You are on page 1of 12

Škola: Osnovna škola „ Kozala“ Rijeka

Razredni odjel: 3. b.

Školska godina: 2018. / 2019.

Pristupnica: Valentina Hasimi, mag. prim. educ.

Mentorica: Renata Dubravac Okretič, diplomirana učiteljica razredne nastave

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA PRIRODE I DRUŠTVA

Zemljovid –uvježbavanje i ponavljanje

Rijeka, 16. Listopada 2018.


Nastavna cjelina/tema: Zemljovid

Nastavna jedinica: Zemljovid

Tip sata: uvježbavanje i ponavljanje

Ključni pojmovi: reljef, geografska ( zemljopisna karta) - zemljovid

I. CILJ NASTAVNE JEDINICE

Ponoviti nastavne sadržaje koji se odnose na zemljovid, te iste primijeniti u snalaženju na njemu.
Ponovi

II. OBRAZOVNA POSTIGNUĆA

Razlikovati značenje tonova boja na zemljopisnoj karti; snalaziti se na zemljovidu, tj. odrediti
strane svijeta; pokazati na zemljovidu planinu, nizinu, vodu, naselje, prometnicu.

III. ISHODI UČENJA

Učenici će nakon sata moći:

1. Istaknuti strane svijeta na zemljovidu, te snalaziti se na njemu.


2. Prepoznati , navesti, objasniti i razlikovati značenje tonova boja na zemljovidu.
3. Pokazati na zemljovidu planinu, nizinu i vodu.

1
IV. ZADACI NASTAVE
 Kognitivni: objasniti pojam zemljovida; odrediti strane svijeta na zemljovidu;
razlikovati značenje boja i simbola na zemljovidu; odrediti reljef Primorsko – goranske
županije; objasniti namjenu tumača znakova na zemljovidu i primjenjivati ga;
 Psihomotorički: snalaziti se u prostoru i korištenjem zemljovida; razvijati sposobnosti
snalaženja u prostoru, sposobnost snalaženja na zemljovidu, sposobnost promatranja,
opažanja, razlikovanja i povezivanja, te sposobnosti analize, sinteze te logičkog
zaključivanja;
 Afektivni: razvijati samopouzdanje; s poštovanjem se odnositi prema drugim učenicima
u razredu, razvijati suradnju, razvijati interes prema radu, natjecateljski duh, te ljubav
prema užem i širem zavičaju.

V. NASTAVNE METODE

Metoda demonstracije, metoda usmenog izlaganja, metoda pisanja, metoda crtanja, metoda
razgovora, metoda praktičnog rada, metoda čitanja i rada na tekstu

VI. OBLICI NASTAVE

Frontalni, individualni, grupni rad

VII. NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:


Hamer s križaljkom, podlošci sa slijepom kartom Primorsko goranske županije, A3- puzzle od karte
Primorsko goranske županije,papir sa slijepom kartom ( rezervni zadatak), nastavni listić.

2
VIII. KORELACIJA (veze s drugim nastavnim predmetima)

Likovna kultura: Površina- visoki, niski i udubljeni reljef.

Tjelesna i zdravstvena kultura: slobodna igra

Hrvatski jezik: Putujemo zavičajem, jezično izražavanje- pripovijedanje; govorno pismena vježba

IX. LITERATURA

a) Za učenike (udžbenici, priručnici i drugi izvori znanja):

 Škreblin,S., Basta,S., Svoboda Arnautov. N., (2004). Pogled u svijet 3. – udžbenik,


Zagreb: Profil
 Škreblin,S., Basta,S., Svoboda Arnautov. N., (2004). Pogled u svijet 3. – radna
bilježnica, Zagreb: Profil

b) Za nastavnika (stručno-znanstvena, metodička, pedagoška, psihološka):

 De Zan, I. (2006). Metodika nastave prirode i društva. Zagreb: Školska knjiga


 Internetske stranice
 Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta (2006). Nastavni plan i program za osnovnu
školu. Zagreb

3
Organizacija
potrebnog sata i Aktivnost Metodičko
Sadržaj rada ili aktivnosti učitelja
potrebno učenika oblikovanje
vrijeme

Uvodni dio Na početku sata predstavljam se učenicima.


( motivacija, nastavne
najava teme i metode:
cilja) „ Dobro jutro! Moje ime je Valentina i ja ću vam danas
metoda
održati sat prirode i društva. Na samom početku malo ćemo
razgovora,
se poigrati. Obratite pozornost na ono što ću postaviti na usmenog
8 min izlaganja
ploču?“
Postavljam na ploču hamer s križaljkom.
„Što sam postavila na ploču? Znate li kako se križaljka - odgovaraju
rješava? Sada ćemo zajedno riješiti ovu križaljku. na pitanja i
slušaju upute sociološki
oblici rada:
Učenicima postupno otkrivam zadatke. Nakon svakog
frontalni oblik
zadatka prozivam jednog učenika koji ga čita naglas i otkriva rada
njegovo rješenje.

1. „ Sav prostor kojeg vidimo oko sebe s nekog stajališta nastavna


sredstva i
zove se______. (obzor)
pomagala:
2 . „ Nasuprot jugu je___“ ( sjever).
hamer s
3. „Sprava pomoću koje određujemo strane svijeta zove križaljkom
se_________“ (kompas); - odgovaraju te
postupno
4. „Sve udubine, ravnice i uzvisine na Zemljinoj površini dolaze do
zovemo_____“ (reljef); pojma
zemljovid
5. „Crtež predmeta ili objekta gledan odozgo zove se
________ „ (tlocrt) ;
6. „ Brežuljke, brda, gore i planine jednim imenom nazivamo
_______.“ ( uzvisine) ;
7. „ Mjesto na kojem stojimo kada promatramo prostor oko
nas, zove se________ „ (stajalište);
8. „ Crte na panju uz pomoć kojih se snalazimo u prostoru

4
zovu se _______ „ ( godovi);

Nakon što su riješili križaljku dobili su skriveni pojam:


zemljovid.
„ Dakle, koja je riječ, otkrivena?“ (zemljovid)
Vjerojatno ste već naslutili, što ćemo mi danas, na satu
prirode i društva raditi.

