You are on page 1of 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SJK(T) THAMBOOSAMY PILLAI

MATA PELAJARAN Bahasa Melayu KELAS 4 Viyaasar __ / __

TARIKH/ HARI 04/02/2020 Selasa MASA 09.00 - 10.00 pagi

TEMA Kebersihan dan Kesihatan TAJUK Bersihnya Kami


STANDARD 1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan.
KANDUNGAN
1.2.2 Menjelaskan dan membanding beza maklumat tersurat dan tersirat dengan
STANDARD
PEMBELAJARAN
menggunakan idea yang kritis dan kreatif.

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


OBJEKTIF
PEMBELAJARAN  Menjelaskan dan membanding beza maklumat tersurat dan tersirat dengan
membentangkan hasil perbincangan
Saya boleh :
KRITERIA KEJAYAAN  Membaca maklumat yang diberikan dengan sebutan yang betul.
 Menjelaskan dan membanding beza maklumat tersurat dan tersirat dengan betul.
 Guru menunjukkan sebuah berus gigi.
Induksi  Guru bersoal jawab dengan murid tentang kegunaan berus gigi tersebut.
 Murid diminta meneka tajuk pembelajaran hari ini.
 Murid diminta merujuk buku teks m/s 27.
 Murid-murid dipilih secara rawak dan diminta memegang watak tertentu dan
L1
membaca dialog yang terdapat dalam buku teks.
 Guru memastikan murid membaca ayat dalam intonansi yang betul.
 Murid diterangkan secara ringkas tentang maklumat tersurat dan maklumat
AKTIVITI PENGAJARAN &
tersirat.
L2
PEMBELAJARAN  Murid perlu memahami perbezaan antara maklumat tersurat dan maklumat
tersirat.
(PDPC)
 Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan.
 Setiap kumpulan diminta berberbincang untuk membanding beza maklumat
L3
tersurat dan tersirat berdasarkan dialog yang dibaca.
 Murid dikehendaki menulis maklumat tersurat dan maklumat tersirat yang telah
dikenalpasti di atas kertas mahjong yang diberikan.
 Wakil murid daripada setiap kumpulan diminta membentangkan hasil perbincangan.

 Murid-murid menyemak hasil perbincangan kumpulan lain dan memberikan


Penutup pendapat.
 Guru akan memperbetulkan jika terdapat kesalahan.
BAHAN BANTU BELAJAR
Buku Teks Berus gigi Kertas Mahjong
(BBB)

ELEMEN MERENTASI
Nilai Murni Kecerdasan PelbagaiI Verbal Linguistik Intrapersonal
KURIKULUM (EMK)

NILAI MORAL Menjaga Kesihatan Kemahiran berfikir

INSTRUMEN & KAEDAH


Hasil Perbincangan Menilai Elemen PA 21 Komunikasi
PENILAIAN

Murid dapat menjelaskan dan membanding beza maklumat tersurat dan tersirat dengan
PENTAKSIRAN PDPC
betul.

REFLEKSI

You might also like