You are on page 1of 2

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA IZ

BOSANSKOG JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI

Datum: Razred: V Redni broj časa:


Nastavna jedinica: IKT: «Kako je otišlo ljeto»,Ešref Berbić
Tip časa: ponavljanje
Nastavni oblici rada: frontalni, individualni, grupni
Nastavne metode rada:m. razgovora, m. demonstracije,m. samostalnog rada,m. rada na
tekstu
Nastavna sredstva i pomagala: osnovna,bojice,krede u boji
Cilj i zadaci časa:
Obrazovni:
- dalji rad na doživljavanju i razumijevanju književno-umjetničkog teksta
- uočavanje toka radnje, uočavanje glavnih događaja u tekstu, mjesto i vrijeme radnje,
- uočavanje glavnog lika
- zapažanje sličnosti i razlika,uzročno-posljedničnih odnosa među likovima i događajima,
Odgojni:
- izražavanje doživljaja, emotivnih reakcija na priču,
- razvijanje urednosti i tačnosti, upornosti , razvijanje radnih navika
- njegovanje drugarstva, razvijanje pozitivnih osobina ličnosti
- razvijanje samostalnosti u radu, ali i smisla za zajedništvo i saradnju,
Funkcionalni:
- razvijanje mašte i radoznalosti
- razvijanje sposobnosti za pomatranje, opažanje, kreativno iapstraktno misljenje
- razvijanje percepcije, logičkog mišljenja i rasuđivanja

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio časa:


Pregled i analiza domaće zadaće.
MEDITACIJA:
Pozdrav suncu
 Stojim na visokom brdu (ruke staviti isperd sebe)
 Oko mene široka Zemlja (širimo ruke)
 Iznad mene široko nebo ( ruke iznad glave)
 Protežem se da dodirnem Sunce (protežemo se na prste)
 Širim se i rastem (širimo ruke sa strane)
 Grlim široku Zemlju i privlačim je sebi (ruke staviti u krug ispred sebe i sastavljene dlanovima
stavti na grudi)
 I unosim je duboko u sebe (sastavljenim rukama s grudi pokretom «stavljanja ugurati» u mali
stomak .

Glavni dio časa:


Isticanje cilja časa: Danas ćemo ponovo razgovarati o tekstu “Kako je otišlo ljeto”
Ko je napisao tekst? Radi ponavljanja fabule, slijedi kratka
globalna analiza:
O kome se govori u ovom tekstu? Šta se desilo? Šta je na kraju bilo? Kako se tekst završava?
Čitanje teksta u cjelini (učenici čitaju).
Određivanje mjesta i vremena radnje. Gdje se radnja odvija? Kada?
Analiza likova, izdvajamo glavne likove i njihove osobine i sporedne likove i njihove osobine.
U čemu je razlika u opisu likova?Kakav je piščev stav u tim opisima?
Šta je sve opisano u priči?Pejtaši opisani u priči. Prvi znaci odlaska ljeta
Počinje jesen
Jesen vlada prirodom.
Koju ulogu u karakterizaciji likova ima dijalog,a koju opisi?

Da li ti se nekada dogodilo da te ljudi ubjđuju kako treba da radiš nešto za što još nije došlo
vrijeme? Ponekad treba da se rastanemo od prijatelja, a nismo spremni na to – ili u životu treba da
promjenimo neke stvati koje još ne želimol mijenjati ( večina djece, se na primjer, teško odlučuju
poslije raspusta ponovo krenuti u školske klupe...) Razmisli o tome , pokušaj se sjetitida li ti se
nešto takvo dogodilo dosad.
Napiši nekoliko rečenica o tome.

Završni dio časa:


Analiza urađenog.
Zadaća: čitanka str. 44, Mali stvaraoci.

You might also like