира“, и да ћемо на јако занимљив и
креативан начин заједно схватити шта то значи имати пријатељa али и бити пријатељ.
Ученике дјелим у три групе које сам саставила на основу њихових оцјена из Српског
језика.
Главни дио:
Након подјела ученика у групе, свакој групи дјелим листиће са задацима уз напомену да
имају 15 минута да ураде задатке, и да се са друге стране листића налазе тачни одговори
који су прелијепљени сличицом, а да код заврше са радом одлијепе сличицу и провјере
своје одговоре. На сваком наставном листићу налази се по један задатак стваралачког
типа, па саопштавам ученицима да на тај задатак одговоре на што креативнији начин и да
ће свака група свој одговор презентовати пред цијелим разредом.
Упуство за рад:
Драги учениче, пред тобом се налази неколико задатака које треба да рјешиш. Рјешавањем
ових задатака провјерићеш своје знање. Пажљиво прочитај задатке и покушај да их
рјешиш, са друге стране листића налазе се тачни одговори прелијепљени сличицом. Кад
5
завршиш са радом одлијепи сличицу и провјери своје одговоре. За рад је предвиђено 15
минута. Надам се да ће ти данашњи час бити занимљив и користан. Срећно!
Упуство за рад:
Драги учениче, пред тобом се налази неколико задатака које треба да рјешиш. Рјешавањем
ових задатака провјерићеш своје знање. Пажљиво прочитај задатке и покушај да их
рјешиш, са друге стране листића налазе се тачни одговори прелијепљени сличицом. Кад
завршиш са радом одлијепи сличицу и провјери своје одговоре. За рад је предвиђено 15
минута. Надам се да ће ти данашњи час бити занимљив и користан. Срећно!
Упуство за рад:
Драги учениче, пред тобом се налази неколико задатака које треба да рјешиш. Рјешавањем
ових задатака провјерићеш своје знање. Пажљиво прочитај задатке и покушај да их
рјешиш, са друге стране листића налазе се тачни одговори прелијепљени сличицом. Кад
6
завршиш са радом одлијепи сличицу и провјери своје одговоре. За рад је предвиђено 15
минута. Надам се да ће ти данашњи час бити занимљив и користан. Срећно!
Ученицима за домаћу задаћу задајем задатак да припреме писмо, цртеж или пјесмицу коју
ће поклонити свом најбољем другу/другарици, а да ћемо заједно наредни час резимирати
шта је ко припремио и поклонио и какве је то осјећаје пробудило.
7
Одговори:
Група А
Група Б
Група Ц
8
Прилог 1.
Њемачка народна прича : Три лептира
Једног сунчаног љетног поподнева летјела су изнад зелене ливаде три лептира: бијели,
црвени и жути. Спуштали су се разиграно час на један, час на други цвјетић. Изненада
небо покрише тамни облаци. Затим поче падати киша. Лептири журно полетјеше свом
дому, али нађоше врата затворена. Остадоше на киши. Њихова крилца била су све тежа и
тежа. Кад у врту угледаше велике цвјетове љиљана, полетјеше онамо. Замолише:
„Љиљане бијели, отвори нам своје латице да се склонимо од кише!“ Љиљан одговори:
„Бијелог лептира могу примити, црвеног и жутог не могу.“ Бијели лептир тада рече: „Ако
нећеш примити и моја два пријатеља, хвала ти на гостопримству!“ И сва тројица
одлетјеше. Киша је падала све јаче. Лептирићи примијетише крупан црвени тулипан.
Похиташе к њему и љубазно га замолише: „Добри тулипане, допусти нам да се склонимо
у твоју кућицу! Киша ће нас упропастити...“ „Нека уђу црвени и жути, бијелог лептира не
примам“, рече тулипан. „Твоја нам заштита не треба ако не примиш сву тројицу. Радије
ћемо заједно умријети него да свога пријатеља оставимо“, рекоше увријеђено црвени и
жути и одлетјеше. Тај разговор чуло је сунце. Одмах је растјерало облаке. Засјало је топло
и осушило крилца лептирићима. Они су поновно полетјели на ливаду. Играли су се све до
вечери. Када се сунце смркло, вратили су се кући и уморни, слатко заспали.
