You are on page 1of 4

ОУ „Стив Наумов“-Битола

Оперативен план за наставен час по македонски јазик


VIII одделение дата: 7.12.2017 год. Час бр. 56

Наставна Број 4
тема:

Тип на часот: Нова наставна содржина од подрачјето Јазик

Наставна Наставна единица – Прилози (ИКТ)


содржина:

Ученикот:
Да ги препознава, да ги разликува и правилно да ги употребува видовите
прилози, со акцент на прилозите за начин и придавките во среден род (да
ги разликува).
Цели на
часот: Надарени ученици: Да ги прошират знаењата за прилозите

Ученици со потешкотии: Да препознаваат прилози со помош на


наставникот.

Ученикот:
Очекувани Ги препознава, ги разликува и правилно ги употребува видовите прилози,
резултати: со акцент на прилозите за начин и придавките во среден род.

Методи на
Методи: Објаснување, разговор, пишување, истражување,
работа: заклучоци, работа со компјутер (Интернет).

Форми на
 Форми: Индивидуална, фронтална.
работа:

1
ОУ „Стив Наумов“-Битола

Наставни
 ЗСН
техники:

Подготовка Табла, тетратки, компјутер (Интернет).


на услови и
средства за http://mk.wikipedia.org/
работа:

Инструменти Од заклучоците и вежбите ќе се вреднуваат стекнатите знаења на новата


и постапки за содржина.
оценување на
постигнатите
резултати:

Секој ученик да пронајде песна (народна или уметничка) и да ја


Домашна анализира, со нагласок на апострофата и рефренот, во тетратките, според
работа: план како што правевме на часовите.

Забелешки од
реализацијата
на часот:

Организација и активности на часот

Фази на часот Наставник Ученик

Воведен дел Со помош на прашања од Внесуваат во колоната З: кои


Ангажирање наставникот, се повторува за видови зборови припаѓаат на која
групите менливи и неменливи група, зошто групите се наречени
зборови. Се користи техниката менливи и неменливи.
ЗСН. Разгледуваат пример:

Еј, Горан трча


по нашата патека.

↓ ↓ ↓ ↓

2
ОУ „Стив Наумов“-Битола

↓ ↓

извик именка глагол


предлог придавка именка

неменлива менлива менлива


неменлива менлива менлива

На табла има реченици со


Внесуваат во табелата: Сакам да
прилози; им се остава малку
време индивидуално да знам (што сакаат да знаат за
размислат за видовите прилозите)
зборови; им се нагласува
посебно да размислат каде се Ги разгледуваат примерите на
наоѓаат потцртаните зборови табла и разгледуваат посочени
(до кои видови зборови) и која содржини на Интернет и во
е нивната функција. учебникот, изведуваат заклучоци
1. Денес добив петка. кои ги внесуваат во тетратките во
2. Марко отпатува табелата Научив. На пример:
некаде.
3. Таа трча брзо. 1. Прилозите најчесто одат со
4. Остана малку време. глаголите.
2. Тие го појаснуваат
Главен дел Низ прашањата од глаголското дејство според:
Истражување наставникот се време, место, начин,
извлекуваат заклучоци: количество и сл.
3. Според значењето има
неколку групи прилози.
Треба да се нагласи разликата 4. Прилозите се неменливи
меѓу прилозите за начин и зборови; но, некои прилози
придавките од среден род. се степенуваат, а некои се
Наставникот дава примери. членуваат: силно – посилно
– најсилно, неколкуте
Јане учи лесно. (деца).
Се однесува храбро. (прилози)
Неколку учениците
Читаше лесно четиво. презентираат од табелата Н.

Храбро дете е Тони.


(придавки)

Завршен дел Следат вежби за прилози Надарени ученици: Составуваат


Дискусија, примена (според времето) или пак за примери со прилози.
домашна задача.
Ученици со потешкотии:
3
ОУ „Стив Наумов“-Битола

Употребуваат прилози со помош на


наставникот.

Ги решаваат вежбите од
учебникот и ги презентираат
одговорите (според времето).

You might also like