You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

1. (трогодишња
Предмет: Српски језик Разред:
занимања)
Наставник:
Модул: Увод у књижевност

Тема: Проза

Наставна јединица: Мит о Едипу

Тип часа: Обрада


 Упознавање ученика са појмовима мита и митологије
Циљ часа:
 Упознавање ученика са митом као прозном врстом читањем и анализом Мита о Едипу
Ученик је способан да:
 објасни појмове мита и митологије
 сагледа улогу, значење и значај митова у књижевности и култури
 изложи сиже мита о Едипу
Очекивани исходи
на крају часа:  учествује у анализи ликова и исказује мишљење о њима
 слободно искаже своје мишљење о прочитаном књижевном дјелу
 тумачи однос судбине, живота и човекове воље у миту о Едипу
 издвоји моралне и егзистенцијалне проблеме уочене у миту о Едипу.

Наставне методе: Дијалошка, монолошка, рад на тексту, аналитичко-синтетичка метода

Облици рада: Фронтални, индивидуални


Наставна средства: Текст, школске свеске, табла, креда
ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
 Упознаје ученике са циљевима часа.  Говоре о свом разумијевању појмова мита и
 Позива ученике да изнесу своја митологије и митовима са којим су се досад
Уводни дио часа сусретали.
(5 минута) предзнања о митовима и митологији и да
наведу митове који су им познати.

 Одређује појам мита и митологије те  Излажу сиже мита.


прецизира тематику митова.  Наводе Едипове особине и потврђују их
 Наглашава и објашњава значај митова за ситуацијама и догађајима из мита.
развој књижевности и културе.  Тумаче став о немогућности да се избјегне
 Читање мита о Едипу (тебански циклус остварење пророчанства.
митова).  Објашњавају однос човјекове слободне воље,
 Упућује ученике да изложе сиже мита о врлина и судбинске предодређености
Едипу. илустрован митом о Едипу.
 Упућује ученике да окарактеришу Едипов  Размишљају и самостално закључују
лик и објасне однос човјекове слободне повезујући претходна и новостечена знања.
воље, врлина и судбинске  Настоје да се изражавају јасно, убједљиво и
Главни дио часа предодређености илустрованих у овом аргументовано, водећи рачуна о структури
(35 минута) својих излагања.
миту.
 Истиче и биљежи на табли кључне
ријечи, нове појмове и закључке.
 Мотивише и охрабрује ученике да
активно учествују у наставном дијалогу.
 Усмјерава наставни разговор и по
потреби допуњује одговоре и закључке
ученика.
 Прати и вреднује рад и понашање
ученика.

 Усмјерава ученике да тумаче виђење  Издвајају моралне и егзистенцијалне


Завршни дио часа човјека и његове судбине у миту о Едипу проблеме уочене у миту о Едипу.
(5 минута) и изложе његове етичке консеквенце.

Начини провјере  праћењем и вредновањем активности и одговора ученика


остварености исхода:
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провјере
остварености исхода?
 Да ли сам планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног? Шта бих
промијенила?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Мит о Едипу

 мит – света прича, предање у које се вјерује; исказује колективне представе наивне свијести
 митологија – систем мање или више повезаних митова
 тематика митова: постанак свијета и човјека, хероји и њихови подвизи, преломни догађаји у животу заједнице,
међуљудски односи, односи људи и богова, натприродна бића...
 старогрчки митови – тебански циклус – мит о Едипу
 Едип: неустрашив, одлучан, самоувјерен, мудар
 неизбјежност судбине – немоћ човјека да одлучује о свом животу и супротстави се вољи богова
 моралне норме у миту

You might also like