You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL

1. Mata pelajaran : Pendidikan Moral


2. Tarikh : 5 Ogos 2019
3. Masa : 10.30 pagi – 11.00 pagi (30 minit)
4. Tahun/Kelas : 2B
5. Jumlah Murid : 27 orang
6. Nilai : Kesederhanaan
7. Tajuk : 13.0 Kesederhanaan dalam Keluarga

8. Standard Pembelajaran :

13.2 Menghuraikan cara bersikap sederhana dalam keluarga.

13.3 Menjelaskan kebaikan bersikap sederhana dalam keluarga.

9. Hasil Pembelajaran : Pada akhir PdP murid dapat:

(1) menyatakan 2 kebaikan bersikap sederhana dalam keluarga.


(2) menceritakan 2 perasaan apabila bersikap sederhana dalam keluarga.
(3) melakonkan cara bersikap sederhana dalam keluarga.

10. Pengetahuan Sedia Ada : Murid sedar dan pernah bersikap rajin.
11. KBKK : Menjana idea dan menyatakan sebab akibat
12. EMK : Kreativiti dan inovasi (i-Think)
13. Bahan Bantu Mengajar : LCD, lembaran kerja, slaid multimedia, video
14. Penyampaian:
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan
Masa

BBM:
Set Induksi  Guru menayangkan slaid multimedia
video.
(3 minit)  Murid menonton video KBT
tersebut. KP: Verbal
 Guru menanyakan Linguistik
beberapa soalan kepada Muzik
murid.
 Murid menjawab soalan. KB: Kemahiran
Guru mengaitkan dengan Lisan
tajuk pelajaran.

Soalan: Tajuk: Kesederhanaan


dalam Keluarga
1. Apakah yang
ditunjukkan dalam video
tersebut?
 Bersikap
kesederhanaan.

2. Apakah pengajaran
daripada video tersebut?

 Kita haruslah bersikap


kesederhanaan dalam
keluarga./jawapan lain

Cikgu: Hari ini kita belajar


tentang nilai keserhanaan
dalam keluarga.
 Guru menerangkan BBM:
maksud kesederhanaan.
Langkah 1 Lembaran Kerja
 Murid dibahagikan Peta Buih
(8 minit)
kepada 4 kumpulan
 Setiap kumpulan
mendapat satu hela
lembaran kerja
 Setiap kumpulan diminta
menyatakan kebaikan
nilai kesederhanaan
contoh kebaikan nilai dalam keluarga
kesederhanaan dalam menggunakan `Peta
keluarga: Buih’.
 Wakil kumpulan diminta Kaedah:
membuat
Kumpulan
pembentangan.

Teknik:
Perbincangan
 Tidak membazirkan
hasil
 Bersikap Pendekatan:
sopan-santun
Analisis Nilai
 Bersederhana dalam
berbelanja Penjelasan Nilai

 Sederhana dalam
bersukan
 Sederhana dalam
makanan
BBM:
Langkah 2  Murid diminta Soalan temubual
menyatakan perasaan
(6 minit)
mereka apabila
kesederhanaan dalam Kaedah:
keluarga.
Perasaan: Kelas
 Seronok mengangkat
- Gembira
tangan kiri dan tidak
- Seronok seronok mengangkat Teknik:
tangan kanan.
- Berpuas hati Temubual
Lakonan: Cara bersikap  Murid diminta melihat BBM:
sederhana dalam gambar yang ditunjukkan
Langkah 3 Slaid multimedia
keluarga. pada slaid multimedia.
(10 minit)  Murid diminta berbincang Kaedah:
dalam kumpulan.
Kumpulan
 Melakonkan cara
bersikap sederhana
dalam keluarga. Teknik:
Lakonan

Pendekatan:
Tindakan Sosial

Nilai Murni:
Penutup Kita haruslah berikap  Murid diminta membuat Kaedah:
sederhana dalam refleksi dan rumusan
(3 minit) Individu
keluarga. pembelajaran.
Latihan Pengukuhan  Guru mengarahkan
(lembaran kerja): murid membuat kerja Kemahiran
rumah. Generik:
Kemahiran
merumus

14. Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:


i. Peta Buih – kebaikan mengamalkan nilai kesederhanaan dalam keluarga,
ii. Soalan temubual (lisan) – perasaan apabila bersikap sederhana dalam
keluarga.

15. Refleksi:
练习:以下哪项是中庸的好处?圈出正确的答案。

1.不浪费资源。

2.态度正确。

3.节省。

4.很多钱。

练习:以下哪项是中庸的态度?圈出正确的答案。

1.不浪费资源。

2.态度正确。

3.节省。

4.很多钱。

练习:以下哪项是中庸的态度?圈出正确的答案。

1.不浪费资源。

2.态度正确。

3.节省。

4.很多钱。

练习:以下哪项是中庸的态度?圈出正确的答案。

1.不浪费资源。

2.态度正确。

3.节省。

4.很多钱。

You might also like