9
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ ПРИМЈЕНОМ МОДЕЛА
ЛИЧНОСНО УСМЈЕРЕНЕ НАСТАВЕ
Општи подаци:
Циљ часа: Усвајањe знања о повезивању сна и стваралачког процеса, развој маште и
индивидуалног ликовног израза, оспособљавање за практично рјешавање замисли
10
Техничка помагала: Рачунар, пројектор
Оперативни задаци:
Структура часа:
Ток часа:
Уводни дио: Час почињем мотивационом игром, један ученик који се добровољно јави,
добија задатак да нацрта оно што је последње сањао, затим да другом ученику детаљно
описује оно што види на цртежу, а да други ученик може то да нацрта. По завршетку игре
упоредити оба цртежа и провјерити да ли је могуће да се ријечима опише оно што је
нацртано. Затим заједно са ученицима обављам краћи разговор о стварности и сновима:
11
Шта најчешће сањате?
Затим упознајем ученике са свијетом уобразиље у ликовним дјелима кроз пар реченица
користећи се уџбеником:
Вјеровање у два наизглед супротна стања као што су сан и стварност спада у једну врсту
потпуне реалности. Снови могу подстаћи нашу мисао, обогатити је новим садржајем,
обликом и значењем. Посебан облик стваралаштва, руковођен маштом и подсвијешћу,
може се назвати и свијет уобразиље. Током излагања на пројектору им приказујем
неколико ликовних дјела у сликама (Прилог 1) које заједно коментаришемо.
Главни дио:
Ученике дијелим у двије групе разбрајањем тако што први ученик изговара број 1, ученик
до њега 2, следећи поново 1 и тако редом. Они ученици који су изговорили број 1 чине
прву групу, а ученици који су изговории број 2 чине другу групу.
12
Завршни дио:
Прва група анализира рад друге групе и обрнуто, а затим заједно коментаришемо њихове
радове истичући оригиналност и храброст у стварању ликовних дјела и долазимо до
закључка да се свијет уобразиље протеже кроз свако ликовно дјело, јер свако умјетничко
дјело има своју причу, тј. има своју душу.
За домаћу задаћу сваки ученик има задатак да уради ликовни рад у једној од ликовних
техника, а да тај рад буде инспирисан неким ликом из њихове маште и да осмисле кратку
пјесмицу о том свом умјетничком дјелу.
13
Прилог 1.
14
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС МУЗИЧКЕ КУЛТУРЕ ПРИМЈЕНОМ МОДЕЛА
ЕГЗЕМПЛАРНЕ НАСТАВЕ
Општи подаци:
15
Оперативни задаци:
Структура часа:
Ток часа:
На почетку часа постављам ученицима пар питања како бих створила угодну атмосферу
на часу и мотивисала их за рад:
16
-Да ли се музика старих цивијализација разликовала од музике коју ми данас слушамо?
Након тога сви ученици добијају задатак да осмисле како да својим гласом произведу што
више различитих звукова, и да осмисле покрете уз те звукове. За ову активност имају 2
минуте.
Главни дио:
17
-Прва група има задатак да по узору на моју обраду Античке Грчке, објасни живот и
музичко стваралаштво Атине и да направи један инструмент који се користио у тој
цивијализацији.
-Друга група има задатак да објасни живот и музичко стваралаштво Египта и да направи
један инструмент који се користио у тој цивијализацији.
-Трећа група има задатак да објасни живот и музичко стваралаштво Рима и да направе
један инструмент који се користио у тој цивијализацији.
