Professional Documents
Culture Documents
STROJARSKE KONSTRUKCIJE 1
- predavanja, vjebe i zadaci -
U pokusnom tapu materijala optere enog silom F nastupaju naprezanja koja izazivaju produljenje
tapa s prvotne duljine L0 na duljinu L.
L = L L0
L L L0
=
100%
L0
Lo
F
[N/mm2]
S0
produljenje
je
upravo
razmjerno naprezanju.
U podru ju linearnog naprezanja
materijal je elasti an, tj. nakon
prestanka djelovanja sile, odnosno
naprezanja, vra a se u prvotnu
dimenziju.
el
el
[N/mm2]
Ovisnost a = f (N) prikazuje Whlerova krivulja. Pri broju titraja N = 107 za elik amplituda
naprezanja a se pribliava stalnoj vrijednosti D kojom definiramo trajnu dinami ku vrsto u
materijala.
Dinami ka trajna vrsto a dje najve e naprezanje max pri kojem se materijal ne e vie slomiti, bez
obzira koliko pove avali broj titraja N.
Dinami ka vrsto a D nekog strojnog elementa i trajna vrsto a T njegova materijala NISU
JEDNAKE!!!!!
Kod zareznog efekta (koncentracije naprezanja) veli ina dinami ke
vrsto e D dobiva se
Koncentracija naprezanja
Na dinami ku vrsto u veliki utjecaj ima djelovanje zareza (nejednolika razdioba koncentracije
naprezanja) to moe vrsto u znatno sniziti ispod vrijednosti koju materijal ima bez zareza.
10
Koeficijent oblika K
K = max /
koeficijent oblika K pokazuje koliko puta je maksimalno naprezanje zbog zareznog efekta i
koncentracije naprezanja ve e od nazivnog (teoretskog) naprezanja.
K = f (vrste naprezanja (vlak, savijanje, torzija); r/D; h/D)
Moe se o itati u strojarskoj literaturi Kraut str 537/538.
11
Vlak
Savijanje
Torzija
Nazivno
naprezanje
Vrsta
optere enja
Oblik zareza
4 F
( D 2 h) 2
32 M s
( D 2 h) 3
16 Mt
( D 2h ) 3
R/D
0,025
0,05
0,1
0,2
0,01
2,1
2,4
2,6
2,64
0,05
1,55
1,65
1,95
1,9
0,1
1,38
1,55
1,7
1,58
0,2
1,26
1,35
1,35
1,4
0,01
2,0
0,05
1,5
0,1
1,32
0,2
1,23
0,01
1,5
0,05
1,22
0,1
1,13
0,2
1,1
optere enje
Odredimo koeficijent K
Izra unamo max
max D
12
13
Rjeenje:
a) Za titrajno dinami ko vla no optere enje
prikazano na dijagramu = 0 do max u
Smithovu dijagramu trajne dinami ke vrsto e
za materijal
d) = F / A
A = (D 2h)2 / 4
F = D A = D (D 2h)2 / 4 = [118 (10 2x1)2] / 4 = 118 x 50,24
F = 5928 N
15
Primjer 2.
Njihaju a dinami ka vrsto a
tap na skici optere en je njihaju im dinami kim optere enjem momentom savijanja Mf. Materijal
tapa je .0561.
Potrebno je odrediti:
a) Trajnu vrsto u tapa
b) Dinami ku vrsto u tapa za odnos h/a = 0,2 i b = 3
c) Dimenzije tapa ako je optere en momentom savijanja Mf = 1000 Nm.
Rjeenje:
16
.0561 za
naprezanje savijanja za III vrstu optere enja - f med = 0; f max = a = 300 N/mm2
b) O itanu vrijednost moramo korigirati zbog djelovanja zareza za koeficijent oblika
K.
Stroj. priru nik Kraut str. 538, naprezanje na savijanje
h/a = 0,2
o itana vrijednost K = 1,64 = max / .
Stvarno naprezanje koje tap moe podnijeti a da se ne slomi
D = f max / K = 300 / 1,64 = 183 N / mm2
a = 183 N / mm2
f med = 0
17
c) Dimenzije dijela dobijemo iz izraza za naprezenje na savijanje kod ovog slu aja:
h=
Mf
1000
3000h
3000h
=
=
=
3
3
a
5h
93,75h h
92,75h 3
2b( ) 3 h 3 2 3 ( ) 3 h 3
2
2
3h
3h
92,75
=
3000
5,7 = 2,39mm
18
19
Naprezanje kod su elnog zavarivanja e uvelike biti smanjeno ako se nakon zavarivanja povrina
izbrusi.
20
Dvostruka brodska pregrada ukru enje se postie umjesto kutnih sa su elnim zavarima.
Kod spajanja (vie) limova izbjegavanje velike koncentracije topline na jednom mjestu.
21
Klip
Ventili
23
Konstrukcijski materijali
Izbor najpogodnijeg materijala za izradbu strojarskih dijelova predstavlja vrlo vaan tehni ko
ekonomski zadatak konstruktora, esto vezan vrlo velikom odgovorno u. Za izradbu elemenata
strojeva koristi se vie vrsta elika, ljevanog eljeza, lakih i obojenih metala i njihovih slitina,
sinterirani materijali, plastike i sli no.
Pri izboru materijala neophodno je razmotriti osnovne uvjete kojima materijal mora odgovarati.
a) Eksploatacijski uvjeti
Materijal mora odgovarati uvjetima stati kog i dinami kog optere enja odre enog strojnog dijela,
mora imati odgovaraju u povrinsku tvrdo u, otpornost na troenje, koroziju i sl.
b) Tehnoloki uvjeti
Materijal mora odgovarati uvjetima to lake i jadnostavnije izradbe, odnosno, ovisno od izabranog
na ina izradbe ima odgovaraju u obradljivost: odvajanjem
lijavanja, zavarivanja, izvla enja, preanja, kaoi sposobnost odgovaraju e toplinske obradbe.
c) Ekonomski uvjeti
Neophodno je imati u vidu nabavnu cijenu materijala, mogu nost brze i jednostavne nabavke, niske
trokove transporta i sl.
Pri izboru materijala moraju se prvenstveno koristiti standardni poluproizvodi sa skladita
trgovinskih mrea.
24
elici
elik se moe rabiti u obliku ipkastih poluproizvoda razli itih oblika popre nog presjeka i kao
ljevani elik. Ljevani elik ima ista svojstva kao i ipkast. Moe se kaliti, zavarivati, savijati i sl.
Ljevani elik
Primjenjuje se za izradbu dijelova sloene konstrukcije ija bi izradba iz punog komada ili iskivanje
bili neekonomi ni. Osobine pojedinih vrsta elika i eli nih lijevova daju norme HRN C.J3.011
(bivi JUS C.J3.011). Navedena se norma moe vidjeti u strojaskom priru niku Kraut, str. 384, kao i
u mnogobrojnoj stru noj literaturi.
Pri izradbi kovanjem (iz ipkastog materijala ili trupaca dobivenih ljavanjem) strojni dijelovi
dobivaju, zbog udaraca eki em, finiju i kvalitetniju strukturu, nego dijelovi izra eni lijevanjem ili
preanjem. Steoga se kovanje koristi za izradbu dijelova izloenih dinami kim naprezanjima
(klipnja e, ojnice, koljanasta vratila i sl.).
Vrste elika
elike dijelimo na uglji ne elike i na legirane elika. U skupinu uglji nih elika spadaju svi elici
kod kojih odlu uju i utjecaj na njihove odobine ima ugljik C.
U skupinu legiranih elika ubrajaju se oni elici kod kojih odlu uju i utjecaj na njihove osobine
imaju legirni elementi: Mn, Cr, Ni, Mo, V, W...
Uglji ni elici s manjim sadrajem ugljika (do 0,4 % C) imaju manju vrsto u i tvrdo u, ilavi su,
lako se obra uju odvajanjem estica i deformiranjem, dobro se zavaruju, ali toplinska obradba
polu uje loe rezultate.
S pove anjem sadraja ugljika raste tvrdo a i vrsto a, ali se smanjuje ilavost materijala (raste
krtost). Takvi se elici tee obra uju deformacijom i odvajanjem estica, a toplisna obradba je puno
laka.
Navedeni nedostaci uglji nih elika se uklanjaju legiranjem, tj. dodavanjem kvalitetnijih elemenata.
25
b)
.000 do
Cjenovno spadaju u skupinu najjeftinijih materijala, a primjenjuju se za izradbu razli itih strojarskih
dijelova i konstrukcija. Naj e e se izra uju u obliku limova razli itih debljina i u obliku ipki
razli itih oblika popre nog presjeka.
elici za nosive konstrukcije
Od oznake
.0360 do
27
Ljevano eljezo
Razlikuje se od elika u tome to sadri ve u koli inu ugljika C > 0,2 %. Postupak ljevanja je znatno
laksi od elika i bolje ispunjava kalupe. Izlu eni grafit ljevanom eljezu daje veliku sposobnost
priguivanja oscilacija, potresa i udara, pa je ljevano eljezo pogodne za izradbu postolja strojeva.
Nije osjetljivo na koncentraciju naprezanja, dobro podnosi naprezanja na tlak, a slabije ostale vrste
naprezanja.
Sivi lijev
Ima glavni dio ugljika izlu en u obliku grafita. SL je jeftin materijal za izradu odljevaka. Oznake: od
SL 00 do SL 30 prema HRN C.J2.020.
Rabi se za ljevanje postolja strojeva, ku ita reduktora, poklopaca, zup anika, remenica,
zamanjaka, izuzetno je pogodan za ljevanje strojsnih dijelova tankih stijenki.
Temper lijev
Postoje bijeli i crni temper ljevovi:
Od BteL 00 do BteL 40 i od CteL 35 do CteL 45 prema HRN C.J2.021.
To je ljevano aljezo koje nakon stvrdnjavanja u kalupu ne sadri slobodni ugljik (grafit) nago je sav
ugljik kemijski vezan sa eljezom u cementit. (Fe3C).
Naknadnom termi kom odbradbom TEMPERIRANJEM, tj. zagrijavanjem na temperaturu oko
850C postie se razlaganje cementita u povrinskim slojevima. Uslijed toga tvrd i neobradljiv
odljevak poslije temperiranja postaje mekan i kao takav pogodan za dalju obradbu.
Rabe se za izradbu strojnih dijelova s debljim stijenkama diskovi ko nica,alati za montau
(klju evi), okovi za graditeljstvo, pribori i strojni dijelovi za doma instva i sl.
Rabe se i za izradbu drugih dijelova iji materijali po svojim osobimana treba zauzimati mjeto
izme u eli nog i temper lijeva.
28
Tvrdi lijev
Oznaka TL
Kod tvrdog lijeva ugljik C je po cijelom presjeku vezan u obliku cementita. Odlikuje se velikom
povrinskom tvrdo om i zbog toga se rabi za izradbu dijelova izloenih troenju.
Ostali metali
Bakar i njegove slitine (kositrena (u lit kalajna) bronca, Alumunijska bronca, mjed (mesing)),
slitine aliminija, Bijeli metal i sl.
Bakar HRN C.D1.002 Cu
Lako se razvla i i stoga se dobro oblikuje. Od Cu se izra uju loita parnih kotlova, cijevi velikih i
malih promjera za razvod teku ina i ulja. Izuzetno dobro provodi struju ima veliku primjenu u
elektrotehnici.
Kositrena bronca
Otporna na gnje enje, a ima izuzetno dobra klizna svojstva. Radi se za izradbu kouljica (blazinica)
i ahura, navrtki vretena dizalica i sl.
Aluminijska bronca
Vrlo je otporna prema koroziji i utjecaju kiselina. Rabi se za izradbu armatura za pregrijanu paru,
pribore i naprave u kemijskoj i prehrambenoj industriji.
Mjed
Materijal cjenovno jeftiniji od bronce. Otporan na koroziju kao i bronca. Rabi se za
izradburaznovrsne armature, gra evinskih okova, cijevi i dijelova za hladnjake, elise brodskih
motora i sl.
Bijeli metal (Monel)
Primjenjuje se samo za nalijeganje kliznih povrina.
29
Ostali materijali
Plasti ne mase se rabe naje e tamo gdje sumanja dinami ka optere enja i niske radne temperature.
