Professional Documents
Culture Documents
макроекономіки
Макроэкономика
Национальный университет Львовская Политехника (НУ ЛП)
20 pag.
Задача 1
Реальний ВВП в базовому році = 200 млрд грн. Номінальний ВВП збільшився
до 280 млрд грн. Рівень цін зріс на 25%. Визначити абсолютний приріст
реального ВВП у поточному році.
Розвязок:
ВВПномінальний 280
ВВПреальний= ∗100 %= ∗100 %=224
125 % 125 %
Задача 2
Нижче перелічено компоненти валового внутрішнього продукту Багатії за
певний рік, млрд грн.
Розвязок:
а) ВВП як сума видатків 50+6+16+20+3=95
ВВП як сума доходів 3+10+16+8+42+12=95
б) ВНП=95+2=97
в)1. 97-16-4=77;
2. 3+10+8+42+12+2=77
Задача 4
У гіпотетичній економіці виробляють і споживають лише три блага – хліб,
джинси і книги. У таблиці наведено дані про кількість і ціну (за одиницю) за
два роки. Приймаючи 2000 рік за базовий, обчисліть для кожного з років такі
показники:
Задача 2
У гіпотетичній країні Чудасії у 2020 році розподіл населення представлений так:
Показник Осіб
Все населення 500
Діти до 16 років (включно) 79
Пенсіонери 30
Діти до 15 років (включно) 70
Студенти денної форми 35
навчання
Особи, які знаходяться у 3
місцях позбавлення волі
Зайняте населення 300
Безробітне населення 60
Обчислити:
1. Чисельність працездатного населення
2. Рівень зайнятості
3. Коефіцієнт участі у робочій силі.
Розвязок:
1. Чисельність працездатного населення=500-30-70-35-3=362
2. Рівень зайнятості= Зайняті/Доросле населення = 300/362=0,828
3. Коефіцієнт участі у робочій силі = (300+60)/362=0,99
Задача 3
У гіпотетичній країні Чудасії у 2020 році фактичний рівень безробіття = 9%,
природна норма безробіття = 5%, коефіцієнт чутливості ВВП до дина міки
циклічного безробіття = 3, фактичний ВВП Чудасії = 800 млн. грн.
Обчислити:
1. ВВП розрив.
Розвязок
Використовуємо формулу закону Оукена.
Задача 4
У гіпотетичній країні Чудасії у 2020 році проживало 100 млн дорослих громадян.
Робоча сила країни становить 80%. Кожен зайнятий громадянин виготовляв
продукції на 10000 доларів. Фактичний ВВП Чудасії становив у 2020 році 750
млрд дол. Природна норма безробіття = 5%.
Обчислити:
1.Кількість безробітних.
2. Рівень безробіття.
3. ВВП-розрив.
Розвязок
1. Кількість зайнятих=750000000000/10000=75000000
2. Робоча сила=100000000*80%=80000000
3. Кількість безробітних=80000000-75000000=5000000
4. Рівень безробіття = 5/80*100%=6,25%
5. ВВП розрив = 760-750=10 млрд.
Тема 7
Задача 1. Індекс цін у 1999 р. становив 99,5%, у 2000 р. – 102,78%. Обчислити темп
інфляції у 2000 р. відносно 1999 р.
Розв’язок.
Відповідь.
Обчислити:
а) обсяг номінального і реального ВВП у 2018, 2019, 2020 роках;
б) приріст обсягу ВВП номінального у 2019 році порівняно з 2018 роком;
в) темп приросту інфляції у 2020 році порівняно з 2018 роком.
Відповідь:
Задача 3.
Розв’язок.
Одержимо .
Задача 4
В економіці Чудасії виготовляються такі блага: одяг, житло, їжа, розваги.
Обчислити:
Розв'язання:
2. Складемо пропорцію:
Задача 3
Розв’язання:
Задача 4
Припустимо, що у гіпотетичній країні Чудасії виготовляють тільки три
види товарів:
Товари 2019 2020
ціна кількість ціна кількість
Хліб 5 15 7 10
Тапочки 3 25 4 30
Відповідь
=(7*10+4*30+15*20)/(5*10+3*30+20*20)=490/540=0,907=90,7%
Тобто у 2020 році ціни зменшилися на 100-90,7=9,3%. В економіці
спостерігається дефляція.
Тема 9
Тема 9. СУКУПНИЙ ПОПИТ ТА СУКУПНА ПРОПОЗИЦІЯ
Відповіді до задач.
Задача 1
У гіпотетичній країні Чудасії є така економічна ситуація:
Затрати вхідних факторів Реальний обсяг
виробництва, од. продукції, од.
11,25 45
20 80
15 60
Обчислити:
1. Якщо ціна кожної одиниці факторів виробництва є 5 грн, то які витрати
виробництва на одиницю продукції?
