You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas 3 Tahun

Tarikh 19 Oktober 2016

Masa 10.30-11.00 pagi (30 minit)

Bil. Kanak-Kanak 7 Orang

Modul Modul 4

Tema -

Tajuk Seronoknya!

Bidang Pembelajaran Perkembangan Sahsiah, Sosioemosi dan Kerohanian

Kesepaduan Bidang Perkembangan Awal Matematik dan Pemikiran Logik

Perkembangan Deia dan Pemahaman Dunia Persekitaran

Bidang Asuhan Latihan Urus Diri

Objektif Pembelajaran Seronok/suka dapat mencipta sesuatu

Hasil Pembelajaran Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, diharap


kanak-kanak dapat:
i. Menyatakan perasaan membuat salad buah
bersama rakan-rakan

Pengetahuan Sedia Ada Kanak-kanak pernah makan buah

Kemahiran Berfikir Menilai dan menjana idea

Penerapan Nilai Patuh arahan, kerjasama dan rajin

Kosa Kata Epal, pisang ,seronok, manis

Bahan Bantu Mengajar Mangkuk, sudu, mayonis, pisau, pinggan, buah epal, buah
pisang
Langkah/masa Isi pengajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
pembelajaran

Set induksi Buah pisang 1. Pendidik menunjukkan


buah epal dan buah
(5 minit) BBM: Epal dan pisang
pisang kepada kanak-
kanak. KB: Menilai
2. Kanak-kanak diminta
Nilai : Patuh arahan
menyebut epal dan
Buah epal
pisang.
3. Pendidik menyebut
warna buah pisang dan
buah epal iaitu buah
pisang berwarna kuning
dan buah epal berwarna
merah.
4. Kanak-kanak diminta
menyebut warna buah
pisang dan buah epal.

Langkah 1 Buah pisang 1. Pendidik meminta


kanak-kanak menyebut
(5 minit) BBM: Buah epal dan
buah yang ditunjukkan
pisang
oleh pendidik.
2. Kanak-kanak menyebut KB: Menilai dan
buah yang ditunjukkan menjana idea
Buah epal
oleh pendidik.
Nilai: Patuh arahan
3. Kanak-kanak merasa
buah pisang dan
menyatakan rasa buah
pisang iaitu manis.
Contoh soalan: 4. Kanak-kanak merasa
buah epal dan
- Buah epal manis tak kawan-
menyatakan rasa buah
kawan?
epal iaitu manis.
- Apakah rasa buah pisang? 5. Kanak-kanak bersoal
Manis tak? jawab dengan pendidik.

Langkah 2 Buah pisang 1. Pendidik memberikan


buah epal dan buah
(8 minit) BBM: Buah epal,
pisang kepada kanak-
pisang, pinggan,
kanak.
pisau, mangkuk dan
2. Pendidik menunjukkan
mayonis
demonstrasi memotong
Buah epal
buah kepada kanak-
kanak.
KB: Menilai
3. Kanak-kanak diminta
memotong buah seperti
yang ditunjukkan oleh
Nilai: Rajin
Buah yang telah dipotong pendidik.
4. Kanak-kanak
memasukkan buah yang
telah dipotong ke dalam
mangkuk.
5. Pendidik menunjukkan
Buah epal dan pisang yang mayonis kepada kanak-
telah digaul dengan mayonis kanak dan kanak-kanak
merasa mayonis.
6. Pendidik menunjukkan
demonstrasi
memasukkan mayonis
ke dalam mangkuk buah.
7. Kanak-kanak
memasukkan mayonis
ke dalam mangkuk buah
dan mengaul mayonis
dan buah.
Langkah 3 Doa sebelum makan 1. Kanak-kanak membaca
doa sebelum makan. BBM: Salad buah dan
(7 minit)
2. Kanak-kanak makan sudu
salad dengan
menggunakan sudu Nilai: Patuh arahan
bersama rakan-rakan.

Penutup Contoh soalan: 1. Kanak-kanak bersoal


jawab dengan pendidik KB: Menjana idea
(5 minit) - Apakah aktiviti yang kita
tentang aktiviti yang
lakukan tadi?
telah dijalankan. Nilai: Berbudi bahasa
- Sedap tak salad buah?
2. Kanak-kanak
- Apakah rasa buah epal
menyatakan perasaan
dan pisang?
semasa menghasilkan
- Seronok tak buah salad
salad buah bersama
buah?
rakan-rakan.

You might also like