You are on page 1of 9

Naziv ustanove, škole: JU Osnovna škola „Zalik“ PO Gubavica

Ime učitelja/ce: Lejla Torlo

Naziv predmeta: Matematika

Datum:

Razred: III

Nastavna oblast: Brojevi do 100

Nastavna jedinica: Rimski brojevi do 20

Koorelacija sa drugim predmetima: Bosanski jezik i književnost, Likovna kultura

Literatura:

- Jagodić B. (2013) „Matematika 3“- udžbenik za treći razred devetogodišnje osnovne


škole, , Sarajevo Publishing
- Jagodić B. (2013) „Matematika 3“- radna sveska za treći razred devetogodišnje
osnovne škole, 2013, Sarajevo Publishing
- Liebeck, P. (1995). "Kako djeca uče matematiku", Educa, Zagreb; Sharma
- Markovac, J. (2001). "Metodika početne nastave matematike", Školska knjiga, Zagreb

Tip časa: Obrada novog gradiva ( usvajanje novih nastavnih sadržaja)

Oblici rada: Frontalni, individualni

Nastavni cilj časa: Usvajanje rimskih cifara do 20

Ishodi učenja:

- prepoznavanje rimskih brojeva u skupu brojeva do 20


- čitanje rimskih brojeva u skupu brojeva do 20
- pisanje brojeva rimskim ciframa u skupu brojeva do 20
- pisanje arapskih cifara rimskim ciframa i obrnuto
- pravilno čitanje i pisanje rimskih brojeva u skupu brojeva do 20 ( oznake I, V i X)

Zadaci nastavnog časa:

Odgojni zadaci:
- Diferenciraju prihvatljivo i neprihvatljivo ponašanje

- -Učenici uočavaju da je kultura govora sastavni dio opće kulture, te uočavaju


matematičke pojmove
- Učenici shvataju značaj knjige kao nezamjenjivog izvora znanja
-
Obrazovni zadaci:

- prepoznavanje rimskih brojeva u skupu brojeva do 20


- čitanje rimskih brojeva u skupu brojeva do 20
- pisanje brojeva rimskim ciframa u skupu brojeva do 20
- pisanje arapskih cifara rimskim ciframa i obrnuto
- pravilno čitanje i pisanje rimskih brojeva u skupu brojeva do 20 ( oznake I, V i X)
- Savladavanje osnovnih matematičkih pojmova

Funkcionalni zadaci:

Razvija svijest za učenjem i povećanjem znanja.

Razvija ljubav prema čitanju i pisanju brojeva, matematičkih pojmova

Razvijanje trajne radoznalosti, mašte i interesovanaj za napredovanjem.

Sticanje i razvijanje sposobnosti i navika za uspješno korištenje različitih izvora znanja.

Nastavne metode: metoda razgovora, objašnjavanja, metoda čitanja i pisanja,


demonstrativna metoda,

Nastavna sredstva: tabla, kreda, pribor za pisanje,sveska, udžbenik, šibice, nastavni list

ARTIKULACIJA ČASA:

Uvodni dio:

Dobar dan!

- Dobar dan učiteljice

(Pozdravljamo se sa djecom, analiziramo domaću zadaću koju su imali (ako su je imali),


razgovaramo s učenicima vezano za današnju nastavnu jedinicu kako bismo ih uveli u ono
što ćemo učiti.)

Znate li vi da pišete brojeve?

- Znamo!

Naravno da znate, to ste već naučili. Cifre koje mi koristimo da bismo napisali brojeve,
zovu se „arapske cifre“. Međutim, postoji još jedan način pisanja brojeva, a to su rimske cifre
ili riski brojevi. Danas ćemo da naučimo kako da pišemo i čitamo rimske brojeve do 20.

( Učiteljica je najavila današnju nastavnu jedinicu te zapisuje naslov na tablu.)


GLAVNI DIO ČASA:

Učiteljica se obraća učenicima i govori da će danas naučiti tri znaka koja su nam potrebna
da bismo naučili rimske brojeve do 20, a to su.

I; V i X.

Koji vam od ovih znakova najviše liči na broj 1?

- Ovaj prvi!

Tako je. E vidite, kada napišemo jednu ovakvu crtu, to je isto što i broj 1. Hajde da
zapišemo u sveske.

I=1

Ako želimo da napišemo broj 2, jednostavno ćemo staviti dvije ovakve crte, jednu do
druge i to će nam biti broj 2. Evo ovako.

II=2

Za broj 3 ćemo staviti tri ovakve crte.

III=3

( Učenici zapisuju u svesku samo ono što učiteljica piše na tabli. )

Šta mislite kako ćemo napisati broj 4?

