You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN 4

Mata Pelajaran Sejarah


Tahun 4 Pintar
Bilangan Murid 26 orang
Tarikh / Hari 04 Oktober 2018 / Khamis
Masa 12.30 tengah hari – 1.30 tengah hari (1 jam)
Tajuk Kerajaan Melayu Awal
Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid mengetahui nama-nama kerajaan Melayu awal melalui
pembacaan dalam buku teks Sejarah tahun 4
Fokus Standard Kandungan :
4.1. Kedudukan kerajaan-kerajaan Melayu awal
Standard Pembelajaran :
4.1.1 Menamakan kerajaan-kerajaan Melayu Awal.
4.1.2 Mengenalpasti lokasi kerajaan-kerajaan Melayu Awal pada peta
Malaysia.
K 4.1.5 Menyatakan keistimewaan kerajaan-kerajaan Melayu Awal
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menyatakan 4 nama kerajaan Melayu Awal
ii. Mengenali 3 lokasi kerajaan-kerajaan Melayu Awal pada peta
Malaysia.
iii. Menyenaraikan 3 keistimewaan kerajaan-kerajaan Melayu Awal.
EMK Kemahiran Berfikir (KB) : Menjana idea, menghubungkait, dan
mengenalpasti.
Kemahiran pemikiran sejarah : Elemen asas sejarah, membuat
imaginasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) :
i. Mengapakah kerajaan-kerajaan Melayu awal ini penting ?
Dimensi kewarganegaraan : Perkongsian Sejarah, Keterikatan emosi
kepada negara
Elemen Nilai Tambah (ENT) : Kreativiti dan inovatif, Teknologi Maklumat
dan Komunikasi
Penerapan Nilai Bekerjasama, Rasional, bekerjasama, keyakinan dan berdikari
Sumber / Bahan Bantu Tayangan video, label nama kerajaan Melayu awal, puppet, peta Malaysia
Mengajar dan lembaran kerja, kertas mahjong (Snake and Ladder), slaid powerpoint,
patung baling guli, cawan.
Penilaian Pengajaran TP1: Murid mengetahui nama kerajaan- kerajaan Melayu awal.
dan Pembelajaran DSKP TP2: Murid memahami kedudukan kerajaan- kerajaan Melayu awal.
TP3: Murid boleh menerangkan kedudukan kerajaan-kerajaan Melayu awal.
STRATEGI PELAKSANAAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Fasa / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Set Induksi Membacakan label  Guru akan mengagihkan murid Nilai :
(5 minit) kerajaan Melayu Awal kepada lima kumpulan. Rasional
dengan menggunakan  Guru mengedarkan puppet kepada Strategi :
puppet dan suara yang setiap orang murid dan satu label Berpusatkan murid
berlainan nama kerajaan Melayu Awal yang Kemahiran
tidak lengkap kepada setiap Berfikir:
kumpulan. Menjana idea
 Murid-murid dikehendaki Menghubungkait
melengkapkan nama kerajaan BBM :
Melayu Awal yang diperoleh serta Label nama
menyebut nama kerajaannya dengan kerajaan Melayu
menggunakan puppet serta suara Awal, puppet
yang berlainan.
Kaedah :
 Guru meminta murid untuk mengulas
Belajar sambil
apa yang mereka fahami melalui
bermain
nama kerajaan yang disebutkan.
 Guru mengaitkan jawapan murid
dengan apa yang akan dipelajari
pada hari ini.
Langkah 1 Tayangan video  Murid-murid menonton video tentang BBM :
(15 minit) kerajaan Melayu Awal serta Video, nota, kertas
mendengar penerangan guru yang mahjong, pen maker
jelas terhadapnya. Kecerdasan
 Murid-murid diedarkan nota pelbagai :
mengenai kerajaan Melayu Awal. Verbal
 Seterusnya, murid-murid dibahagikan Nilai :
kepada 5 kumpulan. Berusaha,rasional,

 Setiap kumpulan akan dibekalkan bekerjasama

dengan satu sampul surat dan satu


kertas mahjong.
 Setiap sampul surat mengandungi Strategi :
Membuat peta maklumat yang berkaitan dengan 2 Berpusatkan murid,
I-THINK kerajaan Melayu awal yang berbeza. berpusatkan bahan