2. Нехай ціна факторів виробництва зменшилася від 5 до 4 грн, а продуктивність
праці не змінилась. У якому напрямі це зменшення ціни факторів переміщуватиме криву
сукупної пропозиції? Як зміни вплинуть на рівень цін і реальний обсяг виробництва? Якими
будуть нові витрати виробництва на одиницю продукції?
3. Якщо ціни факторів виробництва не змінилися (=5 грн), а їхня продуктивність
зросла на 150%, то якими будуть витрати на одиницю продукції? У якому напрямі
переміститься крива сукупної пропозиції. Як зміниться рівень цін і реальний обсяг
виробництва?
Відповідь:
1. витрати виробництва на одиницю продукції= (11,25*5)/45=1,25, або
(20*5)/80=1,25 або (15*5)/60=1,25.
2. Сукупна пропозиція – переміститься вправо. Обсяг виробництва збільшується,
товарні ціни знижуються.
Нові витрати виробництва на одиницю продукції= (11,25*4)/45=1, або (20*4)/80=1 або
(15*4)/60=1.
Задача 2
У гіпотетичній країні Чудасії економіка перебуває у стані тривалої рівноваги і крива
довгострокової сукупної пропозиції вертикальна на рівні Y=6800. Крива короткострокової
сукупної пропозиції горизонтальна на рівні Р = 2,0. Криву AD описує рівняння Y = 5,5 M/Р.
Унаслідок дії зовнішніх чинників відбулося несприятливе збурення сукупної
пропозиції і рівень цін підвищився до 3,5. Якщо центральний банк не втручається в
економіку і крива AD не переміщується, то яке нове рівноважне значення Y у
короткостроковому періоді.
Відповідь
Рівноважне значення сукупної пропозиції у короткостроковому періоді становить:
Y=6800; P=2,0; Y=5,5*M/P
6800=5,5*M/2; M=2472,7
Y=5,5*2472,7/3,5=3885,67.
Це свідчить про те, що в національній економіці спад і рівень безробіття високий.
Зарплата почне знижуватися, нижчі витрати виробництва дадуть змогу розширювати
виробництво і наближатись до природного обсягу виробництва.
Задача 3
У гіпотетичній країні Чудасії природний обсяг виробництва становить 6000 одиниць,
криву AD описує рівняння описує рівняння Y = 8200 – 3Р. Через певний проміжок часу
природний обсяг виробництва зменшився на 50%, а рівняння сукупного попиту набуло
вигляду: Y = 12350 –2,5Р. На скільки відсотків за цей період змінився рівноважний рівень
цін?
Відповідь
Знайдемо значення рівня цін.
Y=8200-3P; 6000=8200-3P; P=733,33.
3000=12350-2,5P1; P1=3740.
Задача 4
На рис. 1 відображено криву сукупного попиту АD.
Обчислити:
1. Чому дорівнюватиме рівноважний рівень цін, якщо крива сукупної пропозиції
матиме вигляд вертикальної лінії при потенційному ВВП 140 млрд. грн?
2. Чому дорівнюватиме рівноважний ВВП, якщо крива сукупної пропозиції
матиме вигляд горизонтальної лінії при рівні цін 0,5?
Відповідь:
1. Рівноважний рівень цін дорівнює 1,0.
2. Рівноважний ВВП дорівнює 240 гр.од.
Задача 5
На рис. 2 зображено криві сукупного попиту і сукупної пропозиції. Крива сукупного
попиту АD1 зміщується вліво до положення АD2.
Задача 2
У гіпотетичній країні Чудасії поточний використовуваний дохід мешканця
крани становить 20000 грн за рік, а майно – 50000 грн. Гранична схильність до
Задача 3
Компанія купує вантажівки по 50000 грн за штуку і надає їх в оренду
іншим компаніям. Для купівлі вантажівок компанія бере позику, тому їй
доводиться сплачувати за позику процент у розмірі 20% річних. Ціни на
автомобілі зростають на 10% за рік. Норма амортизації вантажівки становить
20% за рік.
Обчислити
А) витрати на одиницю капіталу у цій компанії.
Розв’язок:
Задача 5
У національній економіці гіпотетичної країни Чудасії відсутні державна
діяльність та експортно-імпортні операції. Її характеризують такі дані:
Y=C+I,
C=800+0,8Y,
I=150 .
Обчислити:
а) рівноважний рівень доходу;
б) рівноважний рівень споживання і заощадження;
Задача 2
Припустимо, що національна економіка перебуває у стані тривалої рівноваги і крива
довгострокової сукупної пропозиції є вертикальною на рівні У=6600. Крива
короткострокової сукупної пропозиції є горизонтальною на рівні Р=1,0. Криву AD описує
рівняння У=5.5 M/P. У наслідок дії зовнішніх чинників несприятливе збурення сукупної
пропозиції і рівень цін підвищився до Р=1,5. Якщо центральний банк не втручається в
економіку і крива AD не переміщується, то яким буде нове значення рівноважного У у
короткостроковому періоді часу?
