You are on page 1of 6

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 146

Српски језик и књижевност


Предмет: Разред: 1.

Наставна тема/област: Језик


Наставна јединица: Анализа контролне вежбе из језика
Тип часа: Утврђивање
Анализа усвојености градива из области историје књижевног језика, дијалектологије, фонетике и
Циљ часа:
фонологије, акценатског система и правописа на основу контролне вежбе.
Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да:
на крају часа: • уочава стилске, језичке и правописне грешке на примерима из писмених задатака,
коригује их и образлаже предложене корекције;
• коментарише и процењује писмене задатке других ученика објективно и аргументовано,
на основу јасних критеријума;
• разуме коментаре, објашњења и упутства наставника и томе прилагоди писање исправке;
• самокритички вреднује свој задатак и налази начине да га побољша (садржајно,
композицијски, стилско-језички и правописно);
• напише побољшану верзију писменог задатка.
 провери знања о настанку и особинама књижевних језика до 19. века;
 провери знања о најстаријим споменицима српскословенског језика и најизразитијим
представницима;
 провери знања о стваралаштву писаца који су писали на рускословенском језику;
 провери знања о стваралаштву писаца који су писали на славеносрпском језику;
 наведе дијалекте и сврстава их у старије и млађе дијалекте екавског и ијекавског изговора;
 уочава однос дијалеката и стандардног (књижевног) језика и статус дијалеката у
савременом друштву;
 познаје распоред српских дијалеката, одреди дијалекатска подручја на којима се налазе
већи градови и место у којем живи;
 примени научено у решавању одговарајућих вежби и задатака;
 примењује знања о дијалектима у самосталном развијању личне језичке културе;
 примењује и повезује знања о фонетици;
 анализира задате примере и уочава гласовне промене које су извршене;
 препозна примере који илуструју одступање од гласовне промене;
 препозна гласовне промене у појединим облицима речи;
 примени теоријска знања о гласовним променама на конкретним примерима;
 примењује правописну норму;
 примењује основна правила акценатске норме и уме да прочита правилно акцентовану
реч;
 акцентује једноставније примере;
 боље и потпуније усвоји књижевнојезичку норму и да побољша своје изражајне
способности;
 разликује дуге и кратке наглашене слогове;
 уочава силазне и узлазне интонације наглашених слогова;
 развија способност за правилно акцентовање речи;
 се оспособи за примену усвојених знања на конкретним задацима;
 развија мотивацију за упознавање језичких појава;
 развија свест да се једино континуираним радом на јачању језичке културе може
остварити њен висок ниво;
 вреднује правилно изговорање и акцентовање речи.
Наставне методе: Дијалошка
Облици рада: Фронтални
Наставна средства: Контролна вежба, табла, креда/фломастер
Међупредметне
Компетенција за целоживотно учење
компетенције:
Међупредметно повезивање:
Кључни појмови: Развој књижевног језика, дијалекти, фонетика, гласовне промене, акценатски систем, правопис
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа ‒ Најављује да ће се овог часа бавити ‒ Пажљиво слушају коментаре и
(3 минута) анализом контролних радова. објашњења наставника.
‒ Вреднује општи успех одељења у изради ‒ Уочавају своје грешке и анализирају
контролне вежбе. корекције и коментаре наставника.
‒ Саопштава општу оцену, као и то шта је
добро урађено, а које су најчешће
грешке у решавању задатака.
‒ Дели ученицима контролне вежбе.
‒ Самостално процењују из којих области
‒ Мотивише ученике на анализу сваког
су усвојили знање и показали добре
појединачног задатка и на основу тога
резултате, а на чему треба додатно да
изводи закључке на чему ученици треба
раде.
више да раде.
‒ Раде задатке на табли и аргументовано
‒ Упућује ученике на уочавање најчешћих
коментаришу своје одговоре и одговоре
грешака.
других ученика.
‒ Разјашњава нејасноће и недоумице у вези
‒ Консултују се са наставником.
са коментарима и корекцијама у задацима.
‒ Оспособљавају се за примену усвојених
‒ Одабира ученике који раде одабране
знања на конкретним задацима.
задатке на табли.
Главни део часа ‒ Развијају мотивацију за упознавање
‒ Даје додатна објашњења.
(40 минута) језичких појава.
‒ Бележи активности ученика у педагошку
‒ Развијају свест да се једино
свеску.
континуираним радом на јачању језичке
‒ Уписује оцене са контролне вежбе у
културе може остварити њен висок
есдневник и даје предлоге закључних
ниво.
оцена уз консултацију са ученицима.
‒ Консултују се са наставником око
‒ Најављује ученицима који имају жељу
области које је потребно да понове за
да поправе оцене да се припреме за
наредне часове са циљем поправљања
наредна два часа.
оцена.
‒ Информише ученике које области треба
да припреме за одговарање.
‒ Информише ученике да се за следећи час ‒ Консултују се са наставником.
припреме за говорну вежбу Шта сам ‒ Бележе домаћи задатак.
Завршни део часа ново научио/научила из језика и
(2 минута) књижевности у првом разреду
гимназије.
‒ Даје додатна објашњења ученицима.
‒ реализација практичних задатака (резултати контролне вежбе)
Начини провере
‒ тачност одговора, аргументовање ставова
остварености исхода:
‒ посматрање и бележење активности ученика током рада у педагошку свеску
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Анализа контролне вежбе из језика


