You are on page 1of 9

EDUKACIJSKI FAKULTET

UNIVERZITET U TRAVNIKU

RAZREDNA NASTAVA

PISANA PRIPREMA ZA ČAS MUZIČKE KULTURE

Student: Mentor:
Sanja Gvozdenac

Travnik, maj 2012.godine


NASTAVNA PRIPREMA ZA ČAS MUZIČKE KULTURE

Predmet: Muzička kultura

Razred i odjeljenje: IV

Nastavna oblast: Učenje novih koraka

Nastavna jedinica: Osnovni koraci kola

Tip časa: Usvajanje novog gradiva

Cilj nastavnog časa:

 Odgojni:

- Trajni interes za BiH narodnu muzičku tradiciju;

- Aktivno učešće u narodnom kolu.

 Obrazovni:

- Primjena znanja iz pokreta u kolu;

- Analiza notnog zapisa;

- Učenje novih koraka.

 Funkcionalni:

- Razvoj sposobnosti izražavanja ritma kroz pokret u kolu;

- Preciznost motorike.

Nastavne metode: Demonstracije, razgovor, laboratorijsko-eksperimentalna


metoda.

Nastavna sredstva i pomagala: Muzička linija, nastavni plakat, nošnje.

Oblici rada: Kolektivni i grupni.

Koleracija: Istorija.

Lokacija časa: Učionica.

Vrijeme trajanja časa: 45 minuta.


Sruktura časa: uvodni dio časa (5-10 minuta)

glavni dio časa (20-25 minuta)

završni dio časa (5-10 minuta).

Literatura: Muzička kultura za četvrti razred devetogodišnje škole


MIKRO ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio časa (5 - 10 minuta)

Danas ćemo naučiti zanimljivu narodnu igru iz okolice Glamoča. Izvodi se bez
muzičke pratnje „šutke“. Prilikom igre čuju se samo koraci i zveckanje nakita
djevojaka. Poslušajmo zajedno kako to zanimljivo zvuči. Puštam CD sa muzičke
linije.

Glavni dio časa (20 – 25 minuta)

Najava:

Učimo novo kolo u narodnoj muzičkoj tradiciji poznato kao „nijemo“, „gluho“,
„šutke“. Ovo kolo je tipični predstavnik kola bez muzičke pratnje. Naročito
zastupljen u Dinarskoj zoni. U primjeru je dat jedan od brojnih koraka i figura
koje karakterišu ovo kolo. Učenje kola, ponavljanje koraka i uvježbavanje
zajedno sa djecom.

Završni dio časa (5 – 10 minuta)

Ponavljamo naučeno:

Šta upoznajemo prilikom izvođenja kola? (Sve što je navedeno Radna sveska).

Koje tehničke radnje privlače djecu u kolu? (Sve).

Kakvo je ovo kolo?

U kom pravcu se kreće kolo?


STRUKTURA ČASA

UVODNI DIO ČASA (5 – 10 MINUTA)

Učiteljica: Danas ćemo naučiti zanimljivu narodnu igru iz okolice Glamoča.

Učenici: Se raduju. (Djecu najviše privlače pojedine radnje u kolu, kao što su:
provlačenje kroz kolo, zaplitanje, rasplitanje, skakutanje i mimičke radnje).

Učiteljica: Djeco zašto nam služi narodno kolo?

Učenici: Da se razonodimo i proslavimo lijepe porodične događaje.

Učiteljica: Nabrojte mi neke od porodičnih događaja.

Učenici: Svadba, proslave, školske priredbe.

Učiteljica: Djeco ovo nije tipično kolo, koje ste vi imali priliku da igrate, ovo je
kolo bez muzičke pratnje, takozvano gluvo Glamočko kolo. Da li je neko imao
priliku da vidi ili igra u takvom kolu?

Učenici: (Jednima je poznato, a drugima nije).


GLAVNI DIO ČASA (20 – 25 MINUTA)

Učiteljica: Danas ćemo naučiti zanimljivu narodnu igru iz okolice Galmoča.


Izvodi se bez muzičke pratnje „šutke“. Čuju se samo koraci i zveckanje nakita
djevojaka. Poslušajmo kako to zanimljivo zvuči.

Puštamo CD, slušamo kolo.

Učenici: Učiteljice, kako je to kolo bez muzike?

Učiteljica: Ovo je jedno lijepo kolo koje je davno nastalo u narodu. Izvodi se
bez muzičke pratnje, zato se i zove gluho Glamočko kolo.

Hajdemo da naučimo korake i da ih zajedno uvježbamo.

Slijedi, upoznavanje koraka i uvježbavane.

Učiteljica: Kolo je zatvorenog tipa, zajedničko, uzajamno držanje za ispružene


ruke koso dolje.

Koraci na punom stopalu. Igrači su okrenuti lijevo za 45°, pa se kolo zato kreće
u smijeru hoda kazaljke na satu. Učiteljica izvodi dječaka i djevojčicu. Opisuje
igru: Takt: ₄² ritam koraka:

♫♪⃒
⃒ ♫♪⃒Tempo umjerno brži

Prvi takt:

Prva četvrtina: polutrčeći korak lijevom nogom napred ulijevo.

Druga četvrtina: polutrčeći korak desnom nogom napred ulijevo.

Drugi takt:

Prva osminka: kratak korak lijevom nogom napred ulijevo.

Druga osminka: kratak korak desnom nogom napred ulijevo.

Četvrtinka: kratak korak lijevom nogom napred ulijevo.

Treći takt:

Prva osminka: kratak korak desnom nogom napred ulijevo.


Druga osminka: kratak korak lijevom nogom napred ulijevo.

Četvrtinka: kratak korak desnom nogom napred ulijevo.

Učenici: Izlaze, ponavljaju korake i uvježbavaju kolo. Djeca se u igri vrlo brzo
osamostaljuju i pokazuju svoje sposobnosti igranja kola.

Učiteljica: Zar nije interesantno? Upravo ste naučili Gluho Glamočko kolo.
Ponavljajte korake i uvježbajte ih dobro. Djeca koja su savladala korake neka
pokažu onima koji nisu.
ZAVRŠNI DIO ČASA (5 – 10 MINUTA)

Učiteljica: Koje smo kolo dans učili?

Učenici: Gluho Glamočko kolo.

Učiteljica: Šta upoznajemo prilikom izvođenja kola?

Učenici: Upoznajemo narodnu tradiciju, nošnje, kulturu.

Učiteljica: Koje vas tehničke radnje privlače kolu?

Učenici: Skakutanje, mimičke radnje, zaplitanje i rasplitanje.

Učiteljica: Kakvo je ovo kolo?

Učenici: Mješovito.

Učiteljica: U kom pravcu se kreće kolo?

Učenici: U smijeru kazaljke na satu.

Učiteljica: Kakav smijer kretanja u kolu može biti?

Učenici: Napred – nazad, lijevo – desno.

Učiteljica: Odlično, zadovoljna sam vašim znanjem. Ponavljajte korake, i


uvježbajte ih dobro, kako bi smo sledeći čas, kako bi smo sledeći čas mogli
izvesti naučeno kolo.

You might also like