You are on page 1of 4

Методски приказ на наставен час по

Природа и општество

8. Цели и задачи:

а) Воспитно-образовни цели: → Учениците да ги запознаат


шумските животни (мечка, волк,
лисица, зајак, верверица и др.)
нивниот надворесен изглед,
начинот на живот (сами да
бараат храна), користа и штетата
што ја имаат од нив луѓето.
б) Функционална цел: → Да се свати пораката од
лекцијата за дивите животни за
нивната корист и штета.
9. Наставни форми: → Фронтална и индивидуална.
10. Наставни методи: → Метод на реализација, Метод
на разговор и Метод на усно
излагање.
11. Наставни средства: → Слика на која се претставени
шунските животни во средината
во која живеат, наставни
ливчиња, учебник по Природа и
општество за І одд.
12. Активноста на наставникот: → Ја а.
13. Активноста на ученикот: → Внимателно го следат
излагањето на наставникот,
одговараат на поставените
прашања, пополнуваат наставно
ливче.

ІІ Артикулација на часот:

1. Воведен дел: → Во воведниот дел од часот им


поставувам неколку прашања на
учениците со што ќе ја повторат
претходната наставна единица за
домашни
и животни?
(Крава, коњ, маче, куче, свиња,
овца и др.)
- Зошто се (Тој добива месо,
млеко, кожа, волна и др.)
- Кои производи ги добиваме
од млеко, кои од месо, а кои
од кожа?
(Од млеко се добива: сирење,
путер, кашкавал, од месо:
колбаси, мартадела, сув врат и
др. а од кожа: ташни, палтиња,
каиши)
Со тоа ја
прашувам учениците дали некој од нив бил во зоолошка градина или
во
животни).
- Зошто така се викаат?
(Затоа што се грижат сами за
себе).
- Набројте неколку диви
животни?
(Мечка, болк, лисица, зајак, на,
елен, еж и др.).
→ таблата истакнувам слика и
здогледувам нивните
предзнаења за таа тема.
- Пример:
- Кое животно е претставено на
сликата?
(Волк)
- Каде живее?
(Во шумата)
- Опиши ми го надворешниот
изглед на волкот?
(Тој е голем, има кафеаво крзно).
- Каде и како доаѓа до храна?
(Тој ги напаѓа стадата со
јагниња).
- Каква корист има човекот од
него?
(Добива
а стадата со јагниња).
Истите прашања ги поставувам и
во врска со некое друго
животно.Потоа преку кратки
црти им ја, волкот, лисицата,
ежот, еленот, срната, зајакот,
верверицата живеат во
шумата.Тие се шумски
животни.Сами скитаат во
шумата, бараат храна и
живеалишта, за нив никој не се
грижи.Често пати му нанесуваат
штета на човекот
После раскажувањето на овој
дел ја запишувам првата точка
од планот во која ги набројувам
дивите
каде што за секое животно ќе
записам со што се храни.
1. Волкот во изгледот има некои
сличности како кучето.Тие
имаат најчесто темно кафеаво
крзно, а некои и црно.Има
големи заби.Тој често ги
напага стадата со јагниња и
всушност се храни со
нив.Ловџиите често пати
2. И таа е лошо животно и го
напаѓа човекот.
3. Лисицата како што сте
слушнале од многу басни,
приказки е претставена како
итро животно.Таа има
квалитетно црвеникаво крзно
и луѓето често го користат во
изработка на многу проод
крзно.Таа се храни со
кокошки и месо.
4. Еле големи рогови на
главата.Обично ловџиите го
ловат поради роговите кои ги
користат за
5. боја е светлокафеава со дамки
по телото.Се храни со трева и
спаѓа во мирните животни.
6. Верверицата е диво животно
кое може да се сретне по
дрвјата во шумата најчесто по
боровите.Тоа е кротко
животно и по боја
кафеаво.Има две предни
долги заби и со помош на нив
ги јаде лешниците.
7. Зајакот е мало, кревко, диво
животно.Најмного е
карактеристично тоа што е
брзо животно.Има долги уши
и 2 предни долги
заба.Предните нозе ги
користи како раце.Се храни
со морков, трева, зелка и
др.Со тоа го завршувам
излаганјето на новата
наставна
да ги одговорат прашањата во работните листови.

You might also like