You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 45

Предмет: Српски језик и књижевност Разред: 1.


Наставна тема/област: Књижевност
Митови и легенде старог века (старогрчки, римски и словенски митови по избору ученика и
Наставна јединица:
наставника)
Тип часа: Обрада
 Упознавање ученика са старогрчким, римским и словенским митовима
Циљ часа:
 Сагледавање улоге, значења и значаја митова у култури, књижевности и уметности
Ученик је у стању да:
 објасни појмове мита и митологије;
 сагледа и објасни улогу, значење и значај митова у савременој књижевности и култури;
 прикаже одабране митолошке системе;
Очекивани исходи
 изложи садржину одабраних старогрчких, римских и словенских митова;
на крају часа:
 тумачи митове као древне „свете приче” о човеку, природи, свету, друштву;
 проналази примере који потврђују живост и актуелност митова (језик, веровања, обичаји,
књижевност, друге уметности);
 самостално користи секундарне изворе и примењује принципе истраживачког рада.
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, текстуална, аналитичко-синтетичка, демонстративна метода

Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни


Наставна средства: Читанка, школске свеске, табла, креда/фломастер1
Међупредметне Естетичка компетенција, комуникација, сарадња, решавање проблема, компетенција за целоживотно
компетенције: учење
Историја, Музичка култура, Ликовна култура, *унутарпредметна корелација (читање и проучавање
Међупредметно повезивање:
књижевног дела, теорија књижевности, историја књижевности)
Кључни појмови: Мит, митологија
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
1
Ученицима можемо предложити да припреме ППТ презентације које би обухватале и ликовне приказе богова, хероја, фантастичних бића (преузете
са интернета или датих као илустрације у литератури). У том случају, користила би се паметна табла или пројектор са рачунаром.
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
 Упознаје ученике са циљевима часа.  Учествујu у приступном наставном
 Организује сажету рекапитулацију разговору.
Уводни део часа закључака са претходног часа, при чему  Објашњавају појмове мита и митологије,
(5 минута) посебно усмерава ученике на одређивање наглашавајући универзалност, животност и
појмова мита и митологије. актуелност различитих митова.
 Најављује излагања задужених група.
Главни део часа  Координира и повезује излагања група.  Одређују појам мита и митологије;
(35 минута)  Подстиче ученике да коментаришу прецизирају тематику митова (постанак света
излагања група, постављају питања, и човека, хероји и њихови подвизи, преломни
траже додатна објашњења, допуњавају догађаји у животу заједнице, међуљудски
презентације других група износећи односи и судбински преокрети, односи људи
додатне информације или уводећи нове и богова, натприродна бића...) и наводе
перспективе. илустративне примере.
 Упућује чланове група да нове појмове,  Прва група ученика излаже космогонијске и
битне податке и закључке бележе на антропогонијске грчке митове и представља
табли. грчки пантеон; истиче повезаност грчке и
 Мотивише и охрабрује ученике да римске митологије и издваја мит о настанку
активно учествују у наставном дијалогу. Рима.
 По потреби, допуњује одговоре и  Друга група ученика сажето излаже одабране
закључке ученика и даје додатна митске повести о полубоговима, херојима,
објашњења и примере. грешницима и добрим људима у старогрчкој
 Прати и вреднује рад и понашање митологији (Херакле, Јасон и Аргонаути,
ученика. Тезеј, Нарцис, Сизиф, Тантал, Филемон и
Баукида и сл.).
 Трећа група представља словенски пантеон
(Белобог, Црнобог, Радогост, Световид,
Морана, Мокош и сл.), издваја представе о
натприродним бићима и силама, веровања о
различитим биљкама и животињама, указује
на обичаје, фолклорне творевине или језичке
изразе који одсликавају митско мишљење;
посебно наглашавају повезаност паганских и
хришћанских веровања.
 Четврта група прати пројектовање
митолошких фигура и представа у уметности
(књижевност, сликарство, вајарство, стрип,
филм), објашњава значења фразеологизама
насталих из митолошких представа;
објашњава појам епске фантастике и истиче
популарност овог жанра у савременој
популарној култури и књижевности, упућује
на филмове инспирисане митолошким
ликовима и догађајима; предочава покушаје
савремених стваралаца да обликују
оригиналне митолошке системе
 Пажљиво прате и слушају излагања
наставника и других ученика.
 Коментаришу и допуњују излагања других
група, постављају додатна питања.
 Усклађују и повезују презентацију своје
групе са презентацијама других група.
 Подстиче ученике да издвоје митове,  Рекапитулирају резултате проучавања митова
митске фигуре, догађаје, сазнања о и легенди старог века истичући њихову
митологији који су им били занимљивост, маштовитост, живописност,
најзанимљивији и најпривлачнији и да инспира-тивност за уметнике, важност за
образложе свој избор. разумевање човека и његовог односа према
Завршни део часа  Најављује да ће се на следећим часовима свету.
(5 минута) тумачити Софоклова трагедија Антигона  Препоручују књиге или филмове који
и упућује ученике да се припреме за реинтерпретирају старе митове или обликују
разговор о делу (примарни извор, нове.
објашњења, прилози и коментари,
Тумачење и Истраживачки пројекат у
Читанци (стр. 85–90).
Начини провере  праћење и вредновање активности и одговора ученика
остварености исхода:  оспособљеност за повезивање старих и нових знања и успостављење корелација између
различитих предмета
 оспособљеност за самосталан истраживачки рад и сарадњу унутар групе
 успешна комуникација и сарадња унутар група
 ваљано координиран рад група
 складно структуриране презентације, са промишљено одабраним информацијама
 образложена улога, значење и значај митова за разумевање човека и његовог места у свету;
запажена и документована важност митова за културу и идентитет једне заједнице
 схваћена, показана и објашњена инспиративна моћ мита у уметности
 активна употреба усвојених књижевнотеоретских термина
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