Након што су ученици обрадили садржаје и изложили своје одговоре, како бисмо
сјединили све што смо научили, сви ученици добијају следећа питања:
18
Завршни дио:
-Напишите кратак састав на тему: Како је друштвени развој првих цивијализација утицао
на музичко изражавање људи?
19
Прилог 1.
20
21
ОПЕРАТИВНИ ПЛАН РАДА НАСТАВНИКА
Начин
Настав Ред. Наставна Тип Међупр Исходи Органи праћењ Самоев
на тема број јединица часа едметно зација а алуациј
часа повезив наставе постигн а
. онлајн ућа
Компет. ученика
ПР 63. Управни говор Обрада -Зна све
ПР 64. Управни говор Утврђива моделе ТВ
ње управног часови, Контину
ШЛ 65. Стари Вујадин Обрада говора клипови ирано :
– народна −Износи на посматра
песма своје ње
Јутјубу,
ПР 66. Неуправни Обрада мишљењ ученика
Математ Гугл
говор ео усмено
ика, тексту; учионице
ДЛ 67. Изборна трка и Обрада Ликовна и писмен
−Разлику ,
дуга прича – култура, о испити
је врсте, блогови: вање
Л. Керол Музичка Да ли је
род и http://ljilj (разговор
ДЛ 68. Изборна трка и ОГ, УГ култура, испланир
дуга прича – број a969.blog ,дискусиј
Свет око ан
Л. Керол придева, spot.com/ а,
нас, Облике одговарај
ГР 69. Глаголи Обнавља http:// говорне
Физичко ући број
ње усменог ljiljanapej вежбе,
васпитањ и cic.blogsp писмене часова за
ГР 70. Међед, свиња Обрада е писменог ot.com/ вежбе, сваку
и лисица –
изражава тестови тему?
народна Комп. за http://
ња знања, Да ли су
приповетка учење и detejecov
преприча контролн остварен
ГР 71. Време када се Обрада подучава ekuodelu
вање, е вежбе); и циљеви
врши ње deteta.blo
причање, ученички и исходи
глаголска gspot.co
описива радови и
радња m/
ње; продукти
УИ 72. Лице и број Обрада https://
Зна шта ученички
глагола hajdedase
су х
ПИ 73. Страшно сам Обрада глаголи druzimo. активнос
се уплашио −учеству wordpress ти;
ПИ 74. Други Провера је у .com/ учешће
писмени разговор на
задатак уи литерарн
ШЛ 75. Исправак Обрада пажљиво им
другог слуша конкурси
писменог саговорн ма
задатка ика
ГР 76. Полугодишња Системат
систематиз. изација
Предметни наставник: Љиљана Пејчић
22
АНАЛИЗА ОПЕРАТИВНОГ ПЛАНА РАДА НАСТАВНИКА
Оперативни план рада наставника односи се на часове српског језика за четврти разред.
Овај оперативни план односи се на мјесец децембар школеске 2020/21 године. Садржи
следеће елементе:
Наставних тема има 14, а у оквиру сваке теме издвојене су наставне јединице којих такође
има 14. Наставне теме су разноврсне и јасно одређене као и наставне јединице у оквиру
њих. Кроз наставне јединице прожима се и граматика и књижевност што омогућава
ученицима да стичу потребна знања из обје области. У оквиру колоне под називом тип
часа издвојени су различити типови часова међу којима је најчешће заступљена обрада,
али ту су и одлично распоређени и утврђивање, обнављање и провјера. Међупредметна
повезаност омогућава ученицима да повезују знања из српског језика са знањима која
стичу из других предмета што им омогућава боље разумијевање градива као и примјену
стеченог у пракси. У овом оперативном плану рада истакнута је повезаност са
математиком, ликовном културом, музичком културом, свијетом око нас и физичком
културом. Видимо да је разноврсна корелација са другим предметима што је веома
значајно за систематизованије стицање знања. Компетенције које су издвојене су
компетенције за учење и поучавање, мада би било пожељно да су оне мало разноврсније,
попут естетичких компетенција, комуникација на матерњем језику, сарадња и учење
учења. Све ове компетенције могуће је развијати кроз сам предмет, конкретно кроз
23
наведене наставне јединице. Наведени исходи учења су такође разноврсни и усклађени са
наставним јединицама. Кроз исходе учења видимо шта ће ученик бити у стању да учини,
предузме и обави захваљујући знањима, ставовима и вјештинама које је градио и развијао
током учења конкретног предмета. Што се тиче организације наставе и она је разноврсна.