Koriste se za izradbu kouljica i ahura leaja, za oblaganja kliznih povrina (valjaoni ki stanovi),
izolacije u elektrotehnici.
Od nemetala se esto jo rabe: kau uk, guma, vatrostalni materijali, drvo, koa i sl.
30
eli ne konstrukcije
Osnovni konstruktivni elementi su uglavnom proizvodi dobiveni postupkom valjanja:
-
tapovi
profilirani nosa i
limovi i sl.
tapovi
Mogu biti razli itih profila pravokutni (valjani ili spljoteni), okrugli, kvadratni, esterokutni,
kutni, t-profil, z-profil, I-profil, U-profil do visine 80 mm i irimana 8-150mm.
i) Z profil
j) Profilirani nosa i I
k) Peine ( itaj: Pejn) "I" nosa
l) U nosa
Limove kao konstrukcijske elemente dijelimo na:
-
fine do 3 mm debljine
ispravljanje elemenata
savijanje
obiljeavanje
rezanje
obradba ivica
izradba provrta
spajanje zakivanjem
spajanje zavarivanjem
32
Montani zakovi ni spojevi dobivaju zastavicu s jednim krakom ako se rupa bui u radionici a na
gradilitu se obavlja postupak zakivanja.
Oba kraka na zastavici pokazuju da se postupak buenja i zakivanja obavlja na gradilitu.
Primjer: d1 = 17 mm
33
34
Zavareni spojevi
Ozna avanje zavarenih spojeva na tehni kim crteima:
Osnovne oznake
35
36
zakivanjem
zavarivanjem
Nastavljanje zakivanjem
Prednost je potrebno davati nastavcima sa sti nim limovima radi simetri nog prijenosa sile.
Primjer nastavka lamele nosa a:
37
elnog
spoja
za
je
jednako
vrijedan
osnovnom materijalu.
U suprotnome:
k D
38
Gdje je:
[N/mm2] stvarno naprezanje u spoju
D [N/mm2] doputeno naprezanje
k koeficijent slabljenja zavara k 1
Zavarene spojeve dijelimo na 3 klase:
-
I kakvo e
II kakvo e
39
Prora un elnih spojeva se obavlja na isti na in nao i prora un osnovnog materijala bez spoja, jer je
geometrija presjeka jednaka.
Prora un kutnih spojeva
Prora un preklopnih ili "T" spojeva za koje se primjenjuju kutni zavari razlikuju se od na ina
prora una elnih spojeva. Kod kutnih spojeva moemo u irokim granicama mijenjati debljinu
zavarenog spoja a [mm] kako bi se zadovoljio uvjet:
Mo nanoenja spoja:
40
Prora un sastavio:
Davor Savi , dipl,in.stroj.
Tehni ka kola "Ru er Bokovi ", Vinkovci
27.listopad, 2003.
41
MA =0
FB 8 FII 6 FI 2 = 0
FB =
20 6 + 10 2
=
8
FB = 17,5 kN
FB = 17,5 kN
FY = 0
FA FI FII + FB = 0
FA = FI + FII FB = 10 + 20 17,5
FA = 12,5 kN
2. Odre ivanje unutarnjih sila u tapovima pomo u Ritterove metode FA = 12,5 kN
presjeka
a) Zamislimo da smo nosa presjekli po liniji n-n. Desni dio reetke
je na taj na in presjekom uklonjen. Na lijevi dio reetke izvana
djeluju sile FI = 10 kN i FA = 12,5 kN. Za ostvarivanje ravnotee
na reetkastoj konstrukciji vanjske sile moraju biti u ravnotei sa
unutarnjim silama na tapovima.
b) Presjek se povla i tako to se trebaju obuhvatiti tapovi kojima
elimo odrediti sile!
-
M = 0,
FY = 0,
FX = 0
42
F4 = - 15 kN
Sila u tapu 2:
MII = 0
FA 2 F2 3 = 0
F2 = FA = 8,33 kN
F2 = 8,33 kN
Sila u tapu 3:
FY = 0
FA FI F3 cos 56 18' 36"= 0
F3 = ( FI + FA) / cos 56 18' 36" = ( 10 + 12,5) / 0,5547
F3 = 4,51 kN sila djeluje na vlak
F3 = 3,536 kN
43
F3 max = n d F3
F3 max = 1,2 1,4 4,51
F3 max = 7,5768kN
F3 max = 7,5768kN
F2 max = n d F2
F2 max = 1,2 1,4 8,33
F2 max = 13,9944kN
F2 max = 13,9944kN
Izbor profila
V 2 max =
F2 max
VDop
2A
A=
Za III. slu aj optere enja i L = 300 N/cm2, naprezanje ima vrijednost VDop =
3000 N/cm2.
A=
13994,4
= 2,3324cm 2 , odabran je profil 30 x 30 x 5 mm, s povrinom 2,78
2 3000
A = 2,78 cm2
cm2.
Stvarno naprezanje u profilu:
V =
F2 max 13994,4
=
= 2516,97 N/cm2 VDop = 3000 N/cm2
2A
2 2,78
44
VZ =
F2 max
V , zD
AZ
V , zD =
AZ =
F2 max
V , zD
1 2 Tz
gdje je :
-
1 = 1
2 = 0,22
=3
= 0,8
Tz = 13000 N/cm2
V , zD =
AZ =
13994,4
= 18,414cm 2
760
AZ = 4 a l = 4 0,3 l
l=
AZ = 18,414 cm2
AZ
18,414
=
= 15,345cm
4 0,3
1,2
l = 20 cm
45
Metodika konstruiranja
Organizacija rada i priprema projekta, metode, ispitivanja, istraivanja i eksperimentiranja
Posao konstruiranja je sloen radni proces. Kao i svaki sloeni posao potrebno ga je osmisliti,
terminirati, okupiti potrbnu ekipu (tim), te vriti vremensku kontrolu pojedinih faza rada.
Osmiljavanje (planiranje) poslova konstrukcije
U osmiljavanju poslova konstrukcije sudjeluju vode i ljudi projektantskih biroa (glavni projektant
rukovoditelji), uprave (menadmenta), izvoditeljskih tvrtki ili pravne osobe temeljem narudbe,
razvojnog plana i sl.
Kada je posao osmiljen to no se definiraju forme u dokumentu koji nazivamo
Projektni zadatak:
Projektni zadatak definira sve potrebno za projekt. Projekt moe biti:
-
most
eli na konstrukcija
ekoloki projekt
Projektni zadatak definira kojim sve uvjetima projekt mora udovoljiti, u kojem roku mora biti
izveden i s kojim iznosom se za izradu projekta moe raspolagati. Zadatak projektnog tima je
izvo enje sve potrebne tehni ko tehnoloke dokumentacije po kojoj e se projekt realizirati.
U tehni ku dokumentaciju spadaju tehni ki crtei, prora unski dokazi, dijagrami, grafovi i sli no.
Tehnoloku dokumentaciju ine uputstva o uvjetima eksploatacije, atesti o provedenim ispitivanjima
i rezultatima ispitivanja materijala, sklopova, ispitivanju u posebnim uvjetima i sl.
Ostalu dokumentaciju ine elaborati (ekoloki, protivpoarni, zatite na radu i sl.).
46
Nakon prihva anja projektnog zadatka oglaava se natje aj na kojem se uzima tvrtka izvoditelj
poslova. Tvrtka se mora sastojati od skupina stru njaka razli itih profila obrazovanja (strojarstvo,
elektrotehnika, graditeljstvo, arhitektura) sposobnih i potrebnih za realizaciju projekta.
Po imenovanju tvrtke koja je dobila posao, definiraju se zadaci po strukama i obujmu. Za svaki dio
posla se imenuja nositelj posla koji odgovara za kakvo u posla, rokove izvedba, trokove i
prekora enja. Ukoliko tvrtka nema sve potrebne profile stru njaka, moe u okviru svog posla
angairati drugu tvrtku s kojom ugovorno izlazi na natje aj.
47
materijale
48
dobije se slikovni prikaz stanja opetere enja i mogu eg mjesta loma konstrukcije prema nekoj od
danas esto rabljenih metoda (metoda kona nih elemenata, prikaz stresa i naprezanja prema Von
Misisu, prikaz temperaturnih optere enja i sl.).
Kako sve skupa izgleda?
Prije proizvodnje mogu e je promatrati kako e raditi i funkcionirati cijeli sklop pod razli itim
reimima rada koje su dobre to ke i koje su njegove loe strane. Ispravke je mogu e na initi vrlo
jednostavno vra anjem u 3D model i korekcijom na razini parametara. Cijeli postupak ispravljanja
ra unalo moe izraditi automatski nakon promjene parametra ili se to izvodi ru no od strane
konstruktora ovisno o alatu za konsturiranje. Isto vrijedi i za izradu varijacije proizvoda.
Spremanje podataka
Sve navedeno je potom potrebno spremiti na neki od medija od CD-a, DVD-a, ZIP-a. Osim u
digitalnom obliku sve navedeno se moe ispisati na papir pomo u pisa a (laser, inkjet ili matri ni)
ili iscrtati crtee pomo u plottera (inkjet, laser ili klasi ni).
Potom slijedi uvezivanje i posao izrade konstrukcije je gotov.
Mogu li ja to kod ku e?
Za izvo enje navedenih postupaka konstruiranja u 3D potrebna su ja a ra unala na razini radnih
stanica s dovoljno radne memorije, grafi kim podsustavom, procesorom i stabilnim operativnim
sustavom. Sve se moe izvesti i na slabijim verzijama ra unala, ali uz ve a optere enja cijelog
sustava i usporenja u radu.
Zaklju ak
Posao za koji je prije desetak ili petnaest godina bio potreban cijeli tim tehni ara od inenjera
(visokog i vieg usmjerenja konstruktora i tehnologa), tehni ara, tehni kih crta a i sl., danas se
svodi samo na inenjera koji radi na 3D modeliranju i eventualno na tehni ara koji radi u 2D/3D
aplikacijama.
Cijeli projekt, ovisno o alatu za konstruiranje koji se rabi, moe biti generiran u CNC kodu za CAM
sustav tako da se bez problema moe poslati na CNC alatni stroj koji odmah moe po esti s
obradom konstruiranog dijela. Ono to je potrebno osigurati je materijal na CNC stroju i alati za
obradbu.
50
Standardizacija
Uloga standardizacije
Industrijski razvijene zemlje osnovale su Me unarodnu organizaciju za standardizaciju ISO
(International Standardizing Organisation).
Cilj ISO-a je uskla ivanje nacionalnih standarda pojedinih drava lanica, ime se pojednostavljuje
unapre uje me unarodna razmjena dobara i usluga. Tako er se omogu ava razvitak suradnje na
podru ju znanosti, tehnologije i ekonomije. Standardizacijom su obuhva ene sva znanstvena
podru ja i discipline fizika, kemija, geologija... te industrijske grane strojogradnja, brodogradnja,
transport, poljoprivreda, kemijska industrija i sl.
Hrvatska je sudjelovala u izradi i pripremi standarda. Tako er je do daljnjega prihvatila standarde
izra ene u bivoj dravi JUS, koji obra uju sva podru ja naeg gospodarstva te su preimenovana u
HRN hrvatske norme. Sve norme i standarde u Republici Hrvatskoj priprema i predlae Hrvatski
zavod za normizaciju i mjeriteljstvo.
Iako standardi predstavljaju najbolja rjeenja oblika, kakvo e, materijala i sl. razvoj tehnike i
tehnologije zahtijeva povremeno donoenje novih standarda, kao i izmjene i dopune postoje ih ili
njihovo stavljanje van uporabe.
Pojavom i snanim razvojem novih znanosti informatike, genetike u trenutku kada na ine
zna ajniji korak u gospodarstvu ISO daje preporuke za standarde, a zemlje koje na navedene
tehnologije imaju najja i utjecaj, donose standarde.
U prakti noj primjeni strojarstva naj e e se rabe standardi za materijale, oblike, naprezanja,
prora un strojnih elemenata (zup anika, lan anika, vijaka, matica, klinova, opruga i sl.), ali i neke
druge standarde (zone i smjerovi vjetra, koli ina padalina i sl.).
