You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 29

Предмет: Српски језик и књижевност Разред: 1.


Наставна тема/област: Језичка култура

Наставна јединица: Писмено изражавање. Обликовање пасуса у смисаоне целине у писменом саставу

Тип часа: Утврђивање


 Утврђивање знања о композицији писаног састава
Циљ часа:  Оспособљавање ученика да обликују пасусе као смисаоне целине и повезују их у кохерентан
текст
Ученик ће бити у стању да:
 уочи типичне грешке у повезивању реченица у пасус;
Очекивани исходи
 подели једноставније и сложеније текстове на пасусе;
на крају часа:
 у писању издвоји делове текста;
 самостално вреднује и развија своја знања и умења о обликовању пасуса и текста .
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, текстуална, аналитичко-синтетичка

Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни

Наставна средства: Граматика, Читанка, школске свеске, табла, креда (фломастер), штампани материјали
Међупредметне
Компетенција за целоживотно учење, сарадња, комуникација
компетенције:
Међупредметно повезивање: *Унутарпредметна корелација (правопис, књижевност, језик)
Кључни појмови: Писано изражавање, писани састав, пасус, композиција, смисаона целина

МОГУЋИ ТОК ЧАСА


Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа  Упознаје ученике са циљевима и  Уз наставников подстицај наводе правила која
(5 минута) садржајима часа. треба следити при композицијском обликовању
 Наводи ученике да наведу правила писаног састава.
која треба следити при  Објашњавају како одређују пасус као смисаону
композицијском обликовању целину и како обележавају пасус у тексту.
писаног састава.  Разматрају однос пасуса и композицијских целина
 Подстиче ученике да објасне како у саставу.
одређују пасус као смисаону целину
и како обележавају пасус у тексту.
Главни део часа  Упућује ученике на текстове у  Пажљиво прате излагање наставника и његова
(35 минута) Граматици (нпр. рубрика упутства, размишљају и самостално закључују,
Занимљивости, стр. 35 – М. Шипка, питају шта им је нејасно, договарају се о начину
речи којима се поздрављамо, и 49 – рада унутар групâ.
П. Ивић, Да ли се дијалекти  Образлажу принципе поделе текста на пасусе на
„повлаче“ пред књижевним примерима одабраних текстова из Граматике и
језиком?) и Читанци (Андрићева Читанке.
беседа, одломак приповетке Први  Уочавају на датим примерима типичне грешке у
пут с оцем на јутрење) и наводи их обликовању пасуса.
да образложе принципе поделе  Радећи у групи, одређују пасусе као смисаоне
текста на пасусе. целине у датим текстовима и повезују их са
 Подстиче их да на одабраним планом текста.
примерима уоче типичне грешке у  Подстичу једни друге да реше задатке.
параграфирању (обликовању  По један ученик из сваке групе излаже резултате
пасуса). рада групе.
 Ученцима, подељеним у 4 групе,  Сачињавају план састава на дату тему.
даје задатак да поделе на пасусе  Коментаришу и вреднују предлоге за план
краће текстове одштампане на састава.
наставним листићима и образложе  Закључују да нам добро сачињен план текста
свој поступак. помаже да ваљано обликујемо пасусе,
 Задаје свакој групи да сачини план распоредимо грађу састава и постигнемо јасну,
састава на једну тему. прегледну и кохерентну композицију текста.
 Води ученике ка закључку да ће
тезама у плану одговарати тематска
доминанта сваког пасуса.
 Омогућује ученицима да сами
изводе закључке о обликовању
пасуса као смисаоних целина.
 Мотивише ученике да активно
учествују на часу.
 Подстиче ученике на активност,
усмерава и води до решења.
 Прати и вреднује рад и понашање.
 Подстиче ученике да сажето изнесу
закључке о обликовању пасуса до
којих се дошло на часу, а затим да
наведу чиниоце који утичу на  Постављају питања, траже додатна објашњења.
писање ваљаног састава.  Сажето износе закључке о обликовању пасуса до
Завршни део часа  Најављује да на следећем двочасу којих се дошло на часу.
(5 минута) следи израда првог писменог  Наводе чиниоце битне за писање ваљаног састава.
задатака и даје потребна упутства  Постављају питања о изради првог писменог
(како се припремати за задатак, задатка.
донети вежбанке на час и сл.).
 Одговара на питања ученика о
изради првог писменог задатка.
 праћење рада и активности ученика на часу
Начини провере
 успешно решени задаци и урађене вежбе
остварености исхода:
 знање о обликовању пасуса као смисаоне целине примењено у изради првог писменог задатка
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
ОБЛИКОВАЊЕ ПАСУСА У ПИСАНОМ САСТАВУ

* Пасус: скуп реченица повезаних главном мишљу (тема пасуса, тематска доминанта)
* Величина пасуса
* Композицијске целине: увод, закључак – најчешће један пасус, ређе више
разрада – један, чешће више пасуса (у сложенијем тексту)
* Типови грешака у обликовању пасуса:
1. више разнородних мисли у пасусу
2. једна мисао развијена у више пасуса
3. „ређање домина“ („коњички скокови“) / неповезано низање мисли
* Текстуални конектори: дакле, према томе, међутим, наиме, односно...

You might also like