Група 1

1. шумадијско-војвођански, источнохерцеговачки, косовско-ресавски


2. а) четвороакценатски; б) седам падежа; в) екавски
3. а) зетско-јужносанџачки, г) косовско-ресавски
4. б) источнохерцеговачким дијалектом
5. б) западнословенској
6. б) Старословенски језик је јужнословенски језик.
в) Старословенски језик је имао два писма: глагољицу и ћирилицу.
7. г) српскословенским језиком, ћирилицом
8. „Историја разних словенских народов“
9. в) све речи једног језика
10. а) да ли ваздушна струја приликом њиховог стварања има сасвим слободан пролаз
11. К, Г, X - задњонепчани су
Ф, X, Ц - немају звучни парњак
Н, Л, Р - при њиховом изговору језик додирује алвеоле
Б, П,М - обе усне учествују у њиховом изговору
12. Б, П / сонанти
13. РОДА
14. раз/ми/сли/ти, пот/кре/пи/ти, пред/рад/ник, из/го/во/рен, од/у/зе/ти
15. дрзак, гибак
16. момак, старцем, стигао
17. једначење по месту творбе, јотовање
18. једначење по месту творбе, сибиларизација, прелазак Л у О, једначење по звучности, јотовање
19. давати, глагол, туга
20. проклитике: у, до, на; енклитике: ми, је, ће
21. Саудијска Арабија, Ресавска пећина, Змај од Ноћаја, Савски венац, Бела Река
Група 2

1. шумадијско-војвођански, источнохерцеговачки
2. а) користи се седам падежа, г) заступљена су четири акцента
3. источнохерцеговачки М, призренско-тимочки С, зетско-јужносанџачки С, косовско-ресавски С, шумадијско-
војвођански М
4. б) призренско-тимочког дијалекта
5. руски, белоруски, украјински
6. г) српскословенским језиком, б) ћирилицом
7. б) Мирослављево јеванђеље в) Житије Светог Симеона - Сава Немањић
8. славеносрпски, Захарија Орфелин, 18. век
9. а) синтакса
10. а) звучни гласови , в) чисти тонови, д) могу да носе cлог
11. предњонепчани, африката, звучни
12. Ж, В, У, Љ
13. ГЛАД
14. рас/пон, у/кот/вљен, пан/сло/вен/ски, де/вој/чица, гоз/ба
15. куражан, оружан
16. котао, вранац, ритам, писац, пушка
17. ношња (једначење сугласника по месту творбе),
пруће, јачи (јотовање),
књижевник, јуначина, смешко (палатализација)
18. једначење по месту творбе, губљење сугласника, сибиларизација, једначење по месту творбе, губљење сугласника
19. део круга, крива црта; поврће; скупљати, извршити куповину; насеље, окупљање људи;
20. проклитике: предлози, речца не, везници; енклитике: краћи облици личних заменица, речца ли, краћи облици
помоћних глагола
21. Музеј Другог српског устанка, Храм Светог Саве, Радио-телевизија Београд

You might also like