Primjena standarda je obvezatna za struku u kojoj se rabi. Nepridravanje standarda povla i kaznenu
odgovornost za osobe koje su u projektima rabile nestandardne oblike.
Najpoznatiji i naj e e primjenjivani standardi (osim HRN-a (biveg JUS-a)): DIN (Njema ka),
GOST (Rusija), NF (Francuska), SN ( eka), UNI (Italija), BS (UK), ASA (USA) i sl.
Za pojedine grane gospodarstva poznati su svjetski standardi:
-
10
10
10
20
10
40
10
52
10 = 1,6
10
10 =1,25
20
10 =1,12
40
10 = 1,06
Bilo koji osnovni red moe se mnoiti s 10 ili sa 100 isto tako i dijeliti s 10 ili sa 100. To zna i da
standardni brojevi pojedinog reda mogu biti 10 ili sto puta ve i ili manji.
Standardni brojevi primjenjuju se u strojarskoj praksi za: duinske mjere, povrinske sile, tlakove,
doputena naprezanja, brojeve okretaja, brzine, snage i prijenose.
Prora unom dobivena vrijednost (npr. Broja okretaja vratila) zaokruuje se na cijeli broj, a onda se
oz tablice standardnih brojeva odabire najblia vrijednost.
Primjer
Osnovni red R40 sadri, me u ostalima brojeve 375,750,1500 i 3000, koji se primjenjuju za brojeve
okretaja u minuti motora u elektrotehnici, zatim brojeve 6, 10, 16, 25, 40, 100, 125, 160, 200 i 250
koji se rabe za nazivne tlakove zapornih ventila.
Pri izboru nazivnih mjera treba nastojati da to budu standardni brojevi npr. nazivni promjer
zup anika, srednja duljina klinastog remenja, razmak osi, nazivni promjeri cijevi i sl.
Stvaranje nizova veli ina
Osim osnovnih redova i izuzetnog reda postoje i izvedeni redovi
R 5/2 (1.....1 000 000) 1; 2,5; 6,3; ............1 000 000 izvedeni red iz osnovnog reda R5 koji sadri
svaki drugi lan po evi od 1 do zaklju no 1 000 000.
R 10/3 (........... 80 .........) Izvedeni red koji je iz osnovnog reda R10 sadri svaki tre i lan. Red je
neograni en, ali mora sadravati lan ija je vrijednost 80.
R 20/4 (112 .................) Izvedeni red iz osnovnog reda R20 koji sadri svaki etvrti lan po evi
od 112 donjeg grani nog lana.
R 40/5 (........... 60) Izvedeni red iz osnovnog reda R40 koji sadri svaki peti lan, zaklju no sa 60
kao gornjim grani nim lanom.
Ako niti jedan od standardnih brojeva osnovnih redova ne odgovara potrebama proizvodnje moe se
pokuati s tzv. prilago enim brojevima koji se dobivaju zaokruivanjem standardnih brojeva.
54
Tolerancije i dosjedi
Sustav standardnih tolerancija, sustav prilago avanja, to nost oblika i poloaja. Primjena tolerancija
u strojnim konstrukcijama u odnosu na funkciju, sastavljanje i izradu
Zbog nesavrenosti strojeva, alata materijala, razli itih temperatura i koeficijenata rastezanja te zbog
neto nosti postupka mjerenja niti jedan strojni komad nije mogu e izraditi s apsolutnom to no u.
Ovoj pojavi koja je realnost u strojarstvu i tehnici op enito, moe se dosko iti na na in da se
veli ina odstupanja unaprijed ograni i.
Kada se govori o toleranciji, obi no se misli na vratilo i provrt. Za oznaku vratila naj e e se rabi
oznaka D. Za vratilo se rabi d, a za provrt D.
Osnovni pojmovi
Vanjska mjera se u tolerancijama odnosi na vratilo, dok se unutarnja mjera odnosi na provrt.
Nazivna mjera jednaka je za provrt D i za vratilo d. Vrijednost o kojoj ovise doputena naprezanja.
Gornja grani na mjera najve a doputena mjera Dg, dg.
Donja grani na mjera najmanja doputena mjera Dd, dd.
55
Gornje odstupanje (Ag, ag) je razlika izme u gornje grani ne i nazivne mjere:
Ag = Dg D
ag = dg d
Donje odstupanje (Ad, ad) je razlika izme u donje grani ne i nazivne mjere:
Ad = Dd D
ad = dd d
Ako je mjera ve a od nazivne tada se ozna ava sa znakom +. U suprotnome stoji znak -.
Stvarno odstupanje (As, as) je razlike izme u stvarne i nazivne mjere:
As = Ds D
as = ds d
1- 7 finomehanika
5 11 op e strojarstvo
57
labav
prijelazni i
58
vrsti dosjed
Labavi dosjed je vrsta dosjeda kod koje moe nastupiti zra nost (Z) bez obzira je li stvarna mjera
vratila i provrta jednaka gornjoj ili donjoj grani noj mjeri. Dijelovi spoja s labavim dosjedom su
me usobno pomi ni.
vrsti dosjed je onaj kod kojega moe nastupiti samo prisnost (P) bez obzira je li ona stvarna mjera
vratila i provrta jednaka gornjoj ili donjoj grani noj mjeri. vrsti dosjed se primjenjuje pri ugradnji
kota a na vratilo, spojke, valjnog leaja za te ka optere enja i sl., pri spajanju dijelova koljenastaog
vratila.
vrstim se dosjedom omogu ava kvalitetan i sugoran prijenos okretnog momenta bez
primjene klina.
Prijelazni dosjed je vrsta dosjeda kod kojeg moe u ovisnosti o stvarnoj mjeri vratila i provrta
natupiti zra nost ili prisnost. Sklop prema tomu moe biti labav, odnosno manje ili vie vrst.
Prijelazni dosjed se rabi za dijelove koji se rasklapaju ili rastavljaju rukom ili udrarcem eki a kod
sklopa vratila i spojke, zup anika, remenice, valjnog leaja za manja i srednja optere enja, kod
jednodijelnih posteljica kliznog leaja i sl.
59
Sustavi dosjeda
Potreban dosjed se postie izborom veli ine odstupanja od nazivne mjere vratila i provrta. Pri tome
se jedan element (npr. vratilo) uzima kao osnovni ili referentni, dok se drugi dimenzijama
prilago ava osnovnom elementu.
Sustav zajedni kog vratila
Za vratilo se usvaja tolerancijsko polje istog poloaja, dok se tolerancijska polja provrta mijenjaju u
ovisnosti o vrsti dosjeda. Temeljno tolerancijsko polje vratila je h (gornje odstupanje je 0, a donje je
negativno).
Ovisno o ekonomi nosti, alatu, mjernim instrumentima i potrebi konstrukcije odlu uje se ho e li
odre eni sklop biti izra en u sustavu zajedni kog provrta ili vratila.
Ozna avanje dosjeda
Pri ozna avanju dosjeda za sustav zajedni kog provrta ili vratila potrebno je navesti njihove
tolerancije. To se moe izvesti zajedno ili odvojeno.
60
Na taj se na in odmah moe uo iti o kakvom se tipu dosjeda radi, ali su za o itavanje vrijednosti
potrebne tablice.
61
Izbor dosjeda
Za prakti nu primjenu dovoljan je manji broj dosjeda. Ako se pri izradi vratila jevlja prevelika
to nost, tj. previsoka kakvo a tolerancije, proizvod e biti skuplji. Izbor veli ina mora odgovarati
potrebama ali je potrebno uzeti u obzir i mogu nosti izmjene dotrajalih dijelova. Primjeri naj e ih
dosjeda u strojarskoj praksi se mogu vidjeti u udbeniku E. Hergiconja "Strojni elementi I. dio"
tablica 17. str. 22-23.
Utjecaj temperature na dosjed
Dojelovi koji e initi labavi dosjed sklapaju se pri temperaturi od 20C. Stvarna zra nost mora biti
u granicama najve e i najmanje doputene zra nosti. S promjenom temperature, mijenja se i stvarna
zra nost dosjeda.
62
SLOBODNE MJERE
Slobodne mjere su mjere koje se postavljaju na dijelove konstrukcije koji ne utje u na sigurnost ili
uporabljivost dijelova. Uvjet koji slobodne mjere moraju zadovoljiti je da prekora enja lee u
odgovaraju im, normalnim granicama to se moe ostvariti proizvodnim postupkom.
Pod slobodne mjere ne mogu se uvrstiti mjere koje su dio dosjeda kao niti mjere koje imaju utjecaja
na zamjenljivost dijelova.
Tolerancije slobodnih mjera
Za pravilnu uporabljivost dijela i slobodnih mjera potrebito je odrediti u kojim se granicama mjere
moraju ostvariti prilikom proizvodnje. Granice se odre uju iskustvom djelatnika za strojem,
to no u alata i alatnog stroja i vezane su za ore eni postupak obradbe. Slobodne se mjere ne
provjeravaju redovito pro kontroli, osim u slu aju kada su odstupanja izuzetno velika.
Doputena odstupanja za odljevke od SL
Za proizvode izra ene postupkom lijevanja predvi ena su dva stupnja to nosti:
-
Nazivne mjere su podijeljene u 13 podru ja pri emu su odstupanja kod odljevaka dobivena ru nim
postupkom izadbe ve a od odljevaka dobivenih strojnim na inom izradbe kalupa. Navedena
odstupanja se mogu vidjeti u udbeniku E. Hercigonja, Strojni elementi I dio, str. 25. i 26., tablica
18.
Doputena odstupanja za odljevke od L
Predvi eni i naj e e rabljeni stupnjevi to nosti za odljevke od eli nog lijeva vrlo su sli ni onima
za odljevke od SL.
Navedena odstupanja se mogu vidjeti u udbeniku E. Hercigonja, Strojni elementi I dio, str. 26. i
27., tablica 19.
63
64
Vjeba
Primjeri osnovnih redova
Primjer 1.
a) Osnovni red R10 sadri, me u ostalima brojeve 0,1; 0,25; 0,5; 1; 2; 5 i 10. Navedeni brojevi
se rabe u teinskoj mjeri, za nov ane vrijednosti i sl.
b) Ludolfov broj PI = 3,14 je blizak po svojoj vrijednosti broju 3,15, koji sadravaju redovi
R10, R20 i R40. Ako se za vrijednost uzme = 3,15, a za promjer kruga tako er standardni
broj opseg i povrina e tako er biti srandardni brojevi. Primjena se obavlja pri obodnim
brzinama, brzinama obradbe na strojevima s krunim gibanjem i sl.
c) Osnovni red R40 sadri brojeve 375, 750, 1500, 3000 koij se primjenjuju za brojeve okretaja
u minuti motora sa unutarnjim izgaranjem i motora u elektrotehnici. Tako er sadri brpjeve
6, 10, 16, 25, 40, 100, 125, 160, 200 i 250 koji se rabe za nazivne tlakove zapornih ventila.
Primjer 2.
a) R 5/2 (1.....1 000 000) 1; 2,5; 6,3; ............1 000 000 izvedeni red iz osnovnog reda R5
koji sadri svaki drugi lan po evi od 1 do zaklju no 1 000 000.
b) R 10/3 (........... 80 .........) Izvedeni red koji je iz osnovnog reda R10 sadri svaki tre i lan.
Red je neograni en, ali mora sadravati lan ija je vrijednost 80.
c) R 20/4 (112 .................) Izvedeni red iz osnovnog reda R20 koji sadri svaki etvrti lan
po evi od 112 donjeg grani nog lana.
d) R 40/5 (........... 60) Izvedeni red iz osnovnog reda R40 koji sadri svaki peti lan,
zaklju no sa 60 kao gornjim grani nim lanom.
65
Promjer provrta 50 mm
Rjeenje:
Dd = D + Ad = 50 + 0,01 mm = 50,01 mm
T = Dg - Dd = 50,02 50,01 = 0,01 mm
Zadatak 2.
Izra unaj toleranciju i gornju grani nu mjeru vratila sa sljede im poznatim podacima:
-
Promjer provrta 50 mm
Rjeenje:
dg = d + ag = 50 + 0,02 mm = 50,02 mm
T = dg - dd = 50,02 50,01 = 0,01 mm
66
Zadatak 3.
