You are on page 1of 17

PEMARKAHAN

SEMESTER 2 SESI 2019/2020

KPD3026: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MAKROPENGAJARAN 2

DISEDIAKAN OLEH
NAMA NO. MATRIK PROGRAM
MOHAMAD ALIF AKRAM BIN JAMALUDIN D20172080293 AT14

NAMA PENSYARAH : DR. NUR HAMIZA BINTI ADENAN


TARIKH SERAH : 20 JUN 2020
KUMPULAN KULIAH : AT14C
Rancangan Pengajaran Harian
Tingkatan : 1 Harmoni
Hari : Isnin
Tarikh : 15/6/2020
Masa : 11.00 a.m – 11.20 a.m
Bilangan Murid : / 20
Subjek : Matematik
Bidang Pembelajaran : Nombor dan Operasi
Standard Kandungan : 3.2 Kuasa Tiga dan Punca Kuasa Tiga
Standard Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
3.2.1 Menerangkan maksud kuasa tiga dan kuasa tiga sempurna.
3.2.2 Menentukan sama ada suatu nombor adalah kuasa tiga sempurna.
3.2.3 Menyatakan hubungan antara kuasa tiga dan punca kuasa tiga.
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini, murid berupaya untuk:
i Menerangkan maksud kuasa tiga dan kuasa tiga sempurna dengan tepat.
ii Menentukan sama ada suatu nombor adalah kuasa tiga sempurna dengan tepat.
iii Menyatakan hubungan antara kuasa tiga dan punca kuasa tiga dengan tepat.
Pengetahuan sedia ada : 1. Murid berupaya mengira isi padu bagi sebuah kubus.
2. Murid telah mengetahui berkenaan peraturan pendaraban integer.
3. Murid telah mengetahui berkenaan nombor perdana, faktor perdana dan bentuk pemfaktoran perdana.
Kaedah Mengajar : Perbincangan dan penerangan.
Strategi Mengajar : Menggunakan slaid Powerpoint bagi memaparkan gambar dua kubus, pengiraan isi padu kubus serta kandungan
pengajaran lain dan soal jawab.
Bahan Bantu Mengajar : Slaid Powerpoint
Nilai Murni : Keyakinan diri, teliti dan rajin.

Aktiviti Strategi/Kaedah/BBM/K
BKK/Nilai/PAK21/KBA
Fasa/ Masa Isi Kandungan
Peranan Guru Peranan Murid T/Peta i-Think/
Pembelajaran Terbeza

Set Induksi Mengimbas kembali pembelajaran  Mengimbas kembali  Menumpukan Kaedah: Perbincangan
lepas. konsep-konsep yang perhatian terhadap dan penerangan
(3 minit)
 Kuasa dua bagi suatu nombor telah dipelajari dalam penerangan yang Strategi: Menggunakan
merujuk kepada nombor yang kelas sebelum ini, dibuat oleh guru slaid Powerpoint bagi
didarab dengan nombor itu iaitu kuasa dua, kuasa memaparkan gambar dua
sendiri. dua sempurna dan kubus dan pengiraan isi
 Kuasa dua sempurna merujuk punca kuasa dua. padu kubus serta soal
kepada hasil darab dua  Menunjukkan gambar  Menganalisis jawab
nombor bulat yang sama. dua kubus dan gambar yang
Bahan Bantu Mengajar:
 Kuasa dua dan punca kuasa pengiraan isi padu ditunjukkan dan
Slaid Powerpoint
dua ialah operasi yang kubus-kubus tersebut memikirkan idea
bersongsangan. menggunakan slaid bagi menjawab KBKK: Menjana idea

Setiap unit bagi pengiraan isi padu Powerpoint soalan yang diberi. dan membuat perkaitan

sebuah bentuk 3-dimensi yang dibuat (Lampiran 1) beserta Nilai: Keyakinan diri
ditulis bersama satu tatatanda yang soal jawab.
PAK21: Menggunakan
merujuk kepada kuasa tiga. Sebagai  Menyoal murid-murid  Memikirkan idea teknologi persembahan
contoh, berkenaan tatatanda bagi menjawab slaid
(nombor 3) yang ada pertanyaan guru KBAT: Meneliti,
pada unit isi padu berkenaan tatatanda menganalisis dan menjana
kubus dan (nombor 3) yang ada idea
memberikan idea pada unit isi padu
Isi padu kubus = 1 cm × 1 cm × 1 cm Peta i-Think:-
terhadap kubus.
= 1 cm3 Pembelajaran Terbeza:-
pembelajaran hari ini.
 Memaparkan hasil
pembelajaran
menggunakan slaid
Powerpoint.
(Lampiran 1)
Sesi soal jawab sepanjang
PdPc sentiasa dinilai tanpa
instrumen.
Perkembangan Konsep Kuasa Tiga  Menerangkan  Menumpukan Kaedah: Perbincangan
Pengajaran 1  Penerokaaan terhadap pembentukan kuasa perhatian dan dan penerangan

