You are on page 1of 4

Лиходід М.М.

,
вчитель біології Степового НВК
Кіровоградської райдержадміністрації

7 клас

Тема: Живлення і травлення. Різноманітність травних систем.

Мета: ознайомити учнів з живленням, будовою та функціями органів


травлення, різноманітністю травних систем; розвивати в учнів поняття про
органи, системи органів, порожнину тіла; продовжувати формувати поняття
про цілісність організму; виховувати бережливе ставлення до тварин і
власного організму

Обладнання: підручник, робочі зошити, схеми, таблиці, комп’ютер.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Перевірка готовності наочності та навчальних посібників.


2. Перевірка санітарно -
гігієнічних умов проведення уроку.
3. Психологічне
налаштування на співпрацю.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Самостійна робота учнів
1. Що таке обмін речовин?
2. Яке значення обміну речовин в житті живих організмів?
3. Що відноситься до процесів життєдіяльності?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Визначення проблеми

Організм діє, як єдина цілісна система. Яке місце в ній займає травна
система? Яка будова, функції цієї системи органів відповідають основним
вимогам обміну речовин у різноманітних організмах?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. У формі бесіди можна встановити, що таке поживні речовини й
продукти харчування, показати відмінність між ними.

2. Живлення, його типи.


Живлення тварин — надходження в організм і засвоєння ним речовин,
необхідних для з абезпечення енергетичних витрат, будови і відновлення
тканин.

Учитель нагадує учням, що всі організми за типом живлення ділять на дві


групи: автотрофні й гетеротрофні.

Заповнити схему:

4. Травлення. Органи травлення.


3. Типи травлення
Дати поняття про травлення, його типи. Травлення — сукупність про-
цесів, що забезпечують механічне подрібнення та хімічне розщеплення
харчових продуктів на компоненти, які всмоктуються та беруть участь в
обміні речовин.
Внутрішньоклітинне травлення — субстрат — надходить у клітину, де
розщеплюється ферментами цитоплазми або за участі лізосом, а також у
травних вакуолях (піноцитоз, фагоцитоз) одноклітинних та нижчих ба-
гатоклітинних організмів.
Зовнішньоклітинне травлення — ферменти, що синтезуються в клітинах,
виділяються в зовнішнє середовище та розщеплюють речовини на значній
відстані від клітин, які декретують їх (кишковопорожнинні, кільчасті черви,
ракоподібні, хордові, крім ланцетника).
Вищі багатоклітинні — порожнинне травлення.
Пристінкове, або мембранне, травлення — ферменти, що знаходяться на
клітинній мембрані. У більшості високоорганізованих тварин такі процеси
протікають на поверхні травних клітин.
4. Загальний план будови органів травлення. Дати поняття про основні
відділи травного каналу й органи, що там розташовані.

Показати різноманітність будови травної системи в різних система-


тичних групах.
V. Узагальнення і систематизація знань.
Дайте відповіді на запитання. Доповни речення.

1. Живлення – це…
2. Травлення – це..
3. Назви та покажи органи травлення на таблиці.
4. Які існують типи травлення?
5. Які ви знаєте види травних систем?
VІІ. Підбиття підсумків уроку

1. Що вам запам’яталося
найбільше? Який етап уроку?
2. Хто був найактивніший?

VІІІ. Домашнє завдання


• Опрацювати відповідний текст у підручнику.

You might also like