Za geometrijsku sredinu po etne vrijednosti m = 15 mm i goemetrijsku sredinu kona ne vrijednosti
n = 10 mm, izra unaj geometrijsku sredinu D, te jedinicu tolerancije i. Na osnovu toga odredi
kakvo u tolerancije IT prema ISO standardu.
D = mn
D = 12,25 mm
i = 0,45 3 D + 0,001 D
i = 1,199
Odabirem vrijednost tolerancije IT 6.
Zadatak 4.
Za geometrijsku sredinu po etne vrijednosti m = 20 mm i goemetrijsku sredinu kona ne vrijednosti
n = 10 mm, izra unaj geometrijsku sredinu D, te jedinicu tolerancije i. Na osnovu toga odredi
kakvo u tolerancije IT prema ISO standardu.
D = mn
D = 14,142 mm
i = 0,45 3 D + 0,001 D
i = 1,102
Odabirem vrijednost tolerancije IT 6.
67
Pitanja za ponavljanje
1.
to su to standardni brojevi?
2.
to su to izvedeni redovi?
3.
4.
to je to nazivna vrijednost?
5.
6.
7.
8.
9.
10.
68
6 H6
18 f8
25 F7
50 h8
80 P7
125 N6
240 A11
300 c11
Rjeenje za primjer 1 6 H6
18 f8
D=6
d = 18
Ag = + 0,008
ag = - 0,016
Ad = 0
ad = - 0,043
Dg = 6,008
dg = 17,984
Dd = 6,000
dd = 17,957
T = 0,008
T = 0,027
69
Odgovori na pitanja:
1. to je to labavi dosjed?
2. to je to prijelazni dosjed?
3. to je to vrsti dosjed?
4. Objasni razliku izme u zra nosti i prisnosti!
5. Objasni na koji se na in ozna avaju zajedni ki dosjed provrta i vratila! Skiciraj!
6. Koja je razlika izme u sustava zajedni kog provrta i sustava zajedni kog vratila?
7. Koja je razlika izme u prioritetnih i prepiru enih dosjeda?
8. Koji je utjecaj temperature na dosjed?
Primjeri 2.
Zadatak 1.
Odredi i dosjed toleranciju za ep vratila i provrt posteljice kliznog leaja, ako zra nost u leaju ne
smije biti manja od 30 mikrometara niti ve a od 120 mikrona. Nazivni promjer je 80mm.
80 H8
80 f8
H8/f8
D = 80
d = 80
Ag = 0,046
ag = - 0,030
Ad = 0
ad = - 0,076
Zmaks = 0,122
Dg = 80,046
dg = 79,970
Zmin = 0,030
Dd = 80
dd = 79,924
T = 0,046
0,046
Zadatak 2.
Dosjed svornjaka i poluge sigurnosnog ventila mora biti lako pokretljiv. Raspon zra nosti moe biti
od 40 120 mikrona. Koji se dosjedi mogu odabrati, ako je nazivna mjera 10 mm.
70
Rjeenje:
Za lako pokretljiv dosjed i veliku zra nost prema tablici 17 se mogu odabrati dosjedi H8/d9,
odnosno D9/h8. U sustavu zajedni kog provrta bolje bi odgovarao dosjed 10 H8/d9 (tablica 11.) pri
emu je minimalna zra nost 40, a maksimalna 98 mikrometara.
Zadatak 3.
Dosjed sjedala i tuljka (prema slici) u ku itu
kutnoga sigurnosnog ventila je tipa vrstog
dosjeda.
Sjapanje
je
potrebno
izvesti
odgovara
zahtjevu
sustava
H7/r6
H7/s6
71
U ovisnosti o to nosti stroja, alata, savijanju obratka pri obradbi, odstupanje poloaja moe biti:
a) odstupanje od zajedni ke osi sl. 19a
b) odstupanje od dviju ili vie ploha sredinjice sl. 19b
c) odstupanje od centri nosti ili okomitosti sl. 19c
72
73
Zakovane konstrukcije
Prora un zakovanih konstrukcija od lakih metala.
Zakovice od Al legura mogu se zakivati u hladnom stanju, ili se griju najvie do 550C ime se
pove ava sposobnost oblikovanja. Provrti u limovima se moraju buiti, nikako probijati!
Materijal zakovica i limova moraju biti jednaki zbog izbjegavanja pojave galvanske korozije. Za
izvedbu preklopnog spoja rabe se izrazi iz udbenika E. Hercigonja "Strojni elementi 1" str. 92.
tablica 52.
Podatke o mehani kih svojstvima Al i legura (AlCuMg) sadri tablica 53. udbenika.
74
Rjeenje:
1. Tlak u spremniku
Tlak u spremniku ovisi o specifi nom teini, tj. o gusto i fluida (hidrostati ki tlak).
p = g h x 10-4 [N/cm2]
Tlak na dnu spremnika
pmax = g hmax x 10-4 [N/cm2]
za vrijednosti
= 900 kg / m3
g = 10 m / s2
hmax = 2,1 m
pmax = 900 x 10 x 2,1 x 10-4 = 1,89 N/cm2
2. Debljina lima
Debljina lima (Al Cu Mg) za plat posude podaci iz udbenika Hercigonja I/93
s=
D p
+c
2 v VD
-
[cm]
v = 0,58 vrijednost koeficijenta slabljenja lima uslijed zakovicao itana iz tablice 49. slijedi:
v = (t d) / t
D = promjer plata
75
200 1,89
+ 0,1 = 0,02 + 0,1 = 0,12cm = 1,2mm
2 0,58 16000
s=
s' =
s' =
R p
+c
2 VD
R radijus zakrivljenosti dna posude mm
250 1,89
+ 0,1 = 0,015 + 0,1 = 0,115cm = 1,15mm
2 16000
76
Zavarene konstrukcije
Stati ki i dinami ki prora un zavarenih spojeva
Maksimalno naprezanje u zavaru mora uvijek biti manja od doputenih naprezanja materijala ili
smije biti jednaka doputenom maprezanju.
Maksimalno naprezanje na vlak u zavaru:
VZ max Vdz
tZ max tdz
sZ max sdz
oZ max odz
tZ max tdz
Doputena naprezanja
Na vlak ili na tlak u zavarenom spoju:
vdz = tdz =
1 2 TZ
[N / cm 2 ]
Na savijanje:
sdz =
1 2 s TZ
[
N / cm 2 ]
Na odrez:
Odz =
1 2o TZ
[
N / cm 2 ]
Na torziju:
tdz =
1 2t TZ
[N / cm 2 ]
gdje je:
1 koeficijent kakvo e zavara
-
vrsti zavara
vrsti naprezanja
Savijanje - SZ max =
Odrez - OZ max =
Fmax
N / cm 2
Az
M S max
N / cm 2
WZ
Qmax
N / cm 2
AZ'
]
78
Torzija - tZ max =
M t max
N / cm 2
W pz
v/t + o
Savijanje + odrez:
s + o
Savijanje + torzija:
s + t
iz = Z2 + 3 Z2 dz
79
Prora un:
[N/cm2]
[N/cm2]
pmax = 900 10 5 10 4 =
pmax = 4,5
[N/cm2]
R p max
+c
2 VD
[cm]
R [cm]; VD [N/cm2]
80
VD = T /
U tablici 58 (udbenika) za II. Slu aj optere enja i elik vrsto e L = 500 N/cm2 koeficijent
sigurnosti = 2, pa slijedi:
VD = 33000 / 2 = 16500 N/cm2
s=
300 4,5
+ 0,1 = 0,04 + 0,1 = 0,14cm
2 16500
vdz = tdz =
1 2 TZ
[
N / cm 2 ]
vdz = tdz =
1 1 0,8 33000
= 10560 N / cm 2
2,5
s1 =
D p1
300 4,05
+c =
+ 0,1 = 0,06 + 1 = 0,16cm
2 VDZ
2 10560
IZ =
FMAX
[N/cm2]
82
Vitkost tapa
= l0 / i;
l0 [cm] slobodna duljina izvijanja za razli ite stupnjeve optere enja
1.
I min
A
i=
2.
3.
4.
l
4000
2=
2 = 283cm
2
2
Polumjer tromosti: i =
221
= 2,19cm
46,1
Vitkost
= l0 / i = 283 / 2,19 = 129 slijedi vrijednost 360 = 2,8 za gra evinski elik vrsto e 360 N/mm2
priru nik Kraut / str 121.
83
Naprezanje u nosa u:
IZ =
F1MAX
114100
360 =
2,8 = 6930 N / cm 2 < TD = 7000 N / cm 2
A
46,1
OZ max =
F1max
N / cm 2
AZ'
OZ max =
114100
= 951 N / cm 2
120
84
SZ max =
M S max
N / cm 2
WZ
0,7 30 3
+ (6 0,7 30) 15 2 =
12
I x = 9450 + 28350 = 37800cm 4
Ix = 6
SZ max =
1369200
= 1087 N / cm 2
1260
2
2
iz = SZ
max + 3 OZ max =
iz = 1087 2 + 3 9512 =
tdz =
1 2 o TZ
[
N / cm 2 ]
tdz =
85
Skice i crtei
86
87
Ako je promjer D1 epa, a D2 promjer provrta (D1 > D2 prema slici), vrijedi sljede e:
D1 D2
D1
88
Primjer iz prakse:
Stezni spojevi vru im preanjem se primjenjuju pri spajanju koljena koljenastog vratila i spajanja
vagonskih kota a s osovinom.
[N]
EP
d
1
D
2d
[N/cm2]
[cm]
d
q L 1
D
Gornji izraz vrijedi za glav inu od sivog lijeva i ep od .0545 razli itih modula elasti nosti.
F
d
q L 1
D
[cm]
Gornji izraz vrijedi za glav inu i ep od .0545 istih modula elasti nosti.
89
Koeficijent trenja
ovisi o materijalu i obradi nalenih povrina. Kod nabijanja glav ine na ep pri
hladnom stanju dolazi do zagla ivanja povrina nalijeganja pa je koeficijent trenja neto manji nego
pri obradbi istih spojeva u toplom stanju.
Za pove anje sigurnosti spoja ne uzima se koeficijent trenja mirovanja, ve koeficijent trenja
klizanja koji ima nie vrijednosti za postupke nabijanja (
= 0,47).
P + 0,001 d
t d
[C],
gdje je:
-
t temperatura zagrijavanja u C
P prisnost dosjeda u cm
Potreban dosjed se dobije iz ISO-tol tablica za dosjede. Srednja prisnost se dobije prema izrazu:
90
Pm =
Pmaks + Pmin
2
Stezni spoj nalenim povrinama se moe posti i momentom torzije pritiskom glav ine o ep.
Postupak navla enja se dobije stezanjem matice pri emu koni nost epa trba biti od 1:10 do 1:20.
Ve a koni nost se postavlja za lake i jednostavnije rasklapanje steznog spoja.
91
Valjaoni ki stroj prenosi snagu putem zup anika toplo navu enog na vratilo. Prora unati
zup anik i stezni spoj nalenim povrinama prema zadanim podacima iz tablice:
Snaga na ulazu
280
kW
n1
280
min-1
Broj zubaca
87
HRN
Zupci
Kut dodirnice
20
Tip pogona
Trajan
.0545
= 500 N/mm2
Ozubljenje evolventno
Masu zup anika zanemariti
Zadatak
sastavio:
Mjesto i
nadnevak:
92
PRORA UN:
Za koeficijent vrsto e 1 odabrana je vrijednost:
1 = 2,2
1 = 2,2
2 = 0,7
3 = 1,0
= 20
c = 431,1 N/cm2
Modul zupca:
m=3
600000 P
600000 280
=3
=
c z1 n
20 431,1 87 280
m = 10 mm
Diobeni promjer
d0 = m z
d0 = 870 mm
d0 = 10 x 87 = 870 mm
93
v=
d 0 n 0,87 280
=
= 12,75m / s
60
60
v = 12,75 m/s
Vanjski promjer
d g = d o + 2m = 870 + 20 = 890mm
d k = d o 4m = 870 40 = 830mm
dg = 890 mm
dk = 830 mm
irina zupca
b = m = 20 x 10 = 200 mm
b = 200 mm
d =3
4780 P
4780 280
= 10 3
= 10 3 1,79 = 12,14cm
'
td n
2667 280
td
d = 140 mm
D = 280 mm
94
Prora un dosjeda:
M t = 955000
P
280
= 955000
= 955000 Ncm
n
280
Mt = 955000 Ncm
Obodna sila:
F = 2Mt / d
F = 2 x 955000 / 14 = 136429 N
F = 136429 N
F = 136429 N
F
d
q L 1
D
0,47
P 2,12
cm
P
136429
14
0,5 10 7 250 1
28
30,85 m
cm
136429
= 30,85m
93750000
Odabire se dosjed H7 / r6
Pmin = - 3 m
Pmax = - 68 m
30,85 m
95
Temperatura zagrijavanja t
P + 0,001 d
C
t d
t pretpostavlja se za temperaturu zagrijavanja od 200 C
odabire se iz tablice 61./H - t = 12,1 x 106 cm/C
t
0,00355 + 0,001 14
C
12,1 10 6 14
0,00495
= 29,22C
0,0001694
t = 29,22 C
0,00355 + 0,001 14
C
11,1 10 6 14
0,00495
= 31,85C
0,0001554
t = 31,85 C
96
Zadatak 1.
