You are on page 1of 5

Припрема за 3 часа 81-83.

Предмет Српски језик и књижевност Разред: други Датум

Наставна тема/област реализам


Наставна јединица Оноре де Балзак - Чича Горио
Тип часа обрада
Упознавање ученика са одликама реалистичког романа на основу Балзаковог дела Чича Горио.
Циљ часа
Подстицање ученика на уочавање естетских чинилаца и тумачење њихове уметничке улоге у тексту.
Ученик може да:
- упореди и примерима илуструје књижевне одлике дела која припадају епохи реализма;
Очекивани исходи
- протумачи и вреднује посебности књижевних јунака и јунакиња (проблем класне раслојености);
на крају часа
- анализира и упореди издвојене проблеме у књижевним делима која припадају различитим епохама.

Наставне методе рад на тексту, дијалог, објашњавање


Облици рада фронтални
Наставна средства табла, креда, књига лектире
Међупредметне
естетичка компетенција, комуникација, компетенција за целоживотно учење, читалачка
компетенције
Корелација унутарпредметна, Историја, страни језици
Кључни појмови друштвени роман, психолошки роман, роман о васпитању
Литература О. де Балзак Чича Горио, Завод за уџбенике, Београд

Ток часа
 Наставник говори шта је циљ часа (за обраду овог дела су предвиђена три школска часа).
 Ученици се подсећају које су главне одлике Балзакове поетике, представљене у Предговору
Уводни део часа
Људској комедији.
 Ученици су имали задатак да прочитају дело Чича Горио и да се припреме да изнесу своје
утиске о делу.
Главни део часа  Наставник подстиче ученике да тумаче дело постављајући им питања:
- Одредите књижевну врсту (социјални, психолошки, роман о васпитању).
- Извршите локализацију текста (просторну и временску).
- Одредите тему дела.
- Наведите главне мотиве.
- Како нас писац уводи у свет дела?
- Које одлике реализма препознајете у томе?
- Које друштвене слојеве писац слика у роману?
- Ко живи у пансиону госпође Вокер?
- Опишите пансион.
- Како тумачите реченицу: „Једном речју ту влада беда без поезије”?
- Протумачите материјални статус становника пансиона на основу смештаја. Шта нам то
говори?
Анализа ликова:
Чича Горио – Жан Жоашен Горио
- Шта о Гориоу мисле становници пансиона?
- Шта сазнајемо о прошлости Гориоа?
- Која страст влада њиме?
- Какав је његов однос према кћеркама?
- Да ли је он осетљив и за друге људе?
- Шта све Горио чини за кћерке?
- Како је Горио прихваћен у породицама својих кћерки?
- Какав је однос кћерки према Гориоу?
- Анализирајте моралне ставове Гориоових кћерки.
- У чему Горио греши?
- Где су корени његове усамљености?
- Шта Горио очекује од живота?
- У ком тренутку Чича Горио губи последњу наду?
- Како завршава Чича Горио?
- Објасните симболику празних кочија на његовој сахрани.

Ежен де Растињак
- Одакле потиче Ежен де Растињак?
- Какав је његов социјални статус?
- Који су његови циљеви?
- Зашто његове илузије ишчезавају пред реалношћу?
- Опишите слику париског високог друштва – материјални сјај и духовна беда.
- Ко уводи Ежена де Растињака у високо друштво, даје му смернице, учи га неписаним
правилима високог друштва?
- Протумачите однос Ежена де Растињака према породици из које је потекао. Које моралне
вредности је понео у Париз?
- Ко је Ежену оголио слику Париза?
- Какав је однос Растињака према Чича Гориоу?
- Како Растињак доживљава смрт и сахрану Чича Гориоа?
- Објасните однос између Ежена и Делфине (љубав – узајамна корист).
- Како разумете сам завршетак романа и речи: „А сад је на нас двоје ред”?

Вотрен
- Како је приказан Вотрен?
- Каква је Вотренова прошлост?
- Како га доживљавају становници пансиона?
- Коју животну филозофију заступа?
- Шта садржи Вотренов монолог?
- Наведите Вотренове моралне ставове.
- Каква је слика света и праведности у њему?
- Како Растињак гледа на Вотренове савете?
- Које моралне дилеме се због тога јављају у младом Растињаку?
- Шта побеђује?
- Шта се догодило са Вотреном на крају?

 Након разговора о доминантним ликовима у делу, кроз тумачење других ликова може се
говорити о осталим друштвеним појавама и проблемима приказаним у роману (новац као
узрок моралног посрнућа, пороци, лицемерје, себичност, занемаривање породице).
- сјај/беда
- безосећајност/емпатија
- саможивост/племенитост
- грамзивост/скромност
- морално посрнуће/етички принципи

 Наставник тражи од ученика да уоче врсту приповедачких поступака и позицију приповедача


у роману (дескрипција, ентеријер, екстеријер, портрет, монолог, дијалог, ретроспекција,
свезнајући приповедач).
 Наставник подстиче ученике да пронађу одлике реализама (сликање друштвене средине,
друштвена условљеност лика, карактери и типизација, детаљизирани опис, обликовање
фабуле, пишчева објективност, критички однос према стварности и одлике реалистичког
стила).

 У овом сегменту води се разговор о идејма и порукама које ово дело носи.
Завршни део часа
- Шта све утиче на формирање једне личности?
 Наставник даје упутства за рад на следећем часу.
Начини провере
остварености исхода
Вредновање квалитета
испланираног рада
Напомене о реализацији
планираних активности
Самовредновање рада
наставника

Изглед табле на крају часа


Оноре де Балзак (1799−1850)
Чича Горио

књижевна врста: друштвени роман, психолошки роман, роман о васпитању


прототипска основа – поједини ликови имају свој прототип у стварности
тема − слика париског друштва и приказ појединачних судбина
мотиви − љубав, племенитост, новац, породица, успех, раскош, страст, морал
приповедање − објективни (свезнајући) приповедач
поступци: дескрипција (ентеријер, екстеријер, портрет)
нарација – у функцији карактеризације ликова
монолог, дијалог, ретроспекција
ликови: Ежен де Растињак - укрштање два света
Чича Горио - пад из богатства у сиромаштво
Виконтеса де Босеан - тајне високог друштва
Вотрен - главни покретач новац, разобличавање друштвених закона
Гориове ћерке - породица и васпитање
париско друштво: спољашни план − привид: раскош, сјај, удобност, богатство

You might also like