- Stavit ćemo 4 crte.

Nažalost, tako nećemo dobiti broj 4,znači za broj 4 nećemo stavljai četiri crte, nego ćemo
broj 4 dobiti tako što od broja 5 oduzmemo 1. To ćemo uraditi na ovaj način, pogledajte.

Prvo ćemo zapisati kako se piše cifra broja 5, a to je znak V.

IV= 4 (5-1)

(5-1, ili 1 oduzimamo od 5 kada bismo čitali slijeva nadesno.)

Kada smo pisali broj 4. stavili smo prvo crtu, tj. vrijednost broja 1 pa onda znak za broj 5. To
znači da od broja 5 oduzimamo 1, a to je 4.

Već smo naučili kako pišemo broj 5, to je znak V.


V-5

Nastavljamo dalje s pisanjem ostalih brojeva. Da bismo napisali broj 6 trebamo broju 5
dodati jedan.

Evo, ovako pišemo broj 6. Ovo možemo pokazati pomoću šibica.

Na jednom primjeru kod broja 4 crtu stavimo ispred vrijednosti broja 5, a u ovom slučaju
poslije broja 5.

VI= 6 ( 5+1=6)

Broj 7 ćemo dobiti ako broju 5 dodamo dvije crte,a a broj 8 ako broju 5 dodamo 3 crte.

VII= 7 ( 5+1+1)

VIII= 8 ( 5+1+1+1)

Broj 9 nećemo pisati pomoću 4 crte poslije broja 5, isto kako nismo ni broj 4 mogli
napisati sa 4 crte. Zato ćemo se upoznati s trećim znakom, a to je znam kojim označavamo
broj 10, a to je X.

X=10
Da bismo napisali broj 9 od broja 10 trebamo oduzeti 1, isto kao što smo kod broja 4 od
broja 5 oduzimali 1.

Pogledajmo kako to izgleda.

IX=9 ( 10-1 ili 1 oduzeto od broja 10.)

Broj 10 smo već upoznali.

Pogledajmo sada sve brojeve od 1-10 koje smo pisali rimskim ciframa.

I-1 II-2 III-3 IV-4 V-5 VI-6 VII-7 VIII-8 IX- 9 X- 10

Sda ćemo pomoću ovih znakova napisati i ostale brojeve do 20.

Evo kako se pišu ostali brojevi.

XI-11 XII-12 XIII-13 XIV-14 XV- 15


XVI- 16

XVII-17 XVIII-18 XIX- 19 XX- 20

(Učiteljica zapisuje ostale brojeve do 20 na tablu, a učenici ih prepisuju u svoje sveske.)

Nakon što su učenici prepisali sadržaj sa table prelazimo da radimo u udžbeniku.

Govorimo učenicima da otvore udžbenik na str. 49.


Čitamo sadržaj iz udžbenika sa str. 49. Jedan od učenika čita, ostali prate u svojim
udžbenicima.

Nakon što smo pročitali sadržaj na str. 49 prelazimo na str. 50 i nastavljamo čitati zadatak
br. 3, 4 i 5.
Pročitavši sve zadatke sa objašnjenjima prelazimo na zadatak koji radimo na nastavnom
listu.

RAD NA NASTAVNOM LISTU:

Primjer nastavnog lista možemo staviti na tablu, ili čart tablu. Dajemo učenicima tri minute
da urade nastavni list nakon čega prozivamo nekoliko učenika, naizmjenično, slučajnim
odabirom da urade te zadatke i na tabli dok će ostali provjeravati da li su isto uradili na
svojim listićima koje će kasnije zalijepiti u svesku.

ZAVRŠNI DIO ČASA:

Na kraju časa ponavljamo šta smo danas učili na času matematike, tačnije rimske brojeve
do 20 te zadajemo domaću zadaću.

DOMAĆA ZADAĆA:

Uraditi u svsku zadatke br. 6, 7 i 8 iz udžbenika sa str. 50.


IZGLED TABLE:

Rimski brojevi do 20

Pr. br. 1.
I; V i X.

Pr. br. 2

I=1

II=2

III=3

IV= 4 (5-1)

V-5

VI= 6 ( 5+1=6)

VII= 7 ( 5+1+1)

VIII= 8 ( 5+1+1+1)

IX=9 (10-1)

X=10

Pr. br. 3

XI-11

XII-12

XIII-13

XIV-14

XV- 15

XVI- 16

XVII-17

XVIII-18

XIX- 19

XX- 20
IZGLED NASTAVNOG LISTIĆA:

You might also like