Koliki moment torzije moe podnijeti srednja prisnost dosjeda izme u glav ine i vratila 100
H8/u8 ako je duljina glav ine L = 200 mm, a promjer D = 160 mm. Glav ina i vratilo su od
.0545. Spoj se izvodi navla enjem na toplo.
F
d
q L 1
D
d
F P q L 1
D
cm , pa slijedi
F = 218 550 N
Moment torzije iznosi:
Mt = F d /2 = 218550 x 5 = 1092750 Ncm
Temperatura zagrijavanja provrta glav ine pretpostavljena za 300C
slijedi
0,0124 + 0,001 10
= 173,6C
12,9 10 6 10
97
= 12,1 x 10-6
mm/C
0,0124 + 0,001 10
= 185C - Izra unata vrijednost temperature se prihva a!
12,1 10 6 10
98
Prora un vijaka
U vij anom spoju dolazi do djelovanja vanjskih sila na vijke koje izazivaju pojedina na i sloena
naprezanja u vijcima. U ovisnosti o vrsti optere enja radi se o naprezanjima na:
-
vlak
tlak
savijanje
odrez ili
torziju.
Trajanje naprezanja ovisi o vrsti spoja kao i vanjskim silama koje mogu djelovati trajno,
povremeno ili izuzetno. Obzirom na izloenost pojedinim vrstama optere enja vijke dijelimo na:
-
vd.
'vd razlikuju se od op ih
koncentraciju naprezanja u jezgri vijaka, te nepreciznosti izradbe zavojnice i mogu ih ote enja.
Vrijednosti su manje od op ih, a ra unaju se prema izrazu:
'vd =
vd,
gdje je:
1
99
Primjer prora una vijaka optere enih mirnim uzdunim optere enjem nakon spajanja
Napomena: U vij anom spoju ne dolazi do stvaranja prethodne sile u vijku zbog pritezanja
matice, jer ne postoji potreba za vrstim pritezanjem.
Pritezanje se obavlja na vijku s o nom glavom (oblik slova O) normalne strojne obradbe.
Zadane su sljede e vrijednosti:
L
= 370 N/mm2
F = 40 kN
d=?
Osnovna jednadba naprezanja na vlak:
F = 'VD A
A=
F
F
=
'VD 1 VD
cm2
= 10 000 N/cm2
V =
F 40000
=
= 7707 N / cm 2
A
5,19
100
p' =
F
p 'd
A
A = d 2 H1 z
gdje je:
d2 srednji promjer navoja u cm
H1 dubina nalijeganja u cm
z broj navoja
Za metri ki i Whitworthov navoj H 1 = 0,64 P , P z = m ,dobije se sljede e:
A = 2 d 2 m u cm2
p' =
F
p'd ,
2 d2 m
gdje je:
-
40000
6400 N / cm 2
2 2,77 2,4
101
i = t2 + 3 t2 id ,
gdje je
i
id
N/cm2
doputeno
imaginarno
naprezanje
id = 1 2 td ,
gdje je
td
koeficijent oslabljenja za imaginarno naprezanje ovisi o vrsti navoja i veli ini promjera 2
= 0,75 do 0,85
Najve a doputena uzduna sila (o itava se nazivni promjer iz tablice za odre eni navoj).
A=
id
cm 2
v =
-
F 4 F
=
N / cm 2
A d12
t =
Mt
=
W
d2
tg ( + )
F d 2 tg ( + )
2
=
N / cm 2
3
3
0,2 d1
0,4 d1
102
F
p'd
z d 2 H1
p' =
pd ' = 1 pd
F P
cm
p ' d d 2 H 1
m=
Primjer
Odrediti promjer jednovojnog trapeznog navoja normalne izradbe i visinu matice za ure aj kao
na prethodnoj slici, ako je vreteno od eli nog materijala vrsto e
vretena F = 40 kN. Matica je od SL vrsto e
= 220 N/mm2.
Prora un
1. Najmanja jezgra popre nog presjeka vretena
A=
id
cm 2
id = 1 2 td
v =
F 4 F 40000
=
=
= 5850 N / cm 2
A d12
6,83
t =
103
m=
F P
40000 0,6
=
= 7,7cm
p ' d d 2 H 1 1200 3,3 0,25
104
vijaka
izaziva
prednaponsku
Zbog deformacije uslijed pritezanja njihova rezultanta ne predstavlja sumu, ve ne neto manjeg
iznosa:
F < Fa + Fp
Zbog jednostavnosti prora una se naj e e izraava:
F = c Fp
[N]
Gdje je
F stvarno uzduno oprete enje u N
c koeficijent pove anja ovisan o vrsti pogona (1,3-1,5 za cjevovode i parne strojeve; 1,3-3 za
brtvenice s mekanom i metalnom brtvom).
Fp pogonska sila u N
Promjer jezgre vijka se ra una prema empirijskoj formuli:
d1 = 0,1 Fp + 0,5[cm] ,
Gdje je:
- koeficijent kakvo e navoja
= 0,040 za finu kakvo u navoja
= 0,045 za normalnu kakvo u navoja
= 0,050 za grubu kakvo u navoja
Nakon izra una promjera jezgre, nazivni se promjer o itava iz tablica.
105
v =
4 Fp
d
2
1
1 3 vd N / cm 2
izbjegavati
uporabu
vijaka
ispod
Primjer
Potrebno je odrediti promjer vijaka kojima se spaja poklopac parnog stroja. Vijci imaju grubi
metri ki navoj, a izra eni su od elika V1A prekidne vrsto e L = 370 N/mm2. Ugra ena su
24 vijka. Promjer cijevi (nominalni) je D = 700 mm, a diobeni promjer vijaka Dd = 840 mm.
Kroz cijevi prolazi para temperature 250C pod tlakom p = 100 N/cm2.
Prora un
1. Pogonska sila
D 2
4
70 2
Fp = 100
4
Fp = 384650 N
Fp = p
Fp1 =
Fp
n
384650
Fp1 =
n
Fp1 = 16030 N
106
d1 = 0,1 Fp + 0,5[cm]
vd' = 1 3 vd [N / cm 2 ]
v =
v =
4 Fp
d
2
1
vd' N / cm 2
4 16030
3840 N / cm 2
2,332 2
v = 3755 3840[N / cm 2 ]
107
Fa =
[N ] ,
Gdje je:
(mi) koeficijent trenja klizanja ( = 0,1 do 0,2)
Povrina presjeka vijka proizlazi iz jednadbe za naprezanja na vlak:
A=
Fa
'
vd
[ ]
F
cm 2
vd'
vd' = 1 vd
Gdje je:
4 A
d1 =
[cm]
A=
Fa
od
d 2
cm 2
4
[ ]
d=
4 A
4 F
[cm]
od
108
p=
F
< pd N / cm 2
d s
Gdje je:
F [N] popre na sila,
d [cm] promjer struka vijka
s [cm] najmanja debljina optere enih silom u jednom smjeru
d x s [cm2] projekcija povrine nalijeganja
pd [N/cm2] doputeni povrinski tlak
109
Podaci:
Materijal vretena: elik L = 700 N/mm2
Materijal matice: elik L = 250 N/mm2
Sila kojom vreteno vu e suport: F = 50000 N
Vu no vreteno je jednovojno, trapezno normalne izradbe.
Koeficijenti oslabljenja za izradu:
-
Navoja:
1 = 0,8
imaginarnih naprezanja:
2 = 0,85
Prora unati:
1. Najmanju potrebnu povrinu popre nog presjeka jezgre vretena
2. Odabrati potrebni trapezni navoj
3. Provjeriti stvarno naprezanje na vlak i torziju
4. Izra unati snagu pogonskog elektromotora ako je prijenosni omjer od vretena do
elektromotora i = 1 : 3 i mehani ki stupanj iskoritenja pogona
-1
110
RJEENJE:
1. A =
id
cm 2
id = 1 2 td
50000
= 6,13cm 2
8160
2. v =
F 4 F
= 2 N / cm 2
A d1
v =
50000
= 7320 N / cm 2
6,83
M
t = t =
W
t =
d2
tg ( + )
F d 2 tg ( + )
2
=
N / cm 2
3
0,2 d1
0,4 d13
3,3
0,14
2
= 2255 N / cm 2
0,2 2,953
50000
i = t2 + 3 t2 id
i = 7320 2 + 3 2255 2 = 8296 N / cm 2
3. Povrinski tlak:
pd ' = 1 pd
F P
cm
p ' d d 2 H 1
111
m=
5000 0,6
= 4,12cm
2160 3,3 0,325
z=
m
P
z=
4,12
= 6,8 zavoja
0,6
4. Snaga elektromotora:
F0 = F tg ( + )
F0 = 50000 0,14 = 7000 N
M t2 =
F0 d 2
Ncm
2
M t2 =
7000 3,3
= 11550 Ncm
2
M t1 =
M t2
Ncm
i
M t1 =
11550
= 4184 Ncm
0,92 3
P=
M t1 n
955000
P=
4184 1400
= 6,13kW
955000
112
Zadatak 1.
Pritezanje se obavlja na vijku s o nom glavom (oblik slova O) normalne strojne obradbe.
Zadane su sljede e vrijednosti:
L
= 370 N/mm2
F = 50 kN
d=?
Osnovna jednadba naprezanja na vlak:
F = 'VD A
A=
F
F
=
'VD 1 VD
cm2
Zadatak 2.
Odrediti promjer jednovojnog trapeznog navoja normalne izradbe i visinu matice za ure aj kao
na slici, ako je vreteno od eli nog materijala vrsto e
kN. Matica je od SL vrsto e
= 240 N/mm2.
113
Zadatak 3.
Potrebno je odrediti promjer vijaka kojima se spaja poklopac parnog stroja. Vijci imaju grubi
metri ki navoj, a izra eni su od elika V1A prekidne vrsto e L = 370 N/mm2. Ugra ena su
24 vijka. Promjer cijevi (nominalni) je D = 700 mm, a diobeni promjer vijaka Dd = 840 mm.
Kroz cijevi prolazi para temperature 250C pod tlakom p = 100 N/cm2.
114
Zadatak 4.
Prora un vu nog vretena tokarskog stroja
Podaci:
Materijal vretena: elik L = 650 N/mm2
Materijal matice: elik L = 240 N/mm2
Sila kojom vreteno vu e suport: F = 45000 N
Vu no vreteno je jednovojno, trapezno normalne izradbe.
Koeficijenti oslabljenja za izradu:
-
Navoja:
1 = 0,8
imaginarnih naprezanja:
2 = 0,85
Prora unati:
5. Najmanju potrebnu povrinu popre nog presjeka jezgre vretena
6. Odabrati potrebni trapezni navoj
7. Provjeriti stvarno naprezanje na vlak i torziju
8. Izra unati snagu pogonskog elektromotora ako je prijenosni omjer od vretena do
elektromotora i = 1 : 3 i mehani ki stupanj iskoritenja pogona
-1
115
akumulaciju rada
amortizaciju rada
fleksijske
torzijske
gumene opruge.