С обзиром да је планирана онлајн настава наведени су ТВ часови, клипови на Јутјубу,
Гугл учионице, блогови. Овдје бих још додала различите групе на Фејзбуку и Виберу које
би омогућиле размјену образовних садржаја, као и платформе за учење. Праћење
постигнућа ученика је детаљно испланирано, укључено је и посматрање ученика, усмено и
писмено испитивање кроз разговоре, говорне и писмене вјежбе, тестове знања као и кроз
раличите ученичке радове. Разноврсност континуираног праћења учениковог рада је
веома значајна јер се неки ученици боље изражавају усмено, неки писмено тако да им је
на овај начин омогућено да испоље своје знање онако како им то одговара.
Самоевалуација се ограничава на исходе учења, али сматрам да би требала обухватати и
самопроцјену рада наствника, као и ученика као и заједничко оцјењивање рада на сваком
часу како би повратну информацију о свом ангажовању имали како наставници, тако и
ученици, такође сматрам да би било значајно навести позитивне и негативне стране у
реализацији часа, што би омогућило да се унаприједи васпитно-образовни рад и отклоне
нејасноће и грешке у раду.
У овом оперативном плану нису посебно издвојени облици рада и методе рада. Међутим,
веома је значајно обратити пажњу уз коју наставну јединицу иде који облик рада и која
метода рада како би ученик разумио градиво и стекао одређено знање на занимљив и
ефикасан начин. Поред излагања градива од стране наставника што представља
фронтални облик рада, значајни су и индивидални, рад у пару и групни облик рада како би
се подстакла сарадња и кооперативност међу ученицима. С обзиром да је настава
планирана и онлајн мало је теже извести групни облик рада и рад у пару. Уколико би се
наставник одлучио за један од ова два облика рада могао би организовати видео
предавање преко платформе за учење или вибер позив и на тај начин подијелити ученике
у парове или групе и наравно подијелити им задатке. На овај начин повећава се и
активност ученика као и мотивисаност за рад. Методе рада су такође веома значајне за
ефикасно остваривање васпитно-образовног рада са ученицима, конкретно за овај
наставни предмет и издвојене наставне јединице препоручила бих: монолошку и
24
дијалошку методу рада, рад на тексту као и писане радове. Што су методе рада
разноврсније то су ученици активнији, заинтересованији, а самим тим и успјешнији у
стицању знања и остваривању резултата рада.
25
недостаје. Планове рада наставника треба урадити у два примјерка, од којих један користи
наставник, а други школа.
Дакле, наставни час треба да представља једну дидактичку цјелину која ће ученику
пружити како образовни тако и васпитни садржај. Један наставни час обично обрађује
једну наставну јединицу. У планирању наставних часова полази се од планирања и
распоређивања наставних тема и наставних јединица које оне обухватају. Наставне теме и
јединице су дефинисане у наставном плану и прпграму и на наставнику је да их распореди
и испланира у свом годишњем и оперативном плану по мјесецима рада, а из тога
произилази назив наставне теме и наставне јединице које ће се обрађивати на
појединачном часу. Веома је значајно обратити пажњу на редослијед садржаја, а у овом
оперативном плану рада садржаји су добро посложени. Све оно што је испланирано мора
се и реализовати.
26
27