 Murid-murid dikehendaki membuat Kemahiran berfikir

peta I-THINK yang sesuai (peta Menjana idea

pokok) dengan maklumat yang betul Kaedah :

dan tepat. Kumpulan, belajar


sambil bermain
 Guru akan menjadi fasilitator dan
memberi maklum balas terhadap
hasil kerja murid.
Langkah 2 Penerangan tentang  Guru melekatkan peta Malaysia di BBM :
(20 minit) lokasi kerajaan- papan putih. Kertas mahjong
kerajaan Melayu Awal  Guru menjelaskan lokasi kerajaan- (Snake and Ladder),
kerajaan Melayu Awal yang terdapat label kerajaan
pada peta Malaysia. Melayu Awal, peta
 Guru melaksanakan permainan Malaysia
Snake And Ladder bagi menguji Kecerdasan
kefahaman murid. pelbagai :

 Guru menampalkan permainan Verbal

‘Snake And Ladder’ di papan putih. Nilai :


Permainan ‘Snake And  Murid-murid akan dibahagikan Berusaha,rasional,
Ladder’ kepada 5 kumpulan. bekerjasama

 Wakil kumpulan pertama perlu tampil Strategi :

di hadapan dan melemparkan dadu. Berpusatkan murid,


berpusatkan bahan
 Pemain dikehendaki menggerakkan
Kemahiran berfikir
emoji yang disediakan mengikut
Menjana idea
angka yang diperoleh daripada dadu
Kaedah :
serta menjawab soalan yang
Kumpulan, belajar
dilekatkan pada angka tersebut
sambil bermain
dalam ‘snake and lader’.
 Pemain dikehendaki berundur ke
bawah jika berhenti pada tanda ular
manakala murid dikehendaki menaik
ke atas jika berhenti pada tanda
tangga.
 Kumpulan yang berjaya menjawab
semua soalan dan berhenti pada
tanda tamat terlebih dahulu dianggap
sebagai kumpulan pemenang.
 Guru akan memberi maklum balas
terhadap permainan tersebut.
Langkah 3 Permainan Baling Guli  Guru menerangkan keistimewaan BBM :
(15 minit) kerajaan-kerajaan Melayu Awal Slaid powerpoint,
dengan jelas. patung baling guli,
 Guru melaksanakan permainan cawan
baling guli bagi murid menjawab Nilai :
Berusaha, rasional
soalan berkaitan keistimewaan Strategi :
kerajaan-kerajaan Melayu Awal. Berpusatkan murid
Kaedah :
 Sebelum memulakan aktiviti guru
Kumpulan, belajar
menerangkan peraturan permainan.
sambil bermain
Peraturan permainan
Kemahiran berfikir:
 Setiap wakil kumpulan perlu tampil
Menjana idea
ke hadapan dan membaling guli ke
dalam cawan.
 Setiap cawan akan dilekatkan satu
nombor.
 Selepas murid membalingkan guli
ke dalam cawan, murid dikehendaki
untuk menjawab soalan yang
ditayangkan dalam slaid powerpoint
berdasarkan nombor yang dipeoleh
daripada permainan baling guli.
 Murid akan diberi markah jika
berjaya menjawab soalan.
Penutup Pengedaran lembaran  Lembaran kerja akan diedarkan Nilai :
(5 minit) kerja serta rumusan isi kepada murid-murid. Rasional , berdikari
pelajaran  Murid-murid akan diberi penjelasan Strategi :
oleh guru. Berpusatkan murid
 Murid dikehendaki menyiapkan Kaedah : Individu
lembaran kerja yang diedarkan Kemahiran berfikir:
dalam masa yang ditetapkan. Menjana idea

 Guru merumuskan isi kandungan BBM :

pelajaran yang telah dipelajari dan Lembaran kerja

memberikan peneguhan terhadap


hasil kerja murid-murid.
 Murid-murid memberi refleksi tentang
pengajaran hari ini.

You might also like