You are on page 1of 4

Образец бр.

6
ПЛАНИРАЊЕ НА НАСТАВЕН ЧАС

Име и презиме на наставникот


Назив на училиште - место
Струка/Сектор електротехничка
Образовен профил/квалификација Техничар за КТИА и Индистриска мехатроника
Учебна година 2018/2019
Наставна програма Англиски јазик
Година на изучување на програмата/клас Прва
Модуларна единица Слушање со разбирање
Резултат од учење на модуларната единица
Назив на наставната единица Храна
Датум на реализација 10.2018

Вид настава Тип на наставен час Форми на Наставни методи Наставни техники/стратегии
настава/Instructional
arrangement
 Нови содржини  Фронтална 1. Демонстративна  Бура на идеи  Мозгалка
 Вежби  Повторување  Групна 2. Разговорна/Аудио-  Играње улоги  Пирамида/призма
 Оценување??????  Индивидуална лингвална  Грозд  Истражување
 Работа во пар 3. Кооперативно учење
 Венов  Посета на час
4. Усмено излагање
дијаграм  Мрежа на
5. Еклектичен  Квиз дискусија и дебата
(мешовит)  Интервју  Центри за учење
 ЗСНУ  УПФТ
6. Физичко одговарање  Мапи  УПЦУ
(TPR)  Ако-тогаш  Дневник во две
 Прашања- колони
одговор

Цели на наставната единица:


-Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување
- Примена на претходно усвоениот вокабулар при комуникација

Резултати на учење од наставната единица Критериуми за вреднување на постигањата на РУ

Ученикот ќе биде способен да : Ученикот може да:


-Препознава клучни зборови во реченици и ги поврзува со
Пр- Презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, нивното значење по слушање на дијалогот
објаснува, генерализира за типови ресторани и видови исхрана, разбира - Формулира прашања поврзани со вежбата за слушање со
слухово куси искази, подолги дијалози и разговори, препознава, резимира,
помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите разбирање и одговара на истите
- Повторува зборови и фрази со правилен изговор и акцент

Потребни ресурси за реализација на Табла, креда, учебник, тетратка, CD player


наставната содржина
Фази на реализација Време Активности на наставникот Активности на ученикот
на
реализа
ција
Воведен дел 5 мин.
Меѓусебно разговараат Објаснување на вежба А
анализирајќи ги - анализа и поврзување на зборови во реченици со нивни значења
речениците и одбираат
соодветен одговор

 Индивидуално работат  Давање упатства за следната активност- анализирање група


Главен дел 20 мин
според дадените одговори и составување на прашања според даден контекст а потоа
упатства слушање на кратки дијалози, проверка на прашањата и заокружување
на точниот одговор
 Внимателно слушаат и го  Инструкции за слушање на интервју во три делови проследени
заокружуваат точниот со прашање и одбирање на точен одговор кој соодветствува
одговор според на секој од деловите
ислушаниот дел од
интервјуто

 Меѓусебно во парови се  Насочување на фокусот на страна 23 и вежба


прашуваат и одговараат А- кратко дискутирање по дадени прашања

 По анализа на
 Давање упатства за работа во парови- соодветно пополнување
речениците соодветно ги
реченици со сврзувачки средства според Close-up инструкциите
пополнуваат и меѓусебно
ги проверуваат
 Инструкции за работа во парови- анализа на слики и разговор
 Меѓусебно во парови се
Патролирање низ училница и укажување помош кому е потребно
прашуваат и одговараат

-Индивидуално работат според


претходно дадените упатства
Завршен дел 10 мин

Нови содржини
Примена на Дијалог, поставување и
наученото/Рефлексија одговарање на прашањата,
анализа и поврзување на
зборови во реченици со нивни
значења
Корелација со други модуларни Вокабулар за храна; текст- Масло за живот;
единици
Граматика- Минати времиња

Сугестии и предлози за
подобрување на реализацијата на
наставниот час

Датум на изготвување: ___________________________

You might also like