You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Matematik


Kelas : 5A
Tarikh : 16 Mei 2011
Masa : 30 minit
Bilangan Murid : 38 orang
Bidang Pembelajaran : Pengurusan Data
Sub.Pembelajaran : 1. Purata
1.1 Menjelaskan maksud purata
Objektif Pembelajaran : 1. Menghuraikan maksud purata.
2. Menyatakan purata bagi dua hingga tiga kumpulan kuantiti.
Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat
A. Menguasai isi kandungan
i. Membahagikan sejumlah kuantiti objek secara purata.
ii. Menghuraikan konsep purata.
B. Membina kemahiran matematik, berfikir dari strategi berfikir.
i. Mengikut arahan dan menjalankan eksperimen dalam kumpulan untuk menentukan purata air di dalam dua
silinder.
C. Mengamalkan nilai murni.
i. Melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan eksperimen berdasarkan prosedur yang dipersetujui dalam
kumpulan.
ii. Murid dapat mengamalkan nilai keadilan dalam kehidupan harian.
Konsep : Purata ialah jumlah kuantiti yang dibahagi dengan bilangan kumpulan.

Bahan, peralatan dan bahan : Silinder, Kad permainan, Kad arahan, Lembaran kerja.
sumber
Langkah berjaga-jaga : Elakkan air dititis keluar daripada selinder.
: Elakkan selinder jatuh ke lantai kerana selinder yang diperbuat daripada kaca akan pecah.
Murid telah mempelajari operasi penambahan dan pembahagian.
Pengetahuan Sedia Ada :

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Fasa Isi Kandungan Nota
Permulaan / Mengenalpasti kehendak 1. Menunjukkan murid dua set kad 1. Murid memberi respon.
Mencungkil soalan dan membahagikan permainan. 2. Seorang murid tampil ke hadapan
Strategi / Teknik:
Idea objek secara sama rata. 2. Menyoal murid soalan yang dan menunjukkan cara
(5 minit) berkaitan dengan pengetahuan sedia pembahagian sama rata.  Penyoalan
ada untuk mencungkil idea tentang seluruh kelas
cara membahagikan dua set kad  Penyelesaian
permainan sehingga sama rata. masalah

Menstruktur / Selain objek,cecair juga 1. Membahagikan murid kepada enam 1. Murid dibahagikan kepada enam
Menstruktur boleh dibahagi secara sama kumpulan. kumpulan. Strategi / Teknik:
semula idea rata. 2. Memberikan setiap kumpulan sehelai 2. Setiap kumpulan mendapat  Aktiviti inkuiri
(12 minit) kad arahan dan bahan eksperimen. sekeping kad arahan dan bahan kumpulan
3. Mengarahkan murid menjalankan eksperimen
eksperimen berasaskan kad arahan. 3. Murid menjalankan eksperimen Sikap saintifik
(rujuk lampiran 1) berasaskan kad arahan. dan nilai murni:
4. Bagaimana mendapat purata? 4. Murid membentangkan dapatan.  Penglibatan
5. Selepas eksperimen, adakah kuantiti 5. Murid menjawab soalan guru dan aktif
dalam setiap selinder sama banyak? membuat rumusan.  Keadialan
6. Guru meransang murid membuat
rumusan atau konsep.

7. Lisan-Murud yang telah menguasai 6. Aktiviti pemulihan:


maju ke fasa aplikasi, manakala Mendengar penerangan guru
murid yang tidak, dikumpul dalam dalam kumpulan kecil.
satu kumpulan dan dieri penerangan
kumpulan kecil.
Aplikasi Menyatakan purata bagi dua 1. Mengagihkan lembaran kerja kepada 1. Murid menyelesaikan masalah Strategi :
(10 minit) hingga tiga kumpulan objek. setiap kumpulan. (rujuk lampiran 2) dalam kumpulan.  Perbincangan
2. Mengarahkan murid berbincang dan 2. Murid membentangkan dapatan. kumpulan
menyelesaikan soalan. diikuti
persembahan
sumber

Refleksi / Menghuraikan maksud 1. Membuat pengukuhan pembelajaran 1. Murid menjawab soalan. Strategi:
Penutup purata. dengan penyoalan: 2. Menerima latihan sebagai kerja  Penyoalan
(3 minit) a. Apakah maksud purata? rumah. keseluruhan
b. Bagaimana mendapatkan purata? kelas.
c. Apakah kegunaan purata dalam  Membuat
kehidupan harian? kesimpulan.
2. Memberikan latihan sebagai kerja
rumah.

Lampiran 1:

Kad Arahan:

1) Setiap kumpulan akan mendapat 2 selinder yang berisi air. Baca dan catatkan kuantiti air setiap selinder.
30ml

10ml

Silinder A Silinder B
2) Anda dikehendaki menyamaratakan kuantiti air di dalam 2 selinder sehingga sama rata di antara 2 selinder itu. Kemudian catatkan bacaan kuantiti air di
dalam jadual eksperimen.

3) Pastikan air tidak dititis keluar semasa anda menuang air.

Jadual Eksperimen:

Keadaan Eksperimen Kuantiti air Selinder A Kuantiti air Selinder B

1) Sebelum eksperimen

2) Selepas eksperimen ___________________________ml __________________________ml

___________________________ml __________________________ml

Purata Kuantiti Air = ________________________ml

Lampiran 2:

Sila melukiskan purata objek dan menuliskan nilai purata bagi setiap soalan.

1. 10 Telur 10 Telur
A B

6 4

( ) ( )

12 Topi 12 Topi

A B C

4 5 3 ( ) ( ) ( )

You might also like