You are on page 1of 2

Redni

PRIPRAVA ZA SAT GLAZBENE KULTURE


(uz udžbenik: RAZIGRANI ZVUCI 5)
broj
sata
3.
Škola: Razredni odjel:

Učitelj/učiteljica: Datum:

Nastavna jedinica UDARALJKE

Nastavni sadržaji
Dva i dva su četiri – pjevanje i sviranje
Carl Orff: Gassenhauer (Ulična pjesma) – slušanje

Ishodi učenja – izražajno pjevaju pjesmu uz izvođenje glazbenog pulsa


Učenici – upoznaju udaraljke prema zvuku, izgledu i načinu sviranja
– uočavaju razliku u zvuku pojedinih udaraljki
– razlikuju zvuk ritamskih od melodijskih udaraljki
– prepoznaju izvodilački sastav

Ključni pojmovi ritamske i melodijske udaraljke, ostinato

Nastavne aktivnosti – pjevanje uz pokret


– izvođenje brojalica na udaraljkama
– slušanje skladbe

1
Tijek sata

Nastavne aktivnosti Nastavne aktivnosti

1. Pjevanje obrađene pjesme – izvode vježbu upjevavanja


– pjevaju pjesmu uz izvođenje pulsa (sjede u krugu i
Dva i dva su četiri
međusobno si dodaju čepove)
– izvode ritam pjesme udaraljkama

2. Sviranje brojalice – upoznaju udaraljke prema zvuku, izgledu i načinu


Čujem ritam koraka sviranja
– uočavaju razliku u zvuku između pojedinih udaraljki
(triangl, bubnjevi, praporci, zvečke, činele, štapići,
metalofon, ksilofon)
– sviraju brojalicu Čujem ritam koraka na udaraljkama

3. Glazbena igra: Tijek glazbene igre:


izvođenje brojalice – učenici pjevaju u krugu brojalicu Svatko svira kako
Svatko svira kako zna zna
– brojalicom se izabire učenik koji izvodi svoj ritam na
odabranoj udaraljci
– učenici trebaju ponoviti ritam koji su čuli
– učenik koji je zadao ritam određuje sljedećeg
izvođača

4. Slušanje skladbe: 1. slušanje


– prepoznaju izvodilački sastav
Carl Orff (1895. – 1982.):
Gassenhauer (Ulična pjesma) 2. slušanje
http://www.youtube.com/watch? – uvježbavaju ostinatnu pratnju na udaraljkama u
v=TQ9_6W6bVoQ skupinama
– slušaju skladbu uz sviranje ostinatne pratnje
(pojedine skupine udaraljki se uključuju
pojavljivanjem novih udaraljki u skladbi)

You might also like