Fleksijske opruge se savijaju djelovanjem vanjske sile. Mogu biti jednostavne lisnate, sloene
lisnate opruge, spiralne, zavojne i tanjuraste.
Posljedica djelovanja vanjske sile F na oprugu je progib f, koji je ovisan o veli ini sile F.
Tvrdo a opruge C je predstavlja djelovanje sile odre ene veli ine sile F koja izaziva progib f
duljine 1 cm.
Rad W utroen na deformaciju opruge je mjerilo sposobnosti opruge za priguenjem udarnog
optere enja. Iskazuje se kao odnos djelovanja sile F na putu (progibu) f.
Karakteristika opruge koju definira sila F i progib f je krivulja (naj e e pravac), a rad W
predstavlja povrinu ispod krivulje.
116
SD,
sile F i rada W
Lisnate opruge
F=
n b h 2 SD
[N ]
6l
f =
4 q F l3
[cm]
n b h3 E
W=
F f
[J ]
2
Zovu se jo i gibnjevi. Slau se u listovima jedan iznad drugog. Prije slaganja mau se
mazivom. Sloeni gibanj se spaja posebnim opasa em.
Spiralne fleksijske opruge
F=
d 3 SD
32 R
[N ]
f =
2 R l SD
[cm]
dE
W=
F f
[J ]
2
F=
d 3 SD
32 R
[N ]
f =
2 R l SD
[cm]
dE
W=
F f
[J ]
2
Izra uju se od ice okruglog popre nog presjeka ili vrpce pravokutnog presjeka.
117
SD,
sile F i rada W
Tanjuraste opruge
prihvatiti
optere enja
velika
malim
veliku
mo
priguenja.
Torzijske opruge
Za krune profile:
F=
d 3 TD
[N ]
5 R
f =
32 F R 2 l
[cm]
d G
Za pravokutne profile:
F=
c1 b 2 h TD
[N ]
c2 R
f =
R2 F l
[cm]
c1 b 3 h G
W=
2
TD
V
4G
[J ]
118
SD,
sile F i rada W
Zavojne opruge
f =
d 3 TD
16 R
[N ]
64 R 3 F n
[cm]
d 4 G
elika
krunog,
d 3 TD
16 R
[N ]
16 l ( R 2 + r 2 ) F
[cm]
d 4 G
c1 b 2 h TD
[N ]
c2 R
f =
l ( R 2 + r 2 ) TD
[cm]
2 c2 R b G
119
SD,
sile F i rada W
Prstenaste opruge
F=
3 b ( D d ) tg ( + )
[N ]
4
f =
L (D + d )
[cm]
b tg E
W=
tg ( + ) V 2
VD [J ]
tg E
Opruge od gume
Za a) model:
F = td A[N ]
f =
W=
td h
Em
[cm]
F f
[J ]
2
Za b) model:
F = od A[N ]
f =
W=
h visina gume u cm
od h
G
[cm]
F f
[J ]
2
120
Primjeri 1.
Prora un lisnatih opruga:
Izra unajte najve e doputeno naprezanje na savijanje progib i veli inu rada jednostavne lisnate
opruge, ako su dimenzije: b x h x l = 50 x 5 x 400 mm, doputeno naprezanje na savijanje
SD
b h 2 SD
F=
[N ]
6l
F=
5 0,5 2 50000
[N ]
6 40
f =
4 F l3
[cm]
b h3 E
4 260 40 3
f =
[cm]
5 0,53 21000000
W=
F f
[J ]
2
W=
260 5
[Ncm]
2
F=
1562,5
= 260[N ]
6
f = 5[cm]
W = 6,50[J ]
121
Primjer 2.
Dvokraki sloeni gibanj
Koliko listova mora imati dvokraki sloeni gibanj predvi en za optere enje do Q = 3000 N, ako
je raspon gibnja L = 600 mm, irina lista b1/b = 16/40 mm, visina h = 5 mm, a materijal elik
doputenog naprezanja na savijanje
SD
N/cm2.
Koliki je potreban broj listova n ?
Koliki je progib gibnja f?
Koliki je rad opruge W?
F=
n b h 2 SD
[N ]
6l
n=
F 6l
b h 2 SD
f =
4 q F l3
[cm]
n b h3 E
n=
1500 6 30
= 5,4
4 0,5 2 50000
Odabire se n = 6 listova.
f =
4 1,2 1500 l 3
= 1,54[cm]
6 4 0,53 21000000
W=
2
F f q n b h l SD
=
[J ]
2
9E
W=
122
Primjer 3.
Izra unati duljinu neoptere ene valjkaste tla ne zavojne opruge, progib, duljinu optere ene
opruge i duljinu ice prema zadanim podacima.
n = 20; s = 7 mm; R = 25 mm; d = 3 mm; F = 40 N; G = 8,3 x 106 N/cm2
l = ?; f = ?; l0 = ?; L = ?
1.
l =(n + 1,5) d + n s
l =(20 + 1,5) 3 + 20 7
l =204,5 =205mm
2.
3.
f =
64 R 3 F n
[cm]
d 4 G
f =
64 2,53 40 20
= 12[cm] = 120mm
0,34 8,3 10 6
l0 = l f
l0 = 205 120 = 85mm
4.
L = D (n + 1,5)[mm]
L = 50 (20 + 1,5) = 3376[mm]
123
124
Popre ni epovi
U popre ne epove spadaju vanjski i unutarnji valjkasti epovi. Promjer im moe biti ve i ili
manji od promjera vratila. Ako promjeri nisu jednaki, tada prijelas s epa na vratilo mora biti
postupan bez naglih prijelaza kako bi se izbjegla promjene i naprezanju.
Prora un vanjskog popre nog epa ovisi o
-
d=
F
[cm]
pd
Prora unom se iz poznatog optere enja, tlaka i zahvatne duljine naj e e ra una promjer.
Izra unata vrijednost se pove ava za 10% i tako korigirana vrijednost se o itava prema standardu
te uzima prva ve a.
Ako je ep ve e duljine tada postaje konzola koja je optere ena na savijanje, pa se ra una
prema sljede em izrazu:
d =3
5 F l
sd
[cm]
125
F
N / cm 2
d l
p=
v=
d n
[m / s]
100 60
Za slu aj zagrijavanja i optere enja na savijanje (ve a duljina epa) promjer epa se ra una po
sljede em izrazu:
d =3
5 F l
[cm]
(1 4 ) sd
F
[cm]
pd
d=
imaginarni moment
M i = i 0,1 d 3 [Ncm ]
-
i imaginarno naprezanje
i = s2 + 3 t2 [N / cm 2 ]
Promjer epa se ra una prema izrazu:
d =3
5 M i
[cm]
126
Uzduni epovi
Prora un valjkastih uzdunih epova
d=
4 F
[cm] - dobivenu vrijednost korigirati o itanjem
p
iz standarda na prvu ve u.
vm =
v d n
[m / s ] - brzina potrebna za korekciju
=
2 100 120
zagrijavanja.
Stvarna karakteristika zagrijavanja se ra una prema izrazu:
( p vm ) =
F n
( p vm ) d
3000 d
Slike prikazuju trenje koje se pove ava prema rubovima epa. Tlak se zbog smanjenja povrine
popre nog presjeka pove ava u sreditu je najve i.
Promjer epa za prstenasti kruni popre ni presjek epa:
d =3
4F
[cm]
(1 2 ) p
F
pd d m a
s =
3 F a
N / cm 2
z d b2
( p vm ) =
F n
( p vm ) d
6000 a d
127
Uzduno-popre ni epovi
Stoasti epovi
Sila koja djeluje na stoasti ep rastavlja se na uzdunu i popre nu komponentu. Prora un epa
je jednak prora unu vanjskog valjkastog popre nog epa s ti to se uzima srednja vrijednost:
d=
d1 + d 2
[cm]
2
Kuglasti epovi
Kuglasti
pravcima.
Kuglasti
se
ep
prora unava
na
savijanje:
s =
F a
N / cm 2
3
0,1 d
d = 1,4 1,6 d1
a = 0,6 d1
F n
( p vm ) d ,
2000 l
128
Primjer 1.
Odrediti promjer punog vanjskog valjkastog popre nog epa optere enog ukupnom silom F =
400 N. Konstrukcijska karakteristika epa = 1,5, a broj okretaja n = 400 min-1. Materijal ima
doputeno naprezanje sd = 4000 N/cm2 i doputeni povrinski tlak pd = 300 N/cm2. Materijal
posteljice je sivi lijev.
d=?
RJEENJE:
1. Prora un promjera
d=
F
[cm]
pd
d=
400
[cm]
1,5 400
d =3
5 F l
sd
[cm]
d =3
5 400 1,8
[cm]
4000
d = 0,96 cm
= 1,5 = l / d slijedi l = 18 mm
4. Karakteristika zagrijavanja epa
( p vm ) =
( p v) =
F n
( p vm ) d
2000 l
400 400
( p vm ) d
2000 1,8
( p v) = 44 ( p vm ) d
129
Primjer 2.
Koliki su promjeri valjkastog uzdunog epa s prstenastom radnom povrinom ako je omjer
unutarnjeg i vanjskog promjera = 0,5, uzduno optere enje F = 10 kN; broj okretaja n =
200 min-1. Materijal je kaljeni elik, a podloga sivi lijev s doputenim povrinskim tlakom pd
= 600 N/cm2 i karakteristikom zagrijavanja (p vm)d = 150 Nm/cm2s.
RJEENJE:
1. Vanjski promjer epa
d =3
4F
[cm]
(1 2 ) p
d =3
4 10000
[cm]
(1 0,5 2 ) 600
d = 3,04[cm]
Ako se dobiveni promjer pove a za 10% zbog troenja, dobije se d = 3,34 cm. O itavanjem
prve ve e standardne vrijednosti dobije se d = 4 cm.
2. Unutarnji promjer epa
d1 = d [cm]
d1 = 0,5 x 4 = 2 cm
3. Provjeravanje karakteristike zagrijavanja
( p vm ) =
F n
( p vm ) d
3000 d 1 2
( p vm ) =
10000 200
( p vm ) d
3000 4 1 0,5 2
( p vm ) = 222 126 = ( p vm ) d
Promjer d = 4 cm ne odgovara. Potrebno je izvesti korekciju prora una.
Uzima se sljede i standardni ve i promjer d = 6 cm.
Za d = 6 cm
(p vm) = 148,14
d1 = 3 cm
150 = (p vm)dop
epovi osovina su u
punog profila
uplje
reakcije u leajima
momente savijanja
Reakcije u leajima
Sile se prora unavaju prema uvjetima ravnotee:
1. Suma svih momenata obzirom na jedan leaj je
jednaka 0
2. Suma svih vertikalnih sila je jednaka 0
3. Suma svih horizontalnih sila je jednaka 0
131
Mb = 0
Fa l F b = 0
Fa = F
b
[N ]
l
Fv = 0
Fa F + Fb = 0
Fb = F Fa [N ]
Moment savijanja
Za slu aj kao na slici, moment savijanja iznosi:
M s = Fa a[Nm]
Moment otpora presjeka
Ovisi o obliku popre nog presjeka osovine. Za kruni popre ni presjek iznosi:
W = 0,1 d 3
Veza izme u momenta otpora presjeka i momenta savijanja je naprezanje na savijanje!
M s = SD W
Povezivanjem vrijednosti izraza za moment savijanja, optere enje i moment otpora presjeka,
dobije se izraz za promjer osovine:
d =3
Ms
10 Fa a
10 Fb b
[mm]
=3
=3
0,1 SD
SD
SD
Ukoliko osovina miruje naprezanje na savijanje se o itava iz tablice 95/HI za I. i II. slu aj
optere enja. Ukoliko se osovina giba tada se o itava za III. slu aj optere enja.
132
Odrediti
= 500 N/mm2.
Koeficijent sigurnosti
= 10.
Poznate vrijednosti:
F = 800 N
l = 400 mm
L
= 500 N/mm2
= 10
Ma = 0
1.