(17 minit) pembentukan kuasa tiga dapat tiga dengan mendengar Strategi: Menggunakan
dibuat menerusi pengiraan isi mengaitkan konsep penerangan yang slaid Powerpoint bagi
padu kubus. ini dengan isi padu dibuat oleh guru. memaparkan kandungan
 Sebuah kubus mempunyai kubus melalui slaid pengajaran
panjang sisi yang sama. Powerpoint.
Justeru, isi padu bagi bentuk (Lampiran 1) Bahan Bantu Mengajar:
ini dapat ditulis dalam bentuk  Menerangkan konsep Slaid Powerpoint
pendaraban berulang yang kuasa tiga (maksud KBKK: Menjana idea
dapat dikaitkan dengan dan contoh) dan dan menganalisis
konsep kuasa tiga. kuasa tiga bagi
Nilai: Keyakinan diri,
 Sebagai contoh, bagi kubus nombor negatif.
teliti dan rajin
yang mempunyai panjang sisi  Memaparkan sebuah  Menganalisis situasi
2 unit, situasi berkenaan PAK21: Menggunakan
dan memberikan
kesalahan konsep teknologi persembahan
idea serta penjelasan
kuasa tiga dan slaid
terhadap situasi
mengarahkan semua yang dipaparkan KBAT: Menganalisis dan
murid untuk oleh guru. meneliti
memberikan idea bagi
Peta i-Think: -
membetulkan
Isi padu = 2 × 2 ×2 Pembelajaran Terbeza:
kesalahan tersebut.
3
= 8 unit TP1 dan TP2
(Lampiran 1)
Ini boleh dinyatakan sebagai
 Membuat penerangan  Mendengar dengan
kuasa tiga bagi dua ialah 8.
dan penjelasan bagi teliti penerangan
 Kuasa tiga bagi dua ditulis
membetulkan situasi dan penjelasan yang
sebagai 23.
kesalahan konsep dibuat oleh guru.
 Kuasa tiga merujuk kepada
kuasa tiga yang
pendaraban suatu nombor
dipaparkan.
dengan nombor itu sendiri
sebanyak dua kali.
 Kuasa tiga bagi suatu nombor
negatif akan menghasilkan
nombor negatif.

Kuasa Tiga Sempurna


 Kuasa tiga sempurna merujuk  Menerangkan maksud  Fokus dan
kepada hasil darab tiga kuasa tiga sempurna mendengar
nombor bulat yang sama. serta langkah-langkah penerangan yang
 Terdapat dua langkah yang yang perlu dibuat oleh guru
perlu dilaksanakan untuk dilaksanakan untuk berkenaan konsep
menentukan sama ada suatu menentukan sama ada kuasa tiga sempurna
nombor itu kuasa tiga nombor yang diberi dan penyelesaian
sempurna ataupun tidak, iaitu ialah kuasa tiga contoh soalan.
i. Ungkapkan nombor yang sempurna atau tidak.
diberi dalam bentuk  Menerangkan dua
pemfaktoran perdana. contoh soalan
(Sama ada menggunakan berkenaan kuasa tiga
kaedah pembahagian sempurna.
berulang atau pokok  Mengarahkan murid-  Menyelesaikan
faktor). murid untuk soalan-soalan yang
ii. Sekiranya faktor perdana menyelesaikan dua diberikan bersama
dapat dikumpulkan dalam soalan latihan dan guru dan mendengar
tiga kumpulan yang sama, seterusnya penerangan serta
maka nombor tersebut membincangkan perbincangan yang
ialah kuasa tiga sempurna. penyelesaian terhadap dibuat.
soalan-soalan
tersebut.

Hubungan antara kuasa tiga dan  Menerangkan  Menumpukan


punca kuasa tiga hubungan antara perhatian dan
 Hubungan antara kuasa tiga kuasa tiga dan punca mendengar
dan punca kuasa tiga dapat kuasa tiga dengan penerangan yang
diteroka dengan mengaitkan mengaitkan isi padu dibuat oleh guru
isi padu kubus dengan kubus dan panjang berkenaan punca
panjang sisi bentuk tersebut. sisi bentuk ini. kuasa tiga dan
 Sebagai contoh, kubus dengan  Menerangkan penyelesaian bagi
isi padu 8 unit3 mempunyai penyelesaian bagi tiga tiga contoh soalan.
panjang sisi 2 unit. contoh soalan yang
Isi padu = 8 melibatkan punca
=2×2×2 kuasa tiga.
= 23 Sesi soal jawab sepanjang
 Generalisasi dapat dibuat PdPc sentiasa dinilai tanpa
dengan menyatakan bahawa instrumen.
kuasa tiga bagi 2 ialah 8.
Maka, punca kuasa tiga bagi 8
ialah 2.
 Menerusi penggunaan simbol
3
kuasa tiga, √ , pernyataan di
atas dapat ditulis sebagai
3
√8=2.
 Kesimpulannya, kuasa tiga
dan punca kuasa tiga
merupakan operasi yang
bersongsangan.
LAMPIRAN 1
 Slaid Powerpoint

You might also like