You are on page 1of 16

თარიღი 17.12.

2019

დისციპლინა ინგლისური ენა

მასწავლებელი ხატია კვირიკაშვილი

სწავლლების საფეხური საშუალო , IX კლასი

გაკვეთილის თემა Grammar : Direct and Reported speeches

გაკვეთილის ტიპი ახალი მასალის გადაცემა

მოსწავლეთა რაოდენობა 10

გაკვეთილის ხანგრძლოვობა 45 წუთი


მიზანი
ესგ : მასწავლებელი :

 ლექსიკური და გრამატიკული ცოდნის  ცოდნის სიღრმისეულად შეძენა


დაუფლება.
 მსჯელობის, აზროვნების უნარის
 სამეტყველო უნარჩვევების განვითარება
განვითარება
 კრიტიკული და ანალიტიკური
 სამოქალაქო უნარჩვევების აზროვნების ჩამოყალიბების
განვითარება ხელშეწყობა
შედეგები :
 მოსწავლეები შეძლებენ პირდაპირი და ირიბი თქმის ერთმანეთისგან გარჩევას .

 პირდაპირი თქმიდან ირიბ თქმაში გადაყვანას და პირიქით.

 ნასწავლი მასალის დამოუკიდებლად გამოყენებას.

 მოსმენისას,თითოეული ტიპის თქმის იდენტიფიცირებას.


გამოწვევის ფაზა - თემის წარდგენა
გამოწვევის ფაზა
წინასწარ ამობეჭდილი წინადადებები :

“I have a new car.” - said Ann

She said that she had a new car.


გამოწვევის ფაზა
აქტივობა 1 - კითხვების დასმა

Which sentence is the exact word that Ann said?

Which sentence is said by someone else after Ann?

Is there difference in form or in meaning between these two sentence?

შედეგი : ხელს შეუწყობს ინტერესის გამოწვევას და


უზრუნველყოფს საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობას .
II ფაზა -სიღრმისეული წვდომა
• თემის გაშლა
• ყველა მნიშვნელოვანი წესის განმარტება
• დამახასიათებელი ცვლილებების განხილვა
• აქტივობების სასუალებით ახალი ცოდნის სიღრმისეული
შეთვისება და გამყარება
სიღრმისეული ფაზა
აქტივობა 1 : (speaking skills)
• კითხვების დასმა და დიალოგის აგება

1. Do you like holiday?


2. Where do you usually go on holiday?

• თითოეული მოსწავლე პასუხობს ორივე კითხვას,მეორე


მოსწავლე იმეორებს მეგობრის ნათქვამს ირიბ თქმაში. მაგ.
Salome says : “ I like holiday” (direct speech)
Ann: She said that she liked holiday (reported)
სიღრმისეული ფაზა
აქტივობა 2 : ( Listening skills)
• დიალოგის მოსმენა
• სიტყების ჩასმა
სიღრმისეული ფაზა

აქტივობა 3 :
ეძლევათ წინადადებები დასაკავშირებლად.
• სწორად დაკავშირება
• ცოდნის გამოყენება
• ცვლილებების განსაზღვრა ( დრო, ნაცვალსახელი)
სიღრმისეული ფაზა
III ფაზა - რეფლექსია
აქტივობა 1 :
• წინადადებების გადაყვანა ირიბ თქმაში, განსაკუთრებული
ყურადღება მახვიდება ზმნებსა და ნაცვალსახელებზე.

აქტივობა 2 :
ირიბ თქმაში დაწერილი დიალოგის პირდაპირ თქმაში
გადაყვანა
რეფლექსიის მნიშვნელობა და შედეგი
:
• გაკვეთილის შეჯამება
• უკუკავშირის დანახვა
• შეცდომების ( არსებობის შემთხვევაში) აღმოფხვრა
Five steps for learning
• Do something
• Recalling what happened
• Reflecting on that
• Conclude
• Prepare for practical experience
არაეფექტური კითხვები:
• არის რამე გაუგებარი?
• გაქვთ რაიმე კითხვა?
...

You might also like