F a Fb l = 0
Fv = 0
Fb = F
a
[N ]
l
Fb = 800
Fa F + Fb = 0
200
[N ]
400
Fb = F Fa [N ]
Fb = 400[N ]
Fb = 800 400[N ]
Fb = 400[N ]
2. M s = Fa a = Fb b[Ncm]
M s = 400 20
M s = 8000[Ncm]
3. W = 0,1 d 3
M s = SD W
d =3
Ms
[cm]
0,1 SD
d =3
8000
[cm]
0,1 5000
d = 2,52 = [cm]
133
Zadatak 2.
Odrediti
promjer
rotiraju e
pune
glatke
SD
= 5000 N/cm2.
F1 = 2000 N
F2 = 500 N
l = 1000 mm
a = 200 mm
SD
b = 600 mm
c = 200 mm
= 5000 N/cm2
d = ? mm
1. Optere enja u leajima.
Mb = 0
FA l F1 (b + c) F2 c = 0
FA =
F1 (b + c) + F2 c
[N ]
l
FA =
FA = 1700[N ]
Fv = 0
FA F1 F2 + FB = 0
FB = F1 + F2 FA [N ]
FB = 2000 + 500 1700[N ]
FB = 800[N ]
2. Momenti savijanja
M s1 = Fa a[Ncm]
M s 2 = Fb c[Ncm ]
M s1 = 1700 20[Ncm]
M s 2 = 800 20[Ncm]
M s1 = 34000[Ncm]
M s 2 = 16000[Ncm]
134
d1 = 3
M s1
[cm]
0,1 SD
d2 = 3
M s2
[cm]
0,1 SD
d1 = 3
34000
[cm]
0,1 5000
d2 = 3
16000
[cm]
0,1 5000
d1 = 4,08[cm]
d 2 = 3,17[cm]
Za osovinu jednaka presjeka treba uzeti ve i od prora unatih promjera i korigirati prema
standardu na d = 45 mm.
135
Nepoeljan pomak
Izrada vratila zahtijeva ovisno o namjeni vratila grublju ili finiju obradu bez ote enja povrine
ili naglih naprezanja.
136
PRORA UN VRATILA
Zbog malog utjecaja moe se zanemariti naprezanje na savijanje te se stoga vratila prora unavaju
samo na torziju. Naprezanje na savijanje se uzima priblino 60% vrijednosti naprezanja na
torziju.
Moment torzije:
M t = F0 R =
955000 P
[Ncm]
n
[ ]
W p = 0,2 d 3 cm 3
Naprezanje na torziju:
T =
Mt
N / cm 2
Wp
Op i izraz za izra unavanje promjera vratila kod kojeg je zanemareno naprezanje na savijanje:
d =3
4780 P
[cm]
TD n
.0445;
.0545;
.0645;
.1121;
.1330;
PRIMJERI
Primjer 1.
Transmisijsko vratilo od
promjer vratila. Zbog dodatnog optere enja na savijanje zbog vu ne sile remena i teine
remenice uzima se 1/3 uobi ajenog doputenog naprezanja na torziju.
P = 50 kW
n = 250 min-1
TD = 2000 N/cm2
d=?
1. Promjer vratila se ra una prema op oj formuli:
d =3
4780 P
[cm]
TD n
d =3
4780 50
[cm]
2000 250
138
d = 7,8 cm
d = 13,9
P
[cm]
n
d = 13,9
50
[cm]
250
d = 9,3 cm
Primjer 2.
Vratilom treba prenijeti snagu od P = 30 kW uz n = 200 min-1.
Materijal vratila je
Mt =
955000 P
[Ncm]
n
Mt =
955000 30
[Ncm]
200
F0 =
Mt
= [N ]
R
M t = 143250[Ncm]
2. Obodna sila
M t = F0 R = [Ncm]
F0 =
143250
= [N ]
60
139
F0 = 2387 [N]
MS = 866000 [Ncm]
M si = 880220[Ncm]
5. Promjer vratila
d =3
10 M si
TD
[cm]
d =3
10 880220
[cm]
9600
d = 9,71 = 10 [cm]
140
Leaji
Zadatak leaja je noenje osovina i vratila te
omogu avanje
njihova
okretanja.
Leaje
dijelimo:
1. prema pravcu djelovanja sile:
-
popre ne (radijalne)
uzdune (aksijalne)
klizni
valjni
Klizni leaji
Trenje pri klizanju u leaju u normalnim uvjetima ovisi o viskoznosti maziva (masti ili ulja),
brzini i veli ini kliznih povrina. Javlja se kao posljedica okretanja epa u posteljici leaja.
Prema smjeru djelovanja sile klizne leaje dijelimo na popre ne (radijalne) i uzdune (aksijalne).
Osnovni dijelovi leaja glava s provrtom za ep, stopala za vijke, provrt za (npr. Stauferovu)
mazalicu. U glavu se moe po potrebi utisnuti tuljak koji slui kao posteljice rezultira
pove anjem nosivosti i ve im brojem okretaja. Unutarnji sloj u posteljici se naziva uljevak.
Nanosi se centrifugalnim i gravitacijskim lijevanjem, ubrizgavanjem, valjanjem, rasprivanjem i
sl. uljevak se izra uje od olovne bronce, bijele kovine, legure kadmija, umjetnih tvari ili gume.
Materijali za izradbu posteljica mogu biti razli iti ovisno o konstrukcijskim zahtjevima i
uvjetima pogona. To mogu biti sivi lijev,
sinterirani materijali.
141
Uzduni klizni leaji moraju onemogu iti uzduni pomak vratila bar obzira na poloaj. Neki od
prikaza uzdunih leaja.
142
jednostavna konstrukcija
priguuju vibracije
tiho rade
gubitak maziva
Nedostaci:
2. Relativna zra nost je omjer srednje zra nosti Zm o promjera epa d, a izraava se
izrazom
D d Zm
=
d
d
3. Relativna ekscentri nost je omjer normalne ekscentri nosti e pri normalnom radu i
maksimalne ekscentri nosti emaks
e
emaks
2e
Zm
4. Srednja zra nost Zm u leaju se dobije na osnovi maksimalne i minimalne zra nosti za
usvojene leaj i ep:
Zm =
Z max + Z min
2
5. Apsolutna viskoznost je sila potrebna za klizanje uljnog sloja jedini ne debljine ako se
sloj kre e jedini nom brzinom.
= 0,0742 E
0,0644
10 5 Ns / cm 2
E
( - gusto a maziva)
143
[s ]
30
1
pm =
10
[N / cm ]
2
Q 0,317 d 3 (3,2 )
dm 3
h
hmin =
Z m (1 )
3 5
2
Mehani ki prora un leaja sastoji se iz prora una vijaka za spajanje poklopca sa stalkom, vijaka
za spajanje ku ita s postoljem te u prora unu poklopca i stalka, a prema potrebi i prora una
tlaka izme u ku ita i postolja te postolja i temelja.
Vijci za spajanje poklopca naprezanje na vlak
v =
F
vd N / cm 2
n A1
v =
1,25 F
vd N / cm 2
n A1
s =
M s 3 F (2 e d )
= 2
sd N / cm 2
W
4 h (l l0 )
144
F = 5000 N
n = 1200 min-1
= 0,2 x 105 Ns/cm2/60C
1. Konstrukcijska karakteristika
= 0,6 1,0 za lake optere ene leaje uzima se = 1,0
2. Srednji tlak
pm =
F
N / cm 2
ld
pm =
5000
N / cm 2
44
p m = 312 N / cm 2
3. Obodna brzina
v=
d n
[m / s ]
60
v=
0,04 1200
[m / s ]
60
v = 2,5[m / s ]
4. Relativna ekscentri nost za srednje optere ene leaje
= 0,8
5. Srednja zra nost
Z m = d [mm]
Z m = 0,001 40[mm]
Z m = 40[m]
6. Kutna brzina
[s ]
30
1200
30
[s ]
1
= 126[s 1 ]
145
= 3,062
8. Doputeni tlak u ulju pdu
p du =
[
N / cm 2 ]
2
p du = 771 N / cm 2
p du =
hmin =
Z m (1 )
3 5m
2
hmin =
40 (1 0,8)
3 5 m
2
hmin = 4 3 5m
Q 0,317 d 3 (3,2 )
dm 3
h
Q5
dm 3
h
dm 3
h
146
Valjni leaji
Dijelovi valjnog leaja: dva prstena (koluta), izme u kojih se valjaju tijela u obliku kuglica,
valjaka, stoaca, ba vica, igala itd., kavez, ku ite. Valjna tijela se gibaju dvojako okre u se
oko svoje osi i oko osi leaja. Pri tome nastaje trenje valjanja.
Osnovne dimenzije valjnog leaja su: vanjski promjer D, unutarnji promjer unutarnjeg prstena i
irina leaja B.
popre ne (radijalne)
jednoredni
s naslonom
razdvojivi
samouskladivi
popre ni
igli ni
dvoredni (samouskladivi)
s naslonom
razdvojivi
ba vasti
uzdune (aksijalne)
jednosmjerni
dvosmjerni
prostorija za ugradnju leaja mora biti odvojena od ostalih izbjegavanje ulaska praine i
ne isto a u leaj.
Leaji mogu biti ugra ivani kao slobodni (ne prenose uzdune sile), potporni (prenose uzdune
sile samo u jednom smjeru) i vrsti preuzimaju uzdune sile u oba smjera.
Ovisno o tipu leaja zra nost (izraena kao pokretljivost jednog prstena prema drugom) se moe
regulirati. Ne smije biti premala uzrokuje trenje i troenje, a niti prevelika dolazi do lupanja u
leaju.
umnost je izraena sumom i vibracijama leaja. Uzrok umnosti su ne isto e, nedovoljno
podmazivaje, slaba kakvo a materijala i sl. Moe se smanjiti uporabom plasti nih materijala
visokoh samopodmazivih svojstava.
Podmazivanje je ispravno i dovoljno ako se smanjuje trenje klizanja izme u valjnih tijela i
kaveza, odvodi toplina nastala kao posljedica trenja i titi leaj od korozijskih djelovanja.
Brtvljenje leaja se rabi kako bi se na najmanju mogu u mjeru svela potronja maziva. Moe se
brtviti prstenima, labirintom, ugradivim prstenima (kota ima ili semerinzima).
148
Dinami ku nosivost C kada se leaj okre e (dinami ka nosivost je nosivost leaja pri
radu kojoj trajnost leaja odgovara milijunu okretaja ili nosivost kod koje leaj mora
izdrati minimalno 500 sati rada uz 33,33 okretaja u minuti.)
Stati ku nosivost C0 kada leaj miruje (ono doputeno optere enje kojim se smije
opteretiti valjni leaj kada miruje ili kada mu broj okretaja na prelazi 10 min-1)
149
Primjer 1.
Kolika je trajnost dvorednoga, ba vastog, samouskladivog leaja 22320 (prema IKL katalogu),
ako je promjer vratila d = 100 mm, popre no optere enje Fp = 40 kN, uzduno optere enje Fu = 6
kN i broj okretaja n = 750 min-1.
d = 100 mm
Fp = 40 kN
Fu = 6 kN
n = 750 min-1
RAD:
1. Prora un ekvivalentnog optere enja:
Fek = x F p + y Fu [N ]
fL =
Cn
Fek
fL =
161000
= 2,72
59200
4. Trajnost leaja (odre uje se prema tablicama npr. tablica 118 H1/320)
Za fL = 2,72 slijedi Lh = 14000 h
150
Primjer 2.
Za alatni stroj potreban je jednoredni popre ni kugli ni leaj promjera d = 70 mm. Predvi a se
popre na sila Fp = 6 kN i uzduna sila Fu = 2 kN. Broj okretaja n = 1000 min-1. Temperatura t =
100C. Poeljna je trajnost leaja barem 5000 sati rada.
d = 100 mm
Fp = 40 kN
Fu = 6 kN
n = 750 min-1
1. Odabir leaja (prema katalogu)
C = 78000N
2. Ekvivalentno optere enje
Fek = x Fp + y Fu [N ]
Prema tablici 116 H1/318 za leaj tipa 6314 i za C/Fa = C/Fu = 78000/2000 = 39
odabere se x = 1; y =
2,5
Fek = 1 6000 + 2,5 2000[N ]
Fek = 11000[N ]
Cn
Fek
f L = 0,322 1
78000
11000
fL = 2,28
151
152
153
Prednosti i nedostaci
Trenje u valjnim leajima je u prosjeku manje 10 puta od trenja u kliznim leajima. U povoljnim
uvjetima moe biti i do 100 puta manje. Nema troenja kod pokretanja i zaustavljanja, troe malo
maziva. Malih su dimenzija.