МИТОВИ И ЛЕГЕНДЕ СТАРОГ ВЕКА

1. Од Хаоса до врха Олимпа (старогрчки и римски пантеон)


– космогонијски и антропогонијски митови
– Зевс – врховни бог, Хера, Посејдон, Хад, Атина, Аполон, Артемида, Хефест, Хермес...
– Прометеј, титан, и Пандорина кутија
– Узајамни односи богова, богови и људи
– Римска митологија: преузимање грчког митолошког система
* Легенда о оснивању Рима: Енеја, Ромул и Рем
* Јанус, Веста, Кибела, Митра, лари

2. О полубоговима, херојима, грешницима и добрим људима у грчким митовима


– Хераклова снага
– Јасон и Аргонаути у потрази за златним руном
– Тезеј у лавиринту и Аријаднина нит
– Дедалов и Икаров лет
– Нарцис, заљубљен у своју слику
– Сизифов посао
– Танталове муке
– Орфеј, чудесни песник
– Филемон и Баукида, прича о доброти, љубави и верности

3. Летопис Перунових потомака – између Белобога и Црнобога (словенски митови)


– Старословенски богови: Перун, Белобог, Црнобог, Сварог, Свентовит/Световид, Морена, Мокош, Дажбог...
– Баба Јага, Баба Марта; виле, вештице, вампири, вукодлаци, облачари, змајеви, але и аждаје, караконџуле, тодорци
– месец, сунце, вода, ватра, време, душа, сенка;
храст, липа, јабука; вук, коњ, пас
– Видовдан, лазарице, Ускрс, Ђурђевдан, слава...
– Краљевић Марко, змајевити јунаци

4. Митови – вечно надахнуће уметника. Мит у савременом свету


– Старогрчка трагедија
– Антички епови: Илијада, Одисеја, Енеида
– Ренесансна и класицистичка трагедија
– Усмена књижевност, фантастична књижевност, епска фантастика
– Ликовна уметност (слике, скулптуре), филм
– Обичаји, веровања
– Трагови мита у језику (фразеологија)

You might also like