5. Библија-Стари завјет-Легенда о потопу

You might also like

You are on page 1of 4

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА 5.

ЧАС

Наставник: професорица Биљана Берић

Разред и одјељење: II разред пит

Модул: Књижевно насљеђе од антике до просвјетитељства

Наставна јединица: „Библија-Стари завјет-Легенда о потопу“

Тип часа: обрада новог градива

Облици рада: фронтални рад, индивидуални рад

Наставне методе: монолошка метода, дијалошка метода, текстовна метода

Наставна средства: читанка

Задаци часа:

- образовни (материјални): упознавање ученика са библијским текстом, као и анализом


самог текста

- функционални (развојни): указивање ученицима на значај и вриједност библијски


текстова

- васпитни (одгојни): развијање љубави према књижевности, као и културном значају


Библије и њених текстова

Циљеви часа: Упознавање ученика са тематско-мотивском структуром и значењима


старозавјетне Легенде о потопу и својствима библијског стила

Очекивани исходи часа: Ученици ће моћи да уоче својства библијског стила у Легенди о
потопу и документује их примјерима, примјени књижевнотеоријска знања о структурним
елементима епског дјела у анализи Легенде о потопу, саопштава утиске, мисли, осјећања
и ставове побуђене читањем Легенде о потопу, упореди слику потопа у старозавјетном
тексту и Епу о Гилгамешу; документује мотив потопа као интернационални мотив, тумачи
симболику бројева који се појављују у Легенди о потопу, тумачи симболику мотива
вјетра/ваздуха, гаврана, голубице и маслинове гранчице, дуге, запажа средства којима се
Легенди придаје историјска вјеродостојност (елементи љетописа и хронике);
Начин провјере исхода часа: кроз питања
ТОК ЧАСА:

УВОДНИ ДИО ЧАСА (5 минута):

Наводим циљеве часа и наставну јединицу.


Присјећамо се шта смо радили на претходном часу.
-Која је најзначајнија књига хебрејске, али и свјетске књижевности?
- Из колико се дијелова састоји Библија и о чему се у њима говори?

ГЛАВНИ ДИО ЧАСА (35 минута)


У „Постању“ се налази прича о великом потопу. Чињеница да је постојала разорна поплава
важна је тачка блискоисточне књижевности, која се креће у предањима многих народа
(Библија, Еп о Гилгамешу, хеленска митологија). Библијски потоп Бог шаље на земљу као
казну за умножене људске гријехе. Ноје, једини праведан, изабран је да преживи потоп и
да са породицом продужи људски род на земљи.
Мит (грч. митос) означаву причу. Означава историју, предање, поуку, најчешће представља
легенду о Богу и херојима. Мит се од бајке разликује по томе што се у истинитост мита
вјерује, а у бајци и онај ко прича и онај коме се прича имају свијест да се ради о
измишљеној причи. Митологија је неицрпан извор мотива и идеја за умјетнике.
Легенда је прича у чију се вјеродостојност вјерује, са чудесним и релегиозним
елементима, блиска је предању. Ужа је од мита и има локални значај и поруку.
Изражајно читам „Легенду о потопу“, потом заједно анализирамо.
У стваралаштву многих народа можемо се сусрести са причама о потопу којим богови
кажњавају зли и искварени људски род, а једна од њих је сумерски опис потопа из Епа о
Гилгамешу.
Прелазим на анализу текста Легенде о потопу.
Наводе име јудаистичког бога.
Зашто је бог одлучио да казни људски род? Због чега је баш изабрао Ноја као јединог
човјека који неће бити истријебљен? Упоредити то са одлуком бога Еа, из Епа о
Гилгамешу, да поштеди Утнапиштима од потопа. Образложите зашто бог даје
упутства Ноју да сачува пар од сваке животињске врсте. Шта то говори о намјери да
уништи човјечанство које се искварило?
Јудаистички бог Јахве одлучио је да казни све гори људски род за његовог неваљалство,
злобу и безакоње. Јахве се покајао што је створио човјека на земљи, па је одлучио да
људски род затре са земљом. Ноје је био у божијој милости, као једини праведни и
безазлени човјек, који је, за свог вијека, увек живио у складу са божијом вољом. Због тога
је бог изабрао Ноја да преживи потоп који је намјенио људском роду. Ако упоредимо
начин на који је начињен избор онога који ће преживјети потоп у Епу о Гилгамешу и у
Старом завјету, примјећујемо да не постоје, или нису истакнути, прецизни разлози за
избор Утнапиштима, док се за Ноја јасно истиче да је главни разлог његова праведност и
богоугодност.
Јахве, ипак, даје Ноју упутства да од свега што живи узме од две јединке – мушку и
женску, да сачува њихове врсте у животу. Такво Јахвеово упутство, ипак, говори о јасној
намјери да се страшним и катастрофалним потопом човјечанство казни, али и да се не
уништи сасвим.

