You are on page 1of 4

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE Dt.

27 /02 /2019

Fusha: Shkencat e Natyrës Lënda: Fizikë Shkalla: V Klasa: X


Tema mësimore: 1. Trysnia Situata e të nxënit: Rrëshqitja e skiatorit mbi
2.Trysnia te lëngjet dëborë,thika që pret objektin poshtë tehut,rondela
që ndalon futjen e gozhdës në dru
Rezultatet e të nxënit të kompetencave matematikore Fjalët kyçe:
sipas temës mësimore: Trysnia , trysnia e lëngut ,forca
Nxënësi në fund të orës së mësimit: Sipërfaqe , thellësi
-formulon që trysnia në lëngje shkaktohet nga një forcë pingule me dendësi Paskal(Pa)
sipërfaqen
-përdor marrëdhënien midis forcës, trysnisë dhe sipërfaqes në
kontakt
- shpjegon pse trysnia në lëngje varet nga thellësia dhe
densiteti dhe si kjo çon në një forcë që vepron nga poshtë lart
mbi një trup pjesërisht të zhytur në të
-përshkruan faktorët që ndikojnë në notimin dhe në zhytjen e
trupave
-llogarit ndryshimet e trysnisë në thellësi të ndryshme brenda
lëngut;
Burimet: teksti i nxënësit, revista shkencore, interneti Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare:
-Kimia ,Biologji
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Të nxënit bashkëveprues: Marrëdhënie pyetje-përgjigje, bashkëbisedim, punë në grupe, punë e drejtuar, punë
e pavarur,matrica e tipareve semantike .
Organizimi i orës së mësimit: teknika për të zhvilluar mendim kritik dhe krijues (Brainstorming, metoda e
diskutimit), metoda e punës në grup (zgjidhje ushtrimesh ), metoda integruese.
Parashikimi i njohurive:
-Evidentoj prezencën e nxënësve në klasë.
-Pyes nxwnwsit pwr njohuritw qw kanw mbi trysninw.
(Çfarë kuptojnë me termin trysni?
A lidhet trysnia me forcën ?
Ku e shohin trysninë në jetën e përditshme ?
Jepni disa shembuj.
Çfarë kuptojnë me termin trysni në lëngje ?)

Ndërtimi i njohurive: Punë e drejtuar


1. Shpjegoj konceptin e trysnisë
2.Tregoj se cilët janë madhësitë që ndikojnë në trysnia
3.Shpjegoj se çfarë është trysnia e lëngut
4. Shpjegoj se si vepron forca e trysnisë ,si ndryshon trysnia me rritjen e thellësisë,si trysnia varet nga
dendësia e lëngut ,si trysnia nuk varet nga forma e enës ku ndodhet lëngu.
4.Orjentoj nxënësit për ndërtimin e Hartës së koncepteve

Forcat e trysnisë TRYSNIA p=F/S Trysnia nuk varet nga forma


veptorojnë pingul me e enës ku ndodhet lëngu
sipërfaqen e kontaktit

Trysnia rritet me
rritjen e thellësisë TRYSNIA TEK
LËNGJET
Nw thellwsinw h tw njw
Trysnia zvogëlohet lwngu me dendwsi ρ trysnia
me rritjen e lartësise wshtw

P=ρ*g*h
Trysnia varet nga
dendwsiae lwngut
ρ

Përforcimi i të nxënit: Punë dyshe, punë e pavarur


E ndaj klasën në grupe dyshe ose katërshe , ku secili grup do të jap shembuj të trysnisë dhe trysnisë në lëngje
në jetën e përditshme. Secilit grup do t’i caktoj nga një ushtrim përmbledhës që lidhet me trysninë dhe
trysninë në lëngje .
Vlerësimi: (Mbaj shënime në evidencë)
Meqë puna në grup zë vendin kryesor në këtë orë mësimi, bëj vlerësimin në evidencë të nxënësve që janë
vëzhguar gjatë orës mësimore të cilët kanë kontribuar në grupin përkatës. Bëj vlerësim me shkrim në evidencë
për disa nga nxënësit që do të zgjidhin ushtrimet e dhëna në klasë. Vlerësoj nxënësit në punë individuale dhe
stimuloj me fjalë nxënësit me rezultate të ulta për pjesëmarrjet e tyre në diskutim. Nxënësit do të vlerësohen
për : -përgjigjet gjatë fazës së mësimit; -saktësinë në zgjidhjen e ushtrimeve; -bashkëpunimin dhe kontributin
që jep në punë në grup.

Detyra: Ushtrimin 2-4 në faqen 83, ushtrimin 3 në faqen 85


Kl: Dt: Kl: Dt: Kl: Dt:

You might also like