Professional Documents
Culture Documents
Van tot
Leergebied(onderdeel): Godsdienst (thema vuur – les 2)
Lesonderwerp: Symboliek van vuur in verschillende rituelen
Leerinhoud:
Symboliek van vuur in het aansteken van de Olympische vlam
Symboliek van vuur in het aanwakkeren van de vlam op het Graf van de onbekende soldaat
Symboliek van vuur in de fakkel van het humanistische verbond
Zelfstandig de informatie verkennen en verwerken:
o Leesstrategieën inzetten om informatie uit de tekst te halen
o Leerstrategieën zoals het schematisch weergeven van informatie om de leerinhoud
efficiënt te verwerken
Een digitale mindmap maken
Bronnen op het internet kritisch beoordelen:
Bruikbaarheid:
o Is de opbouw niet verwarrend?
o Is het overzichtelijk?
o Zijn er geen storende advertenties?
1
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
o Kan je de bron gebruiken voor jouw doel? Bevat het de informatie die je zoekt?
Begrijpbaarheid:
o Begrijp je de tekst?
o Zijn er niet te veel moeilijke woorden? Worden de moeilijke woorden
uitgelegd?
o Is de tekst niet te veel bedoeld voor een expert/professional?
o Voor wie is de tekst bedoeld?
Betrouwbaarheid:
o Wie is de auteur? Wat kom je over hem/haar te weten?
o Is de informatie objectief? Bevat de tekst vooral feiten of meningen?
o Is de informatie controleerbaar? Klopt het met wat andere bronnen vertellen?
o Wanneer is de site het laatst bijgewerkt?
Lesdoelen:
De leerlingen kunnen...
1. Ervaringen i.v.m. vuur koppelen aan de betekenis ervan. (RKgs1)
2. De symboliek van vuur in het aansteken van de olympische vlam weergeven in een schema.
(RKgs1, IVzv4)
3. De symboliek van vuur in het aanwakkeren van de vlam op het graf van de onbekende soldaat
weergeven in een schema. (RKgs1, IVvz4)
4. De symboliek van vuur in de fakkel van het humanistisch verbond weergeven in een schema.
(RKgs1, IVvz4)
5. Een digitale mindmap maken. (MEge2)
6. Internetbronnen beoordelen op basis van bruikbaarheid, begrijpbaarheid en betrouwbaarheid.
(MEmw2)
Materiaal / locatiewijziging:
Computer
Werkboek p.44-45
2
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Lesopbouw
Via wooclap.com kunnen de leerlingen invullen waar ze allemaal aan denken bij vuur en welke
rituelen van vuur ze kennen. Dit vormt dan een woordenwolk. We bespreken kort de betekenis van
deze rituelen.
Straks gaan we enkele rituelen omtrent vuur bestuderen a.d.h.v. enkele bronnen, waaronder ook
internetbronnen. Kritisch omgaan met informatie op het internet is belangrijk. Belangrijk hierbij is de
bruikbaarheid, begrijpbaarheid en betrouwbaarheid. We bespreken kort wat de leerlingen hieronder
verstaan + bespreken de volgende richtvragen die de leerlingen straks ook zelf moeten gebruiken om
de bronnen te beoordelen. Zie leerinhoud
Eens we de juiste informatie gevonden hebben, verwerken we die in een mindmap. De leerlingen
kunnen reeds werken met mindmaps op papier, maar deze fase is toch belangrijk ter herhaling.
We bekijken het YouTube-filmpje waarin men uitlegt hoe je een goede mindmap maakt. Daarna
overlopen we kort de belangrijkste punten. De leerlingen krijgen ook enkele minuten om alles uit te
testen op eMindmaps op hun eigen computer. Ik loop rond om ervoor te zorgen dat iedereen alle
functies begrijpt en correct kan gebruiken.
https://www.youtube.com/watch?v=PZTYUDNpoa4
3
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
3. Zelfstandig werk: de symboliek van vuur in rituelen verkennen + per groep weergeven in een
schema (25’)
oriënteren verwerven verwerken afronden
2. De symboliek van vuur in het aansteken van de olympische vlam weergeven in een
schema.
3. De symboliek van vuur in het aanwakkeren van de vlam op het graf van de onbekende
soldaat weergeven in een schema.
4. De symboliek van vuur in de fakkel van het humanistisch verbond weergeven in een
schema.
5. Een digitale mindmap maken.
6. Internetbronnen beoordelen op basis van bruikbaarheid, begrijpbaarheid en
betrouwbaarheid.
Er zijn 6 groepen die elk één van onderstaande rituelen bestuderen (2 per ritueel):
1. De vlam op het graf van de onbekende soldaat
2. De olympische vlam
3. De fakkel van het humanistisch verbond
Ze verkennen dit a.d.h.v. de teksten in hun werkboek. Deze staan ook op de klaswebsite. Daarnaast
moeten ze ook minstens 2 andere bronnen gebruiken van het internet + beargumenteren waarom
dit goede bronnen zijn a.d.h.v. de richtvragen uit de vorige fase. Ze verwerken de informatie in een
digitale mindmap op eMindmaps.
Evaluatie: Evalueer hier je eigen pedagogisch, didactisch en/of organisatorisch handelen. Wat deed je goed en
waarom? Wat ging niet goed en waarom? (Denk aan voorbereiding en realisatie.) Doe een verbetervoorstel.