Najava
Danas ćemo ponoviti ono što ste vi o zemljovidu već naučili.
(Zapisujem na ploču naslov: Zemljovid , i postavljam
zemljovid Primorsko goranske županije).

Glavni dio
Ponavljanje usvojenih sadržaja i uvježbavanje
30 min
sposobnosti snalaženja na zemljovidu. - odgovaraju
na pitanja

Postavljam učenicima pitanja:


nastavne
1. Što je zemljovid? Kako ga još nazivamo?
metode:
2. Kako određujemo strane svijeta na zemljovidu?
metoda
3. Što je reljef?Kako je na zemljovidu prikazan reljef?
praktičnog
4. Kojom bojom su prikazane nizine na zemljovidu? rada, metoda
izlaganja,
5. Kojom su bojom prikazani brežuljci, a kojom brda,
metoda
gore i planine? demonstracije,
metoda
6. Kojom su bojom prikazane vodene površine?
razgovora;
7. Što mora imati svaki zemljovid da biste se mogli na
njemu snalaziti? Što je tumač znakova? Znate li neke
znakove?
8. Zna li netko kako su označene prometnice? ( kako
ceste, a kako željeznice?)
9. Zašto nam služi zemljovid? Zašto se moramo znati

5
snalaziti na zemljovidu?

Grupni rad
sociološki
(Učenici su podijeljeni u tri skupine. Zajedno rješavaju oblici rada:
postavljene zadatke i slažu „zemljovid“- igra „puzzle“.
- učenici frontalni oblik
Pobjednik je ona skupina koja prva riješi sve postavljene slušaju upute rada, grupni
oblik rada;
zadatke i složi zemljovid.)

„A sada ćemo se natjecati...Volite li vi natjecanja? Natjecat


ćemo se u slaganju puzzl-i. Znate li kako se one slažu?
Podijelit ćemo se, ovako kako sjedite, u tri skupine.
Svaka će skupina dobiti jedan podložak. (Pokazujem) Isto - formira se
grupni rad,
tako će svaka skupina dobiti i puzzle sa zadanim pitanjima.“
svaka grupa
(Pokazujem). ispunjava svoj
dio zadataka

„Voditelj skupine ima zadatak pročitati zadano pitanje, na


temelju oblika puzzle, zajedno ćete otkriti gdje je njezino
mjesto na podlošku te u njemu upisati odgovor na postavljeno
nastavna
pitanje, ali punim rečenicama.“
sredstva i
Pitanja na „puzzlama“: pomagala:
1. „ Što je zemljovid i kako ga još nazivamo?“
podlošci,
2. „ Što je reljef? Što se najčešće nalazi u udubinama?“ „puzzle“,
3. „ Kojom su bojom prikazani brežuljci, a kojom brda, gore i
planine?“
4. „ Kojom su bojom prikazane vodene površine?“
5. „ Čime se prikazuju razni objekti (ceste, mostovi, gradovi)
na zemljovidu?“ Navedi tri primjera.“
6. „Čemu služi zemljovid?“

Nakon realizacije postavljenog zadatka, učenici po skupinama


čitaju pitanja i rješenja na pročitano pitanje.

6
„Bravo, bili ste odlični, svi ste složili puzzle, a sada ćemo - svaki učenik
iz grupe čita
provjeriti, kako ste riješili postavljene zadatke.
odgovor
Učenik iz prve skupine će nam pročitati prvo pitanje i prvi
odgovor. Jeste li i vi ostali tako riješili?
Učenik iz druge skupine će nam pročitati drugo pitanje i
drugi odgovor. Jeste li i vi ostali tako riješili?
Učenik iz treće skupine će nam pročitati treće pitanje i treći
odgovor. Jeste li i vi ostali tako riješili?“
...
„Bravo, mislim da ste jako dobro usvojili nastavno gradivo o
zemljovidu.“

nastavne
metode:
Završni dio „Ja sam za svakoga od vas, pripremila nastavne listiće. Sad
metoda
će svatko od vas imati priliku pokazati kako se samostalno
7 min praktičnog
snalazi na zemljovidu. Pozorno, u tišini, pročitajte - ispunjavaju rada, metoda
nastavni listić razgovora;
postavljeni zadatak i odgovorite na postavljena pitanja."

sociološki
* rezervni zadatak: oblici rada:
„ Na zemljovidu Primorsko – goranske županije istakni reljef frontalni oblik
rada,
odgovarajućim bojama“ . individualni
oblik rada;

nastavna
sredstva i
pomagala:

nastavni listić

7
Plan ploče:

Zemljovid
križaljka

8
Prilog 1: Križaljka

O B Z O R

S J E V E R

K O M P A S

R E LJ E F

T L O C R T

U Z V I S I N E
S T A J A L I Š T E

G O D O V I

9
Prilog 2: Puzzle

10
Prilog 3: nastavni listić

1. Na zadanom zemljovidu odredi strane svijeta.

2. Pronađi na zemljovidu grad Rijeku i zaokruži ga.

3. Koji grad je zapadno od grada Rijeke?


_____________________________________________________________________

4. Koja je uzvisina sjeverozapadno od grada


Rijeke?_______________________________________________________________

5. Zaokruži na otoku Cresu udubinu.


11

You might also like