Nedostatak je osjetljivost na udarce. Istroeni se dijelovi ne mogu mijenjati.
Prsteni, plo e i valjna tijela se izra uju od elika visoke ilavosti i tvrdo e. Prsteni se izra uju
kovanjem ili isjecanjem iz cijevi. Po obradi deformacijom ili odvajanjem estica slijedi toplinska
obrada za postizanje to kvalitetnijih svojstava.
Kuglice rade se od ice kovanjem ili preanjem. Toplinski se obra uju, bruse i poliraju.
154
155
Potrebno je prora unati zup ni par raduktora stonih elnika. Zadane su sljede e vrijednosti:
Snaga na ulazu
18
kW
n1
950
min-1
n3
150
min-1
i1-2
42/19
HRN
Zupci
Ku ite reduktora
Kut dodirnice
20
17
Tip pogona
Trajan
.0545
.1530
.1330
Vratila
.0440
Ku ite
SL.22
Poklopci
.0345
Zadatak sastavio:
Mjesto i nadnevak:
156
PRORA UN:
Prijenosni omjer reduktora i prijenosnika
i = i1 x i2 = n1 / n3 = 950 / 150 = 6,33
i = 6,33
i1 = Z2 / Z1 = 42 / 19 = 2,21
i1 = 2,21
i2 = 2,86
n2 = 429 min-1
= z L L , gdje je:
z stupanj iskoritenja jednog zup astog para 0,99
L stupanj iskoritenja jednog para kotrljaju eg leaja 0,005
= 0,98
PI = 17,64 kW
PI
18
= 955000
= 18094 Ncm
nI
950
M t 2 = 955000
PII
17,64
= 955000
= 39268 Ncm
n II
429
157
1 = 3,0
Odabrana je vrijednost:
1 = 3,0
Odabrana je vrijednost:
2 = 0,9
2 = 0,9
Odabrana je vrijednost:
3 = 1,0
3 = 1,0
= 20
c0 = 460 N/cm2
c = 1242 N/cm2
158
m=3
600000 P 3
600000 18
=
=
c z1 n
20 1242 19 950
b sin 1
z1
irina zupca b
b = mm = 20 0,27 = 5,4 cm
tg 1 =
b = 5,4 cm
z1 19
=
= 0,45238
z 2 42
1 = 2434'
sin 1 = 0,41217
m = 0,27 +
5,4 0,41217
= 0,3781mm
19
m = 4 mm
b sin 1
5,4 0,41217
= 4
= 3,8829mm
z1
19
mm = 3,8829 mm
tn = 12,19 mm
159
d01 = 73,7 mm
v=
d 01 n1
0,737 950
=
= 3,66 m/s
60
60
v = 3,66 m/s
d01 = 76 mm
d02 = 168 mm
dg1 = 77,8 mm
dg2 = 171,2 mm
dk1 = 67,33 mm
dk2 = 164 mm
c = 0,8 mm
j = 0,24 mm
160
Korak zupca
t = m = 12,56 mm
t = 12,56 mm
irina uzubljenja
e = 0,5 (t + j) = 0,5 (12,56 + 0,24) = 6,45 mm
e = 6,45 mm
tan g =
tan k =
hg
x
x=
hk
=
x
d 02
2 cos 1
hg
4
4
=
=
= 0,04338
d 02
168
92,19
2 cos 1 2 0,9111
hk
4,8
4,8
=
=
= 0,05206
d 02
168
92,19
2 cos 1 2 0,9111
g = 229'
g = 229'
k = 258'
k = 258'
161
obodna sila
aksijalna sila
radijalna sila
Obodna sila
M t1 = F0 r01m
slijedi:
F0 =
M t1 18094
=
= 4917 N
r01
3,58
F0 = 4917 N
Aksijalna sila
Fa1 = F0 tg sin 1
Fa1 = 4917 0,36397 0,41217
Fa1 = 738 N
Fa1 = 738 N
Radijalna sila
Fr1 = F0 tg cos 1
Fr1 = 4917 0,36397 0,91111
Fr1 = 1631N
Fr1 = 1631 N
162
163
Savijanje:
MA = 0
By 25 F0 40 = 0
By = F0 40 / 25 = 4917 x 40 / 25
By = 6175,2 N
By = 6175,2 N
Fy = 0
Ay By + F0 = 0
Ay = By F0 = 6175,2 4917 = 1798,2 N
Ay = 1798,2 N
Savijanje:
MA = 0
-Bx 25 + Fr1 40 Fa1 r01m = 0
Bx = (Fr1 40 Fa1 r01m ) / 25 = (1631 x 40 738 x 3,67) / 25
Bx = 2501,26 N
Bx = 2501,26 N
164
Fx = 0
-Ax + Bx Fr1 = 0
Ax = Bx Fr1 = 2501,26 1631 = 870,26 N
Ax = 870,276 N
Sile - ukupno
A= Ax2 + Ay2 = 1798 2 + 870,26 2 = 1997,54 N
A = 1997,54 N
Prora un vratila
Kako u izrazu nije u obzir uzeto naprezanje na savijanje, potrebno je korigirati
TD = 2000 N/cm2 (korekcija na 1/3 vrijednosti doputenog naprezanja).
Promjer pogonskog vratila izra unavamo prema izrazu za laka vratila:
d1 = 10 3
4780 P1
TD n1
d1 = 10 3
4780 18
= 2,6cm
3200 950
[cm]
d1 = 30 mm
leaj u osloncu A
Fr =1997,57 N
Fa = 0 N
d < d1 = 30 mm
lh = 4000 h
165
v=1
v=1
aksijalna sila Fa = 0
x=1
x=1
F = 1 x 1 x 1997,57 = 1997,57 N
F = 1997,57 N
l=
60 nr l h 60 950 4000
=
= 228okretaja
10 6
10 6
l = 228 okretaja
c = 12185,12 kN
30 BC03
d = 30 mm
d = 30 mm
A = 72 mm
A = 72 mm
b = 19 mm
b = 19 mm
r = 2 mm
r = 2 mm
c0 = 14,6 kN
c0 = 14,6 kN
c = 22 kN
c = 22 kN
166
lh =
10 6 l 10 6 1351
=
= 23701 > 4000h
60 nr
60 950
l = 1351 okretaja
lh = 23701 h
Leaj u osloncu B
Radijalno optere enja Fr = B = 6662,53 N
Fr = B = 6662,53
Fa = 738 N
d = 30 mm
lh = 4000h
v=1
uzima se ve a vrijednost
167
30 BC04
d = 30 mm
A = 90 mm
b = 23 mm
r = 2,5 mm
c0 = 24,3 kN
c = 34,5 kN
l = 330,48 okretaja
lh = 5798,03 h
168
lp = 27 mm
b = 8,2 mm
b = 8,2 mm
a = 32 mm
a = 32 mm
h = 19 mm
h = 19 mm
= 36
= 36
Dpmin = 355 mm
Dpmin = 355 mm
D1 = 400 mm
D1 = 400 mm
Promjer ve e remenice
D2 = i2 D1 u mm
D2 = 2,21 x 400 = 884 mm
Prema tablici 3.14 (Strojni elementi II, E. Hrecigonja II) odabran je prvi blii
promjer
d2 = 900 mm
d2 = 900 mm
Obodna brzina
v=
D1 n1
u m/s
60
v=
v = 17,6 m/s
169
i=
D2 900
=
= 2,53
D1 400
i = 2,53
i=
D2 n1
=
= 2,53 slijedi da je:
D1 n2
n2 =
n2 = 375 min-1
n1 950
=
= 375 min 1
i 2,53
Razmaka vratila
l min = 0,5 ( D1 + D2 ) + 3 h
lmin = 0,5 (400 + 900) + 3 8 = 874mm
lmin = 874 mm
170
Obuhvatni kutovi
sin =
= 1312'
= 1312'
1 = 15336'
2 = 20324'
Duljina remena
L = 2 l cos +
( D1 + D2 + 2 h) +
L = 2 900 cos1312'+
180
( D2 D1 )
(400 + 900 + 2 8) +
1312'
180
(900 400)
L = 3933,5 mm
Odabran je remen duljine L = 4000 mm
L = 3933,5 mm
L = 4000 mm
n=
D1
400
= 950
= 1070,4 min 1
D p min
355
a = 32 mm
P0 = 11 kW vrijednosti o itane iz tablice 3.12 (Strojni elementi II, E.
Hercigonja)
Koeficijent prijenosa
c = c1 c2 c3 c 4 c5 c6 c7
Koeficijenti su o itani iz tablice 3.3 (Strojni elementi II, E. Hercigonja)
c1 = c2 = c5 = c6 = c7 = 1
c3 = s/smax
171
Y
=
l
17,6
= 10 3 2
= 39,11
900
s max = 10 3 Z
s max
c1 = 1
c2 = 1
c3 = 0,97
c4 = 1,09
c5 = 1
c6 = 1
c7 = 1
c = c1 c2 c3 c 4 c5 c6 c7
c = 1 1 0,97 1,09 1 1 1
c = 1,32
c = 1,32
Broj remenja
j = c
P
=
P0
j = 1,32
18
= 2,16
11
j = 2,16
172
stalne
isklju ne i
vrste
a. kolutne
b. koljkaste
2. pokretljive spojke
a. neelasti ne pokretljive spojke
i. Uzdune
1. Zup aste
2. Ozubljene uzdune spojke
ii. popre ne spojke (Oldham za alatne strojeve)
iii. zglobne spojke
iv. Jednostavna spojka s krinim zglobom
b. elasti ne pokretljive spojke
i. Akumulacijske spojke
ii. Prigune spojke
1. Ozubljena elasti na spojma
2. Elasti na kolutna spojka
3. Elasti na Bibby-spojka
4. Eupex spojka
5. Periflex spojka
173
Kolutna spojka
koljkasta spojka
174
Hirthova spojka
Uzdune spojke
Tockerova
Oldham spojka
Zglobne spojke
175
176
Bibby spojka
Eupex spojka
Periflex spojka
177
Hildebrandtova spojka
178
179
Elektromegnetska
Pneumatska spojka
Centrifugalna spojka
Hidrodinami ka spojka
180
Za vezu pogonskog i gonjenog vratila alatnog stroja izabrana je tarna spojka s lamelama. Vanjski
promjer unutarnjih lamela (pozicija 2 na slici), ds = 160 mm, unutarnji promjer vanjskih lamela du =
100 mm, broj lamela na pogonskom obodu spojke z1 = 5, na gonjenom z2 = 6. Najve a sila na lamele
ostvarena polugom Fn = 4 kN.
Potrebno je odrediti maksimalni okretni moment koji se moe prenijeti pomo u spojke ako su lamele
izra ene od elika sa metalno-kerami kom oblogom, podmazivane uljem ( 0,06). Provjeriti
stupanj sigurnosti protiv proklizavanja lamela i povrinski tlak na dodiru lamela ako spojka prenosi
snagu:
P = 9 kW pri broju okretaja n = 960 min-1.
Maksimalni okretni moment koji spojka moe podnijeti, iznad kojeg nastaje proklizavanje iznosi:
M t = i Fn r [Nmm]
i broj dodirnih povrina lamela (i = z 1 = 10)
z ukupan broj lamela (z = z1 + z2 = 5 + 6 = 11 lamela)
M t = 10 4000 0,06 66,15 = 158760[Nmm]
Srednji promjer
r =
2 rs3 ru3 2 80 3 50 3
=
= 66,15[mm]
3 rs2 ru2 3 80 2 50 2
181
Mt
M rad
M rad = K A M nom [Nm ]
[Nm]
M nom =
9000
= 89,5[Nm]
100,53
[ ]
= 2
Kutna brzina = 2 n s 1
[ ]
960
= 100,53 s 1
60
S=
Mt
158,76
=
= 1,36
M rad 116,4
Povrina:
p=
A=
(d s2 d u2 ) mm 2
A=
Fn 4000
=
= 0,326 N / mm 2 pdop = 0,8 1 N / mm 2
A 12252
182