You are on page 1of 5

KIME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE:

RAZREDNI ODJEL: 6. __
NASTAVNA TEMA JA I MI
NASTAVNO PODRUČJE Književnost i stvaralaštvo

NASTAVNA JEDINICA Cecil Bødker,


Čiji je posao
TIP NASTAVNOGA SATA obrada
TRAJANJE AKTIVNOSTI 1 školski sat
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
HJ B.6.1. Učenik obrazlaže vlastite stavove u vezi s pročitanim tekstom.
HJ B.6.3. Učenik obrazlaže vlastiti izbor književnoga teksta uočavajući svrhu književnoga
teksta.
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI
– istražuje, eksperimentira i slobodno radi na temi koja mu je bliska
– govori i razgovara o pročitanome/poslušanome tekstu
− izražava vlastite predodžbe o stvarnosti i uvjerenja na temelju čitateljskoga iskustva
– objašnjava događaj, opisuje ulogu likova te mjesto i vrijeme radnje u književnome tekstu
− prepoznaje različite obrasce ponašanja likova
− uočava etičku razinu književnoga teksta
− uočava da se isti problem može sagledati s različitih gledišta
– povezuje književni tekst s društvenim i osobnim kontekstom
– promiče ravnopravnost spolova

ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA


GOO A.3.5.
− obrazlaže povijesnu i društvenu uvjetovanost u odnosu na položaj i participaciju žena i
muškaraca
− objašnjava stereotipe o muškarcima i ženama u svakodnevici i medijima
UKU A.3.2.
– aktivno sluša
– povezuje novo znanje i vještine s prethodnim znanjima i iskustvima
STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA
– suradničko učenje i rad tijekom rada u paru
– samostalan rad na tekstu prema zadanim smjernicama
– nadgledanje vlastitoga rada
VREDNOVANJE
Vrednovanje za učenje
– provjeravanje razumijevanja postavljanjem pitanja
− opažanje i praćenje učenikovih aktivnosti tijekom rada u paru
– povratna informacija o učeničkim radovima (rodni stereotipi)
– izlazna kartica

Vrednovanje kao učenje


– učenik uspoređuje vlastite odgovore s odgovorima vršnjaka
− učenik samoprocjenjuje svoj rad na tekstu (lista samoprocjene)

Vrednovanje naučenoga
− izlazna kartica

TIJEK AKTIVNOSTI

1. motivacijska aktivnost
Motivacijska se aktivnost provodi prema uputama u čitanci.
Učenici:
– promatraju fotografije
– imenuju poslove koje fotografije prikazuju.
– opisuju svojim riječima imenovane poslove.

Najava sadržaja učenja


Poslušajte tekst Cecila Bødkera naslovljen Čiji je posao.

2. aktivnost: slušanje/čitanje teksta


Učenici slušaju zvučni zapis teksta. / Učenici čitaju tekst.

3. aktivnost: izražavanje dojma


Zamislite da morate izabrati komu ćete pomoći u obavljanju posla – Dimi ili Thomasu. Komu
biste pomogli? Izrecite i obrazložite svoj izbor.

4. aktivnost: kviz
Provjerite koliko ste pojedinosti upamtili slušajući/čitajući tekst.
Kviz se nalazi na digitalnoj platformi.

Osvrt na učeničke odgovore.

5. aktivnost: razgovor o pročitanome tekstu


Slijediti pitanja u čitanci:
 Objasnite kako na iste situacije (probleme) dječaci različito gledaju. U tome će vam
pomoći sljedeća pitanja:
 Zašto se Thomas začudio kad je vidio da Dima šije? Koje razloge izriče Dima,
a koje Thomas?
 Zašto Dima ne želi nositi vodu? Čega se plaši? Kako rješava problem? Što o
tome misli Thomas? Čemu se Thomas čudi?
 Razmislite i izrecite svoje zaključke o tome što je utjecalo na uvjerenja i stavove
dječaka. Usporedite njihove stavove sa svojima.
 Komentirajte Dimin zaključak u zadnjoj rečenici. Što za vas znači izraz obični ljudi?
Objasnite koje ljude pripadnici različitih kultura smatraju običnima.

6. aktivnost: leksička vježba − rad u paru


Slijediti pitanja u čitanci:
 Pronađite i prepišite iz teksta riječi i izraze u kojima prepoznajete osjećaje i
raspoloženja dječaka. Uz svaki izraz napišite koji osjećaj/raspoloženje prepoznajete.
Npr. „zabezeknuto je zastaoˮ − začuđenost, iznenađenje
„jedva suzdržava smijehˮ − ruganje
Dalje nastavite sami.

Analiza i korekcija učeničkih odgovora.

7. aktivnost: primjena novih znanja, nastavi listić − rad u paru


Rodni stereotipi vrlo su pojednostavljena uvjerenja o tipičnim ženskim i muškim
karakteristikama (npr. muškarci ne plaču, žene su loše vozačice).
Zapišite primjere rodnih stereotipa i primjere koji im proturječe. Poslužite se mrežnim
stranicama tijekom istraživanja ako smatrate da je potrebno.

rodni stereotipi primjeri koji im proturječe

Analiza i korekcija učeničkih odgovora.

8. aktivnost: izlazna kartica

IZLAZNA KARTICA

Smatraš li podjelu poslova po spolovima potrebnom i pravednom?


Obrazloži svoj stav.

______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

Zadavanje zadataka za samostalan rad


Po izboru učitelja/učenika:

a) Ispripovijedaj kako su podijeljeni poslovi u tvojoj obitelji. Koje poslove ti obavljaš? U


kojima uživaš, a koje ne voliš raditi?
b) Napiši šest pitanja o tekstu. Pitanja oblikuj tako da je na njih potrebno odgovoriti
cjelovitom rečenicom. Razmijeni pitanja s prijateljem iz razreda. Svaki od vas neka
usmeno odgovori na dobivena pitanja.

PLAN PLOČE

Cecil Bødker, Čiji je posao

− glavni likovi: Dima


Thomas

− Dima: šije → u njegovoj kulturi muški posao


ne želi nositi vodu → u njegovoj kulturi ženski posao
− Thomas: ne šije → u njegovoj kulturi ženski posao
nosi vodu→ u njegovoj kulturi muški posao

− obični ljudi: ljudi koji nisu stranci i čiji su nam običaji poznati

rodni stereotipi primjeri koji im proturječe


IZLAZNA KARTICA

IZLAZNA KARTICA

Smatraš li podjelu poslova po spolovima potrebnom i pravednom?


Obrazloži svoj stav.

______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

You might also like