You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 74

Предмет: Српски језик и књижевност Разред: 1.


Наставна тема/област: Књижевност
Тематско-мотивска и језичко-стилска анализа Исповедне молитве из 14. века непознатог
Наставна јединица:
аутора
Тип часа: Обрада
Упознавање ученика са поетским ремек-делом српске средњовековне књижевности кроз тематско-
Циљ часа:
мотивску и језичко-стилску анализу Исповедне молитве из 14. века непознатог аутора
Ученик ће бити у стању да:
 изражајно чита, тумачи и анализира Исповедну молитву из 14. века;
 ојача своје интерпретацијске вештине;
 упозна жанровске одлике молитве;
 објасни у чему се огледа смисао и исцелитељска моћ молитве;
 анализира композиционе целине;
 изврши тематско-мотивску и језичко-стилску анализу текста;
 уочи језичко богатство и раскошни стил средњовековне молитве и изведе закључке о
књижевним поступцима који су томе допринели;
Очекивани исходи  изведе закључке о етичким питањима грехова, кајања, опраштања и аргументује их;
на крају часа:  уочи реторске фигуре, граматичко-морфолошке одлике речи, одреди врсту риме, уочи
промене ритма и симетрично низање једносложних, двосложних, тросложних речи, као и
бројна друга средства;
 тумачи религијска осећања у тексту;
 проучава естетске одлике текста;
 обогати и унапреди знања о средњовековној књижевности;
 уочава и схвата културни значај књижевних дела са почетака српске књижевне делатности;
 се оспособи за разумевање улоге и значаја жанра молитве;
 стекне навику да своја мишљења поткрепљује примерима из текста;
 истиче ставове који говоре о вредности и значају поседовања етичких принципа у животу.
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, текстуална, аналитичко-синтетичка

Облици рада: Фронтални


Наставна средства: Читанка, школске свеске, табла, креда/фломастер
Међупредметне Естетичка компетенција, комуникација, компетенција за целоживотно учење
компетенције:
Међупредметно повезивање: Веронаука
Кључни појмови: Средњовековна књижевност, молитва, исповест, 14. век, непознати аутор

МОГУЋИ ТОК ЧАСА


Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
 Проверава да ли су ученици прочитали  Пажљиво слушају изражајно читање
Уводни део часа Исповедну молитву из 14. века и наставника и воде рачуна о начину
(5 минута) евидентира у педагошку свеску. акцентуације.
 Изражајно чита текст.
Главни део часа  Објашњава и бележи на табли непознате  Постављају питања наставнику у вези са
(35 минута) речи. непознатим и мање познатим речима и
 Мотивише ученике да јачају своје бележе објашњења у свеску.
интерпретацијске вештине.  Развијају способност за уочавање
 Мотивише ученике да на основу стваралачких поступака и откривање дубљег
прочитаног текста покушају да смисла дела.
препознају одлике средњовековне  На основу текста изводе закључке о
молитве. одликама средњовековне молитве.
 Упућује ученике на стр. 175 у Читанци  Проверавају своје одговоре на страни 175
(табела средњовековних књижевних Читанке.
врста).  Изводе закључке о смислу и исцелитељској
 Допуњава одговоре ученика и дефинише моћи молитве (спасење кроз покајање).
средњовековну књижевну врсту молитве.  Уочавају и објашњавају естетске одлике
 Подстиче ученике да објасне у чему се текста.
огледа смисао и исцелитељска моћ  Изводе закључке о књижевним поступцима
молитве. који су допринели језичком богатству и
 Упућује ученике да уоче и анализирају раскошном стилу ове средњовековне
композиционе целине. молитве.
 Подстиче ученике да изврше тематско-  Уочавају и анализирају композиционе
-мотивску и језичко-стилску анализу целине.
текста.  Током тематско-мотивске анализе истичу
 Мотивише ученике да изведу закључке о мотиве скрушености и самооптуживања,
књижевним поступцима који су грехова (тело/дух) и молбе за опроштење.
допринели језичком богатству и  Током језичко-стилске анализе текста:
раскошном стилу ове средњовековне  уочавају реторске фигуре и граматичко-
молитве. -морфолошке одлике речи (епитети,
 Подстиче ученике да изводе закључке о апострофа, анафора, епифора, рефрен,
етичким питањима која се односе на контраст, хипербола…);
грехове, кајање, опраштање.  уочавају риме, истичу промену ритма и
 Мотивише ученике да уоче реторске симетрично низање једносложних,
фигуре и граматичко-морфолошке одлике двосложних, тросложних речи.
речи.  Изводе закључке о етичким питањима која се
 Подстиче ученике да одреде врсту риме, односе на грехове, кајање, опраштање.
уоче промене ритма и симетрично  Тумаче религијска осећања у тексту.
низање једносложних, двосложних,  Уочавају и схватају културни значај
тросложних речи. књижевних дела са почетака српске
 Мотивише ученике да протумаче књижевне делатности.
религијска осећања у тексту.  Своја мишљења поткрепљује примерима из
 Мотивише ученике да уоче и објасне текста.
естетске одлике текста.  Износе ставове који говоре о вредности и
 Мотивише ученике да обогате и унапреде значају поседовања етичких принципа у
знања о средњовековној књижевности. животу.
 Мотивише ученике да уоче и схвате
културни значај књижевних дела са
почетака српске књижевне делатности.
 Подстиче ученике да изведу закључке о
улози и значају жанра молитве.
 Мотивише ученике да стекну навику да
своја мишљења поткрепљује примерима
из текста.
 Подстиче ученике да износе ставове који
говоре о вредности и значају поседовања
етичких принципа у животу.
Завршни део часа  Мотивише ученике да изведу закључке о  Изводе закључке о улози и значају жанра
(5 минута) улози и значају жанра молитве. молитве.
 По потреби, даје додатна објашњења и  Постављају евентуална питања и консултују
упутства. се са наставником.
 Подсећа ученике да за следећи час
прочитају Житије деспота Стефана
Лазаревића – Опис Београда и одломак из
књиге Светлане Велмар Јанковић Записи
са дунавског песка.
 реализација практичних задатака (анализа)
 непосредна комуникација између ученика и наставника
 активности ученика током рада на часу (учешће у раду приликом тумачења дела, учесталост
јављања)
Начини провере
 квалитет одговора, оригиналност аргументовања ставова, уважавање гледишта других ученика
остварености исхода:
и другачијих виђења
 способност примене теоријских знања у конкретном тексту
 посматрање и бележење ученикових активности током наставе у педагошку свеску
 утврђивање градива планирано за 105. час
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
ИСПОВЕДНА МОЛИТВА ИЗ 14. ВЕКА
(непознати аутор)

књижевна врста: молитва


 лирски текст, обраћање Богу
 канонизован садржај (скрушеност, грешност, молба)
композиција: 4 целине
(1) скрушеност, кајање
(2) греси – телесни
(3) греси – духовни – према себи
(4) греси – духовни – према другима

језик и стил:
 стилске фигуре – епитети, апострофа, анафора, епифора, рефрен, контраст, хиперболе
 рима, променљив ритам
 симетрично низање једносложних, двосложних, тросложних речи

етика: грех кајање опроштај

You might also like