Professional Documents
Culture Documents
A Kulcs Oraterv 9.evf 1
A Kulcs Oraterv 9.evf 1
A feladat fókuszai
Poétikai fókusz: műelemzés, az epika sajátosságai, motívumelemzés
Tematikus fókusz: A kulcs című novella elemzése, szimbólumelemzés
Szövegértési fókusz: mitológiai történetek értése, novella dominánsának kiemelése, az
elemek kapcsolódásának felismerése
Szövegalkotási fókusz: jegyzetkészítés, vita, érvek és kérdések megfogalmazása
I. ÓRA
Módszertani javaslatok
Az óra alapja a figyelemfelkeltés hatásossága. A novella elemzéséhez „csalit” használunk,
hogy felkeltsük a diákok érdeklődését, hogy felfedezzék a kapcsolatot életük és az irodalom
között.
Az órát három egységre osztjuk. Az első harmadában csoportokra bontjuk az osztályt, a
második harmadban tanári felolvasás történik (vagy tanulói felolvasás, vagy néma olvasás), a
harmadik harmadban pedig közös tevékenység zajlik.
RÁHANGOLÓDÁS
1. feladat:
JELENTÉSTEREMTÉS
REFLEKTÁLÁS:
Péter apostol.
(Anton Raphael Mengs festménye,1776/1779)
1. feladat:
1. csoport: Fogalmazza meg, hogy milyen jelentéseket társítanának eddigi ismereteik alapján
a kulcshoz!
Péter apostol.
(Anton Raphael
Mengs festménye,1776/1779)
Források:
A kép forrása: http://hu.wikipedia.org/wiki/P%C3%A9ter_apostol
A görög történet forrása:
http://www.balassikiado.hu/BB/netre/Net_szimbolum/szimbolumszotar.htm
II. ÓRA
Módszertani javaslatok
Az óra célja az epikai szövegekben fellehető motívumok felismerése, konnotatív jelentés
kialakítása.
Az első feladat az előző óra összefoglalása, felidézése.
A második feladatnál gyakorolhatjuk a sűrítést azzal, hogy kevesebb, illetve egyre
kevesebb mondatban kérjük a tartalom összefoglalását. Elmehetünk csupán egy egyszerű
mondatig is.
A kooperatív vita szereplőinek kiválasztásánál legyünk tekintettel az iskolakezdés
nehézségeire. A menete kétféle lehet: vagy védőbeszédet mond a tanuló, vagy kérdésekre kell
válaszolnia. Ez utóbbi több tanulót von be a feladatba. A végén dönthet az osztály az apa
ítéletéről.
A tanár készüljön fel releváns kérdésekkel a vitára, arra az esetre, ha túl hamar
kifulladna az érvelés.
RÁHANGOLÓDÁS
1. feladat: Idézzétek fel az előző órán megismert jelentéselemeket, amelyeket a kulcshoz
kapcsoltunk.
JELENTÉSTEREMTÉS
3. feladat: Keressétek ki, mikor, milyen környezetben jelenik meg a kulcs a novellában!
4. feladat: Milyen nyelvi környezetben említi a narrátor vagy valamelyik szereplő a kulcsot?
6. feladat: Mi jelentése annak, hogy sem az elején, sem a végén nem szerepel ez a tárgy?
1. feladat:
Hekaté birtokában van Hadész birodalmának kulcsa. Aki az alvilág kulcsának tulajdonosa, az
az úr az alvilág fölött, s képes a halottakat feltámasztani.
16,18: De én is mondom néked, hogy te Péter vagy, és ezen a kősziklán építem fel az én
anyaszentegyházamat, és a pokol kapui sem vesznek rajta diadalmat.
16,19: És néked adom a mennyek országának kulcsait; és a mit megkötsz a földön, a
mennyekben is kötve lészen; és a mit megoldasz a földön, a mennyekben is oldva lészen.
kulcsfigura
kulcs az élethez
a megoldás kulcsa
beadta a kulcsot
az Aranykulcs minden ajtóba beleillik
3. feladat: Keressétek ki, mikor, milyen környezetben jelenik meg a kulcs a novellában!
b. Címben
c. Az első párbeszédben apa és fia között, az apa asztalánál.
d. Hazafelé úton, a gyerek kezében.
4. feladat: Milyen nyelvi környezetben említi a narrátor vagy valamelyik szereplő a kulcsot?
e. A címben tényszerűen, ismert elemként jelenik meg (határozott névelő), megelőzi a
szöveget, utal a szöveg egy elemére.
f. Párbeszédben, válaszként jelenik meg, először a cím ismétléseként, majd összetett
szóként, pontosítva. Értelmezi a címet, ezzel kinyitja a jelentését, eltávolítja a konkrét
szemantikai síkot a szimbolikus jelentéstől.
g. Narrációban, mintegy mellékes körülményként említi a szöveg, háttérbe szorul az
eredeti funkciója.
6. feladat: Mi jelentése annak, hogy sem az elején, sem a legvégén nem szerepel ez a tárgy?
i. A retardáció feszültséget kelt, várja a befogadó a megjelenését. A hiány állapotában
kulcsokat keresünk, hátha már eredetileg is csak metaforaként szerepelteti a narrátor.
j. A végén átalakul a kulcs, elveszti funkcióját, nem lesz fontos a tárgy volta, helyette a
megélt szituáció értelmezése lesz a döntő mozzanat. A kulcs nem a kamraajtó kinyitásának
eszközeként szerepel, hanem az apa jellemének megértéséhez segíti a szereplőt.
9. feladat: Van-e jelentősége annak, hogy a szüleitek milyen környezetben dolgoznak? Volt-e
hasonló vagy ellentétes érzelmet kiváltó élményben részetek?
V. Szerzők
A tervet készítette: Medgyes Sándor
Elfogadta: Fenyő D. György