LRAS
AD
E2
E1 SRAS 2
P=1.5
SRAS 1
P=1.0
Задача 3
Природний обсяг виробництва становитиме 8000 (Y), криву AD описує рівняння
Y=8200 – 2P. Через деякий час Y зріс на 50% , а рівняння сукупного попиту набуло вигляду
Y=12350 -2P. На скільки відсотків змінився за цей період рівноважний рівень цін?
Розв’язок:
За першої умови 8000=8200-2Р, звідси Р = 100
За другої умови 12000=12350-2Р, звідси Р=175
Отже, за цей період рівноважний рівень цін зріс на 75%.
Задача 4
У гіпотетичній країні Чудасії економіку характеризують такі дані:
Y=C+I,
C=900+0,8Y,
I=150 .
Визначте:
а) рівноважний рівень доходу;
б) рівноважний рівень споживання і заощадження;
в) якщо обсяг національного виробництва становить 5300, то яким буде приріст
інвестицій у запаси?
Розв’язок:
А) Y=150+C; C=900+0,8Y(150+C); C=900+120+0,8C; 0,2C=1020; C=5100;
Y=150+5100=5250.
b) I=S=150;
Задача 5
У гіпотетичній країні Чудасії національну економіку описує система рівнянь:
Y=C+I+G,
C=250+0,8(Y-T),
I=190,
G=250,
T=140.
Визначте:
а) рівноважний рівень доходу;
б) якщо Y=3000, то наскільки збільшаться інвестиції у запаси?
Розв’язок:
А) C=250+0,8(Y-140); Y=250+0,8(Y-140)+190+250;
Y=690+0,8Y-112; 0,2Y=578; Y=2890.
b) 3000-2890=110
Тема 12. РІВНОВАГА НАЦІОНАЛЬНОГО РИНКУ У МОДЕЛІ ІS-LМ.
Мультиплікатор витрат.
Задача 1
Верховна рада України прийняла бюджет на 2021 рік. Державні витрати (G) і податки
(T) одночасно збільшуються на 1 млрд. грн.. Гранична схильність до споживання становить
0,75.
Обчислити:
А) чи прийнятий бюджет є збалансований?
Б) якщо споживчі видатки домогосподарств зростуть на 2 млрд грн, на скільки
зміниться обсяг ВВП?
Розв’язок:
А) Бюджет є збалансованим, якщо державні витрати урівноважені з надходженнями
від податків, або їх зміна G =T або ΔG=ΔT , тобто державні витрати (G) і податки (T)
одночасно збільшуються на 1 млрд. грн і бюджет є збалансованим.
Б) µ=1/(1-0,75)=4
ΔY =ΔT X ×mTx ,
100=x*-5,33, x=-18,76 млрд грн
Задача 3
Дохід Спож Заощад
після ивання ження
вирах
ування
подат
ків
0
100
200
300
400
500
Задача 4
У гіпотетичній країні Чудасії є закрита економіка, відсутні G, nX. А економіку країни
характеризують наступні дані: Y=C+I, C=800+0.8Y, I=150.
Обчисліть :
а) рівноважний рівень доходу
б) рівноважний рівень споживання і заощадження
в) ) якщо У = 4775, то яким буде приріст інвестицій у запаси?
Г)якщо інвестиції збільшаться до 175, то як зміниться рівноважний обсяг виробництва?
Розв’язок:
а) рівноважний рівень доходу Y=800+0.8Y+150, звідси Y=4750.
Б) рівноважний рівень споживання і заощадження: рівновага досягається за умов
рівності заощаджень та інвестицій S=I=150; C= Y-S=4750-150=4600.
В) якщо У = 4775, то яким буде приріст інвестицій у запаси?
Якщо Y=4775, а його рівноважний Y=4750, приріст інвестицій у запаси = 25.
Г) якщо інвестиції збільшаться до 175, то як зміниться рівноважний обсяг
виробництва?
MPC = 0.8 , m = 1/ 1-MPC= 1/1-0.8 = 5.
5 = зміна ВВП/ зростання інвестицій на 175-150=25, отже ВВП зросте на 5*25=125
Задача 5
G зросли на 10 млрд.грн.
C зросли на 20 млрд.грн.
І зменшились на 8 млрд.грн.
Т зросли на 2 млрд.грн.
Як зміниться ВВП, якщо MPC =0.8?
Розв’язок:
m= 1/ 1-MPC= 1/1-0.8=5
5 = зміна ВВП/ зростання G на 10, отже ВВП зросте на 5*10=50 млрд. грн.
5 = зміна ВВП/ зростання С на 20, отже ВВП зросте на 5*20=100 млрд. грн.
5 = зміна ВВП/ І зменшились на 8 млрд.грн. = отже ВВП зменшився на 5*8=40
млрд.грн.
Якщо ці зміни відбувають ся одночасно – ВВП = зросте на 110 млрд. грн.