You are on page 1of 2

ДНЕВНА ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставник: _Трајче Милков__ _______________________

Училиште ООУ „Никола Вапцаров “- Струмица


Наставен предмет Вештини за живеење Одд.VII

Дата на 25.034.2016год.
реализација
Наставна тема ПРВА ПОМОШ
(програмско
подрачје)
Наставна единица Систематизација на материјалот
Тип на час Час за обработка на нова материја
Час за увежбување
Час за објаснување и демонстрирање
Час за проверување и евалвација
Комбиниран час
Час за повторување
Час за систематизација и утврдување
Цели на часот - Проверка на знаењата на тема Очекувани -Секој од
„Прва помош“; Исходи учениците
- Да се здобијат со самостојност одговара на
во работата; прашања
- Активен однос кон учењето поставени од
страна на
наставникот
самостојно
Наставни средства учебник, флеш карти, ЦД, часовник, материјали изработени од
и материјали наставникот, реалија, табла, креда, наставни листови, компјутер,
интернет, ножици, боици, лепило, тетратка, други материјали, …

Наставни форми - фронтална настава, идвидуална работа, работа во групи,


работа во парови
Наставни техники и - Бура на идеи - Призма
стратегии на - круг - грозд
поучување - игри (сложување, улоги..) - петминутен состав
- умни мапи - насочена фантазија
- пајакова мрежа - пет воведни реченици
- петторед - засилено предавање
- табела - групно истражување
- мрежа на дискусија - Венов дијаграм
Методи на работа 1. - аудио-лингвален, комуникативен метод, аудио-визуелен, метод
на демонстрација, метод на усно излагање, метод на дијалог,
пантомима, физички одговор, учење во зедница, природен метод,
еклектичен метод, метод на пишување, работа на текст
Тек на часот:

Воведен дел (5-10 мин): - Ги дели тестовите и ги упатува


учениците во работата.
Главен дел (15-20 мин): - Ја следи работата на учениците,
објаснува доколку има нешто нејасно,
помага таму каде што смета дека треба
да се помогне.

Завршен дел: (5-10 мин): - Ги собира тестовите

Активност на наставникот Активност на учениците


Изработува тематски тестови во - Ги чита тест прашањата и задачите,
најмалку 2 групи, кои можат да бидат доколку нешто не разбира бара помош
по нивоа на тежина или класични со и се подготвува за работа.
одреден број на прашања и задачи
кои се изразени бодовно: - Самостојно работи, одговара на
0 – 10 бода = недоволен прашањата и ги решава задачите.
11– 16 бода = доволен 2
17-22 бода = добар 3 - Ги предава тестовите
23-29 бода = многу добар 4
30-35 бода = одличен 5

Домашна работа:

Методи на оценување:
- усни одговори на прашања поставени од наставникот (Ф,С)
- усни одговори на прашања поставени од ученици (Ф)
- разговор со/меѓу учениците (Ф)
- препознавање и реагирање на поставени задачи (Ф),
- практични изведби (Ф,С)
- усна презентација (Ф,С) есеи изработени вон часот (Ф,С)
- писмени извештаи (Ф,С)
- проектна работа (Ф,С)
- портфолио (Ф,С)
Инструменти на оценување:
-стандардизирани тестови,
-тестови изготвени од наставникот,
-работни/наставни листови,
-листови за проверка,
-анегдотски белешки,
-аналитички листови,
-чек листи
Рефлексија:/

You might also like