You are on page 1of 1

ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Одделенски наставник: Тања Метикош


Тема: Почетно читање и пишување Дата: Одделение:
20.10.2015 III-2
Предмет Содржина и тип на час
МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК Буквите Ž, Z, C, Č. - повторување
ЦЕЛИ: ИСХОДИ:
-да се оспособува да чита и да пишува зборови и -чита на латиница
текст со печатни букви на латиница - ги разликува и препознава изучените латинични букви
- ги користи за читање изучените латинични букви

Диференцирани цели: Диференцирани исходи:

Наставни форми: Заедничка работа; Индивидуална работа;


Наставни методи и Усно излагање; Дијалог; изведување конкретни активности, игра
техники:
Наставни средства и компјутер, прожектор, презентации, наставен лист
помагала
Место на реализација: Училница;
Планирање на оценувањето:
Методи и техники на оценувањето: модел на задача, самооценување
Повратна информација: усна повратна информација,
Инструменти за следење: чек листа,
ТЕК НА АКТИВНОСТИТЕ
- Воведни активности: Наставникот преку презентација ги запознава учениците со начинот на решавање на
крстозбор. На почетокот учениците гипрепознаваат и именуваат животните кои се претставени на сликите од
крстозборот и ги воочуваат новите изучени букви во нивните имиња. Наставникот дава напаствија за внесување
на поимите во крстозборот вертикално и хоризонтално како и за значењето на броевите.
- Учечко поучувачки активности: Учениците самостојно го пополнуваат крстозборот кој се состои од имиња
на животни во кои се содржат буквите Ž, Z, C, Č. Наставникот ја следи работата и помага по потреба во однос на
пополнување на крстозборот.

- Евалвациони активности: Преку модел на задача - (решен крстозбор) кој го прикажува наставникот преку
презентација учениците вршат самопроверка и самооценување на сопствената работа.
- Домашна задача: Вежба број 5 на стр 17 од букварот .
РЕФЛЕКСИЈА

You might also like