You are on page 1of 6

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА УСМЕРЕНУ АКТИВНОСТ ИЗ РАЗВОЈА ГОВОРА

Јединица усмерене активности: Mолер Радован


I. Општи подаци
Датум:

Време активности:

Узрасна група:

Број деце:

Васпитач:

II. Општи методички подаци


Усмерена активност: Из методике развоја говора

Тема активности:

Јединица активности:

III. Циљеви и задаци активности:


Васпитно-образовни циљеви:

Упознавање деце са занимањем молера, где ради, средства кoja користи у свом раду.
Оспособљавање деце за именовање средстава које молер користи у свом раду.
Развијање способности слушања и концентрације;
Богаћење речника посредством разговора о песми
и особинама молера.
Подстицање деце да слободно изразе своје мишљење
усавршавање дечијег говора и описивања.
Развијање самосталности.
Развијање маште и креативности.
Развијање љубави и интересовања за одређена занимања.

IV. Остали методички подаци


Методе рада: метода разговора, демонстративна метода

Облици рада: фронтални, индивидуални, групни

Средства рада: апликације, папири, фломастери, стиропор, диск са музиком

Корелација са осталим облицима васпитно-образовног рада:

Методика упознавања околине, методика ликовног васпитања, методика музичког


васпитања.

V. Литература:

VI. План усмерене активности:


Уводни део(5-10минута): Доводим гошћу-куварицу и разговарамо о њеном занимању.

Главни део(15минута):

Изражајно читам песму Молер Радован. Разговарам са децом о доживљају песме, затим
интерпретирам. По завршетку разговора причам са децом о занимањима људи, показујем
им слике, говорим о њиховој важности.

Завршни део(10 минута)

Језичка игра за развијање вокабулара. Деца цртају занимања људи.

VII. Могући ток активности:

Уводни део:
Представљам се деци и говорим им да ћу се данас дружити са њима, да ћемо говорити о
неким занимљивим стварима и научити нешто ново.Довела сам гошћу која се бави
одређеним занимањем, и да је њихов задатак да пажљиво гледају и да препознају којим
занимањем се она бави. Након тога, куварица која је била иза позорнице појављује се иза
чаршава и деца погађају. Када погоде, куварица излази пред децом и ми им постављамо
питања: „Чиме се бави куварица?” „Где ради куварица?” „Шта она спрема?” „Шта од
средстава користи куварица док спрема јело?“ „Која вам је омиљена храна?“ Затим
куварица прича о својој професији и питамо децу да ли имају нека питања за нашу гошћу.

Главни део:
Говорим деци да пажљиво послушају песму, па ћемо касније разговарати о њој.

Рецитујем песму Молер Радован.

Молер Радован

Јуче један Радован

Моловао цео дан

Моловао цео дан,

Свој малени, стари стан.

Молер, молер, молован,

Молер поста Радован.

А кад је завршио,

Моловање Радован,

Дошло Сунце, па му рекло,

Радоване добар дан.

Молер молер молован,

Молер поста Радован.

Правим психолошку паузу након читања песме.

Разговарам са децом о њиховом доживљају песме и питам их:

 Како сте се осећали док сте слушали песму?


 Шта вам се посебно свидело у песми?
Затим питам децу:

 Шта значи молер? (човек који боји зидове)

Уколико је потребно, поново читам песму.

Разбрајалицом бирам дете које ће одговарати.

Постављам им следећа питања:

 Шта је радио јуче Радован? (Моловао цео дан)


 Шта је моловао Радован? (свој малени стари стан)
 Шта се десило када је Радован завршио моловање? (дошло је Сунце и рекло му
Радоване добар дан)
 Шта мислите колико дуго је Радован моловао стан?
 Шта је постао Радован? (молер)
 Шта представља молер? (занимање)
 Штаје посао молера? (да фарба зидове, сређује зидове)
 Шта користи молер у свом послу? (фарбу (креч), ваљак, мердевине)
Показујем слику молера и средстава која користи у свом послу.
 Може ли неко од нас да буде молер? Ако може, како? (ако ми сређујемо зидове,
помажемо мами и тати)
 Знате ли још неко занимање осим молера? (лекар, пекар, месар, кројач...)
Показујем слике лекара, ватрогасца, полицајца, астронаута, кројача, месара, пекара.
 Шта ради ватрогасац? ( гаси пожар, помаже људима)
 Шта ради доктор? (лечи људе)
 Шта ради астронаут? (путује у Космос и истражује)
 Чиме бисте ви волели да се бавите кад порастете?
 Које је моје замимање? (васпитач)
 Шта је мој посао?

Рецитујем песму, а деца је понављају са мном хорски, строфу по строфу. Децу делим на
дечаке и девојчице па затим свака група рецитује песму посебно. Ради мотивације
говорим им: да видимо ко ће боље одрецитовати песму. Поново понављају песму по
паровима. Затим децо индивидуално рецитују песму. Све време пратим, помажем,
похваљујем.

Завршни део:
Језичка игра:

Игра за развијање вокабулара, логичког мишљења, пажње и вербалног памћења. Језичка


игра ''Опиши најбоље што умеш''. Изговарам реч, а деца треба да кажу на шта прво
помисле када чују ту реч и због чега. Речи које изговарам у вези су са занимањима, а то су:
зуб, хлеб, панталоне, ватра, температура, раскрсница. Наводимк их да именују занимања
људи.

Игра и стваралаштво:

Делим деци папире и њихов задатак је да нацртају одређено занимање, тј. оно чиме би
волели да се баве кад порасту. Деца боје фломастерима. Пуштам диск са дечијим песмама.
По завршетку правимо нашу изложбу радова и качимо цртеже на стиропор. Похваљујем
децу и одјављујем активност.

Прилози:

You might also like