Која упутства Јахве даје Ноју за прављење ковчега? Протумачити симболичко


значење тих упутстава?

Бог савјетује Ноја да направи небески ковчег од специфичне врсте дрвета (гофера), затим
да направи прегратке у ковчегу и да га затопи смолом. Јахве упућује Ноја да пусти доста
свјетлости у ковчег и да начини једна врата са стране. Симболично значење оваквог
поступка је сљедеће: постоји само један улаз и само један пут ка спасењу, онај који одлучи
да пође тим путем биће спасен.

Образложите на који начин је описан потоп. Каква је улога хиперболе у појединим


дијеловима описа? Протумачити симболику воде у опису потопа.
Потоп је описан уз појединости које се односе на дуго вријеме његовог трајања и велике
размјере његовог уништења. Употреба хиперболе стога је оправдана, јер је намјера била да
се људи опомену и застраше овом легендом – Ноје има шестсто година, а вода је за
петнаест лаката надвисила и највише брдо које је покрила, потоп је трајао четрдесет дана,
а вода је опадала сто педесет дана итд.
Симболичка значења воде углавном се своде на три доминатне црте – извор живота,
средство очишћења и средиште обнављања . Сва три ова значења можемо довести у везу и
са симболиком воде у Легенди о потопу. Наиме, потопска вода ће очистити земљу од
гријеха, али она доноси и обнову живота потом, јер убрзо ће се Нојево потомство
намножити и напунити опет земљу.

На коју планину се насукала Нојева барка? Образложити на који начин Ноје


провјерава да ли се вода повукла? Која је у књижевности симболика гаврана? Који је
био први јасан знак да се вода повукла и да је потопу дошао крај? Шта данас
симболизују голубица и маслонова гранчица?

Нојев ковчег насукао се на врх планине, за коју се по предању сматра да је Арарат,


планина у Јерменији, тј. данашњој Турској. Након тога, Ноје ће пуштањем двије врсте
птица из ковчега провјерити да ли се вода повукла – ако се птица не врати, значи да је
нашла копно на које може да слети. Прва птица коју је пустио била је гавран . Гавран је у
књижевности и умјетности одувијек имао негативно симболичко значење, најчешће се
сматра доносиоцем лоших вијести, што одговара и његовој улози у библијској Легенди о
потопу – он се враћа и тиме несумњиво говори да се вода није повукла. Друга птица коју
ће пустити Ноје биће голубица, која ће се вратити са маслиновом гранчицом у кљуну.
Маслинова гранчица, данас, представља општеприхваћени симбол мира. То значење
потиче управо од ове библијске легенде, јер се она тумачи као знак мира који је
супротстављен између Бога и људи.

Шта је прво што је Ноје учинио након изласка из ковчега? Која је била улога
жртвених обреда у давна времена? Какав благослов Бог упућује Ноју и његовим
синовима и кћерима? Шта је подразумијевао начињени завјет између Бога и људи?
Шта је Бог поставио као знак вјечног завјета између њега и људи?

Прво што је Ноје учинио након завршетка потопа и изласка из ковчега, било је да начини
жртву богу Јахвеу. Жртвени обреди постоје у разним културама, а њихова улога је да
умире и задовоље силе или божанства којима су намјењена. Са том намјером ће и Ноје
принијети жртву Јахвеу. Богу ће то годити, па ће Ноју и његовој породици упутити
благослов који говори и о њиховој улози на свијету. Бог ће им поручити: Рађајте се,
множите се и напуните земљу! Бог на ова начин јасно исказује љубав према својој
творевини – човјеку. Јахве обећава да више неће кажњавати људи на овај начин и да више
неће пуштати дажд на земљу. Као знак вјечног завјета између њега и људи, Јахве ће кроз
облаке пустити дугу. Сваки пут када се навуку облаци и људима запријети киша, дуга ће
подсјећати на вјечни завјет између Бога и људи.

ЗАВРШНИ ДИО ЧАСА (5 минута)


Понављање циљева часа. Провјера исхода часа кроз сљедећа питања:
- Који се интернационални мотив налази у основи ове библијске приче?
- Зашто Бог шаље потоп на људе?
- Са ког становништа се приповиједа у „Легенди о потопу“?
- Која је морална поука библијске легенде?

You might also like